Problem z zaprogramowaniem Multiwii

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Na USB na pewno nie. Na karcie powinien, bo sam mam w PC (ale stacjonarnym) kartę LPT+COM na PCI (nie PCI-e) i działa.
Pzdr. -----MIŚ-----
cezar91
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2014, 10:34
Lokalizacja: UK

Post autor: cezar91 »

Rurek pisze:Ale zacznijmy od tego że przecież wszystko może działać - tylko być może ma źle ustawiony port COM w IDE arduino i prędkość tego portu.... po co od razu z muchą na armatę czy jakoś tak? I walić z grubej rury wypalaniem nowego bootloadera?

Czesc... Nie chce z siebie robic jakiegos wielkiego znawcy ale w zyciu kilka projektów wykorzystujących COMa zrobilem. Jest on na pewno poprawnie ustawiony.
Próbowałem na kilku róznych komputerach żeby wykluczyć że to po tej stronie może być wina. Teraz zacząłęm się zastanawiać czy Atmega może być uwalona.

Co prawda za Atmegi biorę się pierwszy raz w zyciu ale rózne środowiska programistyczne nie są mi obce.
Spróbuje tym ISP programmer - wcześniej o nim nie wiedziałem. maszyna z LPT się znajdzie.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

cezar91 pisze:Jest on na pewno poprawnie ustawiony.
Od początku tematu nie wspomniałeś ani nie dałeś zrzutu z IDE więc nie wiadomo jak masz ustawiony :-) To że teraz napisałeś że "dobrze" to... to znaczy jakie masz parametry?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
cezar91
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2014, 10:34
Lokalizacja: UK

Post autor: cezar91 »

Rurek pisze:
cezar91 pisze:Jest on na pewno poprawnie ustawiony.
Od początku tematu nie wspomniałeś ani nie dałeś zrzutu z IDE więc nie wiadomo jak masz ustawiony :-) To że teraz napisałeś że "dobrze" to... to znaczy jakie masz parametry?
Chodzi Ci o Arduino IDE? W sumie tam nie ma nic do ustawiania - COM port wykreowany przez FTDI (obecnie COM1 ale probowalem zmieniac w ustawieniach drivera na inne)
Board na Mega 2560

Probowalem tez zmieniac protokół pomiędzy wiring/stk500/stk500v2 w boards.txt


Bawiłem się też bezpośrednio avrdude - zarówno na win7 jak i na linuksie - ten sam problem - brak komunikacji czy to z programatorem AVRAsp czy tez przez COM.

Tak jak pisałem wcześniej -płytka komunikuje się poprawnie z MultiWiiConf.
W wolnej chwili wypróbuje przez LPT i poinformuje o wynikach.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

A masz podpięty sygnał DTR do płytki ? Do ładowania softu z arduino oprócz TX i RX potrzeba jeszcze DTR którym to jest resetowany procesor w odpowiednim momencie.
Bo jak komunikacja z MultiWiiConf działa, to zarówno bootloader jak i hardware działa poprawnie. Próbując wypalić bootloader możesz tylko pogorszyć sprawę.
Pzdr. -----MIŚ-----
cezar91
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2014, 10:34
Lokalizacja: UK

Post autor: cezar91 »

zapewne masz racje tylko ze MultiWii AIO pro, którego uzywam ma juz swój FTDI na pokładzie - ja się podłączam bezpośrednio do USB na płytce. Mam domniemać że nie ma tam podłączonego DTR?
Ja widze że płytka jest resetowana. Przy próbie wysłania programu diody mrugają tak jak przy resecie więc chyba jest OK?
emczer
Posty: 64
Rejestracja: wtorek 20 maja 2014, 17:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: emczer »

Spróbuj może manualnie wcisnąć reset po kliknięciu wgrywania firmware, może zaskoczy.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Jak sie resetuje to jest OK.
Też mi się zdarzały problemy z wgrywaniem softu, ale pomogła zmiana ustawienia zaawansowanego portu FTDI (w menadżerze urządzeń) wartości "Czas opóźnienia" na 5.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Jeszcze sprawdzony hint: http://diydrones.com/profiles/blogs/ard ... gging-tips szczególnie pkt 1, ktoś tam dziękował że pomogło:
I kept getting the dreaded " avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x78
avrdude: stk500_disable(): protocol error, expect=0x14, resp=0x78" error message.

I have been pulling my hair out and have tried a zillion different things without luck. Until now! I found the solution on diy drones page:
http://diydrones.com/prof....debugging-tips

I checked the Set RTS box in the COM Port properties as instructed (haven't tried unchecking it yet) but instead of choosing the Arduino Mini board under "Tools" and "Board", I chose "Duemilanove or Nano w/ATmega328". Then loaded the program as instructed and Hey Presto! No errors, the green LED blinks as programmed. Just thought I'd put this out there in case anyone else has this problem (no doubt more problems loom ahead, but there is always help at hand on rc groups)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
cezar91
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2014, 10:34
Lokalizacja: UK

Post autor: cezar91 »

Zyczliwie donoszę że po zaprogramowaniu Bootloadera Multiwii jest w pełni fukncjonalne (tzn daje się programować za pomocą środowiska Arduino. ;-)
Programowanie bootloadera działa zarówno za pomocą USBasp jak i Arduino Uno z wgranym ISP programmer.

Okazało się że troszke przegrzałem scieżkę przy wlutowywaniu goldpinów do ISP i reset nie działał w tym trybie.
ODPOWIEDZ