Mocowanie Mobiusa - Jello

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Mocowanie Mobiusa - Jello

Post autor: mrozilla »

Niestety po pierwszym locie z kamerą wychodzą kolejne problemy. W teorii mocowanie wydawało mi się niezłe tak rzeczywistość zweryfikowała wszystko i jednak gdzieś leży problem.
Jello jest bardzo duże praktycznie cały czas, widziałem filmy bez gimbali z Mobiusem na pokładzie i były naprawdę płynne.
Mocowanie posiada 4 wibroizolatora, uchwyt regulowany jest przymocowany i dociśnięty gumkami do mocowania, luzów nie ma, całość do podwozia jest przymocowana na 4 długie śrubki o regulowanej wysokości podwieszenia (kontry) i nie wiem czy największy problem nie leży w mocowaniu wszystkiego do ramy za pomocą tych śrubek, czy to one nie przenoszą największych wibracji.
Może jednak ktoś z doświadczenie wytknie błędy tej konstrukcji i naprowadzi na prawidłowy montaż zestawu. W planach jest gimbal, ale jeszcze nie w tym momencie.
Obrazek
Obrazek

Kilku sekundowy filmik poniżej:
https://megawrzuta.pl/download/dd26cc79 ... 71c79.html
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Mocowanie Mobiusa - Jello

Post autor: matulekpl »

Najpierw wyeliminuj przyczyny wibracji: wyważ śmigła i dopracuj ustawienia GAIN w Nazie.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Mocowanie Mobiusa - Jello

Post autor: mrozilla »

Skręciłem maksymalnie do góry całe mocowanie na tych dwóch śrubkach przez to jest trochę lepiej, ale quad nie ma takiego szarpiącego obrazu tylko pływający, nie wiem czy to wina dumperów czy mocniej do podłogi trzeba uchwyt zamocować, dwie cienkie śrubki może są za słabe?
Jak obraz jest bardzo ładny tak pływanie totalnie niszczy wszystko.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Mocowanie Mobiusa - Jello

Post autor: Rurek »

Ja bym się pozbył tego całego ustrojstwa gimbalowego i przykręcił mocowanie mobiusa (te takie a'la gopro) poprzez gumowe dumperki jak poniżej, bezpośrednio do dolnego centerplejta. Ewentualnie zamiast dumperków pomyślałbym nad zamocowaniem poprzez zatyczki do uszu 3M, te pomarańczowe. Najlepiej sie sprawdza w przypadku tak lekkiej kamery jaką jest mobius.
Te ustrojstwo i jeszcze te przydługie śruby wzmacniają rezonans a nie tłumią :-) Mobius jest za lekki i ten diwajs gimbalowy nie spełnia swojej roli.
Obrazek
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Mocowanie Mobiusa - Jello

Post autor: Mitar »

Jak chcesz mieć mobiusa na stałe to polecam ci takie rozwiązanie:



2 sztywne karty (stare karty kredytowe albo jakies reklamowe badziewia) i trytytki.

Chyba najtańsze i najbardziej skuteczne rozwiązanie na jello, ja stosowałem je w pionierze ale podejrzewam że w quadro też się dobrze sprawdzi.
Dodatkowo zmniejszysz znacznie ciężar całości.

Tu masz mój filmik z porównania 2 mocowań:

anita
Posty: 164
Rejestracja: sobota 25 lut 2012, 10:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Mocowanie Mobiusa - Jello

Post autor: anita »

matulekpl pisze: Najpierw wyeliminuj przyczyny wibracji: wyważ śmigła
przyklej kamerkę bezpośrednio do dolnej płyty za pomocą mikrogumy z klejem dwustronnym + gumka recepturka
obecne mocowanie ma długie ramię które zwielokrotnia drgania
zerknij tohttps://youtu.be/XFowXG2KRkA?t=23 kamerka keychina 808#18 mocowana j/w https://youtu.be/XFowXG2KRkA
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Mocowanie Mobiusa - Jello

Post autor: mrozilla »

Co do mocowania na trytytkach widziałem już kiedyś stronę z tym patentem, ale w sumie sądziłem, że bardziej profesjonalny wygląd idzie w parze z jakością obrazu dlatego zastosowałem rozwiązanie jak na zdjęciach, ale chyba trzeba przeprosić się z prowizorycznym mocowaniem, bo na filmikach widać, że różnica jest kolosalna i naprawdę obraz jest gładki.
Przez ciężar obecnego mocowania liczę, że za bardzo nie odczuję różnicy po zamocowaniu gimbala, bo i tak muszę taki nabyć, tylko obecnie nie wiem na co w rozsądnych pieniądzach się zdecydować, a niestety mocowanie jak na zdjęciach (po skręceniu na maksa śrubek obraz się polepszył, ale dalej przez jello nie da się komfortowo tego oglądać) nie spełnia swojej roli, to może właśnie na okres przejściowy mocowanie z trytytek pozwoli na uchwycenie ładnych scen.
Rurek pisze:Ja bym się pozbył tego całego ustrojstwa gimbalowego i przykręcił mocowanie mobiusa (te takie a'la gopro) poprzez gumowe dumperki jak poniżej, bezpośrednio do dolnego centerplejta. Ewentualnie zamiast dumperków pomyślałbym nad zamocowaniem poprzez zatyczki do uszu 3M, te pomarańczowe. Najlepiej sie sprawdza w przypadku tak lekkiej kamery jaką jest mobius.
Te ustrojstwo i jeszcze te przydługie śruby wzmacniają rezonans a nie tłumią :-) Mobius jest za lekki i ten diwajs gimbalowy nie spełnia swojej roli.
Jeżeli chodzi o ten sposób, to mam gdzieś takie gąbkowe nieduże walce i może właśnie przez nie przeprowadzić śruby i one będą amortyzowały drgania, ale chyba najpierw pójdzie na próbę powyższy sposób, tylko szkoda trochę "profesjonalnego" wyglądu na rzecz działającego :)

Najlepsze w obecnym mocowaniu jest to, że mogę ustawić kamerę pod kątem jaki w danej chwili potrzebuję, niestety przy kartach trzeba będzie pokombinować z zamocowaniem lekko pochylonej w dół kamerki.
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Mocowanie Mobiusa - Jello

Post autor: mrozilla »

Usunąłem swoją konstrukcję i zrobiłem mocowanie według filmiku na "trytytki", idealnie nie jest, ale znacząco poprawił się obraz i momentami jest naprawdę stabilny, obraz praktycznie stoi w miejscu ale czasami wpada w większe wibracje. Poprawę powinno przynieść większe ściśniecie opasek, czy raczej rozluźnienie? Bo chyba bez gimbala to jest max co można osiągnąć na stałym mocowaniu kamery?
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Mocowanie Mobiusa - Jello

Post autor: Mitar »

Ja gimbal też mocowałem na trytytkach i dawał lepsze efekty niż na sztywno ;)

Tutaj mój test gimbala na trytytkach:


A co do samych trytytek to najlepiej dać je najbardziej rozluźnione, zabrać sprzęt na miejsce i zrobić kilka startów i za każdym razem ściskać mocniej.
Potem sobie obejrzysz jak najlepiej ustawić.
ODPOWIEDZ