Quadrocopter w pewnym momencie przestał reagować.

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

milniem
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2016, 19:21
Lokalizacja: Rzeszów

Quadrocopter w pewnym momencie przestał reagować.

Post autor: milniem »

Witam! Jestem tu nowy także proszę o wyrozumiałość jak coś robię nie tak.
Mam pewien problem z moim Quadem. Otóż kiedy ostatnio latałem to ściągało mi go w jedną stronę ale miałem nad nim panowanie, chciałem go wytrymować ale w pewnym monnecie przestał reagować na nadajnik i leciał w jednym tempie w jedną stronę, po czym zaczął wykonywać dziwne ruchy i spadł.
Mam zamontowaną płytkę Multiwii, aparatura Turnigy 9x z oryginalnym nadajnikiem i odbiornikiem, podczas tego lutu miałem zapięte FPV 5.8GHZ Boscam.
Jaka może być tego przyczyna. Ja podejrzewam to, że zasilanie rozprowadzane jest po jednej płytce na regle i zasilanie FPV co może powodować przekłamanie napięcia na wyjściu do Multiwii lub to że latałem blisko domów i sprzęty typu WI-FI powodowały zakłócenia.
Co o Tym sądzicie?
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Quadrocopter w pewnym momencie przestał reagować.

Post autor: Verid »

milniem pisze:aparatura Turnigy 9x z oryginalnym nadajnikiem i odbiornikiem
No i masz powód. Jak poczytasz forum to się zorientujesz że oryginalny link turnigy jest bardzo niepolecany. Teraz wiesz dlaczego.
Ten wredny...
milniem
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2016, 19:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Quadrocopter w pewnym momencie przestał reagować.

Post autor: milniem »

Własnie wiem, że lepiej jest zmieć nadajnik na coś pewniejszego ale kumpel też latał na oryginalnej i nigdy mu się coś takiego nie stało także myślałem, że to nie przez to. A jaka może być inna przyczyna. Może faktycznie jakieś zakłócenia z Wi-Fi bo blisko domów latałem?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Quadrocopter w pewnym momencie przestał reagować.

Post autor: Verid »

W razie zakłóceń kopter powinien przejść w FailSafe i w zależności od ustawień i wyposażenia wykonać RTH, autoland albo się wyłączyć a nie spieprzać cholera wie gdzie.
Ten wredny...
milniem
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2016, 19:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Quadrocopter w pewnym momencie przestał reagować.

Post autor: milniem »

To dziękuję za informacje. Jeszcze będę kombinował. Jakby jakaś inna możliwość takiego zachowania drona przyszła Panu do głowy to proszę pisać. :) A i jeszcze jedno, czy do FailSafe potrzebny jest GPS, a jak nie koniecznie to jak to ma działać?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Quadrocopter w pewnym momencie przestał reagować.

Post autor: Rurek »

"Panowie" to za sanacji byli ;-)
Podstawowy błąd to nieustawione failsafe w kodzie multiwii - jest to tak ładnie i prosto zaimplementowane, wystarczyło przysiąść i doczytać o multiwii. To powinien być podstawowy nawyk- ważniejszy niż trymowanie, kalibrowanie, wyważanie śmigieł etc :-) krótko mówiąc : bez ustawionego i spróbowanego na stole failsafe nie powinno się odrywać koptera od ziemi.
Wtórną rzeczą w tym wypadku jest to że się "zerwał ze smyczy" bo tak jak Verid wspomniał - fabryczny link radiowy jest lichy i mogło się to przytrafić, szczególnie w sąsiedztwie WiFi.
Podejrzenie o jakość zasilania jest mało prawdopodobne - gdyby się zresetował FC z powodu niewłaściwego zasilania to natychmiast wyrył by w glebę jak cegła a nie dryfował/trawersował w jakąś stronę. On po prostu dostał jakąś komendę z drążka (może akurat korygowałeś lot) i z tą komendą zamrożoną po utracie zasięgu został lecąc bezwładnie w zadanym kierunku.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ