Kontroler gimbala STorM32

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

maxxxior pisze:jak pochylę za bardzo quada w osiach Roll/Pitch to gimbal zaczyna drgać i wariować, zmienia pozycję
Zle wywazenie, zle wypidowanie, ograniczenie mechaniczne, zbyt duze wychylenie (w roll), wylaczone drugie imu (w pitch/yaw).
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: maxxxior »

pawelsky pisze:Zle wywazenie
tzn?
pawelsky pisze:ograniczenie mechaniczne
mechanicznie nie ogranicza go jeszcze nic w tych momentach,
pawelsky pisze:zbyt duze wychylenie (w roll)
tzn jakie jest maksymalne, i jak to sprawdzić? bardziej dzieje się to w osi PITCH
pawelsky pisze:wylaczone drugie imu (w pitch/yaw).
i gdzie to sprawdzić? Jak kalibrowałem to oba IMU...nie wiem w sumie czy to 2 było włączone czy nie... :-(
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

Trzeba jeszcze raz przeczytać wiki.. Jest tam krok po kroku co zrobić by było dobrze. Nie ma co powielać manuala.
Pawelsky już Ci podał linki.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

maxxxior pisze:tzn?
Wiki, rozdzial Tuning Recipe - Balancing the Gimbal
pawelsky pisze:tzn jakie jest maksymalne
Watek na RCG
maxxxior pisze:i gdzie to sprawdzić?
Wiki, rozdzial Using a 2nd IMU - IMU Configuration

Na kolejne pytania, na ktore odpowiedz znajduje sie w Wiki odpowiedzi nie dostaniesz :-P
szczemp
Posty: 64
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 14:38

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: szczemp »

Szybkie pytanie. Nie mam czasu w tej chwili czytać wiki storma, bo mam pilny wyjazd służbowy.
Czy czujnik pod kamerą musi być w jakiejś konkretnej pozycji? Np poziomo skierowany przodem w kierunku obiektywu. Nie mam za bardzo miejsca pod kamerą i zamontowałbym go na ramieniu, na którym wisi kamera. Np pod kamerą leżałby poziomo, a ja zamontowałbym go w pionie.

Ok, mam.
The Camera IMU
The camera IMU needs to be mounted such that it measures all camera movements. Its actual position does not matter, behind the camera, on the pitch arm, below the camera,... anything will work. The only thing to watch out for is that its axes are aligned with the camera axes. Each axis has to be either horizontal or vertical. Just imagine that the sensor would measure that the horizon is level but because of a misalignment the camera does hang slightly to one side and hence the horizon in the video is not level.
EDIT - scalenie

No to jest. Udało mi się poskładać wszystko do kupy. Gimbal jest ręczny z silnikami gbm5208. Nie mogę przejść przez konfigurację http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/Get ... figuration. Konfiguracja zacina się na 10 kroku i pokazuje komunikat, że wystąpił błąd i2c, a state jest strtMOTOR. Przeczytałem i próbowałem zastosować rady z http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/I2C ... Error_Rate. Kabla od imu nie mogę już bardziej skrócić. Oddaliłem go od kabli silników i poskręcałem. Zaekranować nie mam czym, nie mam też ekranowanego kabla. Obniżyć napięcie silników nie wiem jak. Ferrytu też nie mogę znaleźć luźnego w domu. Silniki mam podpięte do odpowiednich pinów. Chyba że ma znaczenie kolejność kabli silnika? Czy powinienem zamienić któreś dwie żyły?
Ale tak się zastanawiam czy rzeczywiście to jest problem z imu. Bo wykresy na data display reagują prawidłowo. Jak pochylam roll, to wykres roll się rusza, jak pitch, to pitch, jak yaw, to yaw.
A może da się pominąć automatyczną konfigurację i zrobić to wszystko ręcznie?

EDIT - scalenie

Doświadczalnie doszedłem do takiego wniosku. Jeśli silniki odepnę od płytki storma, to konfiguracja idzie aż do state LEVEL. Dalej nie idzie, bo silników nie ma. Jasna sprawa. Wystarczy, że którykolwiek silnik wepnę, to zatrzymuje się na samym początku z i2c error przy state strtMOTOR. Coś nie tak z silnikami, czy ze sterownikami silników na płytce albo samą płytką? Jak sprawdzić same silniki czy są sprawne?

EDIT - scalenie

Problemem był za długi kabel do imu przy kamerze. Wyciągnąłem go z rurek ramy i skróciłem go ile się dało, dołożyłem ferryt i działa. Zostało mi ustawienie pidów.
Jeszcze akumulator mi coś miesza. Mam tak zamontowanego storma.
Obrazek
Ten czarny prostokąt, to silnik yaw, Zielony, to storm. Założyłem sobie, że lipol będzie nad silnikiem yaw. Ale wtedy storm nie startuje. Jakby do silników nie dochodził odpowiedni prąd, bo stawiają mniejszy opór niż normalnie, ale większy niż, bez zasilania. Co dziwne storm startuje z pakietem nad silnikiem yaw jeśli jest podłączony do komputera. To samo dzieje się jak pakiet jest na poziomym ramieniu. Prawie dobrze wszystko działa jak pakiet przypnę do tej pionowej rączki. Prawie, bo raz na kilka włączeń dzieje się to samo co w innych pozycjach. Wtedy przy uruchamianiu wystarczy ręką zakryć wtyczkę między baterią a stormem. Po uruchomieniu już jest ok. Zawsze dobrze działa jak pakiet jest tak daleko, jak mu pozwala kabel.
Zatem muszę wykombinować jakieś mocowanie koło rączki, tak żeby mi pakiet nie przeszkadzał w trzymaniu gimbala, albo jakoś odizolować go od płytki. Ma ktoś jakieś pomysły?
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Radauskas »

Wiele razy poruszany była kwestia odpowiedniego wyważenia gimbala z kamerą. I zastanawiam się jak działają gimbale, których wyważyć się nie da. Bo o ile wyważenie układu z rysunku B jest łatwe - z jednej strony silnik, a z drugiej cięższa strona kamerki z akumulatorem, to wyważenie "neutralne" z rysunku A jest niemozliwe. Z jednej strony silnik, po środku cięższy bok kamerki z akumulatorem, a po drugiej stronie lżejsza strona kamerki. Tego wyważyć się nie da. Silnik będzie zawsze przeciążał swoją strone. A jednak takich gimbali na rynku jest sporo.
Obrazek
Obrazek
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

Każdy gimbal da się wyważyć, jak się nie da, to jest niewłaściwie zrobiony pod sprzęt na którym ma pracować. Ba, musi być wyważony mechanicznie. Jak nie zrobisz tego właściwie, to w niewielkich odchyłach, silniki przejmą cięższą pracę i będą się grzać i jakoś to może będzie pracować. To nie o to tutaj chodzi.

Popraw obrazki, u mnie się nie wyświetlają.

Korzystając z okazji, bo już Dawno nie ruszałem storma, jak działa to nie było sensu :-)
Teraz przyszła chęć na upgrade ręcznego paskudztwa, na coś drukowanego, małego i schludnego.
Chciałem wykorzystać mini storma32. Tylko pytanie, skąd wziąć dobrą kopie, wersję? W HK zniknęły, tak samo w GB.
Siedząc jeszcze w temacie, były z nimi na początku różne kwiatki i padały szybciej, niż większe. Coś się ruszyło w temacie? Czy to był tylko użyszkodnik, a stromy były ok?
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Radauskas »

Adrián pisze:Każdy gimbal da się wyważyć, jak się nie da, to jest niewłaściwie zrobiony pod sprzęt na którym ma pracować.
A miałeś okazję wyważyć układ A z gopro ? Bo ja miałem i w.g. mnie się nie da. Za duża różnica w wagach obu stron. No chyba, że silnik w takim gimbalu jest baardzo lekki, a jest to raczej niemozliwe ( magnesy ważą ). W przypadku typowego HAKRC jak mój nie da rady.
Jak zwykle problem z obrazkami,.. juz nawet wrzuciłem z polecanego tu dropboxa,.. masakra jakaś. Może tak ?
https://photos-6.dropbox.com/t/2/AAAV02 ... ize_mode=3

https://photos-3.dropbox.com/t/2/AAAKnZ ... ize_mode=3
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

Hm u mnie error..
Nie widzę obrazków, ale jeśli dobrze rozumiem i nie ma możliwości przesunięcia, to w ostateczności dołóż coś po przeciwnej stronie. Jakieś obciążenie.
Zawsze da się wyważyć. Tylko lepiej to robić na gimbalu, który od początku jest przemyślany pod daną kamerę.

Używam google +, nie ma problemu i zdjęcia nie znikają po długim czasie.

Kiedyś zrobiłem coś takiego http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=42&p=359972 w takim układzie, nie było problemu z wyważeniem. Bateria jest po stronie silnika.
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Radauskas »

https://goo.gl/photos/hgdfML4ZTNjwtkD56
https://goo.gl/photos/qzF3LmSxL98Qu5sx8
U Ciebie silnik jest blisko osi. W wielu innych gimbalach jest dalej i trzebaby dołozyć sporą przeciwwagę. A ktoś mi tu kiedyś "zarzucił", że zamontowałem na gimbalu ramke do kamery, która waży aż 18 gr. :)
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

Jak nie jest wyważony, to producent dał ciała. Jeśli to miało być pod daną kamerę, którą używasz i tyle.
Kupując gotowca, tego się wymaga, przynajmniej ja wymagam. Inaczej można samemu robić.
Jeśli nie ma możliwości przesunięcia, to dokładasz przeciwwagę, albo sprzedajesz gimbal. Możesz też pokusić się o przeróbkę z możliwością przesunięcia kamery w osi, w której nie jest możliwe wyważenie, ale to już ostateczność.
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Radauskas »

Moje pytanie jest teoretyczne bo u mnie z gopro jest ok. Tyle, że zamówiłem sobie tez kamerke SJCAM M20, która jest bardziej pionowa i tu wyważenie na tym gimbalu robi się kłopotliwe.Brakuje masy akumulatorka wysunietej na bok dla przeciwwagi silnika.
Inne fotki - z gimbalem jak mój.
Jak zamontujemy kamere jak w pozycji B to bez problemu sie wyważy,.. trzeba odsunąć kamerke od silnik jakieś 5 mm. Jak zamontujemy kamerke jak w pozycji A wyważenie jest klopotliwe. Trzeba odsunąć kamerke od silnika kilka centymetrów ( o ile pamietam ok. 3 cm. ).
https://lh3.googleusercontent.com/kkMhB ... 00-h546-no
https://lh3.googleusercontent.com/IqXZr ... 02-h600-no
Przyjrzałem się dokładniej gimbalom przystosowanym do pozycji A. One chyba mają krótsze te poziome ramie i kamera automatycznie jest bardziej wysunieta na bok i da się wyważyć. Ale mój gimbal raczej powinien być stosowany tylko w pozycji B. I problemu z wyważeniem nie będzie. A do mojej kamerki SJCAM M20 chyba zrobie jakieś inne krótsze ramie i wtedy też da się to rozsądnie wyważyć.
Ostatnio zmieniony piątek 18 lis 2016, 15:49 przez Radauskas, łącznie zmieniany 1 raz.
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

To nie pozostaje Ci nic innego jak jej dołożenie. To najłatwiejszy sposób bez większej ingerencji.

Editt
Rozwiązanie problemu innym ramieniem, też dobre, pod warunkiem, że już nie będziesz używał innej, dostosowanej do tego gimbala kamery. Szybciej będzie dołożyć i odkręcić obciążnik. Ale najważniejsze, żeby było dobrze.
szczemp
Posty: 64
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 14:38

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: szczemp »

Kolega miał jakiegoś chińskiego gimbala pod kamery wymiarami podobne do gopro. Był właśnie tak zbudowany, że miał silnik tam gdzie kamera akumulator. Być może są kamerki z akumulatorem po drugiej stronie, ale gopro nie. Nie chcieliśmy dokładać wagi, bo lepiej jak silniki mają mniejsze obciążenie (zwłaszcza chińskie noname). Wymyśliliśmy, że kamera będzie zamocowana do góry nogami. Teraz większość ma opcję nagrywania w odbiciu lustrzanym. A jak nie ma, to przy montażu to nie problem. Tym sposobem bez żadnych skomplikowanych przeróbek gimbal działa do dziś. A zanosiło się, że będzie trzeba nowy nabyć.
valdi99
Posty: 63
Rejestracja: środa 06 lut 2013, 00:32
Lokalizacja: Wyszkowskie

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: valdi99 »

Mam problem - gimbal (v1.30 F103RC, fw 0.95) raczej dobrze skonfigurowany i niby działa jak należy, ale gdy uaktywnię możliwość sterowania tiltem gimbala po RC0, to gimbal mocno nadkompensuje ruchy coptera w osi pitch. Roll i Yaw są OK, ale gimbal zachowuje się tak, jakby miał pan-hold-hold, mimo że mam ustawione w "Pan Mode Default Setting" na hold-hold-hold oraz Pitch Pan = 0, czyli hold. Wyłączenie (w RC Inputs/Rc Pitch = off) sterowania gimbalem po RC0 - powoduje, że gimbal działa jak należy. Wyjścia do RC0 mam z portu F2 w NAZA (GND i signal). Co zrobiłem źle..?

EDIT - scalenie

OK, rozwiązałem problem. Winne były ustawienia w NAZA, które nakładały się na ustawienia w Storm32.
.
ODPOWIEDZ