MWC na STM32 - czyli afroflight32 dla "białasów" ;

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

KonradRC
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lut 2012, 04:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KonradRC »

Cena 180 zł za małą i 260 za full jest aktualna?
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Tak.
KonradRC
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lut 2012, 04:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KonradRC »

Oki to czekam na info kiedy będzie wszystko gotowe do wysyłki :-)
KonradRC
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lut 2012, 04:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KonradRC »

A no i jeszcze pytanie od laika. Czy do tej płytki można podpinać zwykłe regulatory, czy konieczne są te działające na 400Hz?
Artu

Post autor: Artu »

Jak jeszcze nie pisałem, to piszę się na dużą :mrgreen:
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Co do regli to jak w MWC co się podłączy to będzie działać, ale wiadomo im szybsze tym lepiej to działa.

Jak miło że tylu chętnych - mam nadzieje że wyrozumiałych ;). Dużych płytek na razie poszło 8 sztuk (dwie już są zarezerwowane poza forum) prototypów - różnie to bywa bo schemat trochę był ruszony i procek wymieniony na większy. Jak będzie wszystko ok to wg kolejności wyślę pierwsze sztuki.

A co by nie było że się nic nie dzieje to przerzuciłem już kody GPS pod UART (te od EOSBandi) i jak tylko skończę odpalać moja testową hexę to przetestuje jak ten GPS działa. Moduły kompasu też się robią tak więc po kolei wszystko odpalimy. Jeszcze muszę sobie sklecić jakiegoś prymitywnego gimbala aby sprawdzić czy ładnie buja serwami.

Na dniach postaram się opisać jeszcze jak to się odpala bo trochę się to różni od odpalania MWC ale raczej na +. Nic się nie kompiluje, wszystkie zmienne typu maxthrottle czy rodzaj modelu ustawia się z takiej wbudowanej w IMU konsoli. Odpalamy terminal wpisujemy # i dostajemy wiersz poleceń... Potem opisze co można tam poustawiać, ale ogólnie każdy #define który przeważnie użytkownik chce edytować.

Do płytek potrzebny będzie RS TTL 3,3 lub 5V oba działają. To na razie tyle.

Do usłyszenia! ..a ja idę dalej budować antenki do eLeReS'a i robić złączki do kamery i nadajnika wideo bo przyszedł w piątek.
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Pierwsza sztuka mała poskładana i przetestowana...

Post autor: marbalon »

Własnie skończyłem testować pierwszą sztukę (dla krzysiek3d, kolejne niebawem) na razie na sucho, ale wszystko działa. Jedyny problem to to że stabilizatory nie takie zamówiłem z rozpędu i muszę zamówić jeszcze raz.

Obrazek
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1037
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Nie to żebym naciskał ale - duża dalej w planie ? I czy planujesz przenieść całą funkcjonalność softu od Wii ( głównie czy w tym sofcie co przenosisz na STM jest możliwość zastosowania jako stabilizator pleyna lub latającego skrzydła bo potencjał w sprzęcie w sumie jest ;-) )
Krzysiek
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

krzysztof21 pisze:Nie to żebym naciskał ale - duża dalej w planie ? I czy planujesz przenieść całą funkcjonalność softu od Wii ( głównie czy w tym sofcie co przenosisz na STM jest możliwość zastosowania jako stabilizator pleyna lub latającego skrzydła bo potencjał w sprzęcie w sumie jest ;-) )
Dwa posty wyżej jest napisane że kilka prototypów dużej poszło już do zrobienia (termin realizacji jest na 18 czerwca). Jak będą ok to pójdzie więcej. GPS można będzie używać dowolny pod RS, kompas kukiego (po zamianie 2 drutów we wtyczce też pójdzie), ale moduliki kompasu tez są już zaprojektowane więc też będą dostępne.

Generalnie będzie funkcjonalność MWC w pełni, może z małym poślizgiem ale będzie. Mam przerzucony i czeka na testy, ale muszę skonczyć hexę do testów.

A z rzeczy których jeszcze nie pisałem to dorzuciłem parę rzeczy tj:

- Możliwość ustawiania pid'ów a aparatury (potem napisze jak i co)
- własnie pisze tester silników tak aby można było sobie włączyć niezależnie silniki i aby w tym czasie leciały statystyki z ACC i gyro co ułatwi wyważanie silników oraz ogólne testy każdego z osobna.

Co do stabilizacji skrzydła to sprzętowo to raczej bez problemu, ale na samolotach to ja się za bardzo nie znam. Trochę kiedyś polatałem hydrą (taka latająca łódka) ale zaginęła w rzepaku ;) Od strony kopterów będę chciał to rozwijać mocno bo sam latam kopterami wiec mi bardziej po drodze. Na na razie wyważanie, potem testy GPS bo kody już działają.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1037
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Podobno wersja dodatku z stabilizacją pleyna By PatrikE z najnowszego DEV działa ale nawet nie mam jak sprawdzić bo nie wykrywa mi sensorów z multii automatycznie a po odhaczeniu ręcznie również nie działa - a cała różnica (jak dla mnie laika ) to częstotliwość wysterowania kanałów do których zamiast regulatorów są podpięte serwa tak aby serwa wytrzymały czyli z mniejszą częstotliwością zmian . Może nie od razu ale fajnie by było jakbyś sie kiedyś przyjrzał jak to jest rozwiązane bo jak bedzie współpraca z GPS i RTH na copterze to już mało brak do RTH do pleyna :mrgreen: a procek sądze pociągnie . (byłoby cos na miarę eleresa :mrgreen: wcale cie nie podpuszczam .)
Krzysiek
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Co do stabilizacji skrzydła to widzę że w kodzie jest coś takiego jak MULTITYPE_FLYING_WING i z tego co widzę w mixerze jest to sterowanie właśnie 2 serwami a gaz przechodzi na przestrzał. Jeżeli chodzi o częstotliwość serw to się ustawia jednym z poleceń konsoli i tyle. Hmmm może odpalę RWD kolegi... wystartować pewnie wystartuje, gorzej z lądowaniem ;)

Dzisiaj założyłem mała elektronikę do acro quada i na reszcie moglem zrobić myk z IMU pod baterią - więcej można zobaczyć tutaj. Dodatkowo dorobiłem polecenie "feature upside-down" dzięki czemu możemy sobie zamocować elektronikę do góry nogami ;).
tombrzus
Posty: 121
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 22:00
Lokalizacja: Nowa Iwiczna

MWC na STM32

Post autor: tombrzus »

Witaj,

ja również zapisuję się na 1 dużą płytkę.

pozdrawiam,

Tomek
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1037
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Widze ,że zerknąłeś do Wing ;-) i jest nadzieja . Tylko moim zdaniem w tym trybie na płytce Multiwii jest popsuta jedna zasadnicza sprawa - serwa podpina się pod wyjścia gimbala ( a zostaje wolne co-najmniej 4 kanały po regulatorach silników . I mamy stabilizację skrzydła ale tracimy gimbal - a wystarczyło korzystać z wyjść silników a obsługę gimbala pozostawić do wykorzystania .

Od tego DEV jest dodana stabilizacja samolotu a w samolocie jest wykorzystane 4 kanały na serwa wiec jednak sie da na kanałach z silników zrobić : http://code.google.com/p/multiwii/downl ... p&can=2&q=

a tu http://fotoflygarn.blogspot.com/2012/03 ... -same.html jest rozpiska gdzie to sie podłacza w samolocie jakbys chciał w przyszłości podjąć temat w tym RWD ;-) .
Normalnie nie moge sie doczekać tej większej :mrgreen:
Krzysiek
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Co do PWM to bym się nie martwił w dużej jest 10 kanałów wyjściowych zorganizowanych w grupach 4+4+2. Każda grupa działa na innym timerze i to jedyne ograniczenie gdyż kanały podpięte do jednego timer'a muszą mieć ta samą częstotliwość (np. 400Hz dla silników, 200 lub 50 dla serw). Wiec można dać silnik do grupy z 2 kanałami, i mamy 8 kanałów dla serw. Technicznie wszystko możliwe tylko zaprogramować i przetestować. Jak pisałem mnie raczej ciężko przetestować bo ani nie mam samolotu ani wprawy w pilotowaniu. Przyznam że miałem kiedyś coś a'la samolot (Hydra - taka latająca łódka), ale tak daleko poleciała że jej nie odszukałem pomimo 2 dni poszukiwań ;) Będzie sprzęt i chętny to coś pokodujemy. Dla samolotu jest też tryb "passthrough" ustawiany na Aux i oznacza wyłączenie stabilizacji i IMU robi tylko za mixer wiec raczej dla pilota samolotu bezpieczny tryb jak by stabilizacja zawiodła.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Marcin drąż temat, drąż - w aspekcie coraz lepszej implementacji nawigacji w Multiwii szykuje się kolejny, jeszcze tańszy autopilot :-) do skrzydlatych :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ