Czy kamera może być za lekka ?

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Czy kamera może być za lekka ?

Post autor: Radauskas »

Jestem na etapie walki o jak najlepszy obraz ( bez drgań i zakłóceń ) z kamerki na gimbalu. Ostatnio kupiłem inną kamerke, która jest wyraźnie lżejsza od gopro. Z punktu widzenia odciążenia drona jest to na korzyść. Ale zastanwiam się czy zbyt lekka kamerka nie spowoduje gorszego działania gimbala ? Widziałem ja jakimś filmiku na YT jak ktoś walczył z drganiami obrazu i jedną z czynności, którą wykonał było dociążenie kamerki dwoma monetami przyklejonymi na taśmę dwustronną. Poprawa stabilizacji obrazu znaczna. No i to dało mi do myślenia czy bawić się w montowanie ( jest troche roboty i przeróbek ) lżejszej kamerki ?
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Czy kamera może być za lekka ?

Post autor: szaman89 »

Zapewne monety nie były dodawane po to by dociążyć gimbala a po to żeby prawidłowo wyważyć kamerę na gimbalu.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Czy kamera może być za lekka ?

Post autor: Adrián »

Musisz wywazyc w pierwszej kolejności mechanicznie. Jak Ci się uda z lżejsza kamerą, to nie musisz nic dokładać.
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy kamera może być za lekka ?

Post autor: edixot »

Z punktu widzenia fizyki to większa masa => większa bezwładność => większa siła potrzebna do wprowadzenia kamery w ruch. A więc tak, dodanie masy może poprawić stabilność obrazu, zwłaszcza przy drganiach o wysokiej częstotliwości. Chyba jednak powinno się obejść bez tego. Będziesz pewnie musiał wyregulować na nowo pidy i zmniejszyć siłę trzymania gimbala, na nowo wyważyć całą konstrukcję itp.
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy kamera może być za lekka ?

Post autor: Radauskas »

Skrajnym przypadkiem odchudzania wagi kamerki jest,... brak kamerki :) Czy gimbal bez kamerki zadziała ? Chyba nie. On musi mieć jakąś mase do utrzymania. Więc gdzie jest ta granica pomiędzy masą "konieczną", a masą zbyt małą ? Tak się zastanawiam...
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy kamera może być za lekka ?

Post autor: edixot »

Pewnie jakaś dolna granica jest, ale według mnie jest ona zdefiniowana zakresem ustawień gimbala. Musisz ustawić na nowo pidy, wyważyć całość mechanicznie itp, to powinno zadziałać bez dociążania.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Czy kamera może być za lekka ?

Post autor: maxiiii »

Radauskas pisze:Czy gimbal bez kamerki zadziała ? Chyba nie.
edixot pisze:Pewnie jakaś dolna granica jest
Nie ma granicy. Zależy tylko od wyważenia.
A z fizyki wychodzi, że czym lżej tym lepiej.
Mniejsza bezwładność i moc doprowadzona do silników potrzebna do stabilizacji.



Radauskas,

Wyważaj tak aby matryca kamerki przecinała się w osiach silnika i to wszystko.
ODPOWIEDZ