Kontroler gimbala STorM32

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

Glosno sie ostatnio zrobilo na RCG o ciekawym kontrolerze do gimbali zwanym STorM32.

http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/Main_Page

Gimbal jest o tyle ciekawy ze:
1) jest 3osiowy
2) jest 32 bitowy
3) HW i GUI jest OpenSource, firmware jest darmowy.
4) posiada drugie IMU wbudowane w plytke ktore poprawia stabilizacje przy duzych katach (ja mozna zobaczyc na filmiku dziala odwrocony niemalze do gory nogami)

5) posiada miejsce na wlutowanie taniego modulu bluetooth (HC-06)
6) jest skandalicznie tani (np na na Aliexpress )
7) a do tego zamiast buzzerka potrafi grac silniczkami :)

Zamowilem go niedawno i pare dni temu dotarl. Jak znajde troche czasu sprobuje go przypiac do mojego 3 osiowego DYSa zamiast AlexMosa i zobaczymy co potrafi.

Z tego co zdazylem sie na szybko pobawic, gimbal dziala, bluetooth dziala, GUI jest dosc przyzwoite (posiada nawet kilka "wizardow" dla ulatwienia konfiguracji), na Wiki projektu tez jest sporo informacji.

Autor projektu jest bardzo kontaktowy i aktywny na RCG i szybko odpowiada na wszelkie pytania.

EDIT: Dostepna jest juz aplikacja do konfiguracji na Androida tworzona przez XOR.io. Chwilowo wciaz w fazie rozwoju ale dziala i nie ma z nia wiekszych problemow.
http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/Apps
Ostatnio zmieniony wtorek 10 lis 2015, 00:59 przez pawelsky, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

Ogólnie to odpaliłem gimbala na tym sterowniku i faktycznie działa bardzo fajnie :)
Troszkę błędów jest jak na przykład przy konfiguracji IMU z wizzardem prosi o przechylenie w górę o 45 stopni nawet na rysunku pokazuje, a u mnie żeby poprawnie działał muszę przechylić w dół :) Bo inaczej nie stabilizuje potem poprawnie. Ale ogólnie jestem bardzo zadowolony.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pawelsky »

StoQ pisze:Ogólnie to odpaliłem gimbala na tym sterowniku i faktycznie działa bardzo fajnie :)
Troszkę błędów jest jak na przykład przy konfiguracji IMU z wizzardem prosi o przechylenie w górę o 45 stopni nawet na rysunku pokazuje, a u mnie żeby poprawnie działał muszę przechylić w dół :) Bo inaczej nie stabilizuje potem poprawnie. Ale ogólnie jestem bardzo zadowolony.
Moze masz jakas stara wersje GUI, u mnie (v0.56) prawidlowo dziala przy przechyle do przodu w dol (i tak tez jest napisane w opisie w wizardzie). Caly trik polega na tym ze musisz pochylic jednoczesnie oba IMU nie tylko ten na kamerze.
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

Wiem Wiem :) Mam najnowszego softa wgranego i najnowsze Gui :) Jak pochylę w dół to potem jak stabilizuje to obraca mi aparat w rolu i yaw o 180 stopni :) A jak uniosę w drugą stronę to jest ok :) Nie wiem dlaczego tak się dzieje.

Ale to nie zmienia faktu, że kontroler działa bajecznie ładnie :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pawelsky »

StoQ pisze:u mnie żeby poprawnie działał muszę przechylić w dół
StoQ pisze:Jak pochylę w dół to potem jak stabilizuje to obraca mi aparat w rolu i yaw o 180 stopni
Troszke sie pogubilem...
Awatar użytkownika
tom_monik
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2012, 20:31
Lokalizacja: częstochowa

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: tom_monik »

pokażcie swoje gimbale jak macie zrobione, właśnie jedzie do mnie płytka z aliexpres i trochę nie wiem jak ugryźć 3 oś
StoQ masz go w kopterze bo trochę mnie zastanawia te 180 stopni
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: esamolocik »

Czy ktoś mocował omawiany tu kontroler do Gimbala 2 osiowego?
Chce się przesiaść z evvGC na STorM32 ale chciałbym wiedzieć jak się wam sprawdza na Gimbalach 2 osiowych.
Da radę w sofcię wyłączyć oś Yaw?
kola1971
Posty: 237
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 20:24
Lokalizacja: Łódź

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kola1971 »

Moja płytka chyba jest walnięta... Cały czas sypie błędami I2C i podaje IMU Error. Wymieniłem IMU, kabelki i przez chwile było ok, ale po ponownym uruchomieniu gimbala, problem powraca. Moze któryś z kolegów miał podobny problem, albo zasugeruje co mozna jeszcze sprawdzić. Dodam tylko, że pokusiłem się nawet o poprawienie lutów na złączy czujnika IMU.
Pozdrawiam - Grzegorz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

kola1971 pisze:Moja płytka chyba jest walnięta... Cały czas sypie błędami I2C i podaje IMU Error. Wymieniłem IMU, kabelki i przez chwile było ok, ale po ponownym uruchomieniu gimbala, problem powraca. Moze któryś z kolegów miał podobny problem, albo zasugeruje co mozna jeszcze sprawdzić. Dodam tylko, że pokusiłem się nawet o poprawienie lutów na złączy czujnika IMU.
Moze tu znajdziesz jakies podpowiedzi
http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/I2C ... Compendium
kola1971
Posty: 237
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 20:24
Lokalizacja: Łódź

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kola1971 »

Czytałem, podpinałem nawet do testu inny sterownik na AlexMosie i wszystko jest ok. Ewidentnie coś nie tak z kontrolerem. Napisałem do Aliexpres, zobaczę co odpiszą.
Pozdrawiam - Grzegorz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

kola1971 pisze:Czytałem, podpinałem nawet do testu inny sterownik na AlexMosie i wszystko jest ok. Ewidentnie coś nie tak z kontrolerem. Napisałem do Aliexpres, zobaczę co odpiszą.
A pull-upy jakie?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Rurek »

esamolocik pisze:Da radę w sofcię wyłączyć oś Yaw?
Dajesz PIDy na 0 oraz moc silnika YAW=0 i już masz gimbala dwuosiowego :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

Rurek pisze:
esamolocik pisze:Da radę w sofcię wyłączyć oś Yaw?
Dajesz PIDy na 0 oraz moc silnika YAW=0 i już masz gimbala dwuosiowego :-)
Nie trzeba tak kombinowac, wystarczy ustawic "Yaw Motor Usage" na "Disable" w konfiguratorze
kola1971
Posty: 237
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 20:24
Lokalizacja: Łódź

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kola1971 »

pawelsky pisze:
kola1971 pisze:Czytałem, podpinałem nawet do testu inny sterownik na AlexMosie i wszystko jest ok. Ewidentnie coś nie tak z kontrolerem. Napisałem do Aliexpres, zobaczę co odpiszą.
A pull-upy jakie?
Możesz rozwinąć? Zresztą poniżej fotki jak to wygląda...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam - Grzegorz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

kola1971 pisze:Możesz rozwinąć? Zresztą poniżej fotki jak to wygląda...
Chodzi o rezystory pull-up na plytce IMU (miedzy liniami SCL/SDA a zasilaniem) OlliW (autor tego sterownika) zaleca niskie 1-2,2kohm
http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... count=2953

IMU z wiekszymi ponoc zachowuja sie gorzej. Zreszta jest o tym napisane w poradniku ktory Ci wczesnej podlinkowalem.
ODPOWIEDZ