MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: xDigYx »

no i super ;-)

kolejne propozycje, to dodac jakis changelog oraz (jak to juz robisz dla pozostalych FW) wrzucac na pierwszego posta z linkami do FW.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: volender »

Dziwne... dodałem sobie dzielnik napięcia (pomiar napięcia pakietu AV), podłączony do A2.
Pakiet 3S, dzielnik 4,65kOhm : 15,8kOhm, co daje max napięcie 3.7V na A2.

Mnożnik wychodzi mi, że powinien być ustawiony w OSD na 238.
Po jego wpisaniu i kliknięciu Apply, przez sekundę wyświetla się w OSD dobry pomiar, po czym widać mrugnięcie całego ekranu, i pojawia się 19V (po kliknięciu Read mnożnik ma wartość 161).

Co ciekawe mogę ustawić mnożnik na 210 i poniżej, i jest ok - od 211 w górę jest to mrugnięcie (reset?) i mnożnik zmienia się samoczynnie na 161 ;).

Com źle uczynił? :)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: miś »

Bo mnożnik powyżej 210 jest uznawany za błędny i ładowany jest default, czyli 161. Mnożnik został skalibrowany według rezystorów występujących oryginalnie w micro-minimOSD. A możliwość zmiany mnożnika jest po to aby móc zniwelować rozrzut elementów, lub niewielkie ich zmiany (na najbliższe z szeregu). Zastosuj takie wartości jakie są w micro-minim (nie pamiętam jakie, poszukaj w necie) i będzie OK.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: volender »

a, okey... narobiłem się tych dzielników jak głupi, chyba ze 4 razy, ale w końcu zadziałało - zrobiłem 1.5kOhm - 22kOhm.

A jeszcze jedna sprawa - izolujecie/filtrujecie zasilanie osd od całej reszty (AP)?

Mam osobne zasilanie 12v dla kamery i foxa, ale zasilanie 5v dla OSD pociągnięte z AP, do którego podpięte są też serwa.
I widzę, że przy gwałtownych ruchach serw mam zakłócenia w obrazie :-( .

Może jednak dać szansę temu step-down'owi wbudowanemu w Minima - nigdy tego nie używałem, bo często ludzie pisali, że coś się upalało...


---edit---
ok, przerobiłem kolejny raz instalację (ech... :P), zasilam teraz minima z 12V. W testach na ziemi widzę poprawę, ciekawe czy w powietrzu też już nie będzie tego dziadostwa od serw w obrazie ;-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: miś »

Dostępna jest nowa wersja 1.10 firmware do Minima.
Poprawiono w niej współpracę z AP v1.25c.

Nowe oprogramowanie dla Minima V1.10 - wraz z nowym konfiguratorem.
Pzdr. -----MIŚ-----
PiotrC
Posty: 202
Rejestracja: niedziela 06 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: PiotrC »

A ja mam taki problem, że jak załacze wszystko to na ekranie pojawiają się krzaki - jakies dziwne wzorki przez ktore trochę widać swiat z kamery... Czasami przebija się tam gdzie osd nakłada jakieś informacje - np prostokącik z rssi jest ok... poza tym ginie momentami obraz wogole. OSD mam podłaczone do 5v przez bec - wiec chyba nie ma mowy o słabym zasilaniu...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: miś »

Jednak stawiałbym na zasilanie. I do tego na śmieci zamiast czcionek. Zmień firmware na 1.10 i załaduj na nowo czcionki. Inaczej podłączenie OSD ze starszym softem do najnowszej wersji AP może skutkować pokaszanieniem czcionek w OSD.
Pzdr. -----MIŚ-----
PiotrC
Posty: 202
Rejestracja: niedziela 06 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: PiotrC »

Nowy soft faktycznie pomógł. Takie pytanie pokazuje mi tylko temperature 2 st. - eleres też. Jak to zmienić?
Edit.....aw

Jest jeszcze jeden problem - zamiast czasu lotu wyświetla mi napis "no fix" i co chwile ginie cale osd zostaje tylko tenwarning- od GPS - 2 razy ustawiałem i nic...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: miś »

W konfiguratorze eleresa jest kalibracja termometru. Tam poprawisz. Jeśli braknie Ci zakresu, to sorry, ale tylko wymiana procesora w eleresie pomoże.

No fix zamiast czasu lotu to normalka. Jak złapie fix'a to się zmieni na "NoHome", a jak będzie dość satelit do zapisu home to zmieni się na "Ready!". Po uruchomieniu silnika wyświetli się na czas lotu zamiast tych komunikatów.
Ginące OSD jak nie jest podłączony GPS też. Po minucie przestanie ginąć.
Pzdr. -----MIŚ-----
PiotrC
Posty: 202
Rejestracja: niedziela 06 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: PiotrC »

wmontowałem ten zestaw w takie mini skrzydełko - nie planuje tam gpsa - jest możliwość wyłaczenia wszystkich tych funkcji związanych z gps?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: miś »

Oczywiście że można. Wyłączasz GPS'a w AP i po problemie.
Pzdr. -----MIŚ-----
PiotrC
Posty: 202
Rejestracja: niedziela 06 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: PiotrC »

Nie mogę wgrać czcionek do minima. Siedział wczesniej na nim soft do współpracy z apm - może to przyczyna? Trzeba jakoś "czyścić" maxa?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: miś »

Nic nie trzeba czyścić.

1. W OSD soft 1.10 i używasz konfiguratora 1.10 ? Musi być parka.
2. Minim zasilany z zasilacza/pakietu/BEC'a czy z samego USB ? Na samym USB często czcionki nie wchodzą.
Pzdr. -----MIŚ-----
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: yoseph »

To ja mam parę pytań do załączonego obrazka ze statystykami lotu:

Obrazek

max. wysokość- wydaje się wysoko, na początku pomyślałem że brakuje przecinka. Potem jednak że nie byłem powyżej 150m. A na koniec podczas drugiego lotu dokładnie taka sama wysokość maksymalna. Jak mogę temu zaradzić? Dodatkowo poddaje to w wątpliwość resztę pomiarów z gps:)

skąd pomiary zużytego prądu skoro nie mam czujnika prądu?

A dodatkowo, czy dosyć duże opóźnienie danych z gps wyświetlanych na osd jest normalne? Sztuczny horyzont jest wyświetlany normalnie, ale zakładając że lecę prosto na bazę i przelatuję nad nią, osd jest jeszcze 100metrów wcześniej. Wskazania prędkości, wysokości ( błędne), czy strzałka powrotu, mają opóźnienie rzędu 10 sekund... to jak na moje jest za dużo. Da się coś na to zaradzić? Mój GPS pracuje na baudrate 9600, czy to może powodować problem?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MinimOSD dla eLeReS AutoPilot

Post autor: miś »

1. Jaki GPS ?
2. Jak nie ma czujki prądowej, to wiszące "w powietrzu" wejście dla czujki potrafi czasem zbierać zakłócenia i pokazywać jakiśtam prąd. Aby tego uniknąć podłącz wejscie CURR w eleresie do masy. To samo dotyczy zużytych mAh.
3. Masz źle wgrane czcionki (małe "3" zamiast "o").
4. W OSD masz najnowszy soft 1.10 ?
5. Powolne odświeżanie danych to może być bug softu 1.25c Autopilota przy współpracy z GPS UBLOX : http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=5&t=22 ... 50#p460250
6. A dla czego GPS masz na 9600 ? Taki baudrate sugeruje odświeżanie 1Hz, więc nie dziw się że masz tak duże opóźnienia i bzdury w statystykach. GPS'y oparte na MTK (nawet te z glonassem) oraz na UBLOX są przez AP inicjowane na właściwe parametry i wtedy działają OK (jeśli są podłączone zgodnie z instrukcją).
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ