pit202 quadroX-kopter

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pit202

pit202 quadroX-kopter

Post autor: pit202 »

Witajcie ,

nie chcialem spamowac pytaniami na glownym watku juz i tak jest niezle wypasiony .... mam kilka pytań :

1/ jak robie spinUP to przy pewnym minimalnym ustawieniu ESC 2 silniki mi sie już kręcą a 2 nie , jak zwieksze te minimum moge uruchomic 4 silniki , ale wtedy przechyla mi quada na bok i nie moge wystartowac , cos mam zle czy cos zle zrobilem ? jak to jest ?

2/ udalo mi sie wystartowac , wzbil sie na 4 metry , potem jakby zaczał sie sam na boki wzbudzac , powoli powoli az do fikołka , wystraszylem sie i wylaczylem silniki , quad padl i połamałem plasticzek trzymajacy silnik ( ramie całe ) , teraz jak to jest z PID`ami ? mam to co w oryginalnym sofcie, trzeba je od razu zmieniac czy tez mozna na tym co jest ? moze mam niedopasowany PID do silnikow smiegiel ? silniki chyba mam dobrze ustawione ( kierunkami ) bo MWC reaguje na zmiane , ale jakos tak chyba powoli .

aha, no i soft 1.pre7

z góry dzięki za pomoc.
Piotr
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

jaką masz wartość tu wpisaną

#define MINTHROTTLE xxxx ?

ja usiebie mam 1240 dla regli hobbywing 10A

pamietaj ze to wartośc przy której jak uzbrajasz maszynę silniki powinny się zacząć kręcić
pit202

Post autor: pit202 »

teraz mam 1300 , przy takim ustawieniu kreca sie 4 silniki ale juz quad sie krzywi , gdy ustawie na 1250 2 silniki sie kreca a 2 nie , dopiero przy 1280 kreca sie wszystkie
wjacek
Posty: 418
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 14:36
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: wjacek »

Ja też właśnie dziś poskładałem do końca, uruchomiłem i oblatałem MultiWii (FC - zestaw od Rurka).
Co do silników to miałem identyczne zachowanie jak Ty zanim skalibrowałem ESC, po kalibracji jest tak że po zazbrojeniu wszystkie silniki startują razem i kręcą się równomiernie.
Lata super stabilnie, może aż za stabilnie.

jacek
pit202

Post autor: pit202 »

kalibracja ESC ? chyba coś mnie ominęło ? na wcześniejszych I2C nie miałem takiego zjawiska
wjacek
Posty: 418
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 14:36
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: wjacek »

Jest na pierwszej stronie długaśnego wątku o MultiWii.
Tylko mi nie chciały się kalibrować tak jak w opisie wpinajac do FC, wpinałem więc każdy po kolei do odbiornika.

jacek
pit202

Post autor: pit202 »

http://www.youtube.com/watch?v=bLt-taWwpwU

tak mi to wychodzilo jak mialem MINTHROTLE ponizej 1300 , tak ze na min silniki sie nie krecily. a teraz czytam o kalibracji i mi cos nie wychodzi.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

@pit202 :-) czytaj czytaj czytaj :-)
pierwszy post tutaj oraz tutoriale kolegów z RCG, szczególnie Berkely, KinderKram oraz Shikra napisali dobre FAQ ...także na multiwii.com wszystko jest poukładane.
Unas, w MultiWii regle są sterowane ordynarnym PPMem :-) i trzeba zakresy pracy, odcięcie dla Nixx ustawić, hamulec wyłączyć, i timingi dla danego typu silnika ustawić...normalnie po bożemu jak w modelu skrzydlatym ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

dokladnie :-)
pit202

Post autor: pit202 »

udało mi się rozgryźć programowanie ESC przy współpracy z kolegami i filmikami :
http://www.youtube.com/watch?v=ZK-bzuxz ... ideo_title

teraz stabilnie silniki ładnie pracują na MIN , udało mi się nawet w domu wznieść na 10cm ale uciekł pod ścianę :( jutro sprawdzę w "polu"

martwi mnie natomiast pierdzenie silników , nie ma go na MIN tylko jak dodaje ciutkę gazu , słychać takie jakby trzaski , jakby dobiegały z silnika, co to moze byc ?

__
Piotr
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Łożyska? Może są suche.
________________
Cobra
pit202

Post autor: pit202 »

no wlasnie , to nie mechaniczne, bo jak podlacze esc bezpodrednio do odbiornika to pracują czysto na całej linii, tylko w MWC tak sie dzieje, patrzylem na oscyloskopie przebiegi są czyste , moze jakies szpilki ktorych nie widze.
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

pit202 pisze:no wlasnie , to nie mechaniczne, bo jak podlacze esc bezpodrednio do odbiornika to pracują czysto na całej linii, tylko w MWC tak sie dzieje, patrzylem na oscyloskopie przebiegi są czyste , moze jakies szpilki ktorych nie widze.
sprobuj pobawic sie tajmingiem esc. powinien byc na low albo medium przy malym kv.
pit202

Post autor: pit202 »

aha, a ja ostawiłem na HIGH ;-)
pit202

Post autor: pit202 »

Powoli i do przodu , już regle skonfigurowane ,już powoli się wznosi , w niedziele poodbijałem się jak piłka po trawie ( baro za silno reaguje ) , przy wyłączonym baro lepiej mi się wznosi , jednak jeszcze jedna rzecz mnie gnębi , reakcja na drążek PITCH/ROLL jak się wzniose troszke to oczywiscie staram sie zareagować no to macham , powoli słaba reakcja , wychylam mocniej , quad juz prawie przy scianie , panika wychylam mocniej i klad dopiero reaguje i wychyla sie prawie na 70-80* uderzając łopatami o podłoge , latam nisko bo musze sie nauczyc kierunków , nadal mam z tym problem, ale czemu on tak powoli reaguje ? to kwestia PID`ow ? czy jeszcze cos innego ? probowałem przy RC_EXPO na 0 ale to nadal nie rozwiazuje problemu, w poprzednim projekcie musialem delikatnie po pare milimetrow na stronę machnąć drążkiem aby przywrocic go a tutaj , nie panuje nad nim.

podsumowując :
- jak zrobić by szybciej reagował na wychyły drążków ?
- jak ograniczyć wychył ? tak zeby nie wyracał sie tak mocno na bok ?

__
Piotr
ODPOWIEDZ