GPS Neo-M8N teraz z Galileo

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

tytanos
Posty: 232
Rejestracja: wtorek 29 lip 2014, 22:40
Lokalizacja: Lublin

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: tytanos »

Zrobiłem upgrade firmware NEO-M8N, pojawiła się opcja GALILEO więc ją włączyłem.
W u-center ciągle widzę tylko flagi GPS i GLONAS.
Czy komuś udało się odebrać sygnał z satelity GALILEO?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

tytanos pisze:Czy komuś udało się odebrać sygnał z satelity GALILEO?
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=444695#p444695
tytanos
Posty: 232
Rejestracja: wtorek 29 lip 2014, 22:40
Lokalizacja: Lublin

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: tytanos »

OK.
No to coś mi nie trybi albo muszę szukać lepszego miejsca.
Coś jeszcze przestawiałeś w configu?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

tytanos pisze:Coś jeszcze przestawiałeś w configu?
Nic co by wplywalo na widocznosc satelitow Galileo.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

pawelsky pisze:P.S. Jesli juz kompletnie nic nie pomoze, mozecie podeslac mi nieboszczyka - moze cos wykombinuje...
Dotarl dzis do mnie modul od zybyzy i dobra wiadomosc jest taka ze wylutowanie flasha przywrocilo go do zycia. Niestety bardziej cywilizowana metoda w postaci bootowania z pinem SAFEBOOT_N zwartym do GND nie pomogla, stad wylutowanie flasha okazalo sie jedynym wyjsciem.

Przy okazji okazalo sie ze w odroznieniu od mojego modulu gdzie siedzi flash w wersji DV (25Q16DVNIG) w module zybyzy byl flash w wersji BV (25Q16BVNIG). Roznice miedzy nimi sa niewielkie, ale byc moze to powoduje problemy.

Tak czy siak, wniosek jest taki ze nawet dla zbrickowanych po flashowaniu modulow jest nadzieja :-)

EDIT: W module od maglo18 sytuacja przedstawia sie tak samo - kosc BV zamiast DV. Wyglada na to te te ktore maja DV (i odpowiedni rozmiar) aktualizuja sie bez problemu, te zas ktore maja BV - brickuja sie po aktualizacji.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 14 mar 2016, 21:43 przez pawelsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: Szper »

Jakie są rokowania na update FW do wersji z Galileo GPSa z poniższego linka? Niby oryginalny ublox na pokładzie ale z chińczykiem jest różnie :) .
http://www.banggood.com/NEO-M8N-Flight- ... 74362.html

Zastanawiam się czy do porównania z BN-880 nie dokupić.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

Szper pisze:Niby oryginalny ublox na pokładzie ale z chińczykiem jest różnie :) .
Wartaloby podpytac Chinczyka (ew. kogos z listy kupcow) co zwraca UBX-MON-VER.

Zastanawia mnie tylko co na plytce robi EEPROM skoro M8N ma wlasnego flasha?
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: Szper »

Też zaskoczył mnie ten zewnętrzny eeprom po i2c wpięty - http://www.microchip.com/wwwproducts/en/24AA32A
Kolejny to pady do wlutowania gniazda SMA.
Pytanie o UBX-MON-VER posłane.

Sama nalepka z modułu wskazuje, że jest to samo co ma drotek.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

Szper pisze:Też zaskoczył mnie ten zewnętrzny eeprom po i2c wpięty - http://www.microchip.com/wwwproducts/en/24AA32A
Kolejny to pady do wlutowania gniazda SMA.
Pady pod SMA mie jakos szczegolnie nie dziwia, w koncu jakos antene trzeba do modulu przypiac, ale teh EEPROM mnie niepokoi bo M8N (w odroznieniu od Neo 6M) nie ma trybu I2C master ktory bylby konieczny zeby go obsluzyc. Dziwne...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: miś »

A może po prostu na płytki do Neo6M wlutowali moduły M8N... Bo zostało im pierdylion płytek zmontowanych na automacie pod 6M a moduły i tak lutują ręcznie, nie w piecu, więc trzeba zużyć te płytki. Wyprowadzenia modułów chyba są takie same.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

miś pisze:A może po prostu na płytki do Neo6M wlutowali moduły M8N... Bo zostało im pierdylion płytek zmontowanych na automacie pod 6M a moduły i tak lutują ręcznie, nie w piecu, więc trzeba zużyć te płytki. Wyprowadzenia modułów chyba są takie same.
Mozliwe. Sa pewne roznice w wyprowadzeniach, ale tych pinow akurat nie uzywaja. Plytka jest ewidentnie uniwersalna (ma nawet checkboxy 6M, 7M, M8N), ale znajac Chinczyka to staraja sie raczej dawac jak najmniej niz lutowac nieuzywane elementy. Ale moze tak jak mowisz, kwestia optymalizacji produkcji plytek.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: Szper »

Też mi to zalatuje hurtem płytek uniwersalnych. Sam ublox pisze o łatwym przestawieniu linii przy zastosowaniu nowych modułów.
Z SMA zaskoczyły mnie te duże pady pod wlutowanie dużego gniazda antenowego - nie widywałem takiego czegoś w tańszych modelach GPSów (chyba, że mi na percepcję padło). Małe pod antenę ceramiczną to tam inna sprawa.
5 marca będzie restock i chyba się skuszę.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

pawelsky pisze:A ja tak sobie mysle ze na tym module ktory mi sie nie zupgradeowal sprobuje zrobic przeszczep kosci flash na wieksza. Kostki juz zamowilem, jak przyjda dam znac co z tego wyniklo...

EDIT: Krok pierwszy wyglada obiecujaco. Po wylutowaniu starego flasha GPS nadal wstaje, znajduje satelity i nawet udaje sie wejsc do fimrware loadera, ale oczywiscie (zgodnie z oczekiwaniami) kosc flash nie zostaje znaleziona.
Dzis wreszcie dotarly kosci flash i udalo mi sie przeprowadzic krok drugi, czyli wlutowanie nowej kosci i upgrade. Operacja zakonczyla sie sukcesem, pacjent przezyl, firmware 3.01 na pokladzie.

W podobny sposob udalo sie tez uratowac GPS zybyzy i zupgradeowac go do 3.01

Gdyby ktos chcial sie pobawic to nalezy szukac kosci W25Q16DVNIG.

EDIT: GPS maglo18 rowniez odratowany w ten sam sposob.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 14 mar 2016, 21:41 przez pawelsky, łącznie zmieniany 1 raz.
bocian2432
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 27 lip 2014, 17:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: bocian2432 »

Cześć,
(w sumie jestem nieco nowy na forum, i czytałem akurat ten wątek zainteresowany kupnem tego gps). Pamięć to 16Mbit flashu do zapisywania danych z wbudowanego loggera (swoją drogą nie znam się na wszystkich tych systemach jakie są w sprzedaży - buduję własny :3 - stąd pytanie czy taka opcja jest dostępna przy jakimkolwiek systemie? chodzi o logowanie danych w pamięci gpsa, nie o zewnętrzne loggery). Co ciekawe nie musi być to koniecznie 16Mbit kość, może być więcej - cytat z datasheeta modułu:

The u-blox NEO-M8N receiver can be used in data logging applications. The data logging feature enables
continuous storage of position, velocity and time information to an onboard SQI flash memory (at least 16 Mbit).
It can also log the distance from the odometer. The information can be downloaded from the receiver later for
further analysis or for conversion to a mapping tool. For more information see the u-blox M8 Receiver
Description Including Protocol Specification [2].
Ostatnio zmieniony poniedziałek 14 mar 2016, 21:47 przez bocian2432, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

bocian2432 pisze:czy taka opcja jest dostępna przy jakimkolwiek systemie? chodzi o logowanie danych w pamięci gpsa
Jest dostepna. M8N pozwala logowac (o ile masz wolne miejsce na flashu), ma nawet proste filtry.
ODPOWIEDZ