Multiwii ale co i jak?

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

K@mil
Posty: 27
Rejestracja: środa 02 mar 2011, 16:38
Lokalizacja: Częstochowa

Multiwii ale co i jak?

Post autor: K@mil »

Witam serdecznie,
Nazywam się Kamil i jestem tu nowy na tym forum. Główne latam helikopterami jednak po obejrzeniu kilka filmików fpv i nie tylko o tych quad hexa itd..... załapałem wirusa:) Jednak ze siedzę już ok. 4 dni po 8h przed kompem i nadal nie winem, co z czym i jak, prosiłbym o pomoc w wyborze.
Z początku zastanawiałem się nad ArduPirat w układzie hexa jednak wydaje się to zbyt skomplikowane a następnie wpadł mi w oko Aeroquad z racji fajnej instrukcji krok po kroku no i Wiicopterey cenowo fajne i latać też fajnie latają. Co wy byście wybrali? Ja jednak był bym chyba skłony do Wiicopterka jednak jak widzę ze są różne płytki shildy imu, akcelerometry, barometry itd. soft 1.4 i soft 1.7 wygrywanie i zmiany, to jest u mnie kaplica. Nie mam pojęcia, co miał autor na myśli. A chciałbym fajną w miarę stabilną platformę latającą (trochę lepszą od Gaui) z stabilizowaną kamerką. Więc drodzy koledzy proszę was o pomoc.

Pozdrawiam
Kamil
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Witaj, masz tutaj w tym dziale dośś ;-) rozbudowany wątek o multiwii copterze, przeczytaj, podejmij decyzję, w tym wątku wypracowaliśmy płytkę shield która jest rozsądnym kompromisem między gotowymi FC a takimi składakami-hybrydami. No i z powodzeniem lata u kilkunastu osób :-) więc czemu nie miałbyś sobie takiej sprawić...polecam się :-) jako że dystrybuuję te płytki (jak i resztę potrzebnych gratów)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
K@mil
Posty: 27
Rejestracja: środa 02 mar 2011, 16:38
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: K@mil »

No to idę w kierunku multiwii :) Kinderkram z rcgroups wysyłał mi linka z wątkiem "krok po kroku" no ale to nadal czarna magia :P A czy polskie shieldy różnią się od takiej surowej konstrukcji jak kinderkram to opisuje lub od Paris multiwiicopter shield V2.0?
Czym się rożni wersja 1.3 od aktualnej 1.7? Są jakieś barometry lub lepsze akcelerometry lub jest to wszystko łatwiejsze w ustawieniu?
Pozdrawiam
Kamil
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

Uderz do Rurka :-)
mozesz u niego zamowic wszystkie czesci jak i wszystko zlozone w calosc
tylko podpinasz do ramy :-)
Ja zrobilem tak i tak :-)
Jak sie nie czujesz na silach zamawiaj jako calosc zlozona
Plytka jest dobrze zaprojektowana , masz alarm baterii oswietlenie jej kompaktowa budowa jest super , pasuje jako zamiennik do Mikrokoptera za wieksze pieniadze
soft 1,4 czy 1,7 -- Alex autor projektu poprostu udoskonala jeden soft stad te numerki:-)
Jak zamowisz bedziesz mial wgrany najnowszy soft jaki jest .ale mozesz zamowic tez malutki programator Rurek chyba ma 29 zeta ktorym wgrasz nowszy soft , jest to bardzo proste , jak juz bedziesz mial graty to zawsze ktos pomoze w obsludze , instalacji i takich tam

Pytaj na forum

AAA ... jeszcze jest plytka od Kuki gdzie mozesz wybrac jakie chcesz zyra i i stabilizacje

Czytaj i pytaj
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

K@mil, że nie umiesz się zorientować to ja się na dobrą sprawę nie dziwię bo zarówno tutejszy temat o multiwii jak i temat na RCG to jeden wielki śmietnik gdzie każdy pisze co mu ślina na język przyniesie i często pożyteczna informacja jest zagubiona pomiędzy kolejnym biadoleniem że coś nie działa, że coś się programuje albo dla odmiany że komuś coś działa itd.

Tematy te powinny być rozbite na kilka osobnych dotyczących softu, mechaniki, elektroniki, problemów itd. ale raczej nie znajdzie się mod któremu by się chciało coś takiego za darmo zrobić, więc dalej będzie "all in one".

Projekt MultiWiiCoptera to oprogramowanie i odpowiadający mu sprzęt.
Aktualnie najnowsze oprogramowanie ma wersję 1.6 i tą należy stosować (nie ma czegoś takiego że w starszej działało lepiej), jest jeszcze wersja 1.7 beta zwana inaczej "1.7pre" i wydaje się już na tyle dobra że można ją stosować jednak można się spodziewać w szczególnych przypadkach błędnego działania.
Oprogramowanie odpowiednio konfigurujemy pod posiadany przez nas sprzęt i czujniki.
Oprogramowanie w tej chwili obsługuje 2 rodzaje żyroskopów: WMP (WiiMotionPlus - rozszerzenie konsoli z którego wyciąga się płytkę i mamy tani i w miarę dobry żyroskop, ale można znaleźć WMP oparte na różnych czujnikach i tylko niektóre się nadają) oraz ITG3200 który jest dość sporo droższy.
Żyroskop to jedyny konieczny czujnik bez którego lot jest niemożliwy.
Dodatkowo można wbudować akcelerometr który stabilizuje Copte w poziomie, oprogramowanie obsługuje czujniki: NK (Nunczak - rozszerzenie do Wii, podobnie jak WMP nie każdy się nadaje), BMA020, BMA180, ADXL345, oraz każdy inny z wyjściami analogowymi (ale to najgorsze z możliwych rozwiązań z powodu małej rozdzielczości przetwornika ADC w procesorze).
Dodatkowo można zamontować barometr BMA085 który powinien stabilizować wysokość coptera lecz na razie jest to średnio oprogramowane.
Można także zastosować kompas elektroniczny HMC5843 ale w tej chwili to nic konkretnego on nie robi.

Elektronika oparta jest o ogólnie dostępny schemat który nieco zmienia się w zależności od zastosowanych czujników.
Oryginalnie była wykorzystywana płytka Arduino ProMini i do niej na pająku była dolutowywana reszta elementów następnie powstało wiele tak zwanych "shieldów" na którym montowało się płytkę Arduino ProMini, czujniki, inne elementy dodające dodatkowe funkcje talie jak sterowanie oświetleniem no i złącza do podpięcia regulatorów i odbiornika (w oryginale wszystko było ze sobą zlutowane na stałe).
Przykładem takiego "shielda" jest płytka sprzedawana przez Rurka, do tego musisz dokupić Arduino które też co nieco kosztuje i wszystkie inne elementy (lub kupić wersję poskładaną).

Aby zmniejszyć wagę całej płytki i zredukować koszty powstał projekt Kukiego i Mój.
Projekt Kukiego zakłada bezpośrednie lutowanie czujników do płytki dlatego bez specjalnego sprzętu i umiejętności lepiej kupować gotowe płytki FC z wlutowanymi czujnikami.
Mój projekt zakłada zastosowanie czujników zamontowanych na wymiennych płytkach montowanych do FC co nie wymaga już takich umiejętności (ale nadal trzeba umieć dobrze lutować) i sprzętu bądź można też kupić ode mnie gotowy FC.

Na stronie: http://proflyer.eu/ staram się stopniowo umieszczać opisy poszczególnych elementów, oprogramowania, konfiguracji i obsługi.
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

radziu ladnie opisane :-)

ja jesze moze uzupelnie ,

Zależy na czym ci zależy i jakie masz zapędy :-), widzę ze radziu ma tak jak ja czyli lubi testować różne sensory i kombinacje , jeżeli ty tez tak masz to proponuje płytkę radzia , możesz kombinować :-),
Jak to radziu opisał moja plytka to rozwiązanie tanie ale raczej to podłączenia skonfigurowania i latania , żeby wymienić sensor trzeba mieć stacje lutownicza przynajmniej air hot chyba ze masz Infrared :-D
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

K@mil pisze:No to idę w kierunku multiwii :) Kinderkram z rcgroups wysyłał mi linka z wątkiem "krok po kroku" no ale to nadal czarna magia :P A czy polskie shieldy różnią się od takiej surowej konstrukcji jak kinderkram to opisuje lub od Paris multiwiicopter shield V2.0?
Czym się rożni wersja 1.3 od aktualnej 1.7? Są jakieś barometry lub lepsze akcelerometry lub jest to wszystko łatwiejsze w ustawieniu?
Pozdrawiam
Kamil
No i to jest dobry kierunek (pójście w Multiwii) na początek przygody z kopterami bo jest to najtańsza droga oswojenia się z tematem.
Z polskich shieldów to póki co znany mi jest tylko jeden, powstały tutaj na forum przy udziale paru kolegów :-) i którego produkcji i dystrybucji się podjąłem, dopieszczony do granic możliwości, zresztą poczytaj ten wątek i wszystko będzie jasne...
Zagraniczne shieldy nie mają wszystkich rzeczy i nie są do końca przemyślane pod kątem ergonomii i stabilności (chociaz niektórym to nie przeszkadza bo są bardzo dobrymi pilotami :-) )
Co do wersji softu to Adasko dobrze to ujął, co do sensorów to koledzy się też precyzyjnie wypowiedzieli, ja mogę dodać że kolportuję też sprawdzone sety sensorów Wii, można rzec "oldskulowe, pierwotne" rozwiązanie, w zamyśle autora projektu Alex'a jako najtańsza i najprostsza droga do zaposiądnięcia najtańszego dobrze latającego FlightControllera.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Kamil, nie przejmuj się!
soft 1.7 wygrywanie i zmiany, to jest u mnie kaplica.
Ja też tak myślałem, a wszystko co dostałem od Rurka polutowałem i zaprogramowałem.
I to nawet stabilnie lata!
________________
Cobra
K@mil
Posty: 27
Rejestracja: środa 02 mar 2011, 16:38
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: K@mil »

No to panowie uspokoiliście mnie już trochę :) ale że pragnę wiedzy miał bym jeszcze kilka pytań z racji, że nie chciałbym się nagle znaleźć w czarnej d…olinie :) Bardzo mnie się podoba układ y6
Obrazek
jednak z rcg berkely i kinderkram pisali mi ze lepiej jest zacząć od quadro. I tu moje pierwsze pytanie :) Dlaczego? Duo :) czy do polskiego shilda przy układzie y6 będzie potrzebne coś jak ppm converter i będzie możliwość stabilizacji kamerki, czy ta stabilizacja działa tylko przy układzie quadro x lub + ? Jest obsługiwany barometr czy to po prostu dodatkowy bajer jeszcze niedopracowany ? Czy wszystkie dodatkowe gadżety, które są w polskim shildzie to, dodatkowe programowanie czy wersja 1.6 to obsługuje? Jaki stosować Arduiono – Mega2560, Uno, ProMini, Duemilanove, Nano3, Mini? Gdzie jest różnica i który jest bardziej przyszłościowy? Czy z odpowiednimi silnikami i regulatorami jest możliwe napędzania copterka 4S lub 5S ? Finally :) ile, co i jak kosztuje ?
K@mil
Posty: 27
Rejestracja: środa 02 mar 2011, 16:38
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: K@mil »

Przy Arduinach zapomniałem jeszcze o Boarduino :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

1) Y6 jest za mocny dla nowicjusza, za mało stabilny, od razu połamiesz parę zestawów dolnych śmigieł
2) do każdego shielda czy tez nalutowanej płytki potrzebny jest sygnał PPMsum, korzystając z podstawowego kontrolera ardu Promini/nano bo nie ma w nich wymaganej ilości odpowiedniego rodzaju wejść i wyjść. Odpada też stabilizacja kamery w trybie >4 silniki... rozwiązaniem jest mocniejszy kontroler na 2560
3) to co jest na shieldzie jest obsługiwane przez każdą wersję softu. Bo to raczej z gadżetów jest tylko sygnalizacja dźwiękowo-świetlna a reszta ficzerów to precyzyjnie definiowane sposoby zasilania/filtracji/odkłócania
4) to jest pytanie otwarte i nie da się sprecyzować jasnej odpowiedzi. Oczywiście że Mega2560 jest najbardziej rozwojowa ale tej nie ma w ofercie na razie żaden z nas tutaj. To jest zupełnie inna para kaloszy i pójście w inną półkę cenową. Odpuść to sobie jeśli to jest Twój start w kopterowy świat.
5) Pytasz o zasilanie 4,5 S nie znając parametrów koptera typu wielkość, masa, ciąg silników....nie tędy droga... to tak jak bys spytał na kursie na prawo jazdy czy dobra jest benzyna 100oktanów...albo czy może lepsza będzie nafta lotnicza...
6) ceny są rózne w zależności co potrzebujesz i do czego :-) i ile sam w to roboty włożysz a ile chcesz mieć na tacy podane ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
K@mil
Posty: 27
Rejestracja: środa 02 mar 2011, 16:38
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: K@mil »

Nie no :) naprawdę Panowie rewelka jak szybko można tu na forum uzyskać pomoc :) wielkie dzięki:)
Jednak mam jeszcze kilka pytań. Czym różny się wiicopter z shildem od takiego „golasa” jak na zdjęciu?
Obrazek
Obrazek
Dobrze to rozumiem, że niema problemu z układem „x” i stabilizacją kamerki stosując odbiornik 2.4 FrSky bez ppm converter? Bo mam fajnego pomysła na ramę i zawieszenie na X :)
Czy ten boarduino też był by kompatybilny i da wszystkie możliwości co np. promini?
Czy mega 2560 jest kompatybilny z aktualnym softem i wii podzespołach?
Czy w copterkach jest to tak samo jak w helikopterach ze im większy i cieszy to stabilniejszy?
Co konkretnie daje nam barometr i inne akcelerometry? Czy soft już jest na tyle dopracowany do obsługi innych elementów niż tych z wii?
Co sądzicie o tych silnikach w połączeniu z tym regulatorem i zasilanie 4S lub 5S? Teoretycznie te silniki wytrzymują 4S a więc jeden S w tą czy tamtą chyba nie zrobi aż takiej różnicy?

Silnik 1
Silnik2
Silnik3
Regulator

Z góry dzięki wielkie :)
Pozdrawiam
Kamil
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Podlinkowane silniki i regulator to straszne smoki. Ile ma ważyć Twoja konstrukcja?
________________
Cobra
K@mil
Posty: 27
Rejestracja: środa 02 mar 2011, 16:38
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: K@mil »

Konstrukcja ma być z aluminium pa11 o grubości 1,5mm lub 2mm. W późniejszym czasie może wykombinuję konstrukcję z włókna szklanego z kewlarem. A pakiety to mam z helikoptera 5S 5000mAh. A tak ogólnie to ma to udźwignąć Canon 550d lub Nex-5 z zawieszeniem z możliwością roll i nick. Może macie jakieś inne propozycje, co do regulatorów i silników? Bo pakiety zawszę można dokupić i nie w tym problem.

A zainspirowany zostałem przez ten filmik



Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

A to przepraszam, sprzęt chyba odpowiedniej wielkości, ale pod zasilanie 3s.
________________
Cobra
ODPOWIEDZ