Problem z paskiem LED WS2812B

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
the-k
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 02 lut 2017, 21:21
Lokalizacja: Warszawa

Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: the-k »

Cześć wszystkim,

forum czytam już jakiś czas starając się przyswajać wiedzę nie zawracając wam przy tym głowy pytaniami, na które odpowiedzi już tu są. Składam koptera na bazie poniższych komponentów:
Rama: Reptile 500 V3
Silniki: EMAX MT2213 935KV
ESC: LittleBee 30A OPTO
FC: Naze32 rev6 10DOF
PDB dla Naze32, 5V+12V
Śmigła: HQProp 10x4,5
Aparatura: Radiolink AT9 + odb. R9DS

W zasadzie kopter już złożony, FC skonfigurowane w Cleanflight. Regle skalibrowane z aparatury.
Zachciało mi się oświetlenia, gdyż póki co maszyna bez FPV i trzeba jakoś rozróżnić gdzie przód a gdzie tył.
Kupiłem pasek 6LED z buzzerem (z abc-rc).
Pierwszy problem z paskiem - przy zasilaniu FC tylko z USB pasek działa - ale wyświetla to, co mu się podoba. Przy próbie zasilania z pakietu (3s Tattu 1800mAh, przez PDB do FC 5V) pasek nie żyje, działa tylko buzzer. Szybki pomiar napięcia na wyjsciu 5V i móżdżenie. Po kilku godzinach walki (niestety z elektroniką dopiero raczkuję) problem rozwiązany - wylutowałem z jakiegoś szrotowego zasilacza diodę prostowniczą i wlutowałem ją w plusowy przewód do paska led. Pasek daje się bez problemu konfigurować, działa poprawnie zarówno na USB jak na LiPo.
Pozostał mi z nim jeden kosmetyczny problem - jedna dioda (ostatnia licząc od podłączonego zasilania i sygnału paska) mruga sobie nierytmicznie, podczas gdy powinna świecić lub nie, zależnie od ustawień. Szukałem ale nie znalazłem informacji skąd te anomalie. Macie może koledzy pomysł, jak to wyeliminować?

Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: misiekkk »

A po co była ta dioda ?
Obniżyłeś dzięki niej zasilanie czy miałeś AC zamiast DC ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
the-k
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 02 lut 2017, 21:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: the-k »

Obniżyłem napięcie, gdzieś na zagranicznym forum (nie-rc) doczytałem, że WS2812B choć pracują na 5V, to sterowanie odbywa się napięciem wyższym chyba o 1V. O ile mój angielski nic nie przekłamał, to było napisane że warto trzymać się napięcia zasilania w zakresie około 4V, wtedy sygnał sterujący nie będzie przekraczał 5V. Spróbowałem, bo już mi ręce na to opadały - zadziałało.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: misiekkk »

Tą diodę wlutowałeś w zasilanie czy linię sygnałową ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
the-k
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 02 lut 2017, 21:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: the-k »

W dodatni zasilania. Dodam, że taki sam efekt pomrugiwania tego ostatniego leda był przed wlutowaniem diody (gdy pasek działał jedynie na USB).
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: misiekkk »

Hmmm... nie spotkałem się z takim rozwiązaniem.

Spróbowałbym usunąć tą diodę i dać kondensator 1000 µF, 6.3V lub większy równolegle do przewodów zasilających - w ten sposób odfiltrujesz trochę zakłóceń na linii zasilającej.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
the-k
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 02 lut 2017, 21:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: the-k »

Gdy usunę diodę, to napięcie wróci do poprzedniej wartości, a kondensator pomoże jak rozumiem w utrzymaniu stałej wartości tegoż napięcia? A propos napięć: przy zasilaniu z USB na lini 5V z FC miałem 4,4V a przy zasilaniu z pakietu 4,88V. Stąd zacząłem drążyć temat obniżenia napięcia. Przy wyższym diody po prostu nie wstawały.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: misiekkk »

Nie wiem jakiego miernika użyłeś do mierzenia napięcia, ale to może być większy piziom zakłóceń a nie tylko większe napięcie.
Gdyby kondensator nie wytrzymał, to znaczy, że masz piki powyżej 6.3V - daj wtedy kondensator na wyższe napięcie.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
the-k
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 02 lut 2017, 21:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: the-k »

Mierzyłem multimetrem UNI-T UT700A. Kondensator mam na tą chwilę jedynie 1000uF 24V, mogę spróbować go wlutować w przewód. Rozumiem, że proponujesz wlutowanie kondensatora pod kątem problemu z pomrugiwaniem ostatniej diody?

edit: model mam już złożony całkowicie (wiem, lepiej było by najpierw wszystko sprawdzić w stanie rozłożonym) i grzebanie w środku jest mocno utrudnione. Żeby zdjąć górny centerplate trzeba odlutować silniki od ESC i dopiero regle wysunąć przez otwory w ramie - wszystko mam na lutach.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: misiekkk »

the-k pisze:Kondensator mam na tą chwilę jedynie 1000uF 24V
Może być.

Możesz wpiąć się gdzieś na "pająka" i zrobić próbę.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
the-k
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 02 lut 2017, 21:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: the-k »

Wlutowałem. Brak reakcji ze strony felernej diody. Pomiguje sobie delikatnie. Albo walnięta, albo temat do głębszego rozgryzienia. Na szczęście nie jest to tak uciążliwe, jak całkowity brak świecenia wszystkich.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: misiekkk »

A wiesz o tym, że te paski mają przeważnie wejście i wyjście sygnałowe ?
Nie zamieniłeś przypadkiem ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
the-k
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 02 lut 2017, 21:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: the-k »

Wiem, wiem. Jest podłączone zgodnie z instrukcją, z odpowiedniej strony. Masa, plus i sygnał. Nie wiem tylko po co jest druga masa, ale podlaczylem tak jak każe instrukcja.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: misiekkk »

Sprawdź, czy obie masy są w pasku połączone razem ( miernikiem )
Jeżeli nie - to połącz.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
WhiteElephant
Posty: 81
Rejestracja: piątek 16 wrz 2016, 21:31
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Re: Problem z paskiem LED WS2812B

Post autor: WhiteElephant »

Większość pasków 'z metra' nie ma drugiej masy po stronie wejścia. Czy Twój pasek to płytka tego typu?
http://www.banggood.com/5Pcs-CJMCU-8-Bi ... mds=search

W takim przypadku zaleca się połączyć obie masy po stronie wejścia. Wyjściowych nie podłączaj. Kondensator na zasilaniu jak napisali wyżej (masz go równolegle z zasilanie-masa paska?) i dodatkowo rezystor 300Ω-1kΩ na linii sygnałowej przed pierwszą diodą.
ODPOWIEDZ