Matrixpilot i RemzibiOSD

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Matrixpilot i RemzibiOSD

Post autor: pma_ »

Dziś zakończyłem testy samochodowe (z braku platformy) i wychodzi na to, że wreszcie poprawnie działa RemzibiOSD z MarixPilot po wydzielenie wszystkiego do nowego pliku.

Całość dostępna jest w branch matrixpilot_remzibi http://code.google.com/p/gentlenav/sour ... atrixPilot

Zmienione pliki:
- options.h (wybór OSD i parametry)
- remzibi_osd.c (główny plik)
- osd_layout.h (layout OSD)
- serial_common.c

Zmiany są zgodne z 3.2.1 jak i 3.3

Layout OSD jest częściowo zdefiniowany w osd_layout.h (elementy niestandardowe).

Oprócz tego co jest w RemzibiOSD dodatkowo są:
- liczenie przebytej drogi
- podsumowanie lotu

Start rozpoznawany jest po:
- gaz powyżej połowy
- przemieszczenie o mniej więcej 16m

po starcie pojawia się AH i dystans

Lądowanie rozpoznawane jest po:
- gaz na min
- brak ruchu przez 5 sekund

po lądowaniu pojawia się podsumowanie lotu

W razie pytań służe pomocą
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Lądowanie rozpoznawane jest po:
- gaz na min
- brak ruchu przez 5 sekund
Czyli jak przełączę w tryb WP to sam wyląduje po spełnieniu dwóch powyższych? ;-)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

kiepuri pisze:
Lądowanie rozpoznawane jest po:
- gaz na min
- brak ruchu przez 5 sekund
Czyli jak przełączę w tryb WP to sam wyląduje po spełnieniu dwóch powyższych? ;-)
Niestety nie :) Po spełnieniu dwu powyższych wyświetli podsumowanie lotu :)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Pisałeś w innym wątku, że potrzeba sumatora PPM aby było możliwe uwolnienie pinów do podpięcia płytki MatrixPilot z RemzibiOSD.
Chodzi o np. odbiornik FrSky z wyjściem PPM lub klasyczny FrSky PWM z dołożonym oddzielnym sumatorem PPM?
(mam zwykły FrSky bez PPM więc pewnie najprościej kupić kolejny z wbudowanym PPMem)

Czy na płytce podłączenie GPS to molex 6 pin taki jak do balansera 5s?


P.S. Przy okazji - nie chcą wychodzić wiadomości na PW, a pisałem do Ciebie w sprawie modułu nadawczego Turnigy (tylko wiadomość do wysłania cały czas tkwi w skrzynce forumowej wychodzącej...)
Proszę jeżeli to nie problem podeślij mi na PW adres maila co bym mógł bezpośrednio do Ciebie napisać.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

FlyHigh pisze:Pisałeś w innym wątku, że potrzeba sumatora PPM aby było możliwe uwolnienie pinów do podpięcia płytki MatrixPilot z RemzibiOSD.
Chodzi o np. odbiornik FrSky z wyjściem PPM lub klasyczny FrSky PWM z dołożonym oddzielnym sumatorem PPM?
(mam zwykły FrSky bez PPM więc pewnie najprościej kupić kolejny z wbudowanym PPMem)

Czy na płytce podłączenie GPS to molex 6 pin taki jak do balansera 5s?
To nie tak, sumator jest potrzebny jeśli się używać natywnego OSD, w przypadku Remzibi OSD używamy UARTA, więc nie trzeba nic kombinować.
Złącze to chyba nie jest molex ale nie jestem pewnien.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

To ratuje mnie przed zakupem :)

Co do złącza to masz chya rację - wycięcia nie pasują (przynajmniej porównując na zdjęciach).
Najwyżej podlutuję się bezpośredno od drugiej strony i już.

Czytając wześniejsze posty, "na sucho" przeglądałem w MPLAB IDE kod MatrixPilota + Twoje piliki po modyfikacjach i mam pytania:
- GPS wpięty do MartixPilota, wtedy połączenie płytki MatrixPilota z OSD będzie takie -> RX, TX i GND (bez VCC gdy zasilam osobno OSD) ? (dla najnowszego softu dla OSD czyli OSDv1_79)
- czy modyfikacja kodu obejmuje możliwość podłączenia oryginalnnego GPS Remzibi (GT PA6B na chipsecie MTK bo takiego właśnie mam) czy potrzeba go przeflashować lub można coś zmienić w kodzie MatrixPilota aby tam to zmienić?
- zdefiniowałeś obraz jako NTSC -> #define OSD_VIDEO_FORMAT OSD_NTSC
(czy używasz właśnie NTSC?)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

FlyHigh pisze:To ratuje mnie przed zakupem :)

Czytając wześniejsze posty, "na sucho" przeglądałem w MPLAB IDE kod MatrixPilota + Twoje piliki po modyfikacjach i mam pytania:
- GPS wpięty do MartixPilota, wtedy połączenie płytki MatrixPilota z OSD będzie takie -> RX, TX i GND (bez VCC gdy zasilam osobno OSD) ? (dla najnowszego softu dla OSD czyli OSDv1_79)
- czy modyfikacja kodu obejmuje możliwość podłączenia oryginalnnego GPS Remzibi (GT PA6B na chipsecie MTK bo takiego właśnie mam) czy potrzeba go przeflashować lub można coś zmienić w kodzie MatrixPilota aby tam to zmienić?
- zdefiniowałeś obraz jako NTSC -> #define OSD_VIDEO_FORMAT OSD_NTSC
(czy używasz właśnie NTSC?)
Po kolei:
- MP - OSD dokładnie 2 kabelki, zasilanie OSD jest bez z pakietu bo mierzymy jego napięcie
- już gdzieś pisałem albo przeflaszować GPS albo użyć http://code.google.com/p/gentlenav/sour ... pilot_NMEA
- OSD_VIDEO_FORMAT jest dla natywnego OSD i tutaj nie ma znaczenia


EDIT:
Widzę w kodzie, że STD parser próbuje przestawić odb GPS w tryb binarny, może to zadziała z tym od Remzibiego?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

OK.
Co do użycia kodu pod GPS od Remzibi OSD z podanego linku to...się podubiłem :(
Rozwijam drzewo i nie wiem, który katalog i co użyć:

Matrixpilot_NMEA
MAVLink
include
message_definitions
MatrixPilot
RollPitchYaw
libDCM
libUDB
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

FlyHigh pisze:OK.
Co do użycia kodu pod GPS od Remzibi OSD z podanego linku to...się podubiłem :(
Zrób merge :)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

pma_ pisze: EDIT:
Widzę w kodzie, że STD parser próbuje przestawić odb GPS w tryb binarny, może to zadziała z tym od Remzibiego?
Może tak jak napisałeś parser STD da radę i zadziała standardowy GPS od OSD Remzibi.

Teraz dopero obczaiłem co gdzie jest umiejscowione w drzewie z plikami i jak powiązane.
Z programowania to ja noga jestem ale jak pogrzebię i "popodmieniam" to pewnie coś z tego będzie (stwierdziłem, że jak z ustawieniem Multiwii Kuki mi się udało to to też ogarnę...)

Pytać będę dopiero jak już będę miał płytkę i programator i potestuję na konkretach, a nie na sucho.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

FlyHigh pisze:
pma_ pisze: EDIT:
Widzę w kodzie, że STD parser próbuje przestawić odb GPS w tryb binarny, może to zadziała z tym od Remzibiego?
Może tak jak napisałeś parser STD da radę i zadziała standardowy GPS od OSD Remzibi.

Teraz dopero obczaiłem co gdzie jest umiejscowione w drzewie z plikami i jak powiązane.
Z programowania to ja noga jestem ale jak pogrzebię i "popodmieniam" to pewnie coś z tego będzie (stwierdziłem, że jak z ustawieniem Multiwii Kuki mi się udało to to też ogarnę...)

Pytać będę dopiero jak już będę miał płytkę i programator i potestuję na konkretach, a nie na sucho.
Merge zrób na sucho :) Zobaczysz czy się kompiluje.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Kleję, lepię i się uczę:) (a przynajmniej widzę, co pozmieniałeś/pozmieniali developerzy w kodzie oryginału dostosowując do np. GPSu)
np.
// Set this value to your GPS type. (Set to GPS_STD, GPS_UBX_2HZ, GPS_UBX_4HZ, or GPS_MTEK)
#define GPS_TYPE GPS_NMEA
#define DEFAULT_GPS_BAUD

Jak już zrozumiem logikę ustawiania parametrów to będę wtedy przygotowaywał kod "na gotowo".
Pewnie i tak poczekam, aż Pickit przyjdzie bo w Chinach do 5.01 mają wolne z powodu Nowego Roku.
Więc wyślą pewnie w poniedziałek. Byle przed chińskim Nowym Rokiem zdążyli... :) (23 stycznia).

Na stronie Arsov pojawił się soft do przeflashowania GPS więc jak GPS nie pójdzie to zawsze mogę flashnąć przez kabelek Prolific.

P.S. Dzięki za wysyłkę modułu T9x.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

FlyHigh pisze:
Na stronie Arsov pojawił się soft do przeflashowania GPS więc jak GPS nie pójdzie to zawsze mogę flashnąć przez kabelek Prolific.
Tutaj uważaj bo masz inną wersję niż tak która jest u Nicka w sklepie. Ale Prolific wystarczy bo sam nim flaszowałem.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Z tego co wycztałem to na 99% mam tą samą wersję czyli GT PA6B (na stronie OSD Remzibi podaje jaki to model), a on jest na MT3339

Chyba że "obiorę" go z termokurcza aby potwierdzić na 99,9% że to ten chipset...
Może jest jakiś inny 100% sposób aby to określić co to za układ?

Właśnie rozebrałem Prolific (bo ma na kablu wyprowadzone Rx, Tx, Gnd, a brak Vcc), pomierzyłem napięcia i daje około 3,6v. GPS jest na 5V (oryginalnie OSD podaje 4,5V)
Wyprowadzę więc brakujęce napięcie (3,6V) z Prolific do GPS i zobaczę czy się połączy tool do flashowania z GPS.
Ale to dopiero jutro wieczorem.
Awatar użytkownika
Ptasiek
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ptasiek »

Dzis przetestowałem wersję z 3.01.2013. W remzibi soft AHm1.73 , w AUAV1 Matrix 3_3 . Działa ok. Wydaje mi sie, że strzałka jakos lepiej reaguje niz w poprzedniej wersji . :-)
Ostatnio zmieniony wtorek 08 sty 2013, 22:13 przez Ptasiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Sent from my Commodore C64 using Tapatalk
ODPOWIEDZ