Gps neo-6m nie łączy się U-center

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: lotpawel »

ten zrzut z ucenter to Twój? tam widzę na dole w pasku że baud na 9600 jest ustawiony, a powinno wyświetlać 38400
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: Adrián »

Nie, gdyby był mój, to bym się cieszył :-)
Ja mam 38400, ale nic z tego nie wynika..

Niby działa bo cf pokazuje satelity i łapie fix, ale tutaj klops.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: Rurek »

No to na bank cosik nie tak masz z interfejsem USB...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: Adrián »

Dzisiaj wieczorem sprawdzę na innym komputerze, myślę, że to wszystko wyjaśni.. Mam przynajmniej taką nadzieję, bo jak to nie pomoże, to chyba dam za wygraną..
Chyba, że ktoś jeszcze podsunie jakiś pomysł w między czasie, bo ja już wymiękam..
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: kolsek345 »

Ja tez wczoraj i przedwczoraj walczylem z podobnym NEO6M i dalem za wygrana bo u mnie u center lapie satelity ale tylko okolo 8 a po podpieciu do Flip32 to max 6 tylko i w sumie doopa blada - bo to połączenie niestabilne jakies jest i cały ten GPS wrażliwy na wszystko w okolicy z psem sąsiada włacznie :) - zamówiłem koniec końcem - NEOM8N z BG licząc na lepszą chęć wspolpracy z moja 250 na Flipie32 .
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: Adrián »

Wszystko się wyjaśniło, gdy wreszcie dorwałem laptopa. Po podpięciu, wszystko ruszyło :-)
Przepraszam za zamieszanie..sam jestem zły, że niepotrzebnie tyle czasu straciłem z swoim komputerem..
Nie wiem, czy to kwestia samego komputera/zaśmieconego systemu, czy może braku łapania fixa (obstawiam jednak to pierwsze.. W cf widać, że próbuje złapać fix, po formacie, postaram się jeszcze dopisać, czy się coś zmieni)

Ale na szczęście się ruszyło z tematem. Teraz poczytam co można zmienić w ustawieniach, czy jest w ogóle sens :-)

Dziękuję za wskazówki, nie ma tego złego, będę mądrzejszy o dodatkową wiedzę, w razie podobnych problemów.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: Adrián »

Potwierdzone, winowajcą całego zamieszania był komputer stacjonarny. Widocznie za dużo było śmieci i coś z usb się pokaszaniło. Po sformatowaniu i włączeniu u-center, już działa :-)
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: ci3jk4 »

To ja trochę odkopię temat bo w sumie też mam podobny problem z neo6m ale na cn06 v2 z rctimera (takim jak ten: http://www.dx.com/p/crius-cn-06-v2-0-st ... 2qNPmiLRhE).

Po zakupie gps był przestawiony na baudrate 115200, bo takiej prędkoci wymagało multiwii parę lat temu.
Teraz multiwii odeszło w niepamięć i chciałbym ten gps podłączyć do eleresAP.
Niestety tam znowu max prędkość to 57600 i niestety nawet autoconfigure nie daje rady :/

W u-center bez problemu po baud 115200 łączę się z gpsem i zaraz łapię ładnego fixa 3d.
Niestety próba jakichkolwiek zmian czy to w baud, czy czymkolwiek innym nie przechodzi dalej...
Próbowałem już pchać nawet zgrywać config na kompa, ale wyskakuje mi timeout. To samo mam jeśli próbuję wgrać jakiś config do gpsu.
Jedyne co przychodzi mi na myśl to ze bateryjka mogła paść, ale przecież to ma wpływ tylko na zapamiętywanie ustawień, a nie ich zapisywanie.
Bateryjka obecnie ma 2,5V, wg noty tej baterii powinna mieć 2,8V minimum http://www.sii.co.jp/en/me/datasheets/m ... e/ms621fe/

Dodam że ucenter próbowaem od 7.0 do obecnego 8.21.
Mój komp stoi na w10 który był 2 dni temu formatowany...

Jeszcze jak wrócę to sprawdzę na żony w7, ale jakoś nie wierzę żeby coś to mogło zmienić.

DzikuVx w drugim poście pisał coś o zlutowaniu pinu 13 i 14 ze sobą - próbować? Co to miało by właściwie zmienić?
Pin 14 to GND, a 13 Mosi...
Ostatnio zmieniony środa 22 cze 2016, 14:14 przez ci3jk4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: Rurek »

ci3jk4 pisze:eraz multiwii odeszło w niepamięć
:?: :?: :?: Przecież Cleanflight/Betaflight to bezpośredni następca multiwii tylko na procki 32bitowe... i nadal prędkość to 115200. To tak gwoli ścisłości.
Co do problemu - w jaki sposób zmieniasz baud? Czy sejwujesz konfigurację?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: ci3jk4 »

Generalnie wszystko robię jak w tutorialach, odpalam ucenter, wybieram port i baud po jakim da się uzyskać jakiekolwiek wyniki (115200), wchodzę w configuration view ->prt, tam zmieniam prędkość i daję send, potem idę do cfg zaznaczam bbr, flash i i2c eeprom i send.
Generalnie ponoć już w momencie zmiany prędkości w "prt" powinno mnie rozłączyć i na dole powinna się zmienić na nowo ustawioną, ale nic takiego się nie dzieję. W okienku podglądu co chwila lecą jakieś komendy, bo gps pracuje, ale żadnych "ACK" nie dostaję niezależnie co bym nie robił.

Co do mojego tekstu o multiwii to faktycznie niejasno to napisałem - chodziło mi o to że nie mam już multiwii by kuki na stanie :)

Dodam jeszcze że wczoraj to samo robiłem z moim gpsem 7m z mikro antenką i bez eepromu i szło jak po maśle, ale jego nie będę wsadzał do AP, bo na fix trzeba czekać 20min, gdzie ten 6m łapie mi słabego fixa metr od okna w minutkę na zimno...

Dziwne to jest bo gps działa ale nie działa. Zastanawiam się jeszcze czy może RX w gpsie nie jest walnięty i dlatego jedynie wypluwa informacje zamiast je przyjmować, ale to moje laickie gdybanie i nawet nie wiem jak to sprawdzić...


EDIT:
Teraz z noty katalogowej tego ubloxa wyczytałem że battery voltage powinno być max 3,6V, a jako że nie mam nigdzie w domu 3v (no chyba że z reaktora jakoś wyłuskam) to może wylutować bateryjkę i podać tam 3v3 z usbasp ? Tylko pytanie czy to coś zmieni...
Ostatnio zmieniony środa 22 cze 2016, 14:34 przez ci3jk4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: pawelsky »

Obstawiam problem na linii TX komputera RX GPSa. Sprawdz swoj adapter USB/kable.
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: ci3jk4 »

no właśnie tym adapterem i tymi kablami wczoraj skonfigurowałem inny gps i dziś jeszcze BT HC-06, więc musi być ok (i przy okazji eliminuje podejrzenie mojego kompa).
Bardziej zastanaiwam się co z samym RX w gpsie?
Szczerze mówiąc to ten gps jest tak stary że nie pamiętam czy kiedyś czegoś źle ni podłączyłem (chyba nie) i na przykład nie potraktowałem rx'a tymi 5V...
Na oko nic nie wygląda na zniszczone, ale nie bardzo wiem jak sprawdzić dokładniej.


EDIT:
Teraz sobie jeszcze myślę że faktycznie ten gps ma swoje dedykowane kable ze względu na ten swój niewygodny port... sprawdzę i dam znać jak wrócę do domu.

Edit2:

Niestety kable sprawdzone multimetrem i są jak najbardziej ok, więc to też odpada...

EDIT3:
Poszalałem trochę z miernikiem no i na tx piszczy ładnie od kabla do samej nogi na chipie, natomiast na linii RX zatrzymuje się na elemencie z oznaczeniem 103 zaznaczonym na różowo(rezystor 10k), tego następnego nie potrafię zidentyfikować (kondensator?)...
Tak ma być czy oznacza to jakąś awarię tego elementu?
Obrazek

A może mogę je wylutować albo zrobić bypass dla sprawdzenia?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: pawelsky »

ci3jk4 pisze:na tx piszczy ładnie od kabla do samej nogi na chipie, natomiast na linii RX zatrzymuje się na elemencie z oznaczeniem 103 zaznaczonym na różowo(rezystor 10k)
Co to znaczy "zatrzymuje sie"? Jak ma Ci piszczec skoro masz po drodze rezystor?

Ten Twoj adapter USB ma IO 5V czy 3.3V?
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: ci3jk4 »

Oba ma i obu próbowałem z tym samym rezultatem.
No ja prosty chłop jestem i na elektronice się totalnie nie znam, oprócz tego jak ją przylutować i odlutować.
Jak mnie ktoś nie poprowadzi za rękę to nic nie wymyśle sam, dlatego napisałem to co napisałem o nie piszczeniu... Przy sofcie mogę pokombinować ale też raczej w zakresie małpowania rozwiązań z netu.
Wnioskuję ze jak nie piszczy to rezystor dobry, ale znowu za rezystorem jest kondensator (?) No i na tx tez jest (chyba) ten sam kondek. Jak badam z obu stron ten na tx to piszczy, a ten na RX nic, ale to też nie wiem czy tak ma być czy nie, bo może ten rezystor na niego wpływa.
Jeśli tak ma być to Hardware jest ok, na tyle na ile mogę sprawdzić i wracamy do punktu wyjścia.
Ostatnio zmieniony czwartek 23 cze 2016, 00:49 przez ci3jk4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Gps neo-6m nie łączy się U-center

Post autor: pawelsky »

ci3jk4 pisze:Oba ma
IO czy zasilanie? Pokaz no ten adapter.
ODPOWIEDZ