BEC 5V 3A

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

BEC 5V 3A

Post autor: esamolocik »

Szukam BEC'a 3A ktory dawalby rowne napiece 5V (+/-2,5%).
Dodam ze BEC docelowo bedzie zasilany z Lipola 3S.
Do tego samego Lipola bedzie tez podlaczony 30A regulator.

Czy ktos z kolegow moglby cos polecic?
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

Pytanie czy chcesz liniowy czy impulsowy.
Pozdrawiam
Kuba
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Rzecz w tym ze moje doswiatczenie z BEC'ami jest "0".
Naistotniejszym dla mnie parametrem jest napiecie wysciowe ktore zawsze bedzie rowne 5V (+/-2,5%) przy obciazeniu siegajacym 2A.
Kolejna rzecz to to ze chcialbym go zamiennie stosowac z lipolem 2 lub 3S.
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

Pozdrawiam
Kuba
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Dzieki za informacje.
Wlasnie tego BEC'a biore pod uwage.
Czy moglbys mi zmierzyc napiecie wyjsciowe?
Ewentualnie jakbys mogl go obciazyc i zobaczyc czy skacze napiecie to bylbym wdzieczny.

Powiedz mi jeszcze jak z zakluceniami na tym BEC?
Gdzies czytalem opinie ze przy czestotliwosci 35MHz potrafi zaklucac sygnal i tym samym skracac zasieg.
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

Teraz niestety nie dam rady sprawdzić. Po co Ci taka stabilność napięć?

Ja spadłem gliderem na 2,4 z takim bec'em ale bardziej z powodu odległości od nadajnika niż zakłóceń od bec'a. Ten jest dość dobrze wyizolowany, można też dołożyć dodatkowe kondensatory na wyjściu
Pozdrawiam
Kuba
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Stabilnosc napiec jest mi potrzebna do Autopilota.
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Zaopatrzylem sie w BEC'a Turnigy 3A.
Jak wspominalem kilka postow wczesniej ow bec ma sluzyc do zasilania odbiornika, serw, AP, GPS oraz radiodmodemu.

Na chwile obecna postanowilem wykorzystac jedno zrodlo zasilania do powyzszych + regulatora bezszczotkowego.
BEC jest zasilany z polaczenia dla balansera - przygotowalem odpowiednia wtyczke.
Regulator jest zalilany dedykowanymi przewodami.

Wedle zalecen, z regulatora usunolem zasilanie 5V i pozostawilem GND + sygnal.
Przy podlaczaniu BEC'a zauwazylem ze jednoczesnie mi sie zalacza regulator - mimo iz mam ustawiony wylacznik na regulatorze na "Off".
Czy to normalne?

Myslalem ze swoja instalacje musze wyposazyc w dwa wylaczniki:
1. BEC
2. Regulator

Bez znaczenia czy wlacznik na regulatorze jest na pozycji on czy off to zaraz po wlaczeniu BEC'a zaczyna piszczec regulator, oswiadczajac swa gotowsc do pracy.

Czy tak ma byc?
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

esamolocik pisze:Zaopatrzylem sie w BEC'a Turnigy 3A.
Jak wspominalem kilka postow wczesniej ow bec ma sluzyc do zasilania odbiornika, serw, AP, GPS oraz radiodmodemu.

Na chwile obecna postanowilem wykorzystac jedno zrodlo zasilania do powyzszych + regulatora bezszczotkowego.
BEC jest zasilany z polaczenia dla balansera - przygotowalem odpowiednia wtyczke.
Regulator jest zalilany dedykowanymi przewodami.

Wedle zalecen, z regulatora usunolem zasilanie 5V i pozostawilem GND + sygnal.
Przy podlaczaniu BEC'a zauwazylem ze jednoczesnie mi sie zalacza regulator - mimo iz mam ustawiony wylacznik na regulatorze na "Off".
Czy to normalne?

Myslalem ze swoja instalacje musze wyposazyc w dwa wylaczniki:
1. BEC
2. Regulator

Bez znaczenia czy wlacznik na regulatorze jest na pozycji on czy off to zaraz po wlaczeniu BEC'a zaczyna piszczec regulator, oswiadczajac swa gotowsc do pracy.

Czy tak ma byc?
Wygląda to tak, jakby linia 5V z regulatora pozostała podłączona do bec'a i w momencie podłączenia bec'a regulator dostaje 5V i jego logika startuje. Tak dla pewności - jest to środkowy przewód z wtyczki wychodzącej z regulatora.
Pozdrawiam
Kuba
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

No wlasnie wypiloem calkowicie srodkowy (czerwony) przewod od podlaczenia regulatora.
Dla pewnosci zaizolowalem wypieta koncowke.

W momecie jak wlaczam BEC to mi piszczy regulator.
I dziwne jest to ze jak mam wlacznik w pozycji Off na regulatorze to tez mi piszczy w momecie wlaczania BEC'a.
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

esamolocik pisze:No wlasnie wypiloem calkowicie srodkowy (czerwony) przewod od podlaczenia regulatora.
Dla pewnosci zaizolowalem wypieta koncowke.

W momecie jak wlaczam BEC to mi piszczy regulator.
I dziwne jest to ze jak mam wlacznik w pozycji Off na regulatorze to tez mi piszczy w momecie wlaczania BEC'a.
Jeśli możesz to rozetnij koszulkę termokurczliwą na regulatorze i sprawdź, czy sygnał PPM wchodzi do regulatora przez rezystor czy bezpośrednio oraz jeśli masz miernik sprawdź wartość napięcia zasilania procesora (na 99% jest tam Atmega8 zasilana z 5V). Możliwe, że sygnał wpięty jest bezpośrednio do procesora i jakimś cudem prąd wypływający z odbiornika wystarcza do zasilenia procesora regulatora. Jeśli tak jest to najprawdopodobniej zamiast napięcia 5V przy procesorze będziesz miał dużo mniej a to by oznaczało, że całość działa "na słowo honoru" i na pewno nie można tak latać. Możesz też dać zdjęcie regulatora to zlokalizujemy stabilizator i może będzie widać co dokładnie robi ten włącznik regulatora
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Moim zdaniem robisz to nie do końca dobrze (od początku filozofię przyjąłeś błędną)
Zaleca się aby czułe rzeczy (odbiornik RC, autopilot) były zasilane z pakietu video poprzez regulator liniowy 7805.
Rzeczy prądożerne z pakietu silnika, czyli serwa z tego dodatkowego BECa zasilanego z pakietu silnikowego.
A dlaczego piszczy Ci regiel jak załączasz BECa...hmm narysuj jak to podłączyłeś może tak łatwiej będzie znaleźć przyczynę...moim zdaniem gdzieś jest masa źle spięta...wszędzie musi być DOBRA wspólna masa dla wszystkiego.

Edicao - doczytałem że BECa zasilasz z wtyczki balansera, tu coś musiałeś zrobić nie tak...poza tym po co komplikujesz? kolejna wtyczka więcej która może się wypiąć w najmniej odpowiednim momencie ;-) Zasil tego BECa po bożemu normalnie zlutuj do wtyczki pakietowej.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 07 lut 2011, 18:29 przez Rurek, łącznie zmieniany 1 raz.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

no dobra, zobacze co da sie zrobic w kwesti rozcinania koszuli regulatora ;)

Dodam jeszcze jedna rzecz.. przy takiej konfiguacji jak dam gas na full to zaczyna mi dziwnie przerywac silnik - chodzi nierowno.
Jezli wypne BEC'a i wepne z powrotem zaislanie z regulatora (zasile calosc z reulatora) to chodzi normalnie.
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

esamolocik pisze:no dobra, zobacze co da sie zrobic w kwesti rozcinania koszuli regulatora ;)

Dodam jeszcze jedna rzecz.. przy takiej konfiguacji jak dam gas na full to zaczyna mi dziwnie przerywac silnik - chodzi nierowno.
Jezli wypne BEC'a i wepne z powrotem zaislanie z regulatora (zasile calosc z reulatora) to chodzi normalnie.
Nie rób tak, możliwe, że mosfety nie otwierają się do końca z powodu braku solidnego 5V i możesz tak łatwo upalić regulator. Zapewne grzał się dość mocno przy tej próbie
Pozdrawiam
Kuba
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

wroce do domu to strzele kilka fot i narysuje schemat podlaczenia.
ODPOWIEDZ