Kontroler gimbala STorM32

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Radegast
Posty: 19
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 01:46

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Radegast »

Witam,
mam problem ze swoim kontrolerem. Nie działa mi oś yaw. W nowym działała. Pitch i roll ok. Silnik chyba jest ok. Podmieniałem na driver od roll i pitch i "blokował się". Silniki z innych osi na driverze yaw też są luźne. Czy robię coś nie tak z konfiguracją kontrolera (trochę się bawiłem ustawieniami, a wcześniej latałem na ustawieniach "fabrycznych" po kalibracji IMU), czy po prostu walnięty jest driver osi yaw. Jak mogę to zdiagnozować? Usterka wystąpiła po twardszym lądowaniu (gimbal nie uderzył o nic, bardziej "zerwał" trzymanie silników od siły uderzenia o podłoże). Czy mogło wtedy nastąpić przeciążenie prądowe drivera?
Olek-82
Posty: 8
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 08:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Olek-82 »

Dabalwwy pisze:Jeśli jest to gimbal ręczny to powiedz mi gdzie masz umieszczony drugi czujnik imu?? ile osi??

Gimbal jest trochę nietypowy, obudowa będzie trzymana w dłoni na specjalnym uchwycie, kontroler jest zamontowany w obudowie pionowo.
Reszta na rysunku poniżej. Próbowałem zamieniać osie ROLL Z PITCH ale bez zmian myślę, że to chyba jakiś defekt płytki.

Obrazek
Olek-82
Posty: 8
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 08:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Olek-82 »

Zdecydowałem się zakupić nową płytkę ponieważ chyba mój problem wynika z defektu płytki wersja V1.32 (po prostu bubel Chiński)

Znalazłem coś takiego :

Obrazek

Czy ktoś testował może ten kontroler. W jaki sposób podłączyć tam drugi sensor IMU2 jako dodatkowy - nie będę używał tego na płytce ponieważ będzie ona mocowana w pozycji pionowej.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

Olek-82 pisze:będzie ona mocowana w pozycji pionowej.
A dlaczego mialoby to przeszkadzac korzystac z wbudowanego IMU?
Olek-82
Posty: 8
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 08:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Olek-82 »

Według informacji na stronie : http://www.olliw.eu/ w tej konfiguracji oprogramowanie nie odsługuje IMU na płytce.

Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

Olek-82 pisze:Według informacji na stronie : http://www.olliw.eu/ w tej konfiguracji oprogramowanie nie odsługuje IMU na płytce.
To nie orientacja plytki a miejsce jej instalacji jest istotne.
Olek-82
Posty: 8
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 08:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Olek-82 »

pawelsky pisze:
Olek-82 pisze:Według informacji na stronie : http://www.olliw.eu/ w tej konfiguracji oprogramowanie nie odsługuje IMU na płytce.
To nie orientacja plytki a miejsce jej instalacji jest istotne.

Czyli u Mnie powinno działać. Dzięki za wyjaśnienie - dzisiaj siadam i działam dalej :-)
Awatar użytkownika
leszko1
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 16 lut 2012, 15:59
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: leszko1 »

co do skoków na silniku ze słabo powraca to zacznijmy
1. 6-point IMU Calibration
2. prawidłowe ustawienie gimbala znaczy sie pidowanie
3. ja http://abc-rc.pl/Przetwornica-DC-DC-3-35 i ustawiłem na 2s bo zawsze mam stale napiecie :)
a jeszcze jedno ja nie ważne jak obrócę gimbala zawsze trzyma i ładnie pracuje :) :)

a tu zamieszczam na szybko jak to działa :P i nie był pidowany :P

Olek-82
Posty: 8
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 08:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Olek-82 »

Tym razem mam pytanie odnośnie sensora IMU, a dokładnie czy można przedłużać kable i czy zwykłe lutowanie i zaizolowanie nie będzie powodowało błędów ?
Awatar użytkownika
JSt
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 12:13
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Bulwy

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: JSt »

Cześć
Nie mogę sobie poradzić z konfiguracją...
Mam ten sterownik i 3 takie silniki.
Firmware wgrałem najnowszy STorM32 v1.3 (v0.90) czy może 1.31 ma być do tej płyki ? Konfig robię zgodnie z wiki, dokładnie i mniej dokładnie ;-) kilka wersji już było i 1-point i 6-point i różne PID'y.
Problem jest następujący - w kreatorze konfiguracji Steps I przechodzę ok (przy okazji te silniki są 14 polowe ?) natomiast Steps II po restarcie zasila silniki "dokręca" do pewnej pozycji (kilka stopni - nagły ruch) w zależności od ustawienia pozycji przed resetem "dokręca" w jedną lub drugą stronę wszystkie osie (zakładam, że podaje np taki sam sygnał na wszystkie cewki i w zależności od pozycji startowej silnika stabilizuje i trzyma). Kreator przechodzi do Level, czy Leveling i powoli osie zaczynają się poruszać. Yaw minimalnie i jest ustawiona, roll troszkę więcej i też ok, natomiast pitch nie dochodzi do poziomu (zbyt mały jest zakres ruchu od pozycji do której ustawia silnik (i w lewo i w prawo) i wyrzuca error. Myślałem że uszkodzony silnik (choć przed montażem sprawdzałem rezystancje uzwojeń), poziomować się też próbuje wolnym jednostajnym ruchem, więc chyba ok. Dla testu przechyliłem też czujnik pod kamerą i w takim układzie osiągał poziom i przechodził dalej... O co biega ?
Testowałem też Pitch Startup Motor Pos, ale niestety przekręca silnik we wskazanym kierunku, jednak zakres poziomowania konfiguratora pozostaje pierwotny (czyli we wskazaną stronę robi mniejszy ruch).
Pozdrawiam
Janusz

Ostatnio zamęczam: S800 na Omnibus F4
hajeq
Posty: 56
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 16:47
Lokalizacja: Zgierz

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: hajeq »

Nie wiem jaka jest tego przyczyna ,ale przez cały łikend się gimnastykowałem z softem v0.90 .
U mnie dla odmiany przekręcało mi oś yaw , a potem error .
Po wgraniu v0.87e , wszystko wróciło do normy , gimbal przechodzi normalnie całą procedurę kalibracji i dzała na fabrycznych ustawieniach
Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
JSt
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 12:13
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Bulwy

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: JSt »

hajeq pisze:Po wgraniu v0.87e , wszystko wróciło do normy...
Czy wybór tej wersji jest czymś konkretnym spowodowany ? Czy akurat taką miałeś już na kompie? Zaraz jak dotrę do domu przetestuję i dam znać.
Pozdrawiam
Janusz

Ostatnio zamęczam: S800 na Omnibus F4
hajeq
Posty: 56
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 16:47
Lokalizacja: Zgierz

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: hajeq »

Wcześniej miałem v0.070 i v0.80 i na tych działało bez problemu , wgrałem v0.90 a tu zonk . Ponieważ do wymiany rozpinałem przewody , to też myślałem że coś uszkodziłem , albo jakieś zakłócenia .
V 0.87e wgrałem , bo działa z apką na androida . Innych nie sprawdzałem .
Aplikację v0.87e masz tutaj http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... count=6484
Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Grzechu »

Hej,

Da mi ktoś jakąś wskazówkę bo zaraz mnie coś trafi :D Walczyłem z osią pitch, okazało się, że silnik walniety bo zwarcie w środku ma, wymieniłem, pitch i roll działa (nie idealnie ale kwestia pidowania). Ale YAW szaleje. Od samego momentu wizarda (gdy już poustawia wszystko i można sobie obrócić yaw o kilka stopni, wtedy szaleje). Czyli kąta zerowego nie mogę ustawić, ale to można później przez startup position. Moc ustawiona, D minimalne - OK. Ale gdy tylko ruszę minimalnie człon I zaczyna wariować. Więc to nie o pidy chodzi... Oś Yaw jest wyważona, silnik 5208.

Po wizardzie ustawione na hold hold hold, czujnik 2 deaktywowany. Kontroler z drugim czujnikiem umieszczony nad silnikiem YAW, nie porusza się z żadną osią, tak jak w przypadku nr 1 z wiki. Błędów I2C nie ma, oba czujniki działają.
Awatar użytkownika
leszko1
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 16 lut 2012, 15:59
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: leszko1 »

teraz powiedz jaki masz wgrany sofcin jak v90 to zmień na v0.070 i zobacz wtedy czy yaw będzie szalał :)
ODPOWIEDZ