Antena Groundplane - kilka pytan

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Antena Groundplane - kilka pytan

Post autor: sigreg »

Witam,

Biguad do RX juz sie robi, postanowilem w miedzyczasie zrobic porzadna antene do TX. Jak wynika z przewertowanej lektury wyjscia sa dwa - inverted Vee lub Groundplane. Jako pierwsza postanowlem zrobic Groundplane.
Sama konstrukcja jest stosunkowo prosta, w sieci jest sporo informacji jak dobrac dlugosci elementow, wiec nie ma tu wiekszych problemow. W mojej platfofmie waga ma mniejsze znaczenie stad tez chcialbym uzyskac mozliwie duza sprawnosc bez patrzenia na wage kabli itd. Jednak jako ze z radiowka nie mialem do tej pory do czynienia mam pare pytan o komponenty.

Antena bedzie w modelu skierowana w dol, i chcialbym jesli sie uda mocowac ja bezposrednio do nadajnika. Widzialem ze jako "pien" anteny ludzie stosuja rozne rozwiazania typu mosiezne rurki lub kable koncentryczne, mysle ze zastosuje po prostu odpowiedni odcinek grubego koncentryka. Obecnie na stanie mam kawalki RG213 i H1000, czy ktorys z nich sie nada ?

Pien anteny powinien byc zakonczony odpowiednia koncowka, w tym wypadku jest to SMA z pinem, pojawia sie tu klopot. RG213 i H1000 to grube kable ktore ciezko zgiac, i wolalbym tego nie robic. Z drugiej strony nadajnik mam zamontowany poziomo a antena ma byc pionowo, musialbym wiec znalezc cos co nie wiem czy istnieje - wtyk SMA kątowy, na kabel H1000. Widzial ktos gdzies cos takiego ?

Inne wyjscie to zastosowac krotki cienki kabel jako przejsciowka, ale to oznacza 2 dodatkowe zlącza ktore nie pozostaja bez wplywu na sprawnosc calosci. No chyba ze stwierdzicie ze wplyw jest pomijalny wtedy ulatwi mi to zycie.

Z jakiej grubosci drutu zalecacie zrobic elementy aktywne ? Antena bedzie dzialac na 1280 MHz.

Grzesiek
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

h1000 raczej jest za gruby.
ja robie na rf240, ktory jest wystarczajaco sztywny. z jego rdzenia mozesz tez zrobic przeciwwagi. do tego wtyk katowy sma.
do helika polecal bym Ci raczej inverted vee, ktora zreszta teoretycznie ma wiekszy zysk od groundplana.
grubosc drutu 1.5-2.5 mm.
ODPOWIEDZ