Spadochron

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Post autor: waszka »

Burakko pisze:Przydał by się jeszcze jakiś pomiar siły uderzenia by wiedzieć jakie mogą być przewidywane straty
...mniej wiecej to mozna wykorzystac to o czym pisalem: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=252802#252802 ...a na nizszych wysokosciach (jesli mamy taka mozliwosc by zrzucic z jakiejs "przepasci") to spadochron mozna wyprobowac z podczepiona masa, rowna masie koptera to powinno nam tez dac jakies wyobrazenie o skutkch.

edit: ...a pozniej w zastosowaniu to dobrze razem ze spadochronem zeby wlaczal sie tez jakis buzer czy cos innego co wydaje dzwiek, zeby ostrzec przypadkowych ludzi ktorzy mogli by uslyszec i zauwazyc i mieli czas sie odsunoc w razie "W". (zawsze to wolniej spada na spadochronie i jest na to czas)
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

Co do buzera to najmniejszy problem. Na rynku za grosze są gotowe. Problem mój polega na ty iż mam zbyt duży spadochron. Waga mechanizmu była by zbyt duża. Pomyślałem nad konstrukcją sakwy która wygląda jak pasek materiału którego jeden koniec zamocowany jest do maszyny a kolejny uwalniany mechanizmem. W momencie wypuszczenia po prostu się rozwinie. Coś takiego
Obrazek . Znalazłem gotowy mechanizm z mocowaniem lecz 329EURO to lekka przesada.
Obrazek no i 600gram do lekkich nie należy.
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marimach77 »

Niestety, ale "zabawki" z Opale Paramodels są strasznie drogie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

I dlatego nie kupujemy tylko robimy.

Testowałem swojego dziś - waga 335g wraz ze sznurami, szybko reaguje, Bezpiecznie opadł przy 8kg. Mam tylko zbyt małe modele do tego wielkoluda
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
rafo30
Posty: 350
Rejestracja: poniedziałek 14 lip 2014, 10:11
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: rafo30 »

Witam ja znalazłem taki spadochron http://www.latawki.pl/products/395/p/2444 więc cena w miarę ok .
Turnigy 9XR,SkySurfer KFC32FTB by Marbalon ;-)eLeReS
Hype P-51 Miss America przerobiona na lampę
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Ja kiedyś kupiłem taki za grosze.
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 37099.html

Całość, z workiem, taśmami, pierdolnikami waży 190g.
Awatar użytkownika
Balirc
Posty: 477
Rejestracja: piątek 05 lut 2010, 23:18
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Balirc »

Co jak co, ale spadochronu do biegania to ja jeszcze nie widziałem :shock:
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Balirc pisze:Co jak co, ale spadochronu do biegania to ja jeszcze nie widziałem :shock:
Ja także, dopóki nie zacząłem szukać czegoś do coptera ;)
hary
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 18 lis 2014, 09:55
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: hary »

Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

Drogie i wymaga wymiany naboi. Może zrobią z kompresorem.
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: Spadochron

Post autor: Rawen 75 »

Może odgrzeję trochę tego kotleta, na zasadzie lepiej mieć i nie użyć, aniżeli nie mieć i .....
Popełniłem takie cuś, w sumie nie chodzi mi o lądowania z jego wykorzystaniem na co dzień, ale właśnie o jakieś SAFETY. Ciekaw jestem również jak wpłynie taki spadochron na ewentualne wyjście z korka, pożyjemy zobaczymy. Budowa prosta jak konstrukcja cepa, nie ma pironaboi, sprężyn, czyli dużo dodatkowej masy etc., waga minimalna. Cały proces otwarcia realizuje serwo i ...pęd powietrza.
Serwo wychyla prowadnice w kształcie liter U umieszczone po bokach, unosi osłonę (osłona z zaczepami które wchodzą w środek prowadnicy), która zsuwa się po prowadnicy w tył( sam spadochron wypycha już na postoju osłonę w pozycji otwarta), wyskakuje pilocik wyciągający główny spadochron.całość mocowana do płyty G10, związanej z rurkami dźwigarów.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Powierzchnia spadochronu głównego to 2,6m2, co wg. tabeli OPALE pasuje do masy X-8, zresztą sprzedawane spadochrony do tego modelu mają średnicę w zależnośi od masy 1,8-2.2m, czyli to samo.
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Spadochron

Post autor: misiekkk »

Fajne.
Ta osłona, która odjeżdża w tym jest jednorazowa ;-) ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: Spadochron

Post autor: Rawen 75 »

Nie. Jest to odcięty fragment osłony oryginalnej, mocowany osobno na krótkim odcinku linki, dociskany dwoma prowadnicami.W chwili otwarcia unosi się do góry, pęd powietrza ściąga go w tył, gdzie dynda sobie swobodnie.Myślałem aby umocować go przy pilociku, ale to dopiero w czasie prób wyjdzie. Główna część osłony również jest na lince, z tym że ona podnosi się w chwili naciągu linki spadochronu do góry. Dzięki temu model wisi poziomo, a linki nie tną skorupy, i nic nie wystaje na zewnątrz.
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Spadochron

Post autor: Szymon »

Obawiam się że to może nie zadziałać w korkociągu. Gdyby miało zadziałać, równie dobrze w korkociągu mogłyby zadziałać lotki ;) Osobiście korkociągu płaskego w swojej X8 doświadczyłem kilka razy. Poniżej 200 jednostek nigdy nie udało mi się wylądować, zawsze był kret. Powyżej 300 jednostek, gdy bawiłem się w termice z mocno tylnym środkiem ciężkości ze 2 razy złapałem korkociąg, ale udało mi się z niego wyjść ze znaczną utratą wysokości.

Twój X8 wygląda zawodowo! Mechanizm spadochronu też profeska. Napisz coś więcej jeśli to nie tajemnice wojskowa/zawodowa, coś o wyposażeniu, modyfikacjach jakie wykonałeś, osiągach modelu. Co to za folia, czy dużo dodała masy.

Jak rozwiązałeś problem potencjalnego obcięcia spadochronu przez kręcące się śmigło? A może jest to nie możliwe z mechaniczno-elektrycznego puntu widzenia (nie wyzwoli się spadochron gdy silnik się kręci)? Czy miałeś problem flatteru skrzydeł? Jak go rozwiązałeś? A najlepiej to zdejmij dekiel i cyknij fotkę wnętrza :)
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: Spadochron

Post autor: Rawen 75 »

Zdjęcia i zaraz opiszę co i jak.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Silnik zalecany NTM Prop Drive Series 42-38, ESC Turnigy, śmigło AeroNaut 14x8", bezpiecznik przed zbyt mocnym rozłożeniem łopatek śmigła Carbon, serwa Corona DS 339 HV Metal Gear, FC to APM 2.6 współpracujący z GPS NEO6M, do tego czujnik Pitota, Power Module zasilający tylko APM. Jeszcze badam jaki nadajnik 5.8 GHz nnajlepszy. Apka 9XR Pro z FrSky, odbiornik zmodyfikowany 1 dipol, 1 koniczynka 2.4GHz. Na apce helikal.
Samo otwarcie podczas lotu ciężkie, klapa nie podejdzie -nie zostanie wyssana, gdyż z przodu trzymają ją kły, z tyłu dwie prowadnice. Serwo w momencie otwarcia pokrywy przesuwa włącznik ESC w pozycję OFF, czyli poza FPV, APM, oraz odbiornikiem nic innego nie działa. Powtórne wysunięcie znów załącza wszystko.
Folia Carbon 3D była już opisywana na forum. Ta jest markowa, nie z allego-firma Avery. Trochę dodała masy ale i usztywniła. Skrzydło ma wklejone pręty węglowe-lepsze były by z włókna szklanego, jeden na górze, jeden od spodu oraz na krawędzi natarcia.
Co do korku zgodzę się lotki nie działają ponieważ zerwane są strugi, nie ma opływu, w przypadku spadochronu ważne aby wyszedł, reszta w rękach opatrzności-dlatego jest to spadochron ratunkowy. Amerykanie stosowali mały spadochron antykorkociągowy w YF-22 podczas prób. Co prawda tamten miał za zadanie ustabilizować tylko samolot, a nie lądować na nim.
Rozkminiam teraz temat w APM otwarcia spadochronu, ale nie jako FS, tylko np. podczas braku sygnału z GPS, miało by to zadziałać z jakimś oczywiście opóźnieniem.
A sam materiał głównej czaszy to Trilobal-Nylon. Można spotkać z niego zrobione hamaki ( tu go dorwałem, mamusia obszyła na maszynie wycięte fragmenty czaszy), wykorzystuje się go jako materiał na spadochrony, jak i czasze balonów. Bardzo lekki, ok 35g waży metr kwadratowy, cholernie mocny.
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
ODPOWIEDZ