BEC 5V 3A

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Ponizej zalaczam schemat polaczenia + 3 zdejecia pogladowe.

Na schamcie i zdjeciach widac ze odlaczylem 5V od regulatora.
Tak samo mam odlczony wlacznik od ESC (obwod otwarty), a mimo tego po podlaczeniu BEC'a, ESC zaczyna pikac.
Dodam ze regulator to Dynam 30A.
Załączniki
PICT0028.JPG
PICT0029.JPG
PICT0030.JPG
AP - skrajne piny po lewej to masa, srodkowe to zasilanie 5V a skranie po prawej to sygnal.
AP - skrajne piny po lewej to masa, srodkowe to zasilanie 5V a skranie po prawej to sygnal.
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

esamolocik pisze:Ponizej zalaczam schemat polaczenia + 3 zdejecia pogladowe.

Na schamcie i zdjeciach widac ze odlaczylem 5V od regulatora.
Tak samo mam odlczony wlacznik od ESC (obwod otwarty), a mimo tego po podlaczeniu BEC'a, ESC zaczyna pikac.
Dodam ze regulator to Dynam 30A.
Już ten model ostatnio widziałem :)

Przewód, który uznałeś za włącznik to przełącznik LiPo/NiMh lub Li 2s/3s. Stare regulatory tak miały. Na 99% nie jest to włącznik a regulator zaczyna pikać w momencie otrzymania sygnału sterującego. Jestem przekonany, że nawet bez założonej zworki po podłączeniu zasilania (przy wyłączonym BEC'u) silnik zapiszczy kilka razy.
Pozdrawiam
Kuba
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

No właśnie nie. Oryginalnie tam był włącznik Przerobilem go na wtyk żeby łatwiej demontowac model. Wcześniej zasilalem wszystkie układy tylko z ESC i włącznik działał jako odciecie prądu.
Awatar użytkownika
sułek
Posty: 142
Rejestracja: wtorek 09 lut 2010, 03:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: sułek »

Przecież to normalne, że po podłączeniu BECa odbiornik dostaje napięcie= rozpoczyna pracę i zaczyna wysyłać PPM do regla. Regiel to wyczuwa i sygnalizuje gotowość do pracy.
Zapewne Atmega w reglu jest zasilana cały czas z pokładowego napięcia regla a wyłącznik tylko zabiera/podaje 5V na obwody zewnętrzne. W twojej konfiguracji wyłączenie wyłacznika tylko zabiera 5V z tego kawałeczka czerwonego kabelka, niepodłączonego nigdzie dalej.

Ja miałem taki regiel: jeśli w czasie pracy silnika wyłączyłem 5V, to silnik kontynuował pracę ze stałą prędkością równą tej, sprzed odłączenia 5V= Atmega była tam zasilana cały czas...

Natomiast nie wiem, czemu ci przerywa na max ciągu... Może ten super BEC sieje i zakłóca ci działanie odbiornika? Rozumiem, że to przerywanie występuje niezależnie od pozycji włącznika w reglu? Podłącz jakieś serwa na inne kanały i zobacz, czy w czasie przerywania nie trzepie serwami.
Helik i parapet, ale bez kamery
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

sułek pisze:Przecież to normalne, że po podłączeniu BECa odbiornik dostaje napięcie= rozpoczyna pracę i zaczyna wysyłać PPM do regla. Regiel to wyczuwa i sygnalizuje gotowość do pracy.
Zapewne Atmega w reglu jest zasilana cały czas z pokładowego napięcia regla a wyłącznik tylko zabiera/podaje 5V na obwody zewnętrzne. W twojej konfiguracji wyłączenie wyłacznika tylko zabiera 5V z tego kawałeczka czerwonego kabelka, niepodłączonego nigdzie dalej.

Ja miałem taki regiel: jeśli w czasie pracy silnika wyłączyłem 5V, to silnik kontynuował pracę ze stałą prędkością równą tej, sprzed odłączenia 5V= Atmega była tam zasilana cały czas...

Natomiast nie wiem, czemu ci przerywa na max ciągu... Może ten super BEC sieje i zakłóca ci działanie odbiornika? Rozumiem, że to przerywanie występuje niezależnie od pozycji włącznika w reglu? Podłącz jakieś serwa na inne kanały i zobacz, czy w czasie przerywania nie trzepie serwami.
Jeśli masz rację prosty test napięcia między przewodem czerwonym wychodzącym z regulatora a masą przy włączonym i wyłączonym włączniku powinien to potwierdzić.
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
sułek
Posty: 142
Rejestracja: wtorek 09 lut 2010, 03:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: sułek »

Kuba pisze:Jeśli masz rację prosty test napięcia między przewodem czerwonym wychodzącym z regulatora a masą przy włączonym i wyłączonym włączniku powinien to potwierdzić.
Na czerwonym kabelku bedzie 5V przy załączonym włączniku a nie będzie przy wyłączonym...
Natomiast nic nie będziemy wiedzieć o zasilaniu Atmegi, ale wszystko wskazuje na to, że ma ona cały czas swoje 5V.
IMO włącznik regla powinien być cały czas na "ON" a włączanie/ wyłączanie systemu za pomocą BECa
Helik i parapet, ale bez kamery
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

Z tego co mówisz wynika, że nie będzie różnicy między włączonym i wyłączonym włączniku. Intrygująca jest jeszcze kwestia szarpania silnika przy użyciu BEC'a. Ja bym zaczął od doprowadzenia solidnej masy do BEC'a (nie z gniazda balansera), potem jeśli to nie pomoże jakieś kondensatory na wejściu zasilania do BEC'a (~47uF równolegle z 100nF). Najprościej będzie pomacać oscyloskopem i zobaczyć gdzie idą śmieci
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
sułek
Posty: 142
Rejestracja: wtorek 09 lut 2010, 03:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: sułek »

Ja bym dał jakieś ~100uF low esr ale na wyjściu
Helik i parapet, ale bez kamery
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

sułek pisze:Ja bym dał jakieś ~100uF low esr ale na wyjściu
Na pewno nie zaszkodzi, ale i tak ten BEC bardzo mało szumi. Nie tu tkwi problem
Pozdrawiam
Kuba
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Dziekuje Sułek i Kuba za odpowiedzi.

BEC, napewno nie sieje po odbiorniku bo ten jest oddalony od calej instalacji o okolo 60cm.
Przewody sygnaolwe leca w ekranie podlaczonym do masy od strony zasilania wiec zakladam ze zaklucenia tam nie powstaja.

Co do pozycji wlacznika power na reglu, a podlaczeniem BEC'a - nie ma to zupelnie znaczenia w jakiej jest pozycji wlacznik. I tak zaraz po podlaczeniu zasilania na BEC regel sygnalizuje swoja gotowosc do pracy (kabel zasilajacy 5V caly czas odlaczony).

Co do wyjscia napiecia 5V przy wlaczonym czy tez wylaczonym Power - zmierze jak bede w domu i dam znac.

Rowniez nie sadze zeby BEC zaklucal cokowiek bo serwa pracuja plynnie i nie kopia.
Sprawdze instalacje regla, bo moze cos gdzies nie kontkatuje - raz juz tak mialem, za duzo krecilem kablami od instalacji i puscil jeden z lotow w goldpinie a termokurczka skutecznie to kryla ;)
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Problem rozwiazany!

Do rzeczy...
1. Sprawdzilem regulator i faktycznie zasilanie do odbiornika jest podawane w momecie wlaczenia power na "on". Sam regulator natomiast jest caly czas zasilany. Zatem moge pozostawic wpiete zasilanie 5v do ukladu autopilota i wypiac wlacznik.

2. Rozwiazalem rowniez kwestie przerywania i nierownej pracy silnika :). Winowajca sie okazal....i tu uwaga.....pin podajcy sygnal ppm do regulatora. Wyjolem z wtyczki pin odpowiedzialny za sygnal ppm i ku mojemu zdziwieniu okazal sie pekniety. W momecie jak wlaczalem max obroty silnika to drgania modelu powodowaly drzenie i niestykanie sie polaczenia na pinie. Odciolem cala koncowke i zrobillem nowy wtyk.

Podlaczylem BEC'a upewniajac sie wczesniej ze nie ma zasilania z regulatora do AP i vuala....dziala jak ta lala.

Zrezygnowalem jednoczesnie z zasilania BEC poprzez lacze balansera i wlutowalem sie pod "banany" od regulatora.

Pozostaje teraz kwestia wlacznika dla BEC'a. Czy zwykly wlacznik modelarski udzwignie od 3 do 5A?
Czy wlacznik lepiej zamontowac przed czy za BEC'em?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

esamolocik pisze:Czy zwykly wlacznik modelarski udzwignie od 3 do 5A?
A co to jest "zwykly wlacznik modelarski" :?:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
sułek
Posty: 142
Rejestracja: wtorek 09 lut 2010, 03:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: sułek »

Włącznik dałbym po stronie pakietu, czyli na wejściu, bo tam idzie mniejszy prąd. Zakładając 100% sprawność beca, przy 5A @5V na wejsciu masz: ~2.5A @ 10V na wyjściu.
Helik i parapet, ale bez kamery
ODPOWIEDZ