Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: z3d »

Cześć wszystkim,
Mam problem z gmibalem ze sterownikiem AlexMos który zakupiłem jakiś czas temu od osoby wyprzedającej swoje zasoby.
Gimbal po otrzymaniu podpiąłem do kompa poprzez port USB odpaliłem SimpleBGC 2.49B ale coś nie za bardzo chciało go wykryć, przypuszczam że wina sterowników i kochanej 10-tki, natomiast jego zachowanie po otrzymaniu zasilania nie wyglądało na właściwe.
Podpiąłem go więc pod lipola i dalej to samo, gimbal wariuje, diody umieszczone na płytce świrują a on zamiast stabilizować kamerkę trzęsie się.
Zerknijcie proszę na załączony filmik https://www.dropbox.com/s/ufq614hs5qtu3 ... l.mp4?dl=0.
Sorry za kiepski filmik :) ale ciężko mi było operować jedną ręką.
Porady bardzo mile widziane.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: Tanner »

Próbowałeś zamontować na sztywno gdzieś? Bo u mnie zenmuse z gopro potrafił wpaść w podobne wibracje jak miałem zbyt miękkie wibroizolatory między nim a kopterem. Przykręć go do czegoś albo trzymaj choć w ręce, musi mieć stabilne mocowanie.
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: z3d »

Wtedy dzieje się mniej więcej to samo. Szarpie, piszczy a diody wariują tak samo.
W sumie nie sprawdzałem manuala co oznaczają takie piski i mruganie diod.
Jak widać na filmie półka z kamerą praktycznie zatacza pół obrót.
Jeżeli ktoś miałby jakiś pomysł będę wdzięczny za podpowiedź.
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: lgojniczek »

Zapewne piszcza silniki poniewaz regulatory PID ulegaja wzbudzeniu i takie zachowanie jest akurat normalne kiedy nastawy regulatora są niewłaściwie dobrane względem układu w jakim pracuja.

Sterownik podpiac pod simplebgc gui i przywrocic ustawienia fabryczne (zaloze sie ze poprzedni wlasciciel poprostu dobieral nastawy pod swoja wage i gabaryty kamery a Ty teraz wlaczyles go wogole bez kamery?) a nastepnie czeka Cie dobieranie nastaw (to moze troche potrwac ;)

Sprawdz simplebgc gui w wersji 2.2b2 powinno sie polaczyc.
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: z3d »

Jeżeli jest to normalne to super, bałem się że sterownik jest uwalony.
Poprzednik miał gopro więc kamerka podobna, waga może się delikatnie różnić.
Poprzednik też poradził żebym jak na razie nie grzebał w pidach i ustawieniach ponieważ wszystko jest poustawiane pod podobny gabaryt kamery.
Spróbuję zainstalować wskazane oprogramowanie i połączyć Gimbal z kompem.
Dziwi mnie jednak to, że podczas ostatniej próby połączenia z kompem zaczął wariowania dokładnie tak samo jak na filmie, mając tylko 5v.
Odlaczylem go bo nie chcę go uszkodzić, myślę o półce na kamerę która próbuje się kręcić wokół własnej osi
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: pawelsky »

z3d pisze:Poprzednik miał gopro więc kamerka podobna, waga może się delikatnie różnić.
A uzywal go w takiej pozycji jak Ty (z IMU u gory)? Druga sprawa to mozesz miec odwrocone kierunki silnikow.

Skonfiguruj to wszystko porzadnie w GUI (PIDow zgodnie z rada jeszcze nie ruszaj). No i zamontuj go na sztywno bo jak Ci tak caly lata po stole to nie ma szans sie skalibrowac przy starcie.
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: z3d »

Dzięki za odpo i podpo wiedzi :)
Jak wrócę do domu coś postaram się z tym zrobić.
Mam tylko pytanie, czy jak podpinam go pod kompa powinien tak szaleć, czy powinien przejść w jakiś tryb "serwisowy"
Boję się że jak zostawię go tak na chwilę dłużej to sam sobie kable pourywa.

Pozdro
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: pawelsky »

z3d pisze:Dzięki za odpo i podpo wiedzi :)
Jak wrócę do domu coś postaram się z tym zrobić.
Mam tylko pytanie, czy jak podpinam go pod kompa powinien tak szaleć, czy powinien przejść w jakiś tryb "serwisowy"
Boję się że jak zostawię go tak na chwilę dłużej to sam sobie kable pourywa.
To czy po podlaczeniu do GUI silniki pracuja czy nie konfigurujesz w... GUI :)
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: z3d »

I to właśnie jest odpowiedź ;)
Dzięki
Zabiorę się za to jak ogarnę resztę.


EDIT - scalenie

Witam ponownie,
Napiszcie mi jeszcze proszę jedną rzecz, z GUI powalczę i postaram się dojść jak wsio poustawiać, ale jak zacząć kalibrować to usrojstwo jak po podpięciu nie widzi portu? Drivery zainstalowałem z silicona, są to chyba zresztą te same co do Nazy, ale dalej nie mam portów.
Jest na to jakiś trik? ;)
Kolejna rzecz to podłączając gimbal pod kompa wyje i rzuca nim na wszystkie strony. Diody migają na zmianę jak na filmie.
Czy powinienem wypiąć silniki z płytki i najpierw podpiąć tylko ją samą, a później dopiąć silniki w trakcie?
Jeżeli pytania daremne, wybaczcie, nie chcę nic spier.... nim w ogóle sprawdzę co to potrafi.
Yoube przeszukałem, ale na nic podobnego jak moje się nie natknąłem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: pawelsky »

z3d pisze:Jest na to jakiś trik? ;)
Trik 1 - zapytaj tego kto Ci sprzedal jakich sterownikow uzywal
Trik 2 - pokaz co masz bo nie bedziemy zgadywac jakiego to klona kupiles

EDIT: A tak z innej beczki to nie wiem czy dobrze widze bo strasznie niewyrazny ten Twoj film, ale wyglada jakbys mial silniki podpiete to YAW i PITCH, zamiast do PITCH i ROLL
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: lgojniczek »

Zainstaluj te sterowniki
http://www.silabs.com/products/mcu/page ... ivers.aspx

Zakladam ze masz klona kontrolera 8 bitowego czyli cos w ten desen https://www.basecamelectronics.com/simplebgc/

Manuale do nich oraz firmware sa tutaj https://www.basecamelectronics.com/downloads/8bit

Zacznij od jak juz wczesniej wspomnialem gui 2.2b2 bo takich klonow z ta wersja softu bylo najwiecej. Przytrzymaj go po podpieciu reka zeby nim tak nie telepalo i kliknij "use defaults" albo mozesz przed use defaults sprobowac klepnac calib gyro. Jedna z przyczyn takich ruchow moze tez byc rozjechana kalibracja gyro jesli to nic nie pomoze uzyj use defaults i musi sie uspokoic. Najczesciej pojawiajace sie problemy z tymi kontrolerami sa rozpisane w tabelce w manualu wraz z proponowanymi rozwiazaniami - zerknij tam wszystko jest napisane.

Przed rozpoczeciem strojenia takiego ukladu z regulatorem pid warto zaznajomic sie z teoria jak wlasciwie dzialaja regulatory proporcjonalno-całkująco-różniczkujące. Wbrew pozorom to calkiem ciekawa wiedza. Regulatory w tych sterownikach sa stosunkowo proste w strojeniu bo uklad w jakim pracuja ma mala inercje wiec napewno dasz sobie rade. Z teori dowiesz sie rowniez ze istnieje pare ciekawych metod dobierania nastaw parametrow wzmocnien p, i, d.

Odrazu zaznacze ze posiadajac klona wysoce nie zalecana jest aktualizacja firmware poniewaz mozesz z niego zrobic cegle i bez programatora pozniej sie nie obejdzie.

Powodzenia
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: z3d »

Serdeczne dzięki za bardzo wyczerpującą odpowiedź. PID-y miałem na uczelni ;) ale dużo od tego czasu wody w Wiśle upłynęło ;) . Bardzo chętnie jednak do tego wrócę.
Pozdrawiam Michał
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: lgojniczek »

@z3d poczym rozpoznajesz ze silnik wpiety w sterowanie nie tej osi co trzeba? Z tego filmu malo co mozna zobaczyc
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: z3d »

@Igojniczek to @pawelsky napisał że na filmie widać, ja tylko czytam i próbuje nadganiać za Wami ;)
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: Wariujący AlexMos nie mam pojęcia co się dzieje

Post autor: lgojniczek »

A no tak przepraszam pomylilem nazwy uzytkownikow ;) moja kulpa

Wydaje mi sie ze twoj gimbal nie jest "dozbrojony" w 3cią oś czy jest? Poznasz to śledząc ten diagram i sprawdzajac swoje polaczenia z nim https://www.basecamelectronics.com/file ... iagram.pdf
ODPOWIEDZ