Gimbal, kamery i... brakuje kanałów?

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

michgre
Posty: 227
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 13:26
Lokalizacja: Niedźwiedź

Gimbal, kamery i... brakuje kanałów?

Post autor: michgre »

Chciałbym pod swój quadcopter podwiesić gimbal z kamerą z zoomem. Jedyny problem to taki, że jakbym nie liczył to brakuje mi kanałów, ale może ktoś z Was podsunie jakieś sprytne rozwiązanie:

Parę informacji:

Kontroler to Pixhawk
Aparatura: Turnigy 9XR
RX/TX: FrSky DR8-II plus/FRSky DJT
Do tego telemetria 3DR

W radiu mam 8 kanałów a potrzebuję 9:
1) Throttle
2) Yaw
3) Roll
4) Pitch
5) Tryby lotu
6) Pan Gimbala
7) Tilt Gimbala
8) Zoom kamery (kamera z zoomem...)
9) Zwrotnica video przełączająca między kamerą na gimbalu a kamerą płytkową "nawigacyjną"

Jak widać brakuje mi jednego kanału. Widzę kilka rozwiązań:
- Wymiana radia (Turnigy wspiera 8 kanałów :( i radia) - najprostsze i najdroższe
- Obsługa pan gimbala przez obracanie całym quadcopterem - ale biorąc pod uwagę, że kamera jest z zoomem to mam wątpliwości odnośnie precyzji takiego rozwiązania. Będzie jak działo szturmowe przy czołgu z obrotową wieżą...
- Przełączanie zwrotnicy video przez telemetrię ze stacji bazowej - ale nie wiem czy to w ogóle możliwe w pixhawku
- Dodatkowy nadajnik wideo w modelu i przełączanie kanałów w odbiorniku w bazie

Każde z tych rozwiązań jest co najmniej mało eleganckie. Czy ma ktoś z Was pomysł jak to prościej rozwiązać?
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Gimbal, kamery i... brakuje kanałów?

Post autor: lotpawel »

TG9xr spokojnie 16 kanałów (według spec. 24 kanały) więc chyba coś mylisz/niedoczytujesz.
Pixhawk podobno ma 14 wyjść PWM więc tutaj też nie widze problemu (chyba ze masz jakąś dziwna wersje pixa)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Gimbal, kamery i... brakuje kanałów?

Post autor: PiotrSz »

lotpawel pisze:TG9xr spokojnie 16 kanałów (według spec. 24 kanały) więc chyba coś mylisz/niedoczytujesz.
Radio może obsłuży może 16 ale moduł DJT wypluje tylko 8 kanałów...
Awatar użytkownika
sogun
Posty: 279
Rejestracja: środa 02 kwie 2014, 12:03
Lokalizacja: Starachowice

Re: Gimbal, kamery i... brakuje kanałów?

Post autor: sogun »

odbiornik FrSky serii D masz juz troche wiekowy ,zmien moduł z DJT na XJT i masz troche wiecej kanałow do obrobienia.
odbiorniki FrSky serii X mają 16kanałow wiec bedziesz miał zapas,poczytaj, na dole masz tabelke http://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i ... -n-21.html
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gimbal, kamery i... brakuje kanałów?

Post autor: pawelsky »

Mozna tez probowac zmiksowac przelacznik kamer z trybami lotu na jednym kanale (ale zalezy ile trybow uzywasz i w jakich zakresach pracuje przelacznik kamer)...
michgre
Posty: 227
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 13:26
Lokalizacja: Niedźwiedź

Re: Gimbal, kamery i... brakuje kanałów?

Post autor: michgre »

sogun pisze:odbiornik FrSky serii D masz juz troche wiekowy ,zmien moduł z DJT na XJT i masz troche wiecej kanałow do obrobienia.
odbiorniki FrSky serii X mają 16kanałow wiec bedziesz miał zapas,poczytaj, na dole masz tabelke http://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i ... -n-21.html
Nadal mam wrażenie, że 9xr (nie PRO!) wspiera 9 kanałów, więc sama zmiana radiolinka nic nie da - musiałbym też zmienić aparaturę, a to już się robi kosztowne...
źródła:
http://www.turnigy9xr.com/
http://diydrones.com/profiles/blogs/tur ... ransmitter
Mozna tez probowac zmiksowac przelacznik kamer z trybami lotu na jednym kanale (ale zalezy ile trybow uzywasz i w jakich zakresach pracuje przelacznik kamer)...
To rozwiązanie jest atrakcyjne. Używam w sumie 4 trybów
Manual
AltHold
Loiter
RTH (awaryjnie)

Rozumiem, że musiałbym to zmiksować po stronie Pixhawka. Czy wiesz gdzie w MissionPlannerrze jest taka opcja?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gimbal, kamery i... brakuje kanałów?

Post autor: pawelsky »

michgre pisze:Nadal mam wrażenie, że 9xr (nie PRO!) wspiera 9 kanałów, więc sama zmiana radiolinka nic nie da - musiałbym też zmienić aparaturę, a to już się robi kosztowne...
Nie musisz, wystarczy (tak jak wspomnial sogun) wymienic nadajnik na XJT i odbiornik z serii X, lub inny nadajnik obslugujacy wiecej niz 8 kanalow.
michgre pisze:To rozwiązanie jest atrakcyjne. Używam w sumie 4 trybów
Manual
AltHold
Loiter
RTH (awaryjnie)

Rozumiem, że musiałbym to zmiksować po stronie Pixhawka. Czy wiesz gdzie w MissionPlannerrze jest taka opcja?
Z 4 bedzie problem, bo w pixie mozesz skonfigurowac 6 trybow, a w tym podejsciu kazdy tryb musi byc ustawiony 2 razy (raz w zakresie ktory video switcher traktuje jako kamere 1, i raz w zakresie ktory traktuje jako kamere 2). Mozesz wiec zrobic to dla maks 3.

W aparaturze tak miskujesz przelaczniki od kamery i od trybu zeby miec na jednym kanale, np.:
  • Manual + Kam1 = 1200µs
  • Manual + Kam2 = 1550µs
  • AltHold + Kam1 = 1300µs
  • AltHold + Kam2 = 1650µs
  • Loiter + Kam1 = 1400µs
  • Loiter + Kam2 = 1800µs
I potem tylko duplikujesz tryby w odpowiednich zakresach we Flight Modes w Mission Plannerze.

Oczywiscie to tylko przyklad, bo nie wiem w jakich zakresach pracuje Twoj przelacznik, ale mysle ze czujesz koncept.
ODPOWIEDZ