reTransmisja RC

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

reTransmisja RC

Post autor: loop »

Problematyka - jak retransmitować sygnał wg poniższej koncepcji.

Koncepcja:

Na ziemi nadajnik A wysyłający sygnał do odbiornika A w platformie A, która leci (sterowanie).
Na ziemi nadajnik B wysyłający do "czegoś" co odbiera sygnał też w platformie A.
Platforma A przesyła sygnał z nadajnika B do np pojazdu B na ziemi.

W tym wypadku platforma jest odpowiednikiem satelity ;) retransmituje sygnał.
Czym sygnał retransmitować?
Jak najbardziej może być 2,4 GHZ.

Po głowie chodzi mi myśl, aby aparaturę nadawczą pozbawić obudowy i potencjometrów, i wpiąć się w kable z potencjometrów... ale może błądzę?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

powinno się dać za pomocą podania PPMsum z sygnału "B" na wejście trenera nadajnika "C" który wyśle to dalej, i to byłby kanał "C". Oczywiście hipotetyczny nadajnik sygnału "C" to powinna być sama płytka elektroniki wybebeszona z obudowy ;-)
Czyli szkopuł w znalezieniu odbiornika "B" który ma PPMsum albo dodanie sumatora zainstalowanego na modelu , zbierającego sygnał z odbiornika "B".
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Do tej całej retransmisji można by wykorzystać tak zwany DIY module/hack module, czyli nadajnik który kupuje się w postaci modułu aby wymienić radio w nadajniku.
http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh ... duct=14353


A tak poza tym to nie widzę w tym wszystkim sensu i chętnie bym poznał zastosowanie takie dziwactwa.
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Jak się pozna zastosowanie to przestaje być dziwne.

W czym myk - ano w tym że jak baza jest na ziemi i odbiornik na ziemi i niech to jeszcze będą jakieś różnice terenu, krzaczory, drzewa itd., to klops z zasięgu. Mając latający retransmiter, można sterować wszystkim co ma odbiornik i jeździ, lub lata i to daleko od bazy.

Mało tego, można nawet z platformy coś odpalić, np mniejszy stateczek. Duża platforma zatacza kręgi robiąc "patrol" i w tym czasie retransmitować, a coś innego wykonuje swoją część misji. I nie straszne żadne wzgórza, lasy, krzaki itd.


Rurku ale mi pojechałeś, aż taki wytrawny elektronik to nie jestem ;) mój pomysł na retransmiter jest obecnie jakiś taki:

rozbebeszyć jakaś aparaturę nadawczą, wyciągnać samą elektronikę, a odbiornikiem rc (wyjścia na serwa) wpiąć w kable od potencjometrów. Odbiornik przekazuje sygnały wprost do aparatury, a ta wysyła dalej przez antenkę. Ideałem byłoby to zrobić bardziej elektronicznie, ale takiej wiedzy nie mam :P
Tu chodzi o nadawanie sygnału zupełnie niezależnego od tego dla platformy. Platforma będzie tylko nośnikiem retransmitera (elektroniki).
Załączniki
konc.jpg
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Takie wpięcie się w aparaturę jest niemożliwe.

Nadajnik "A" (aparatura) ----> odbiornik "A" (dowolny)

Nadajnik "B" (aparatura) ----> odbiornik "B" (musi mieć wyjście w standardzie PPM)
__________________________VVV PPM VVV
Odbiornik "C" (dowolny) <---- nadajnik "C" (DIYmodule)

Dodatkowo trzeba by uwzględnić zakłócenia między radiami więc najlepiej gdyby były w różnych standardach (35MHz, 40MHz, 2,4GHz).

No i takie sposób sterowania ewidentnie prosi się o zastosowanie FPV

Odbiornik "A" <------- Nadajnik "A" << Kamera
___________________^^^^^^
Nadajnik "B" -------> Odbiornik "B"
^^^^
Kamera

W latającej "stacji przekaźnikowej" mógł by być przełącznik który wybierał by czy ma być widok z góry z kamery umieszczonej w "stacji" lub z retransmitowanego sygnału z pojazdu naziemnego.

I tu także trzeba by zastosować 2 częstotliwości przesyłania obrazu (1,2GHz, 5,8GHz).


Generalnie zrobić się da ale koszty tego będą dość spore.
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Odbiornik B -> PPM do nadajnik C ?

Oczywiście kamera dla fpv i kamera dla fpv na dole i retransmitowanie z fpv tego na dole, do platformy, a z platformy do bazy.
Tu akurat to chyba pikuś, bo wystarczy sygnał z odbiornik na platformie wpakować do nadajnika AV na platformie.
Oj sporo pakietów będzie w powietrzu :-)

Dobra wracając do retransmisji linku rc, który jest tanim odbiornikiem z wyjściem PPM?
Bo rozumiem, że wystarczy podpiąć wyjście PPM do nadajnika z wejściem PPM i sygnał leci dalej.
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
joemonster
Posty: 562
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 21:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: joemonster »

Z RC to ciężko, ale LRSy powinny sobie radzić z lataniem za betonowymi domami, wieżowcami, czy górkami, tylko problemem wtedy jest video. Gdyby więc wysłać do góry, na 100, 200 m quada, włączyć mu tryb autopilota "stój w miejscu" to czy są jakieś sensowne repeatery do naszych systemów video 1.2 lub 2.4?

Wtedy wizja latania między blokami na osiedlu mogłaby by się ziścić... np. pylon racing wokół kilometrowego falowca w Gdańsku Przymorze...
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

AV przekazywać dalej to nie problem, można moim pomysłem, można gotowcem:
http://www.aliexpress.com/wholesale/who ... eater.html

RC przesyłać to pewnie też nie problem, tylko znaleźć to najlepsze (cena/jakość) rozwiązanie... :)
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

czyli odbiornik FPV na pokladzie, obiornik RC, a oprocz tego nadajnik RC i nieokreslonej mocy nadajnik Video.. no, bedzie sie dzialo. Przy odleglosciach dostepnych na typowej platformie moze nie starczyc miejsca zeby to wszystko od siebie oddalic, cos bedzie przez cos przytykane, to mysle mozna przyjac za pewnik.

Grzesiek
FPV - Your world from my perspective :)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Trzy LRS'y Thomasa albo Dragonlinki załatwiają sprawe i dają ogromny zasięg.
Dwa nadajniki LRS na ziemi podpięte do apararur A i B, na modelu latającym dwa odbiorniki zbindowane z nadajnikami A i B, oraz nadajnik C podpięty wprost do wyjścia odbiornika B. Odbiornik A steruje modelem latającym, a odbiornik B moduluje wprost wejście nadajnika C. No i w końcu na modelu jeżdżącym odbiornik zbindowany z nadajnikiem C. Odbiorniki LRS'a mają na sobie wyjście PPM, a każdy nadajnik LRS'a to tor radiowy z wejściem PPM.
Nie powinno być żadnych problemów z trzema jednocześnie pracującymi LRS'ami.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Nie mam najmniejszego pojęcia jak zakłócają się poszczególne linki RC (mam na myśl zastosowanie na pokładzie nadajnika i odbiornika w standardzie 2,4GHz).

Generalnie moją poprzednią propozycją widzę tak:
Tor "A" dowolne radio i odbiornik na jakieś nietypowe pasmo typu 40MHz czy 72MHz.
Tor "B" aparatura na 35MHz i do tego odbiornik z wyjściem PPM lub zwykły odbiornik z sumatorem PPM.
Tor "C" nadajnik typy DIYmodule na 2,4GHz z odpowiednim odbiornikiem

Pewną alternatywą dla toru "B" mogło by być zastosowanie aparatury Spektrum na 2,4GHz i jako odbiornik samą satelitkę (moduł który ma tylko sygnał wyjściowy w standardzie PPM) + drobny konwerter poziomów, ale to rozwiązanie zakłada użycie 2 torów 2,4GHZ co jak wspomniałem nie mam pojęcia jak by działało i jakie były by zakłócenia.


Wpadłem także na pomysł jak uprościć całość o jeden tor radiowy.

W stacji transmitującej można by umieścić przerobiony autopilot, który działał by na zasadzie że wchodzi do niego 8 kanałów i w zależności od stanu jednego z kanałów steruje stacją lub generuje sygnał PPM do nadajnika na podstawie pozostałych 7 kanałów.

Całość działała by tak że najpierw startujemy stacją, zapisujemy pozycję GPS i każemy stacji ją utrzymywać na autopilocie i przełączamy się jednym przyciskiem na sterowanie docelowym pojazdem.

Co do toru video to polecał bym jednak osobny nadajnik i odbiornik zamiast retransmitera, gdyż wtedy można by w sygnale video umieścić np. poprzez OSD parametry stacji takie jak poziom naładowania akumulatora, oraz można by zrobić przełącznik torów wideo i na tym samy torze załączać podgląd z kamery zainstalowanej na stacji (np podczas ustalania optymalnej pozycji do utrzymywania przez autopilota).
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

http://www.rangevideo.com/index.php?mai ... x&cPath=62
"The V8R7SP receiver has PPM", czy do realizacji mojego w/w celu, w zupełności wystarczą zabawki z tej sekcji i najlepiej które? :-)
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Do Twojego pomysłu Frysky wręcz się idealnie nadaje (cost effective), tym bardziej z tym odbiornikiem który ma PPMsum. a jeszcze jak dołożysz dopał WiFi na platformie to..ho ho ho boję się myśleć jakie zasięgi na tym osiągniesz - wtedy juz zostaje tylko kwestia linku wideo i trzeba też na latającej platformie przekaźnikowej dać coś...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Super, więc teoria ogarnięta, a link video to dla mnie najmniejszy problem :mrgreen:
Z linkiem rc z retransmisją nie kombinowałem jeszcze, mam nadzieję że jak to wszystko zacznę ogarniać to mi pomożecie.

Latająca platforma to będzie albo skrzydło albo szybowiec. Na ziemi to już dowolne ustrojstwo.
^ sens tylko w postępie ^
ODPOWIEDZ