EvvGC - kontroler 3 osiowy

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Wczoraj dostałem resztę części. Wieczorem zabrałem się za składania pierwszej płytki :)
Efekt do zobaczenia tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=TAc7rXc6CNY

- wgrałem bez problemu firmware przez UART
- układ się odpalił przy zasilaniu 3.3v, podłączyłem się GUI przez UART4, działa odczyt i zapis, co widać na filmiku

I na tym niestety koniec dobrych wieści z pierwszego dnia robót. Rozłączyłem wszystko i podłączyłem zasilanie 12v z zasilacza (DYI z ATX'a). Psss..... i wyłączył się zasilacz (zabezpieczenie).

Chyba zjarałem procesor :( obecnie jak podłączam tylko 3.3v to po sekundzie procesor robi się gorący aż parzy w palucha. Oczywiście nie można się podłączyć z PC ani przez UART4 ani przez UART1 :/ Czeka mnie teraz sprawdzenie gdzie był błąd, aby wiedzieć na co zwracać uwagę przy kolejnych płytkach.

Eh... tak się kończy pośpiech, gdy na szybko człowiek chce zobaczyć czy wszystko działa...
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Film jest prywatny i nie da się obejrzeć :-/ Zmień ustawienia na "niepubliczny" skoro nie chcesz go szeroko udostępniać.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Jestem pewien że przy uploadowaniu był niepubliczny.... rzeczywiście, teraz jest prywatny - zmieniłem :)

EDIT: A przy okazji, jak podoba się umieszczenie pod spodem złącz kątowych? Pod spodem i tak jest eeprom więc nie dodaje to zbytnio grubości płytce (poza tym i tak montowana będzie na jakichś dystansach), a przy takim podłączeniu przynajmniej będzie widać oznaczenia złącz na płytce (pitch, roll, yaw oraz i2c)
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Gawon
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Gawon »

dzisiaj pół dnia robiłem gimbala :-/

Pitch bez apki działa ok, po podpięciu kabli z odbiornika zaczynają się cuda tj. neutrum obraca sie o 90 stopni
roll to jest beznadzieja szkoda gadać
Ogólnie mówiąc w porównaniu z "niemcem" i "ruskiem" pitch i roll w EvvGC wypada mizernie :-(
może ktoś mnie oświeci i powie jak kalibruje się żyro ew. jak powinno być ustawione. :roll:
Yaw po wymianie silnika, działa ok, nawet bardzo ok :mrgreen:


szkoda czasu, jutro robię hybrydę, Pintch i Roll będzie by Kuki a Yaw będzie EvvGC

inaczej się nie da, przynajmniej do czasu nowej wersji firware.
pozdr
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości. Projekt cały czas ma status eksperymentalny i o tym od początku było pisane i na rcg i tutaj. EvvGC nie jest rozwiązaniem z półki by konkurować teraz z obecnymi sterownikami. To jest coś co ma potencjał i podejrzewam że prędzej czy później będzie bardzo przyjemnym kontrolerem gimbala. Teraz to "tylko" kwestia softu.

A ja się pochwalę że znalazłem źródło problemu swojego - mikro zwarcie POD jednym mosfetem które dawało 12v na nóżkę procesora.... za dużo pasty przed lutowaniem :/ Tak więc dziś mam nadzieję będzie kolejna próba :-)
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Gawon
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Gawon »

Zgadza się jeszcze dużo pracy na softem, hardware jest już prawie dobry.

ładną grzałkę z procka zrobiłeś :-D dlatego ja się nie biorę za montaż powierzchniowy :roll:
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

... dlatego ja wpierw zawsze testuję sam zanim komuś dam płytkę :)
Pozdrawiam,
Adam
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

2 płytki już gotowe, wgrany firmware, daje się programować przez UART4, po podłączeniu 12v nie wybucha :mrgreen:

Tak to wygląda:
Obrazek

Dokładne zdjęcia makro w wysokiej rozdzielczości tutaj - udostępniam by potencjalni chętni widzieli co dostaną. Niektóre elementy trochę krzywe, w końcu to ręczna robota a nie automat - niemniej nie ma to żadnego wpływu na działanie :) Widać też w jakim stopniu jest rozmyta warstwa opisowa na czarnych płytkach - ale to oczywiście także detal.

Pozostał mi teraz ostatni test - podłączenie silnika. A wpierw muszę go przewinąć...
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

No ładnie...byleby działało a nie wyglądało :-)
Jakby co - to piszę się na sztukę ALE bez goldpinów.

BTW Gdzie obecnie najfajniej kupić silnik do YAWa? Taki pod NEXa...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Co do silnika to nie wiem, ja kupiłem 3szt z rctimera 5010-14 i muszę je przewinąć. I to przewinięcię póki co mnie opóźnia z wydaniem płytek, bo mam już kilka złożonych które działają przy podłączeniu gyro i 12V.
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
remick
Posty: 303
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 14:34
Lokalizacja: daleka północ

Post autor: remick »

acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

oczywiście - jestem na bieżąco z rcg :-)
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
remick
Posty: 303
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 14:34
Lokalizacja: daleka północ

Post autor: remick »

super!

mam nadzieję, że tym razem nie będą marudzili na chęć twojej pomocy :)
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Pochwalę się że wspólnie z aadamason'em udało nam się wgrać firmware przeniesiony do Eclipse ;) Wczoraj wgrywałem na jedną z płytek i działa :) A to oznaczy że w pełni otwarta jest już ścieżka do zmian.

Co do płytek to ostatnio cierpię na chroniczny brak czasu - ale takiego by być w całkowitej ciszy i skupieniu na przewinięcie silnika. I tu pytanie do forumowiczów do ewentualnego potwierdzenia - mam mocną i szybką bezszczotkę od samochodu. Zastanawiałem się czy można na test podłączyć taki silnik, jeden z kolegów zasugerował że może być za mocny, chcieć pociągnąć za dużo prądu i wtedy nie wiadomo czy nie spali kontrolera. Czy ktoś próbował pod jakiś inny gimbal podpiąć zwykłą mocną bezszczotkę ?

Ewentualnie może silnik z dysku twardego, bo mam gdzieś rozwalony...
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Przede wszystkim normalny silnik nie będzie działał z tym kontrolerem. Musi być odpowiednio nawinięty. W temacie "brushless gimbal" była podana strona z kierunkami nawinięć.
pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDZ