Projekt Gimbala - kilka pytań laika.

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

artjur
Posty: 4
Rejestracja: sobota 21 maja 2016, 15:12
Lokalizacja: Kraków

Projekt Gimbala - kilka pytań laika.

Post autor: artjur »

Koledzy,
mam do Was prośbę, Wy jako Guru w temacie możecie poradzić laikowi w budowy gimbala?

Mam dostęp do znajomego z drukarką 3D oraz frezarką, to co będę potrzebował to mi wydrukuje i wyfrezuje za przysłowiowe piwko i materiał :-D
Projekt mam zamiar zrobić podobny do tego http://www.thingiverse.com/thing:1157142 z małymi modyfikacjami, np. dodatkowa podpora dla osi roll, wydłużenie mocowania itp.
Kamera to Panasonic HC-V770, waży ok. 330g, gimbal do filmowania z ręki nie do latania.
Dla osi pitch oraz roll planuję użyć tych silników https://abc-rc.pl/EMAX-Gimbal-GB4008#axzz4Z4a3j2UW
Natomiast do osi yaw https://abc-rc.pl/DYS-5208-200T#axzz4Z4a3j2UW
I teraz pytania:
1. Czy te silniki to dobry i słuszny wybór?
2. Czy te silniki, dwa rózne, będą współpracować ze STorM32?
3. Czy nie będzie problemów z ich konfiguracji?
4. Czy jak będę chciał wymiennie zamontować na nim kamerkę sportową, jakieś Sony AS100, to wystarczy tylko ponownie wyważyć i skonfigurować gimbala, czy mogą być inne problemy?

Za wszelką podpowiedź jak również krytykę mojego pomysłu, będę bardzo wdzięczny ;-)

Pozdrawiam

EDIT - scalenie

Nikt nic nie podpowie :cry:
Może chociaż jakieś światełko w tunelu, cztery słowa:
"nie idź tą drogą"
"pomysł ciekawy, możesz spróbować"
"na pewno się uda"
"bierz się do roboty"
;-)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Projekt Gimbala - kilka pytań laika.

Post autor: Adrián »

artjur pisze:4. Czy jak będę chciał wymiennie zamontować na nim kamerkę sportową, jakieś Sony AS100, to wystarczy tylko ponownie wyważyć i skonfigurować gimbala, czy mogą być inne problemy?
Pod warunkiem, ze obciążysz miejsce montażu kamery dodatkowym balastem.

Kiedy jeszcze na pitch i roll mogłyby być, to na yaw, za duży. Taki się stosuje do lustrzanek i podobnych do wagi 1,5kg żeby za mocno się nie pocił.
Do Twojej konstrukcji, to stanowczo za duży.

Obejrzyj gotowe gimbale pod podobną wagę i zobacz na jakich silnikach są zrobione. Będziesz miał gotową receptę odnośnie silników, jeśli z całą resztą budowy sobie poradzisz, to masz wszystko.
artjur
Posty: 4
Rejestracja: sobota 21 maja 2016, 15:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt Gimbala - kilka pytań laika.

Post autor: artjur »

Adrián pisze:
artjur pisze:4. Czy jak będę chciał wymiennie zamontować na nim kamerkę sportową, jakieś Sony AS100, to wystarczy tylko ponownie wyważyć i skonfigurować gimbala, czy mogą być inne problemy?
Pod warunkiem, ze obciążysz miejsce montażu kamery dodatkowym balastem.

Kiedy jeszcze na pitch i roll mogłyby być, to na yaw, za duży. Taki się stosuje do lustrzanek i podobnych do wagi 1,5kg żeby za mocno się nie pocił.
Do Twojej konstrukcji, to stanowczo za duży.

Obejrzyj gotowe gimbale pod podobną wagę i zobacz na jakich silnikach są zrobione. Będziesz miał gotową receptę odnośnie silników, jeśli z całą resztą budowy sobie poradzisz, to masz wszystko.
Dzięki wielkie za odpowiedź.
Rozumiem, że w takim wypadku proponujesz zastosować na yaw taki sam jak wytypowałem na roll i pitch?
Bo gdzieś tu na forum wyczytałem żeby na yaw dawać większe, szerszy z większą ośką żeby uzyskać większą stabilność.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Projekt Gimbala - kilka pytań laika.

Post autor: Adrián »

Lepiej większy, ale z tym co zaproponowałeś, to przesadziłeś.
Poszukaj taki do 1- maks 1,5kg
artjur
Posty: 4
Rejestracja: sobota 21 maja 2016, 15:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt Gimbala - kilka pytań laika.

Post autor: artjur »

Adrián pisze:Lepiej większy, ale z tym co zaproponowałeś, to przesadziłeś.
Poszukaj taki do 1- maks 1,5kg
Tylko nie mogę znaleźć nic pośredniego.
W ofertach sklepu po 4008 następny jest właśnie ten 5208.
ODPOWIEDZ