Kontroler gimbala STorM32

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

Pytanie dla użytkowników v1.31, robiliście testy pod 2s?
Według specyfikacji, minimalne 3s http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/STorM32_Boards , tak też używałem, ale teraz bardziej pasuje mi 2s.. Chciałem użyć li-ion a mam ładowarkę na 2 kanały, z 3 będzie dłużej się ładowało i waga/gabaryty wzrosną.

Może jakiś step up? Wtedy można użyć 1 li-ion? Jakieś minusy takiego rozwiązania?
Np coś takiego https://abc-rc.pl/przetwornica-step-up-2a-2-28v

Chyba, że lepiej podnosić napięcie z 2s na 3s? Czy to nie ma znaczenia?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 12 cze 2017, 12:51 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: arek2081 »

testowałem pod 2S i działa https://www.youtube.com/watch?v=i5Z5Eu9nHz4, robiłem też próby z 1S i przetwornicą ale nie działało prawidłowo
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

To super!
A testowałeś do odcięcia zasilania? Np do 3V na celę ? Zastanawiam się, czy przy niższym napięciu też będzie działał prawidłowo. Jeśli tak, to jestem w domu i zrobię pod 2s.
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: arek2081 »

Testowałem ale nie pamiętam no do 3V na cele to raczej nie ogarnie przy 3,4 był już chyba koniec ale nie pamiętam dokładnie
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

Ok, dzięki to i tak dobrze :-)
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Szper »

Jakie UBEC stosujecie do Storm32?

Miałem XL4015 4-38V 5A 75W ale mam problem przy upchaniu go w nowej ramie. Myślałem nad BlueSky 3A - https://abc-rc.pl/ubec-fpv-12v.
Silniki 3s (maksymalny wariant):
- 2806 Yaw
- 2212 Roll
- 2208 Pitch
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: mrozilla »

Może ktoś ma pomysł co zrobić z jello, którego nie mogę się pozbyć? Korzystam z Mobiusa i Storm32 ze zmienionym IMU na IMU NT, dumpery ściskałem opaskami, zakupiłem też polecane zatyczki do uszu i wsadziłem w otwory dumperów i niestety ale jello ciągle występuje. Wyważałem śmigła HQProp na wyważarce magnetycznej (bardzo mało brakowało im do wyważenia) i silniki zamocowane na ramionach za pomocą analizatora drgań opartego na MMA7361L i udało się zejść do bardzo niskich wartości. Widać gołym okiem, że nawet startowanie bez śmigieł silników odbywa się dużo płynniej i nie widać drgań na ramie. Po odpaleniu silników bez śmigieł po dotknięciu palcem np. mocowania Mobiusa czuć delikatnie drgania, ale są one bardzo równe i niewidoczne zupełnie inne niż jello jakie występuje w nagraniach (takie drgania wydaje mi się po prostu od pracujących silników, bardzo szybkie i jednolite). W dodatku latając nisko jello prawie nie ma dopiero na większych wysokościach i wydaje mi się, że w dużej mierze w związku z wiatrem, bo podczas jednego nagrania powiedzmy patrząc kamerą na zachód jello prawie nie ma, a obracając się o 90 st. już jello występuje.
Widziałem na nagraniach, że na Storm32 i Mobiusie ludzie naprawdę stabilne filmy nagrywają, co jeszcze mogę zrobić aby pozbyć się tego? Dodam, że czasami quadro potrafi się lekko "machnąć", wykonać jakby jakiś ruch stabilizujący czy coś takiego i nie wiem czy np. nie jest to też kwestia pidów Nazy Lite @V2 żeby robił to płynniej ale jello jak występuje to cały czas jak wyżej opisałem, a nie tylko gdy Naza drgnie.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

1. Porządnie wyważyć śmigła, dobrą wyważarką. Pokaż jaką wyważyłeś, bo może sama wyważarka wymaga wyważenia..
2. Jak to nie pomoże, to silniki sprawdzić editt doczytałem, że to zrobiłeś.
3. Sprawdzić ewentualne luzy w kopterze
5. Jak wszystko zrobisz idealnie i dalej będzie jello to zastosuj filtr Nd

6. Dalej walka z gumkami i pidami.
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: mrozilla »

Wyważarka niestety do najlepszych nie należy, zwykła, podstawowa, magnetyczna, oczywiście wyważony trzpień, bo fabrycznie miał bicie. Na szczęście HQProp same w sobie są już nieźle wyważone.
Luzów też nigdzie nie widzę, ogólnie ostatnio robiłem porządki z mocowaniami różnych podzespołów, przewodów itp. i wszystko jest wydaje mi się w miarę dobrze zrobione. Sama rama F450 od Tarota niestety nie jest jakoś bardzo sztywna, ale przy stabilnym locie lub zawisie nie powinno to odgrywać zbyt dużej roli przy jello, na tych ramach widziałem bardzo dobre nagrania.
Nie bardzo wiem co z tymi gumkami zrobić, bo skoro opaskami je różnie ściskałem, dodawałem zatyczki i idealnego rezultatu nie uzyskałem to nie wiem co tutaj więcej można zrobić. Raczej za mała moc silników Storm32 nie jest ustawiona, w okolicach 95-100. Z PIDami też za dużo zrobić chyba nie mogę, bo wydaje się, że jest ok i wszelkie ruchy są korygowane, szczególnie machając konstrukcją rękami obraz jest bardzo gładki, jedynie podczas lotu są problemu, ale zauważyłem, że jak z aparatury przestawię kamerę jakieś 50 stopni w dół, żeby nagrywało to co jest na dole wtedy jello jest mniejsze niż w przypadku gdy kamera nagrywa dokładnie to co jest przed nią.
Co do filtra to co on może pomóc w stabilizacji, bo nie bardzo wiem jak może w tym przypadku zadziałać.
Dodam, że Mobius zamocowany razem z tą podstawą w którą jest wsuwany i przykręcony standardową śrubką jak do aparatów, może jest za ciężki i lepiej byłoby zamocować go bez tej podstawy?
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Tanner »

Poczytaj co to jest yello tak naprawdę i dlaczego np w normalnych aparatach z przysłoną nie występuje tak bardzo jak w kamerkach sportowych :) Właśnie też dlatego nie widzisz jak go jak patrzysz w dół, w ziemię, zamiast w bardzo jasne niebo. I filtr tutaj może jak najbardziej pomóc.
mrozilla pisze:że jak z aparatury przestawię kamerę jakieś 50 stopni w dół, żeby nagrywało to co jest na dole wtedy jello jest mniejsze niż w przypadku gdy kamera nagrywa dokładnie to co jest przed nią.
Co do filtra to co on może pomóc w stabilizacji, bo nie bardzo wiem jak może w tym przypadku zadziałać.
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: mrozilla »

Popatrzyłem na YT i faktycznie ten filtr czasami pomaga tylko czy jest coś takiego, gotowego do Mobiusa? Zauważyłem też, że z filtrem obraz jest inny, ciemniejszy, bez niego wygląda na bardziej żywy i na tym gimbalu widziałem stabilne nagrania bez filtrów więc chyba da się coś zrobić, a filtr to ostateczność? Nie wiem jak odciąć drgania na ramie od dolnej części gimbala, czy gumki powinny być twardsze, czy bardziej miękkie? Tak delikatnych drgań ramy chyba silniki nie wybiorą, każdy inny przechył wybierają bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

Tak, widać to szczególnie w słoneczny dzień., gdy kamera jest skierowana w horyzont.
Filtr Nd zawsze zostawiam na koniec, jak już wszystkie poprzednie punkty nie zdadzą egzaminu, a zwykle wystarcza i jest zbędny.
Ale jest to dla mnie ostatnia deska ratunku.

Jak masz w pobliżu kogoś z wyważarka dubro, to spróbuj. Możesz się poważnie zdziwić, jak są wyważone smigla które masz.
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Andziak »

po malym wypadku drona mam problem z gimbalem mianowicie silniki dzialaja ale nie nie cche zaczac stabilizowac.... jak to przetestowac w programie co sie zepsulo ?
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
Filipol
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 29 mar 2015, 18:48
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Filipol »

Witam,

Jestem posiadaczem gimbala z HAKRC z tym kontrolerem.
Mam problem z dziwnymi wibracjami/zakłóceniami podczas ruchu gimbala. Gimbal jest wyważony, PIDowany wielokrotnie różnymi sposobami, wymieniony jeden silnik. Niestety nic nie pomaga. Wibracje nie są widoczne przy małych ruchach, jednak przy bardziej gwałtownych obrotach niszczą obraz. Nie jest to spowodowane wibracjami koptera, gdyż na ziemi jest tak samo.
Poza tym mimo kalibracji imu horyzont jest przekrzywiony i skos postępuje z czasem.
Czy ktoś z Was kiedyś miał taki problem? Proszę o pomoc.
Pozdrawiam,
FN
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kuczy »

Filipol pisze:Poza tym mimo kalibracji imu horyzont jest przekrzywiony i skos postępuje z czasem.
Wychodzi na to, że nie jest tak dobrze wypidowany - ja własnie walczę ze swoim gimbalem (nie na Storm, ale na Alexmos) i miałem podobny objaw, tylko, że na osi pochylenia - powolutku aparat mi opadał... - pomógł ten filmik jaki zamieszczam poniżej. Spróbuj i nie zwracaj uwagi na to, że akurat nie zgadza się typ kontrolera i programu konfigurującego - w Stormie też masz moc silnika, oraz P, I, D - więc powinno zadziałać:

ODPOWIEDZ