STEROWNIK BLDC - niemiecki opensource

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Co do zawieszenia sensora, zawsze można się posiłkować patentami od innych:
http://www.infinity-hobby.com/main/news ... sk_id=1167
Od śmigła...
Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Post autor: qlf »

Nowy update softu 049B_r69 zawiera już aktualne GUI -z exe, w katalogu z gui można znaleźć pdf`a z ustawieniami pod gopro. W samym GUI w "help" jest opisana procedura ustawienia gimbala.
Dla starszych wersji jest jeszcze alternatywne GUI https://code.google.com/p/b-gimbal/downloads/list
Grzegorz
Madfly
Posty: 491
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 12:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Madfly »

Wgrałem nowiutki soft, i teraz pitch pwm moge mieć max 14, wyżej już skacze, ale to zbyt małą wartość dla poprawnej stabilizacji. Ruszałem też pidami ale to nic nie daje. Dopiero przytrzymanie IMU palcem (dopchnięcie do półki aparatu) uspokoiło wibracje. To jak ja mam go zamocować, skoro dystanse odpadają, a hot glue i taśma dwustronna nie działa?
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Czy aparat jest stabilnie zamocowany? Umieść zamiast aparatu coś o zbliżonej masie, ale pewniej przylegające do półki i sprawdź zachowanie układu.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Madfly pisze:To jak ja mam go zamocować, skoro dystanse odpadają, a hot glue i taśma dwustronna nie działa?
Dobry przykład masz pokazany tutaj:
Obrazek


Gość zrobił ramkę w której siedzi sensor, na to górna klapka z czymś elastycznym od spodu jako docisk. Można to wyciąć samemu włośnicą z płytki lub nawet sklejki w 10 minut. 4 otwory, 4 śrubki i tyle.
Od śmigła...
Madfly
Posty: 491
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 12:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Madfly »

Chyba pokonałem to dziadostwo.

1. Umieściłem IMU w innym miejscu, idealnie w osiach obrotu
2. Przesunąłem cały gimbal do tyłu
3. Mocowanie gimbala - tutaj niby regres, ale rezultat jest - między CP a gimbalem kawałki mikrogumy, a gimbal zamocowany trytytkami
4. Usunięcie pianki między półką a aparatem
5. Nagrywam teraz w 720p 60fps, a nie jak wcześniej 1080p 30fps



@@@ EDIT @@@

Tak to teraz wygląda:

jedynie focus spierdzieliłem... :cry:
konskors
Posty: 56
Rejestracja: niedziela 22 kwie 2012, 17:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: konskors »

Ja mam problem juz na samym początku.
Posiadam sterownik
RCTIMER 2-Axis Brushless Gimbal Controller & IMU v1.0
po probie wgrania softu od 046 do 049 przez arduino wyskakuje mi błąd:
avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00
z tego co wyczytałem jest to błąd komunikacji lub brak komunikacji z modułem. Próbowałem zmieniac sterowniki FTDI, na 2 róznych komputerach z win7 64bit i win XP 32bit. Niestety nic to nie dało.
Programik GUI do ustawiania PIDów też sie nie chce połaczyć aczkolwiek wyświetla sie na zielono że niby podłączony..

na samym początku, po zakupie jakoś działał. Niestety wychyły nie były prawidłowe, więc chciałem wgrać od razu nowszego softa.
gimbal mam także rctimerowy
ktoś pomoże?
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Hej

Używa ktoś tego softu z gimbalem z rctimera i zasilaniem 4s? :-) Może jakiś screen ustawień?

Wrzuciłem najnowszy soft i trzęsie się jak osika, kombinuję z parametrami ale to samo. Czujnik chyba dobrze zamontowany bo otworami montażowymi do przodu, elementami do dołu.
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

W najnowszym sofcie BruGi_049B_r77 trzeba zwrócic uwage iz wrtość I ma być 10 razy mniejsza. W domyslnych ustawieniach jest np. 60 a w tym sofcie trzeba ustawić wartość na 6.

Ja załadowałem ten soft - na ustawieniach domyślnych chodzi bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Ok spróbuję. Tylko jak oglądam PDFa z ustawieniami to są inne niż domyślne na płytce. Które to są te "domyślne"? :-) Dla takiego mocowania czujnika nie trzeba nic zmieniać w ustawieniach Z i XY?

I jeszcze pytanie odnośnie zasilania z pakietu i USB. To jak w multiwii, najpierw pakiet, potem USB czy inna zasada? :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Sorki za post pod postem, tamten w sumie można usunąć, ale będę wdzięczny za odpowiedź odnośnie kolejnosci bateria/usb :-)


Parametry domyślne okazały się dla mnie lipne, ustawiłem według tego i w sumie myślę, że dobry pomysł wrzucić to w pierwszy post - mi pomogło jako pierwsze ustawienie Brugiego :)
Originally Posted by morris.hans
I've done this a few times to make sure it works on the Rctimer controller running Martinez brugi 049 and a go pro, So I hope this helps someone whose completely lost. Make sure camera is balanced in gimbal before even turning it on, shouldn't be rolled to one side or overly pitched in one direction, but sitting evenly on its own weight like when powered on.

1. Put all " P I D" values to 10 (pitch & roll)

2. Put "maxPWM" on pitch to 65, and 150 on roll. (Change later once everything else is working)

PITCH OR ROLL FIRST.....ONE AT A TIME

3. Listen to or touch motor and bring up "D" until it has a vibration. Now back off 5-10 at a time until vibes are tamed. I ended up around 35 on pitch and 40 on roll

4. Now bring up "P" 10 at a time until it has vibrations. Then back off 5 at a time until they are tamed. I ended up with 25 on pitch and 30 on roll

5. Finally set "I" on 75 and tune with camera from here. Too low "I" will cause it to under-shoot targeted level. For example if the multirotor banks RIGHT and the camera turns a little right with it, the there's not enough "I" gain. I ended up with 80 on pitch and 100 on roll
.
You should be pretty darn close now. The maxPwm is kinda like power. If your camera is heavy then you need more pwm than a lighter camera. More pwm means less of "PID" or else vibrate. Same with voltage; more voltage will give you vibrations on good settings from a less voltage. Use something level in your house like a square TV to tune "I" roll gain without even flying. I used my square TV to tune "I" roll gain with hexacopter in hand. This is a quick and dirty guide to get flying but you must understand "PID" to get into the details.

Save to flash or else settings are gone when board is powered off.

Pochylenie działa fajnie, jedynie przy 90 stopniowym pochyle i mocnym ruchu kopterem do tyłu gimbal się gubi, no ale może coś spaprałem w ustawieniach. Jello chyba nie ma (?), wiatr był silny, kilka m/s, kopter pozostawiony sam sobie szybko się oddalał, a GPS hold praktycznie nie działało, chyba stąd te miotanie na filmie. Drugie podejście będzie przy bezwietrznej pogodzie, bo tak ciężko oceniać. Może ktoś ma jakieś rady? :) A filmik to tylko krótki test i sprawdzenie pochylania.


Awatar użytkownika
extream
Posty: 671
Rejestracja: czwartek 05 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Stockholm/Kraków

Post autor: extream »

Mam takie pytanko:
Przewinąłem silnik emax 2822 drutem 0.2 mm po 65 zwoi na ząb i wyszła mi rezystancja ~8 Ohm. Czy będzie to w jakiś sposób źle działać z tym sterownikiem ? Podłączyłem ten silnik na próbę i na pidach które miałem do silników 5010 kręci się elegancko wolno i bardzo mocno trzyma...Pytam bo nie chcę sobie uszkodzić sterownika...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Nic nie upalisz - zauważ że oba projekty -niemiecki i ruski - są oparte na tym samym driverze.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
extream
Posty: 671
Rejestracja: czwartek 05 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Stockholm/Kraków

Post autor: extream »

konskors pisze:Ja mam problem juz na samym początku.
Posiadam sterownik
RCTIMER 2-Axis Brushless Gimbal Controller & IMU v1.0
po probie wgrania softu od 046 do 049 przez arduino wyskakuje mi błąd:
avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00
z tego co wyczytałem jest to błąd komunikacji lub brak komunikacji z modułem. Próbowałem zmieniac sterowniki FTDI, na 2 róznych komputerach z win7 64bit i win XP 32bit. Niestety nic to nie dało.
Programik GUI do ustawiania PIDów też sie nie chce połaczyć aczkolwiek wyświetla sie na zielono że niby podłączony..

na samym początku, po zakupie jakoś działał. Niestety wychyły nie były prawidłowe, więc chciałem wgrać od razu nowszego softa.
gimbal mam także rctimerowy
ktoś pomoże?
Doszedłeś może co jest nie tak ? Bo mam ten sam problem, a wszystko działało mi ostatnio... możliwe że coś upaliłem podłączając... Też po podpięciu kabla usb nagrzewa Ci się płytka w pobliżu złącza usb ? U mnie się mocno nagrzewa po podłączeniu kabla, po podłączeniu zasilania 3s nic się nie dzieje, żadne diody się nie palą... Po podłączeniu usb mruga dwa razy czerwona dioda po czym gaśnie, dioda od sensora pali się cały czas (ale tylko gdy usb podpięte) Ktoś wie o co chodzi ?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Problemem była jedna (bodajże r66) wersja softu 049 która powodowała disaster bootloadera ;-)
Trzeba wgrać od nowa bootloader i trzeba mieć do tego programator ISP.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ