EvvGC - kontroler 3 osiowy

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

No właśnie - tak więc soft masz oryginalny i z nim możesz używać tylko oryginalne gui, bo te dodatkowe opcje jak sam zauważyłeś nie działają. Jeżeli potrzebujesz tych opcji o których piszesz to musisz wgrać soft kukiego w takim razie. Podejrzewam że wgrywa się go identycznie jak normalny evvgc, po usb, ale to już dopytaj u źródła.
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

OK, dzięki, spróbuję dopasować jakieś GUI do mojego softu, a jak nie to wgram ostatnią paczkę z rcgroups i powinno działać.
Znaczy teraz działa gimbal jak powinien ale bez dodatkowego sterowania osią Pitch.
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Cześć
Mam prośbę, od jakiegoś czasu mam kontroler evvgc. Udało się go wzbudzić do życia, ale jakoś żadnego gimbala mi puki co nie obsługuje, czeka na swoją kolej. Poskładałem teraz gimbala 3 osiowego pod nexa, dwa silniki fcpower 4008 oraz do yaw gbm5208.
Chcę zrobić tak, by gimbal "żył swoim życiem" czyli obrót koptera nie wpływał na orientacje gimbala. Da się to zrobić ? Oraz jakbyście mogli podać jakaś konfiguracje w miarę sprawdzoną, jak to wszystko poustawiać oraz od której można zacząć pidowanie, byłoby super.

Edit:
No i najważniejsze, czy YAW jest już sterowalne?
Pozdrawiam
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Halo halo :)
FPV Forever!! :)
jarekONE
Posty: 106
Rejestracja: piątek 27 gru 2013, 22:33
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post autor: jarekONE »

ale jesteś niecierpliwy :-)
Przecież jest niedziela i fajny dzień na latanie...więc pewnie gro kolegów
robi to co lubi. Poczekaj - na pewno ktoś z zorientowanych w temacie odpowie...
Sam też jestem zainteresowany tematem :-)
pozdrawiam Jarek
----------------------------------
Awatar użytkownika
dual
Posty: 653
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dual »

uszy19922 pisze:Halo halo :)
Staraj się, nie pisać postu pod postem, zapis zabraniający tego jest nadal w regulaminie.

"9. Zakaz pisania postu pod własnym postem w czasie krótszym niż tydzień od poprzedniego postu"
Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

No wiem wiem :) Po prostu oddałem auto do naprawy i nie miałem jak się dostać na latanie :evil: Siedziałem cały dzień nad Gimbalem i utknąłem, stąd ta niecierpliwość :-P
FPV Forever!! :)
jackov
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek 06 lut 2012, 19:04
Lokalizacja: Ropczyce

Post autor: jackov »

uszy19922, wypróbuj soft Kukiego v0.7.3, działa bardzo dobrze. Jest blokada orientacji (YAW), followme dla YAW i PITCH, działa sterowanie RC dla YAW i PITCH. Gimbala zasilaj najlepiej z 2S.
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: michal_e »

jackov, podpowiedz skąd i jak wgrać itd, a może Kuki masz coś nowego ?
Michał
jackov
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek 06 lut 2012, 19:04
Lokalizacja: Ropczyce

Post autor: jackov »

michal_e pisze:skąd i jak wgrać
Najpierw trzeba wgrać bootloader z obsługą USB. Opis podany przez ACC
1. Wgrywamy bootloader tak jak każdy inny firmware przez UART1 (UWAGA - nie podłączamy zasilania LiPo, bo uszkodzimy mosfety). Plik dostępny jest tutaj: https://github.com/EvvGC/Firmware/raw/m ... e_boot.bin - nie jest to HEX, ale wgrywa się identycznie.
2. Ściągamy program Zadig - http://zadig.akeo.ie/
3. Ściągamy i instalujemy sterowniki portu COM - http://www.st.com/web/en/...rchtype=keyword
4. Podłączamy kontroler kablem USB oraz podłączamy do niego zewnętrzne zasilanie 3.3v
5. Windows powinien wykryć nieznane urządzenie, a dioda led powinna mrugać dosyć szybko.
6. W programie Zadig wybieramy nasze urządzenie i klikamy Install Driver, zainstaluje się sterownik WinUSB.
7. Po instalacji sterowników odłączamy przewód USB i włączamy ponownie, jeżeli sterowniki zainstalowały się ponownie to powinniśmy w menedżerze urządzeń widzieć kontroler jako "Maple 003" w sekcji "Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej"
8. Ściągamy całe repozytorium https://github.com/EvvGC/Firmware ze źródłami , bezpośredni link do ZIPa: https://github.com/EvvGC/Firmware/archive/master.zip
9. Z katalogu Firmware-master z poziomu wiersza poleceń wpisujemy
Kod:
FlashDFUSe.bat built-versions\0.4\STM32Gimbal.USB.bin
i czekamy na wgranie firmware (podczas wgrywania dioda LED będzie mrugać trochę wolniej)
10. Po zakończeniu flashowania wyjmujemy przewód USB i podłączamy go ponownie. Teraz Windows powinien wykryć wpierw urządzenie Maple 003, a po kilku sekundach rozłączyć je i wykryć nowe urządzenie "STM32 Virtual COM Port Driver" w menedżerze urządzeń, sekcja "Porty (COM i LPT)"

EDIT: Jeżeli Zadig nie widzi urządzenia Maple 003, a Windows widzi tylko port COM, to należy niniejszą komendą z poziomu linii poleceń będąc w katalogu setup zmusić płytkę do przejścia w tryb bootloadera:
Kod:
dfu-util-static.exe --device 0483:5740 -D dummyname

Soft do pobrania ze strony Kukiego: http://from-above.pl/download/evvgc_0.7.3.zip
Pobieramy, rozpakowujemy i uruchamiamy UPDATE.BAT
Konfigurujemy w załączonym GUI.

W tej chwili pracuje nad dalszymi usprawnieniami:
  • Obsługa sterowania RC przez PPM
    przełączanie trybów pracy gimbala z aparatury
    Sterowanie osi YAW w trybie follow me
    Korygowanie ROLLa pokrętłem z aparatury
    Kompensacja spadku napięcia akumulatora (wymagany dodatkowy dzielnik napięcia)
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: michal_e »

dzięki , powalczę :-)
Michał
jackov
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek 06 lut 2012, 19:04
Lokalizacja: Ropczyce

Post autor: jackov »

Zamieszczam filmik z pierwszego testu gimbala na EVVGC. Sterowania gimbalem jeszcze nie opanowałem. Ostrość i ekspozycja źle ustawiona, wszystko było na szybko...

GIMBAL z aparatem SONY NEX5N

Obrazek


Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Ja mam ogromne problemy z tym evvgc. Najpierw godziny wgrywania obslugi usb, w koncu przy uzyciu metod z lat 80, sie udalo. Stabilizacja niby dziala, jednak strasznieeee powoli i nidkladnie (pidy testowalem rozne). Podlaczalem alexa do tej konfiguracji i zadzialalo od razu na standardowych pidach. A tutaj ni choinki nic. Niby stabilizuje okej, ale przy szybkich ruchu gimbal przeskakuje i kamera przesuwa sie za reka. Nie trzyma poziomu i pozniej powoli do niego wraca. Moze uzyje softu kukiego jak worce z Majowki.

Btw. Jaki macie sposob na wywazenie gimbala z silnikami o bardzo mocnych magnesach. Nawet jak jest wylaczony, to przeskakuje na magnesach i nie ma dokladnosci w wywazaniu go.
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

uszy19922 pisze:Btw. Jaki macie sposob na wywazenie gimbala z silnikami o bardzo mocnych magnesach. Nawet jak jest wylaczony, to przeskakuje na magnesach i nie ma dokladnosci w wywazaniu go.
Skoro masz taki problem to znaczy że masz za mocne silniki w stosunku do masy gimbala+aparat i nie wyważysz tego.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Kurcze no niby nie :/ mam te popularne fcpower 4008 i duzy silnik 200t do yaw. Konfiguracja niby idealna do nexa. Te silniki maja to do siebie ze te magnesy strasznie mocno trzymaja. Rctimerowskie niby tej samej mocy chodza duzo lzej.
FPV Forever!! :)
ODPOWIEDZ