APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: szaman89 »

Szanowni koledzy,

Mam problem z uruchomieniem w moim gimbalu na kontrolerze BGC 2.2 sterowania osi pitch na potencjometrze aparatury przez APM 2.8.
Moja płytka BGC wygląda tak:

Obrazek

Wpiąłem się w sygnał i masę przy wtykach pitch tak jak zaznaczyłem na zdjęciu.

GUI ustawione tak:

Obrazek

W Mission Plannerze na kanale 6 mam ustawione sterowanie potencjometrem. Sam MP pokazuje pięknie sygnał na kanale 6 przy poruszaniu potencjometrem na aparaturze więc tu jest ok.

W zakładce "Camera Gimbal" mam ustawione zgodnie z poradnikami:

Obrazek
(min i max mam zgodnie z zakresem kanału 6 czyli 1100-1900)

W "Extended Tuning" żadna funkcja nie jest przypisana do kanału 6.

Do płytki APM-a wpiąłem się w sygnał i masę pod złącze A11. Wpinając się w sygnał i masę w A8 i przestawiając tilt na RC8 w Mission Plannerze efekt jest taki sam - brak efektu.
Nie wiem już gdzie szukać problemu. GUI BGC nie widzi ruchu potencjometrem w zakładce "Realtime Data".
Ktoś posiada może ten tandem i poradził sobie z kontrolą osi pitch przez APM-a albo wie gdzie jeszcze można poszukać rozwiązania?
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: Mitar »

Jak znajdę dziś czas (wieczorkiem) to zerknę jak ja mam to ustawione bo obecnie działam na tym http://www.goodluckbuy.com/index.php?ta ... _id=105572
w sumie to samo oprogramowanie ale ten który posiadasz też mam i działał mi bez problemu w tej konfiguracji.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: szaman89 »

Mitar pisze:Jak znajdę dziś czas (wieczorkiem) to zerknę jak ja mam to ustawione bo obecnie działam na tym http://www.goodluckbuy.com/index.php?ta ... _id=105572
w sumie to samo oprogramowanie ale ten który posiadasz też mam i działał mi bez problemu w tej konfiguracji.
Nie ukrywam, że mocno liczę na kolegi pomoc ;-) Wyjeżdżam na weekend ale biorę dziada ze sobą bo nie może mi to dać spokoju. Przeczytałem pierdyliard stron w internecie i każdemu działa od strzała i sam się dziwię, że mam z tym problem. Apka, potencjometr i kanał są dobrze skonfigurowane. Upatruję problemu gdzieś w wysyłaniu sygnału PWM z APM do BGC ponieważ BGC GUI nie widzi ruchu sygnału na RC PITCH.
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: Mitar »

sprawdziłem właśnie wszystko jeszcze raz na tym sterowniku co masz i wszystko dalej gra, tu masz moje ustawienia:

Obrazek

Sprawdź jeszcze podłączenie signal i GND na pitch bo widziałem w necie ze podają na odwrót a faktycznie ma być tak ze pin bliżej płytki to GND a dalej signal.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: szaman89 »

Dziękuję Ci bardzo Mitar. Masz wszystko ustawione książkowo jednak mi to nie chce banglać. Podłączałem już każdą kombinacją pinów w APM ale bez skutku. BGC GUI nie widzi żadnego sygnału pwm z APM-a. Sygnał w GUI pojawia się tylko przy przelaczeniu z pwm na analog. Pomierzyłem napięcia na A0-A11 i niektóre mają 4,93 a inne skaczą do tej wartości. Czy to ma jakieś znaczenie?
Pierwotnie podłączałem pitch z BGC do SPI w APM-ie. Mogłem w ten sposób coś uszkodzić na płytce APM-a?

Edyta: Mitar w zakładce Realtime Data widzisz zmianę sygnału PWM przy poruszaniu potencjometrem?
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: Mitar »

A może podepnij A11 do któregoś z inputów APM (pomijając zasilanie) powinieneś w APM krecąc gałką wpływać na wskazania np kanału 7.
W ten sposób sprawdzisz czy sygnał z A11 idzie prawidłowo.
Powinieneś widzieć na tym dodatkowym kanale takie same zmiany jak na kanale 6.
Nie wiem czy rozumiesz o co mi chodzi.

Bo może się okazać, że to wina sterownika od gimbala.
szaman89 pisze:Edyta: Mitar w zakładce Realtime Data widzisz zmianę sygnału PWM przy poruszaniu potencjometrem?
Tak
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: szaman89 »

Niestety przy podłączeniu przez PPM pozostałe inputy nie maja właściwości kanałów więc nie zagra to tak sugerowałeś i jakbym tego chciał ;]
Podłączyłem pod piny A11 i A12 zwykłe serwo i przy obracaniu potencjometrem serwo się porusza. Nie wiem jak sprawdzić pozostałe piny A.
Pomierzyłem napięcie na pinach sygnałowych i minusowych linii A i wychodzi mi:
A0 - 0 V
A1 - 0 V
A2 - 0 V
A3 - 4,93 V
A4 - skacze
A5 - 0 V
A6 - 4,93 V
A7 - skacze
A8 - skacze
A9 - 0 V
A10 - 0,48 V
A11 - 0,48 V

Ktoś jest w stanie zweryfikować czy ma takie same napięcia?
Ali87
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 10:44

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: Ali87 »

Wiem że ostatni post jest już dość stary ale może to co napiszę komuś pomoże. Mam dokładnie taką samą konfigurację jak Ty szaman89 czyli APM 2.8 i BGC 2.2. Też nie mogłem zmusić do współpracy sterowania osią pitch za pomocą potencjometru. Myk w tym że większość pisze o podłączeniu do pinów A10 i A11. Ja zamiast tego podłączyłem gimbal pod piny output (tu kanał którym chcemy sterować, w moim przypadku jest to kanał 6). W MissionPlanner w sterowaniu gimbalem trzeba ustawić ten sam kanał pod pitch. W BGC w zakładce RC settings ustawiamy pitch na RC_PITCH. Dopiero po tych ustawieniach zadziałało. Moja apka to Turnigy 9x z wgranym OpenTX a odbiornik to FrSky D8R-II plus gdyby było to istotne. Jak coś jest nie jasne to pytać, mimo małej wiedzy postaram się pomóc.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: szaman89 »

Tak też zrobiłem jakiś czas temu i bardzo ładnie to chodzi ale dziękuję za odpowiedź. Zostanie dla potomnych ;-)
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: Mitar »

Ja miałem ostanio ten sam problem po przesiadce z APM na PIXhawka, też nie działa sterowanie z sugerowanych kanałów.
Co ciekawe u niektórych działa u niektórych nie.
Mi się zdaje, że albo coś namieszali w nowszych wersjach oprogramowania albo coś innego jest na rzeczy.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: szaman89 »

To może jeżeli wątek trochę ożył to miałbym pytanie do kolegów. Oś roll działa błyskawicznie i dobrze koryguje pochyły koptera na boki ale pitch działa z opóźnieniem. Przy pochyłach przód i tył gimbal koryguje oś ale z opóźnieniem przez co obraz w osi pitch jest do kitu. Ktoś miał podobny przypadek?
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: Mitar »

Jeden z PIDów w ustawieniach od strony sterownika gimbala odpowiada za szybkość korygowania wychylenia.
Dodatkowo jest tam jeszcze na zakładce RC Settings na dole po prawej takie pole LPF które odpowiada za filtrowanie sygnału z szumów.
Czym większa wartość tym gimbal mniej podatny na skoki sygnału ale też działa bardziej z opóźnieniem.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: APM 2.8 + BGC 2.2 - sterowanie osią pitch z aparatury

Post autor: szaman89 »

Mitar pisze:Jeden z PIDów w ustawieniach od strony sterownika gimbala odpowiada za szybkość korygowania wychylenia.
Dodatkowo jest tam jeszcze na zakładce RC Settings na dole po prawej takie pole LPF które odpowiada za filtrowanie sygnału z szumów.
Czym większa wartość tym gimbal mniej podatny na skoki sygnału ale też działa bardziej z opóźnieniem.
Dzięki za podpowiedzi. Akurat w tym przypadku okazało się że problemem był sam apm i włączona opcja stabilizowania pitch. Po odchaczeniu jak ręką odjął.
ODPOWIEDZ