EvvGC - kontroler 3 osiowy

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pooh666
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 23 sty 2014, 14:04
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: pooh666 »

Wpiąłem się w Naze M v2 w port F2 i stamtąd trzema przewodami do AUX4 w Evvgc, konwerter był wpięty w UART4 zgodnie z kolejnością 3.3v, Tx, RX, Gnd. Mówimy o środkowym pinie AUX4 itd. - to pin napięciowy tak? Więc mam się go pozbyć w przyszłości? Wszystko działa ładnie włącznie z kontrolą osi Pitch z aparatury (uwalił się tylko konwerter). Zostawmy już spalony konwerter, bo to najmniejszy pikuś za 7zł ;) Wyjaśnij mi tylko którego przewodu mam się pozbyć z AUX4 i to mam z głowy ;)

Przejściówke podpinałem pod UART1 zgodnie ze sztuką (tak jak opisałem wyżej), kontroler był zasilany bezpośrednio z gniazda USB (oczywiście na pinie 3.3v), Rx i TX próbowałem podpinać na oba możliwe sposoby czyli Rx-Tx, Tx-Rx i Rx-Rx, Tx-Tx - oba sposoby dawały ten sam komunikat o nierozpoznanym urządzeniu we Flash Loaderze (BOOT0 zwarte, RST zwierany przed próbą flash).
Robię jakiś czeski błąd lub po prostu ten chiński konwerter pl2303hx nie daje rady w jakiś magiczny dla mnie sposób. Już nawet przekopałem menadżera urządzeń i przekonfigurowałem port COM na kilka możliwych sposobów (różne baudy, parity itd.) zawsze zgodnych z tym co ustawiałem we Flash Loaderze... i nic. Będę wdzięczny za jakieś sugestie, bo inaczej Evvgc idzie na sprzedaż i włożę tam po prostu alexmosa z którym miałem już kilkukrotnie do czynienia i takich jaj sobie ze mnie nie robił ;)
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Możesz spróbować - 3.3v to środkowy pin dla AUX, zgadza się. A próbowałeś wywalić te 2 rezystorki z dołu i zrobić tam mosty (lub rezystory 0R) ? One często powodowały problemy z UART1.
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
pooh666
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 23 sty 2014, 14:04
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: pooh666 »

Napięcie z AUX'a usunięte, nowy konwerter kupiony - łączy z GUI (czyta i zapisuje). Niestety znowu na pl2303...

rezystory to te? http://www.goodluckbuy.com/images/detai ... 7957-3.JPG
Magikiem elektronikiem nie jestem, raczej hobbystą ;) rozumiem, że mam je wylutowac z płytki i w zamian zmostkować lub założyć zworki? Mam nadzieje, że nic tym razem nie upale :D
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

tak, to te
Pozdrawiam,
Adam
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

Mam parę pytań. Może ktoś bardziej obyty z tym kontrolerem mi pomoże.
Wątek przeczesałem od poczatku ale mimo wszystko mam pewne obawy. Mianowicie:
1. odpaliłem na razie dwie osie - co prawda źle ustawiłem czujnik i musiałem zamienić ze sobą silniki ale działa :-) Po pół godzinie udało się ogarnąć mniej więcej pidy (co prawda w GUI mam tylko P oraz D i power. W GUI kukiego widziałem że jest jeszcze regulacja I, ale do tego musiał bym zmienić soft. Tego I nie ma celowo w standardowym sofcie?
2. Po podłączeniu zasilania dioda miga najpierw szybko pare sekund, potem wolniej ale gimbal nie startuje. Musze odczekać ze 30 sekund i wtedy jest już ok. Czy to norma?
3. Czy jeśli mam płytke w wersji 1.3 taką Obrazek (usb działa po zabawie z zadig-iem) soft mam ten 0.4 to czy moge zmienić przez usb soft np. na ten kukiego bo jest chyba bardziej dopracowany. Jeśli tak to Jak bo jestem totalnie zielony w takich sprawach. W wątku widziałem że w konsoli wpisuję się jakieś polecenie i już?

A ogólnie to jestem pod mega wrażeniem jakości stabilizacji. (machałem gimbalem jak dziki, biegałem po domu, a wideo to miód z boczkiem).

Czy ktoś bawił się tym softem - http://evvgc.com/en/ - 3-stab - i nową płytka ustab. z tego co widze na stronie to jest płatny ale moze warto?
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

1. TAK
2. Powiedzmy że tak, u mnie kilkanaście sekund trwa zanim gimbal się wystartuje i zacznie działać.
3. Płytkę mam inną, od kolegi ACC, ale soft Kukiego wszedł bez problemu.
Z tego co pamiętam to sam się wgrywa tylko trzeba plik odpalić.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Artgraf1981 pisze: na stronie to jest płatny ale moze warto?
Hmmm chcą 87zł za aktywację softu dla trzech osi... :roll:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

Jeszcze jedno do pytanie do użytkowników systemu:
żeby mieć sterowanie z aparatury - lepiej na aux podać sygnał z nazy (wyjscia do sterowania gimbalem) czy podłączyć do portów w taranisowym X8R. Już doczytałem że należy podac tylko mase i sygnał. ale nie wiem czy na sygnałowym nie ma za dużego napięcia.
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Z ciekawostek jest jeszcze inny firmware, eksperymentalny EvvGC PLUS: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2123222

Czy ktoś to może próbował ?


@Artgraf1981 - najlepiej zmierz na odbiorniku czy sygnał masz 5v czy 3.3v. Płytka EvvGC chodzi na 3.3v i tylko AUX3 i AUX4 tolerują sygnał 5v
Pozdrawiam,
Adam
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

Mam problem. Zainstalowalem soft kukiego. Plytka widzi sie z gui, ale jakiekolwiek pidowanie jest niemozliwe.
Robie tak ze najpierw podlaczna lipola 3s i dopiero jak kontroler wstanie to podpinam pod kompa. Orientacje imu sprawdzilem i jest ok. Ale przy prawidlowo ustawionej plytce imu mam i tak zamienione silniki. Pitch i roll. Aha u mnie silnik pitch jest po prawej stronie aparatu patrzac od gory.
Przy probach pidowania calosc zachowuje sie dziwacznie. Roll daje stabilizacje ale wytrącona ręką nie wraca do poziomu. Pitch za to bez przerwy szaleje na dowolnych pidach. Mechanicznie wszystko wywazone. Yaw tez dziwnie bo trzyma tak jak roll. Silniki mam turnigy 3506 na pitch i roll i 3508 na yaw. Na sofcie 0.4 evv trzymalo w miare ok ale calosc drgala. I brakowalo mi folow pitch.

Moze zle piduje. W jakiej kolejnosci sie powinno ustawiac te parametry?

EDYCJA
Po przerobieniu gimbala i przeniesieniu silnika pitch na lewa strone i oczywiscie zmianie orientacji imu wszystko zagralo. Nie mam pojecia co bylo nie tak. Wiem jedno jak sie komus wydaje ze ustawi pidy na nie idealnie sztywnym gimbalu to mowie ze to nie dziala
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

Mam pytanie czy jeśli chcę wysterować wejścia aux w evv ale odbiornik mam zasilany z pmu nazy która daje 5v to czy wystarczy zrobić dzielnik napięcia na przewodzie sygnałowym czy takie rozwiazanie odpada?
Awatar użytkownika
Jackuzy
Posty: 653
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 12:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jackuzy »

Panowie, pytanko :)

Mam EvvGC (z softem Plus) na silnikach 2804 RCtimera. Gdy zbliżam się ustawieniem osi pitch do kąta 45 stopni do osi roll (znaczy się podstawa kamery jest prawie równoległa z ramieniem silnika osi roll) oś pitch zaczyna wpadać w oscylacje niskiej częstotliwości ale zaraz wzbudza też roll i nie muszę mówić ze całość zaczyna się trząść i szaleć. Wystarczy zmniejszyć kąt pitch by wróciło wszystko do normy.

Czym to może być spowodowane?
Poza tym w pozostałym zakresie ruchu bimbal pracuje prawidłowo :) stanowi to o tyle problem ze nie mogę spojrzeć pionowo w dół kamerą....

a do Artgraf - wyciągnij środkową żyłę z wtyczki żeby nie podać 5V do kontrolera i będzie ok, wystarczy masa i sygnałowy. (to post z przed miecha... pewnie sprawa dawno załatwiona)
Awatar użytkownika
jacekheli
Posty: 116
Rejestracja: piątek 08 lut 2013, 15:40
Lokalizacja: Bielsko Biala/Dalian

Post autor: jacekheli »

Jackuzy pisze:Panowie, pytanko :)

Mam EvvGC (z softem Plus) na silnikach 2804 RCtimera. Gdy zbliżam się ustawieniem osi pitch do kąta 45 stopni do osi roll (znaczy się podstawa kamery jest prawie równoległa z ramieniem silnika osi roll) oś pitch zaczyna wpadać w oscylacje niskiej częstotliwości ale zaraz wzbudza też roll i nie muszę mówić ze całość zaczyna się trząść i szaleć. Wystarczy zmniejszyć kąt pitch by wróciło wszystko do normy.

Czym to może być spowodowane?
Poza tym w pozostałym zakresie ruchu bimbal pracuje prawidłowo :) stanowi to o tyle problem ze nie mogę spojrzeć pionowo w dół kamerą....

a do Artgraf - wyciągnij środkową żyłę z wtyczki żeby nie podać 5V do kontrolera i będzie ok, wystarczy masa i sygnałowy. (to post z przed miecha... pewnie sprawa dawno załatwiona)
Evvgc plus ma ta przypadlosc o czym pisza na http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 22&page=10 SVentas pisze, ze byc moze zajmie sie tym w nastepnej wersji softu w listopadzie lub grudniu.
Awatar użytkownika
Jackuzy
Posty: 653
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 12:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jackuzy »

Czyli mówisz ze taki evvgc w wersji kuki powinno nie mieć tego problemu? Szkoda ze jedynie wersja plus SVentasa ma opcję zmiany orientacji sensora co przy mojej konstrukcji jest niezbędne... no i ta kalibracja ACC w wersji oryginalnej co włączenie ... sic :/ ...
autsajder
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 15 lip 2014, 13:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: EvvGC - kontroler 3 osiowy

Post autor: autsajder »

Witam, skąd mogę pobrać software kukiego do płytki evvgc? Znalazłęm link do pobranie pliku w tym temacie ale po jego kliknięciu otwiera się tylko strona i nic więcej.
ODPOWIEDZ