Matek PDB + kamerka + nadajnik

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Lejna
Posty: 86
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:58

Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: Lejna »

Witam
Zamówiłem do mojego robocata Kamera 700TVL Sony Effio-e 4140 + 811 Menu OSD obiektyw 2.8 mm i nadajnik eachine tx526 jako że posiadam PDB matek v2.1 szukałem jak to wszystko połączyć i natknąłem się na taki opis:
"Matek is designed to operate from 2s-6s, it has both 12v* at 2a* output and 5v at 100ma outputs, Integrated into the design is a regulated output for camera and vtx with selectable voltages.
NOTE: 12v regulator is only effective at 4s to 6s battery. 2s or 3s battery will output the supply voltage only."

Teraz moje pytania
Kamerka jak i nadajnik może być przylutowany w pdb na 12v ale czy z tego wynika że będą działać tylko na pakietach 4S?
Co gdy będę chciał latać na pakietach 3S ? (2s or 3s battery will output the supply voltage only) wtedy nie będą działać?
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: acc »

Chodzi o to że przy 2S/3S nie będzie tam pięknego 12V a tyle (mniej więcej) co daje Ci pakiet. Jak 3S spadnie Ci napięcie do 3,3V na celę to spodziewaj się czegoś bliżej 9,9V a nie 12V, więc jeżeli Twoja kamera wymaga równego 12V to nie będzie działać jeżeli pakiet spadnie poniżej 12V.
Pozdrawiam,
Adam
Lejna
Posty: 86
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:58

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: Lejna »

Jest też możliwość przylutowania kamerki na 5v czy to wtedy będzie działało na pakietach 3S i na 4S ?
Nadajnik może pracować od 7 do 24v czyli musi być do 12v przylutowany ale powinien na 9.9v jeszcze pracować to czy jeżeli kamerkę przylutuje na 5v to czy cos to da czy nadal będzie tak samo czy kamerka musi pracować na 12v? (nie wiem czy wymaga ciągłego 12v )
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: acc »

Jak kamerka może iść na 5v, to nie musi być na 12v... Tylko że piszesz że Twój pdb daje 100ma na linii 5v, a to strasznie mało. FC zabiera trochę, zapewne RX też podłączasz na 5v i niewiele zostaje.

A nadajnik jeśli jest 7-24v to możesz bezpośrednio do pakietu podłączyć (nawet i 5s). Chyba że PDB daje Ci filtr LC.
Pozdrawiam,
Adam
Lejna
Posty: 86
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:58

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: Lejna »

nie wiem czy kamerka może iść na 5v jest to mój pierwszy zestaw FPV - gość u którego zamówiłem pisze że z tego co jemu wiadomo to kamerki CCTV wszystkie są na 12v, czyli sumując nadajnik eachine tx526 wlutować na 12v i kamerkę na 12v ale wtedy używać pakietów 4S (czy to jest najlepsze rozwiązanie?)

jest to dokładnie ten pdb - https://www.banggood.com/Matek-Mini-Pow ... 05549.html
adriank
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 12 cze 2017, 21:03
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: adriank »

Hej, co do lini 5V to wydajność jej to 3A, a 12V - 2A, więc o prąd bym się nie martwił.
Pozdrawiam
Adrian

TransTec Frog, Matek F405-AIO, 2205S, ESC 30A, RunCam Split
S500, SP Racing F3 Evo, SunnySky X2212 1400kv, ESC SkyRC 20A nano, 5000mAh, FPV, GPS
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: acc »

OK, kolega wcześniej pisał o 100mA :)
W takim razie nadajnik podłącz do VTX +/- i zrób tam zworkę do 12V.
Co do kamery - podaj linka do kamery, to zobaczymy na jakie jest napięcie...
Pozdrawiam,
Adam
Lejna
Posty: 86
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:58

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: Lejna »

acc pisze:OK, kolega wcześniej pisał o 100mA :)
W takim razie nadajnik podłącz do VTX +/- i zrób tam zworkę do 12V.
Co do kamery - podaj linka do kamery, to zobaczymy na jakie jest napięcie...
nadajnik nie ma wyjścia trzeba na 12v skoro ma zakres 7-24v

teraz kamerka 5v czy 12v chcę zamówić pakiet 4S ale chciał bym też latać na 3S jeżeli się da ;-)
kamerka - https://pl.aliexpress.com/item/700TVL-C ... 40979.html

znalazłem taką fotkę, jest tam po lewej stronie przylutowany vtx i zworka zlutowana na 12v a z drugiej strony jest cam na 5v tylko nie wiadomo jaka to kamerka dlatego jest to tylko zdjęcie poglądowe co i jak
Obrazek
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: acc »

na stronie kamerki jest napisane że na 12v, więc podłączaj tak w pdb i hajda

tylko wpierw przetestuj na biurku jak zachowuje się kamera przy 3s gdy spadnie do napięcia rzędu 10v, bo jakby miało Ci odłączyć wizję w locie to wtedy pozostaje Ci 4s albo jakiś osobny regulator step-up/step-down który zawsze da Ci 12v
Pozdrawiam,
Adam
Lejna
Posty: 86
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:58

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: Lejna »

adriank pisze:Hej, co do lini 5V to wydajność jej to 3A, a 12V - 2A, więc o prąd bym się nie martwił.
czyli kamerkę lutować też na 12v :?: wolę się dwa razy zapytać niż raz spierdzielić :mrgreen:

nadajnik ma 5 przewodów od lewej :

Obrazek

GND - czarny
Audio - biały
Video - żółty
GND - czarny
7-24 - czerwony

jak dobrze rozumuję to mnie interesują przewody od prawej czyli

7-24 czerwony to w pdb lutujemy pod +plus
GND - czarny pod - minus
Video - żółty czyli sygnał pod vtx

co z pozostałymi przewodami jeżeli nie są mi potrzebne mogę je wypiąć :?:
zefel73
Posty: 3
Rejestracja: środa 06 wrz 2017, 11:18
Lokalizacja: Katowice

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: zefel73 »

Możesz jeszcze kupić moduł step-up, przylutować do 12v i niezależnie od tego czy będziesz miał 3s czy 4s kamera będzie śmigać.. Jednak zdecydowanie polecam zamiast tych tanich kupić Runcam albo Foxeer. Pracują od 5v w górę, do tego filtr LC i cieszysz się pięknym obrazem.

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Wojtek03
Posty: 24
Rejestracja: środa 19 lip 2017, 08:17
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: Wojtek03 »

Zdecydowanie Runcam swift 2 albo foxeer arrow świetne kamery, zasilanie od 5V w górę i nie musisz martwić się o brak wizji po spadku napięcia osobiście mam w tym momencie arrowa i na prawdę jest warta swojej ceny.
https://www.gimmik.net/Foxeer_Arrow_V3_ ... 20722.html
Walkera, Syma ,Nine Eagle, Tarot, MJX, DJI, Zerotech, AEE
Lejna
Posty: 86
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:58

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: Lejna »

jest to mój pierwszy zestaw FPV nawet nie wiem czy będę potrafił tak latać dlatego w przyszłości zmienię kamerkę na inną jeżeli to przyniesie mi frajdę a teraz proszę o odpowiedź na temat pytania odnośnie przewodów nadajnika ;-)
Spike
Posty: 65
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 20:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: Spike »

Tak jak napisałeś: czerwony 7-24 to zasilanie (-), więc na + kamery, czarny GND to (-) więc na - kamery, żółty to sygnał wideo a biały audio. Ja u siebie wylutowałem z kamery mikrofon i biały przewód audio, żeby się nie plątał - mój nadajnik i tak obsługuje tylko wideo.
adriank
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 12 cze 2017, 21:03
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Matek PDB + kamerka + nadajnik

Post autor: adriank »

Przy nadajniku TX526 proponuję zabezpieczyć złącze przewodowe (np klejem na gorąco), moim zdaniem za słabo siedzi wtyczka i wszelkie drgania odbijają się na jakości obrazu (pojawiają się pasy), przynajmniej mam 2 szt i w obu ten sam objaw. A co do dwóch wolnych przewodów to zaizolować i upiąć, może się kiedyś przydadzą przy zmianie kamerki na np RunCam które maja wbudowane mikrofony.
Pozdrawiam
Adrian

TransTec Frog, Matek F405-AIO, 2205S, ESC 30A, RunCam Split
S500, SP Racing F3 Evo, SunnySky X2212 1400kv, ESC SkyRC 20A nano, 5000mAh, FPV, GPS
ODPOWIEDZ