gimbal i naza m lite

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

crybaby
Posty: 103
Rejestracja: piątek 25 mar 2016, 10:02
Lokalizacja: Kraków

gimbal i naza m lite

Post autor: crybaby »

Witam,

Nabyłem używaną nazę w dobrej cenie, chciałbym rozbudować ją o współpracujący gimbal i teraz pytanie , jak mam szukać gimbali które będą współpracować z moim FC ?

Chciałbym wykorzystać czujniki nazy tak aby nie dublować czujników i elektroniki, dodatkowo chciałbym aby działało w 3 osiach
było tanie i lekkie.

Najważniejsze to iż chciałbym wozić gopro4.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: gimbal i naza m lite

Post autor: Verid »

Jeżeli ma nie mieć własnych czujników i elektroniki to chyba tylko starożytne rozwiązania na serwach wchodzą w grę. Wszystko inne (czytaj gimbale bezszczotkowe) będą potrzebowały własnej elektroniki oraz czujników.
Ten wredny...
crybaby
Posty: 103
Rejestracja: piątek 25 mar 2016, 10:02
Lokalizacja: Kraków

Re: gimbal i naza m lite

Post autor: crybaby »

rozumiem , to w takim razie po co naza jest wyposażona w obsługę gimbala ? co to daje prócz sterowania z jednej apki?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: gimbal i naza m lite

Post autor: Verid »

Nie jestem pewien czy rozumiem pytanie.
crybaby pisze:po co naza jest wyposażona w obsługę gimbala ?
No po to żeby je obsługiwać. Naza powstała w czasie gdy gimbale były na serwach i nie miały własnych czujników więc wykorzystywały IMU kontrolera. Taką samą "obsługę gimbala" masz w Multiwii, APM i cholera wie czym jeszcze i to jest nie tylko kontrola z jednej aparatury. Gimbale bezszczotkowe z racji konieczności posiadania ESC do silników MUSZĄ mieć osobną elektronikę bo chyba nie wyobrażasz sobie by producenci FC od razu ładowali do nich drivery do bezszczotek "tak na zaś". A dodatkowe czujniki umieszczone NA gimbalu były krokiem naprzód bo stabilizacja odbywa się na podstawie rzeczywistego położenia półki gimbala a nie wyliczonego położenia półki względem FC. I wreszcie - one też są obsługiwane z jednej aparatury tylko nie uwzględniają ruchów IMU FC skoro mają własne. Wyjątek stanowi bodajże Zenmuse który ponoć mimo posiadania własnego IMU na półce kamery, bierze pod uwagę również wskazania Nazy.
Ten wredny...
crybaby
Posty: 103
Rejestracja: piątek 25 mar 2016, 10:02
Lokalizacja: Kraków

Re: gimbal i naza m lite

Post autor: crybaby »

bardzo dziękuję za treściwe wyjaśnienie, wszystko jest jasne , zabieram się za poszukiwania gimbala dostosowanego do moich potrzeb.
szczemp
Posty: 64
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 14:38

Re: gimbal i naza m lite

Post autor: szczemp »

crybaby pisze:to w takim razie po co naza jest wyposażona w obsługę gimbala ? co to daje prócz sterowania z jednej apki?
Daje między innymi tryb prowadzenia kamery. Np 'patrz na punkt'. Wtedy kontroler lotu steruje gimbalem, aby ten kierował kamerę na określony punkt niezależnie od położenia i kierunku samego koptera. Kontroler lotu nie potrafi stabilizować kamery, a jedynie nią 'układać'. Czyli nie będzie trzymał poziomu, ale będzie ją kierował np w konkretne miejsce.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: gimbal i naza m lite

Post autor: matulekpl »

szczemp pisze: Daje między innymi tryb prowadzenia kamery. Np 'patrz na punkt'. Wtedy kontroler lotu steruje gimbalem, aby ten kierował kamerę na określony punkt niezależnie od położenia i kierunku samego koptera. Kontroler lotu nie potrafi stabilizować kamery, a jedynie nią 'układać'. Czyli nie będzie trzymał poziomu, ale będzie ją kierował np w konkretne miejsce.
Pierwsze słyszę żeby w Nazie była opcja automatycznego sterowania gimbalem??? Może ktoś mnie wyprowadzi z błędu? Albo kolegę:)



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
MrOwA
Posty: 369
Rejestracja: czwartek 05 mar 2015, 10:02
Lokalizacja: Radom

Re: gimbal i naza m lite

Post autor: MrOwA »

Koledze pewnie chodziło o to, że naza ma wyjścia do sterowania gimbalem, tylko się źle wyraził :)

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
SJCAM 4000 wifi
Syma X5C-1
ANTek-450 (DJI F450); RedAnT (x220); CreeppX (XS); Tinny6 RR
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: gimbal i naza m lite

Post autor: Verid »

Nie, kolega zupełnie nie wie o co chodzi.
szczemp pisze:Kontroler lotu nie potrafi stabilizować kamery
Owszem potrafi:

http://www.youtube.com/watch?v=LZJdaBJx3aA
szczemp pisze:Np 'patrz na punkt'
Standardowo Naza nie posiada funkcji POI. Jedyny znany mi przypadek to Phantom 2 Vision+ pod kontrolą Litchi.

To naprawdę miłe że chcesz pomóc koledze ale zanim się do tego zabierzesz wypadałoby zweryfikować stan swojej wiedzy bo wprowadzając w błąd nie bardzo pomożesz.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ