podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

Post autor: mocart »

Moje pytanie dotyczy możliwości zasilania kilku elementów bezpośrednio z pakietu LIPO wiec na początku kilka słów jak to u mnie działa a później pytanie.

Stan na dzień dzisiejszy. Kopter zasilany jest z pakietu LIPO 4S (14,8V). Jest to podstawowe źródło zasilania, wykorzystywane jedynie do zasilania układu napędowego.
Dodatkowo podgląd z kamery realizowany jest poprzez kamerkę internetową podczepioną do mini PC ( zasilanych z portu USB ) i następnie przesyłany poprzez modem LTE (zasilany także z USB ) postaci streamu na chmurę z której go pobieram online. Do zasilania obydwu elementów stosuję zwyczajny power bank (5000mAh - w sumie dużo za duży na 25 minut lotu jaki daje mi pakiet, jednak taki mam ) z 2 wyjściami USB (5V): 2A, 1A.

Co chciałbym uzyskać:
Redukcje wagi pojazdu poprzez wywalenie Power bank`u i zastąpienie go zasilaniem z pakietu podstawowego LIPO 4S ( nawet zwiększonego po redukcji zbędnego elementu )

Pytanie: Jakie mam wykonać połączenia aby wyeliminować ten power bank i podpiąć obydwa urządzenia pod LIPO. Czy mogę podłączyć do pakietu LIPO urządzenie typu UBEC redukujące napięcie do 5V i następnie wyprowadzić z niego zasilanie zredukowane do 5V na 2 oddzielne porty USB. Jak będzie wtedy wyglądała sprawa natężenia prądu ( z tego co się zorientowałem większość tego typu urządzeń oddaje 3 lub 6A w zależności od ich rodzaju ). Czy takie duże natężenie nie uszkodzi mi poprzez porty USB modemu i komputera czy też powinienem coś do tego jeszcze dodać.

Może pytania są banalne jednak proszę o jakoś pomoc w którą stronę mam iść. Komentarze typu po co ci LTE zamiast analogowego FPV są zbędne ponieważ nie potrzebuję tego do latania na FPV a jedynie jako podgląd lotu. Obecne opóźnienie 0.7 - 1,5 s jest dla mnie akceptowalne i nie chcę tego zmieniać.

A jeszcze jedno , dlaczego zależy mi na UBEC, ponieważ czasami dla urozmaicenia chciałbym także mieć możliwość przełączenia się na odbiornik TS832 i analogowy podgląd, który mogę sobie podczepić zamiennie do obecnego w celach jedynie przelotu na FPV. Jednak nie zależy mi tak bardzo na tym wiec jak się nie da z tym to proszę o pomoc jedynie w punkcie dotyczącym podstawowego pytania.
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

Post autor: Lech55 »

mocart pisze: Czy takie duże natężenie nie uszkodzi mi poprzez porty USB modemu i komputera czy też powinienem coś do tego jeszcze dodać.
Urządzenia podłączone do tego UBECa pobiorą tyle prądu ile im potrzeba, a przetwornica(UBEC) ma wydajność np. do 3A i można podłączyć do niej nawet 6 urządzeń zasilanych przez USB(500mA)
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

Post autor: mocart »

ok, dzięki. Czyli rozumiem, że nie będzie żadnego negatywnego wpływu na urządzenia podczepione poprzez USB jak na out w UBEC będzie np. 5V, 7A.
A czy nie wiesz czy takie rozgałęzienie na 2 urządzenia może być realizowane takim przewodem podłączonym do tego UBEC http://www.komputronik.pl/product/14491 ... lsrc=aw.ds czy też podział musi być zrobiony poprzez jakiś USB hub ?
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

Post autor: Lech55 »

W hubie USB też masz piny zasilające podłączone do jednej szyny 5V, jak i ten kabel, który w jednej wtyczce nie ma przewodów danych.
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

Post autor: mocart »

no dobrze czyli w teorii powinno być ok. a drobna wizualizacja z mojej strony:

1. konfiguracja obecna: wszystko jest podłączone jak na zdjęciu ( no może mam obecnie podłączone troszkę mniejsze elementy, te ułożyłem jedynie żeby wizualnie pomogło )
https://zapodaj.net/ac546a027292f.jpg.html

2. konfiguracja jaką chciałbym osiągnąć ( zamiast huba ze zdjęcia oczywiście omawiany rozgałęziacz ) - podłączenie UBEC bezpośrednio do płyty głównej gdzie wychodzą kabelki do zasilania wszystkich elementów
https://zapodaj.net/7cd28588f66d8.jpg.html

i ostateczne pytanie czy takie coś zadziała bez dodatkowych elementów ?
wrzuciłem te obrazki ponieważ chciałbym mieć pewność, że jak rozmontuję całość i złoże od nowa to jednak mi to zadziała.
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

Post autor: Lech55 »

mocart pisze: zamiast huba ze zdjęcia oczywiście omawiany rozgałęziacz
Do zasilania to tak, czerwona wtyczka ma tylko podłączone dwa piny +i-.
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

Post autor: mocart »

no to ok. zależy mi jedynie na zasilaniu. modem komunikuje się się pc poprzez Wi-Fi wiec nie jest mi potrzebne fizyczne połączenie pomiędzy nimi.
przy okazji całej tej modyfikacji zastanawiam się też czy w jakiś sposób nie mogę dodać jakiegoś małego bakupowego pakietu lipo na wypadek jakby coś się stało z podstawowym ( tak aby tylko wylądować na backupie ). Ale to chyba pytanie na inny wątek i poszukam pierw sobie tego na forum czy ktoś to robił. dzieki

----------- updatuje posta bo mam jednak jeszcze jedno pytanie.

Jak wstawię UBEC to mogę spodziewać się jeszcze problemu z zakłóceniami . Poniższe zdanie doczytałem się na stronie modelarnia.pl :
"Układy BEC mogą powodować zakłócenia aparatury RC. Zaleca się zachowanie dużej odległości układu BEC od odbiornika (minimum 5 cm) i stosowanie filtrów ferrytowych (przy stosowaniu aparatur FM i AM) "

Będę chciał wstawić coś typu Foxy UBEC 12A i czy ktoś wie gdzie te filtry ferrytowe powinno się założyć i co to właściwie jest ??

------------------
podbijam jeszcze raz pytanie bo może jednak ktoś coś może powiedzieć o tych filtrach, zależy mi na tym żeby zrozumieć gdzie je umieścić w powyższych schematach żeby eliminować zakłócania aparatury RC - czy pomiędzy LIPO i rozgałęziaczem czy też za nim ?
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

Post autor: mocart »

Czesc. mineło sporo czasu od mojego ostatniego pytania ale mam kolejne, które wiąże się z tym tematem wiec nie bede otwierał nowego wątku tylko dopiszę na tym.
Ostatecznie zdecydowałem się na bec 5V 3A. Konfiguracja zasilania mojego koptera wyglada na chwilkę obecna tak:

1. Do lipo doczepiony mam power module (ten od pixhawka) który zasila motory i oczywiście Pixhawka.
2. jednoczesnie do power module dolutowalem dodatkowy BEC 5V 3A który zasila zasila raspberry PI0W (lub PI3, w zależności od konfiguracji) z podłaczonym modemem LTE.

W sumie jakoś to wszysko funkcjonuje, raspberry z modemem oraz pixhawk zachwują się stabilnie. Chciałbym obecnie do tego dopiąć ledy i stąd też moje pytanie.
Na grudnowej promocji zamówiłem z Ali coś takiego (plus dodatkowy kontroler i2C):
https://pl.aliexpress.com/item/Pixhawk- ... 52027.html
Jak za 4 ledy kontroler + bec w zesrawie cena 35PLN wydaje się uczciwa. Nigdy nie isntalowałem ledów, nie mam pojecia jak są one prądożerne wiec rozrysowałem 2 opcje według, których mogłbym mógłbym je podłaczyć.

Czy ktoś jest mi w stanie podwiedzieć czy musze dolutować ten dodatkowy BEC z opcji 2 czy też jeden bec 5V 3A na ledy , rpi3 + modem wystarczy (opcja 1). Co o tym sądzicie?
Kompletnie nie wiem czy 3A BEC jest w stanie obsłużyć te 4 ledy + rpi z modemem.
Rysunek poglądowy z 2 opcjami: https://zapodaj.net/d228dc41c7c02.jpg.html

Jakby ktoś miał inne propozycje niech też pisze.
madej
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 lis 2016, 17:14
Lokalizacja: Kraków

Re: podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

Post autor: madej »

Policz, zmierz.... my możemy tylko szacować, bo mało danych.
Goły rpi3 to podobno do 1000mA, modem na USB, wg specyfikacji USB max 500mA. Zostaje 1500 mA na diody.... które nie mają podanej mocy. Można tylko zgadywać, że raczej wystarczy bo zostaje 7.5W mocy do zużycia, a taką żarówką LED można pokój oświetlić. ;)
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: podłaczenia 2 dodatkowych urządzeń poprzez Ubec do LIPO

Post autor: mocart »

Pi0w pobiera zapewne mniej niż pi3 ale jednak dolutuje drugi bec bo za jakis czas chcialbym dodac jeszcze jakis servo do sterowania uchwytem wiec tak przy okazji wracam do pytania z poczatku tego posta. Moze lepiej po prostu zastosowac jeden ubec 5v 6A i z niego zasilac wszystko. Ale w tym przypadku znowu zastanawiam sie czym sa te filtry ferrytowe i czy dla 6A powinienem je gdzieś wlutowac?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ