MinimOSD w wersji micro

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Szper »

Do końca tygodnia warto zebrać co się da i rzeczywiście wysłać do chińczyków laurkę bo pisanego to sami nie zrozumieją.
Ten film nie daje mi spokoju gdzie RSSI lata jak trzeba, na oscyloskopie przebieg ma sens tyle, że eksperyment był prowadzony w trybie D8:
https://www.youtube.com/watch?v=2TRnHvkrEak

Jak już wydłubałem RX to sprawdzę go dzisiaj wieczorem w trybie D8. Nie zdziwię się jak ruszy nawet z użyciem filtra RC.

W nawiązaniu do mojego poprzedniego posta. Czasami podawałem 812 a innym razem 972 dla wartości długości trwania 1. Zmiana wartości była spowodowana żonglerką w kodzie. Grzebałem w kodzie co miało wpływ na długość sygnału.

-- Edit --
Nie mogłem dobrze obadać pracy w trybie D8 - cyrki z zasilaniem w domu. Z tego co zdążyłem sprawdzić miałem odczyty RSSI w tych samych przedziałach... później wywaliło różniówkę ;) .
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
DawidM
Posty: 138
Rejestracja: wtorek 10 mar 2015, 22:16
Lokalizacja: KRK

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: DawidM »

FrSky wypowiedział się już:
http://www.frsky-rc.com/BBS/viewtopic.php?f=4&t=5068
Re: PWM specification for D4R-II receiver
Postby Xu@Frsky » 2014-07-10 7:27
Yes, it is not a normal servo PWM signal and not open in public.
(mój "bogaty" wątek http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=4&t=34950)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Adrián »

Hmm czyli mówiąc krótko, nic z tego? :-/
Awatar użytkownika
Ryan
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 06 sty 2015, 12:20
Lokalizacja: Poznań

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Ryan »

Panowie tak wygląda według FrSky PWM RSSI na X4RSB
https://1drv.ms/i/s!Anhioy7BcJoLhe8GbbASCr12h2S6MA
EDIT
1-kratka na osi X to 2sec.
niestety wykres wygląda tak samo po wejściu w tryb "Zasię" w Taranisie.
Przy wyłączonej apce wartość to 0 co widać na początku wykresu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 10 paź 2016, 20:49 przez Ryan, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Adrián »

Możesz poprawić zdjęcie? Nie wyświetla się.
Ryan pisze:co widać na początku wykresu.
Hm tylko ja dalej nie widzę?
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Szper »

DawidM trafiłem na te same informacje, że FrSky używa własnych dziwadeł opartych o PWM. Jedyne co jest względnie spójne z tym co podają to, że jest to PWM i ma długość cyklu 1ms.
Odcięcie transmisji zbija sygnał na jakieś 12us - tak przynajmniej Arduino zwraca. Przy włączonej jest względnie stała jakaś wartość rzędu 966-972. Co zauważyłem to, że sama zmiana RSSI wywołuje szereg zmian w zachowaniu sygnału RSSI i po ustabilizowaniu wartości cyrk ustaje. Nie ważne na czym zatrzyma się to zmiany poprzedzone transferem czegoś ale odbywającego się na zasadach PWM.

Na filmie co podałem wcześniej widać, że X8R posiada czysty PWM gdzie długość 1 pokrywa się z watością. Data filmu wdg. mnie świadczy, że nadajnik posiada soft który nie jest do pobrania ze strony FrSky.

Mi się zasadniczo nie podoba co napomniane zostało na forum frsky. Po kiego kija wciskają, że jest tam PWM na dodatek dla OSD. Zapewne na niewiele się to zda ale napisałem maila do nich w tej kwestii. Gdzieś tu sypie się logika.

Grzebiąc nad problemem pomyślałem czy by go nie ugryźć przez pobranie RSSI przez S.PORT. Wygmerałem bibliotekę napisaną przez Pawelsky. RSSI szło czytać od strony XJT ale RX milczał. Inne urządzenia jak FLVSS były bardzo rozmowne i nie ważne czy użyłem kodu przykładowego dla XJT czy dla odczytu sensorów. Nawet zabierałem się za odczyt co leci na porcie szeregowym. Jak już frsky wygłupia się z PWM to niech przynajmniej dadzą nam możliwość odczytu po smart port.
Na chwilę obecną jest to rzeźba przez kanał która działa dobrze ale po co te utrudnienia.

Problem wierci w głowie i jak na razie pogrzebię w nim na tyle na ile mi wiedza pozwoli (zawsze czegoś człowiek się nauczy). Skoro to jest jakiś protokół FrSky to ten rządzi się jakąś logiką którą prędzej czy później da się rozebrać. Ciekawe co FrSky zrobi w takim przypadku... nowy firmware "patch bo rozgryźli nam RSSI" ?

Koniec żali. Wracam do dłubanki ;)
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: pawelsky »

Ryan pisze:1-kratka na osi X to 2sec.
2 sek. rozdzialka to troche duzo zeby tam PWMa szukac :)
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Szper »

W końcu działa fotka. Ryan wiem, że jesteś na etapie manuala :)
Trzeba wglądu na poziomie milisekund - 1ms/d. Jak masz manual w PDF to strona od 38 i poczytaj o triggerach - slope trigger.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
Ryan
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 06 sty 2015, 12:20
Lokalizacja: Poznań

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Ryan »

Wybaczcie poleciałem na skróty. Wcześniej przyglądałem się w "większych rozdzielczościach" tam jest tylko piła.
Zaraz zrobię zrzut.
A chodziło mi o to że jeśli "TO" PWM to raczej jakiś chiński :).
Ostatnio zmieniony poniedziałek 10 paź 2016, 22:22 przez Ryan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Adrián »

Szper, po cichu, liczę na Twoją pracę, bo niestety nic nie wniosę.. Też mnie to trochę irytuje, że frsky leci sobie w kulki..
Awatar użytkownika
Ryan
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 06 sty 2015, 12:20
Lokalizacja: Poznań

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Ryan »

Ryan pisze:Panowie tak wygląda według FrSky PWM RSSI na X4RSB
https://1drv.ms/i/s!Anhioy7BcJoLhe8GbbASCr12h2S6MA
EDIT
1-kratka na osi X to 2sec.
niestety wykres wygląda tak samo po wejściu w tryb "Zasię" w Taranisie.
Przy wyłączonej apce wartość to 0 co widać na początku wykresu.

Ta piła występuje tylko w tych uskokach z powyższego wykresu, góra jest płaska.
https://1drv.ms/i/s!Anhioy7BcJoLhe8IhN19I5gzhQZ-YQ
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: pawelsky »

Ryan pisze:Ta piła występuje tylko w tych uskokach z powyższego wykresu, góra jest płaska.
https://1drv.ms/i/s!Anhioy7BcJoLhe8IhN19I5gzhQZ-YQ
Samplerate 10kS/s to troche za malo na ten sygnal...
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Szper »

Obrazek
To wynik wczorajszego testu dla X8R z softem 151118. Jedna próbka to ok 10ms (10 odczytów uśrednionych).

Patrzyłem wczoraj jak zachowuje się RSSI podczas włączenia i wyłączenia nadajnika. Ładnie rosły lub malały wartości czyli jednak PWM normalnie się zachowuje a nie idzie jakimś dziwnym protokołem. Wyszedłem z założenia, że ~100% wypełnienia dla Frsky może być gdzie indziej i nie odzwierciedlać 100 pokazywanej na apce.
RSSI czytał arduino przy pomocy pulseIn(); - chciałem zachować tą samą metodę odczytu jaka jest używana w mwosd oraz minimosd-extra (night ghost). Apka w trybie range test no i zrobiłem wycieczkę szukając miejsca gdzie RSSI zejdzie do 0. Od próbek 11700 wzwyż wyłączyłem range test.

Najwyraźniej całe zamieszanie wynika z położenia progu db od którego FrSky zwraca 100%. Przy testach na biurku tym bardziej użytkownik mógł być skołowany gdzie raptem tu ma 80 a tam nadal 100.

Temat na dzisiejszy wieczór: zrobić wykres porównujący odczyt z wyjścia RSSI vs. RSSI apki.
Zadanie ułatwione mam. RSSI wraca u mnie kanałem 8 - arduino odczytam pin RSSI i CH8.

Mam pewien pomysł jak wyniki odnieść do OSD ale jak na razie muszę mieć testy za sobą.

-- Edit --
Obrazek
Brązowa linia to wartość x10 RSSI wyliczona z poziomu PWM na kanale 8 - to co apka zwraca kanałem. x10 by ładniej pokrył się wykres.
Niebieska to PWM z wyjścia RSSI. Dokładniej długość 1 w us.
Program na arduino czytający w pętli przez pulseIn(); dla pinu 3 (RSSI) i później dla pinu 2 (CH8). Wiersz zrzucany przez port szeregowy.

Zastanawiają mnie te dziwne "strzały" z wartościami powyżej 973us. Cyklicznie się powtarzają i widać, że są wplecione w wynik nawet jeśli RSSI nie jest na max. Pierwsze szpile mają identyczne odległości od siebie.
Może ktoś bardziej doświadczony naprowadzi coś w tej kwestii. Są to błędy odczytu wynikające z arduino czy FrSky coś miesza?
Na PWM CH8 tego nie zauważyłem tyle, że tam ramka ma 18ms. Dla RSSI jest wszystko ciasno upchane w 1ms.

Obrazek
Uśrednione wartości RSSI z CH8 (niebieski) względem czasu wypełnienia. Brałem tylko wartości od 973 w dół do wyliczenia średnich.
To tłumaczy czemu przy lotach nie widziałem wychylenia raw rssi na OSD. Starałem się nie schodzić poniżej 50. Dopiero jak zrobiłem odczyt po pętli zwrotnej pozwoliłem sobie na latanie poniżej 50.

Rayan jak będziesz mieć możliwość to zobacz na oscyloskopie czy RSSI trzyma się ramki 1ms czy też tam wyskakują jakieś kwiatki 1ms+.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
EPRA_Noe
Posty: 79
Rejestracja: środa 17 sie 2016, 14:52
Lokalizacja: Radom-Polandia

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: EPRA_Noe »

Walczę już z trzecią płytką Micro Minim OSD i trafia mnie.
Bardzo szybko się uszkadza i wyświetla ciemny ekran, nic nie pomaga.
W związku z tym faktem, zapytam o jakieś lepsze rozwiązanie OSD niż Micro?
Choć nie ukrywam że micro najbardziej mi pasuje, gdyż jest małe.
Nie oczekuję dużo informacji z OSD.
Latanie to pasja.....realizowana na różne sposoby.
http://www.eagles.pl
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Szper »

Sprawdzałeś zasilanie? Z atmegą idzie się dogadać na takim uszkodzonym - da się zaprogramować? Może coś przewala napięcie i sam MAX idzie z dymem. Podeślij najlepiej schemat całości.
Micro minima mam w termokurczce tak, że same piny wystają. Odpukać ale ani razu nie zrobił mi niespodzianki.

Przy okazji: temat badania nieszczęsnego RSSI nadal żyje. Muszę zweryfikować czy rzeczywiście występują nietypowe ramki powyżej 1ms czy coś na arduino się miesza podczas pomiaru.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
ODPOWIEDZ