poszukuję pomocy przy MultiWii CRIUS SE V2.5/już przy AIO

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

poszukuję pomocy przy MultiWii CRIUS SE V2.5/już przy AIO

Post autor: zielaq »

Jak w temacie. Spędziłem parę dni na poszukiwaniu informacji o tym jak prawidłowo skonfigurować i podpiąć pod Turnigy 9X ten FC.
Póki co na razie na biurku (silniki i ESC dojdą prawdopodobnie w następnym tygodniu).

Udało mi się już podłączyć podstawowe 4 kanały do sterowania - silniki nawet się zbroją i rozbrajają ( w multiwiiconf 2.3 ).
Tutaj mam pierwszy problem/pytanie. po zazbrojeniu silników w multiwiiconf przy podciągnięciu Thro pokazuje jaki silnik jaki sygnał otrzymuje. leżąc płasko na biurku każdy silnik ma inne parametry różniące się nawet o kilkadziesiąt. czy tak powinno być?
GPSa również jeszcze nie mam, ale zamierzam dokupić i tu kolejne moje niepewności co do tego jak to zrobić -
jak podłączyć i ustawić kolejne kanały aby wywołać return to home, albo po prostu zawis w powietrzu trzymający wysokość i pozycję.

Wiem, że trochę dużo i dość chaotycznie, ale po 4 prawie całych dniach szukania postanowiłem poprosić i pomoc kogoś kto ogarnia ten temat, i będzie mógł pomóc, doradzić, wskazać co zrobić inaczej. Wszędzie gdzie szukałem to są szczątkowe informacje na temat pojedynczych rzeczy, no i o samym niestety multiWii se v2.5 jest mało ;/


Z góry dziękuję za pomoc :)
Ostatnio zmieniony piątek 10 paź 2014, 08:58 przez zielaq, łącznie zmieniany 1 raz.
in4fan
Posty: 270
Rejestracja: sobota 22 gru 2012, 20:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: in4fan »

Finwing Penguin/FPV Raptor/V120D03/GeniusCP
PhoenixRC/RealFlightG5/Reflex/AeroFly
FSX/DCS/TakeOn/WorldOfWarplanes/WarThunder
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

Hej wszystkim.
No i udało się poskładać wszystko do kupy.

Niestety pierwsze loty nie były zbyt udane (na szczescie bez strat).

Generalnie dziwnie to się zachowuje w powietrzu. podczas przechylania aby poleciec w jakimś kierunku (przy przechyle ok 30st) zaczyna się bujać i już nic nie można zrobić do momentu kontaktu z ziemią.

Gdzieś czytałem ze wersja 2.3 ma jakieś problemy i lepiej wgrać wersję 2.2 - może ktoś mi to potwierdzić ?

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. mianowicie przy przechylaniu drążków na aparaturze i puszczeniu ich nie wracaja dokładnie do pozycji 1500. tylko się wachają - zależnie jeśli np w lewo ciągnę drążek i puszczę to wraca do wartości 1490-1500 (wacha się) to samo w drugą stronę od 1500 do 1510.

Nie wiem również jak ustawić pozostałe kanały AUX (2,3,4) w turnigy 9x :( zeby obsłużyć np. GPS HOLD, GPS HOME.
Awatar użytkownika
mknet
Posty: 1223
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 20:13
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: mknet »

Latam na se2.5 w minikładzie i sobie chwalę ;-)
U mnie wszystko działało od strzała, jedynie rate od yaw trzeba było podciągnąć i delikatnie obniżyć pidy.
Soft to też MW2.3. Wahające się wartości to standard w 9X, zasługa potków oraz luzów między nimi a bimbalami.
Na jakich trybach latasz Angle, Horizon ? Te dwa to podstawowe które używają stabilizacji, poziomowania.
Jeżeli nie masz nic zaznaczone to latasz w manulu/helikowo
Użytkowane: Bixler 2 1500m, SkySurfer 2000mm, Transporter Q7.6, Mini-Hrejser slim 280mm, Delta120min.
Składają się: SU31 ElectriFly, FarFlyer długolot fpv.
Zakurzone: T-rex 500ESP, Ofna ultra lx comp, Hpi Sprint 2
Awatar użytkownika
techfreak
Posty: 222
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 09:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: techfreak »

Wygląda że nie masz ANGLE włączone czyli auto stabilizacji :) Skonfiguruj AUX1 i go włącz.
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

angle włączyłem już na stałe i jest ok, polatałem 25 min bez kretów :)))

Skonfigurowałem sobie też aux1 jako wyłączenie angle i włączenie horizont ale jakoś wtedy mocno opada przeważnie do samej ziemi.

skonfigurowałem sobie również aux2 jako gps hold, ale to nie chce w żaden sposób zadziałać i trzymać pozycji. dodam że gps po prawej stronie w GUI świeci się na zielono i pokazuje mi pozycję.
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

Ok zaraz kolejne testy. gps hold nie mogl działać bo nie ustawiłem magnetic declination. teraz już ustawiłem i zobaczymy co z tego będzie.

Czy mogłby mi ktoś potwierdzić czy dobrze rozumiem oznaczenia trybów które widzę w multiwiiconf i ew opisać te których nie wiem ??
arm - tutaj to wiem, uzbrojone silniczki
angle - stabilizacja lotu nie pozwalająca na zbyt duże wychylenia
horizon - ???
baro - trzymanie wysokości na podstawie odczytów z barometru ?
mag - trzymanie kierunku?
handfree - ??
headadj - ??
GPS HOME - powrot do miejsca startu
GPS HOLD - trzymanie pozycji GPS ?

Czy jest jakaś opcja autolądowania ?

I kolejne pytanie czy da się ustawić NP GPS HOME albo auto lądowanie (jeśli jest) w przypadku braku komunikacji z nadajnikiem ??

Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
techfreak
Posty: 222
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 09:05
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: techfreak »

Hej, masz tu wszystkie mody MultiWii: MultiWii Flightmodes
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

techfreak pisze:Hej, masz tu wszystkie mody MultiWii: MultiWii Flightmodes
Dzięki już obczaiłem sobie tryby.
normalnie latam na angle,
pod jednym przełącznikiem mam ustawione baro, angle, mag i GPS hold - i jakoś to działa. chwieje się co prawda +- 1m na wysokości i ok +-1,5m w poziomie, ale mniejwięcej pozycję trzyma.
Dodam bo wcześniej tego nie pisałem że korzystam z GPS - MultiWii CRIUS - CN-06 GPS

Ustawiłem sobie jeszcze pod kolejnym przełącznikiem gps home, i rzeczywiście coś robi , gdzieś próboje leciec ale nie do końca wiem gdzie bo nie do końca tez wiem w którym momencie on sobie ustala pozycję startową do której ma wrócić. Czy dzieje się to w momencie włączenia zasilania (tj złapania fix'a) czy może każdorazowo jak wyląduje.

Póki co testy wykonywałem na wysokość (na oko max 20 metrów) nad sobą ale niestety bez telemetrii ani FPV ciężko jest mi określić co on robi i jak reaguje na moje zmiany położenia THR i innych. nie próbowałem też odlatywać za daleko w bok od siebie bo muszę dobrze się nauczyć kontrolować mojego quada (nie mam jeszcze wprawy w korektach i orientacji ) kolory ramion przy tej odległości się zlewają.

Stąd teraz moje pytanie co byście polecili na najprostszą i w miarę najtańszą telemetrię ??

Planuje dokupienie za jakiś czas Ardupilota, a konkretniej tego w wersji mini dostępnego na abc-rc (bardziej pod kątem ustawienia na arduRover - do pojazdu jeżdzącego) no ale jeśli już będzie to warto by było (jeśli to możliwe) zakupić jakiś moduł telemetrii który byłby uniwersalny do obu FC ??

I drugie pytanie czego mogę się spodziewać po zmianie mojego multiwii na ardupilota? czytałęm opinie że dla jednych jest o niebo lepiej a innym skolei zaczeły zdażać się krety nie spowodowane pilotażem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: lotpawel »

jeśli chodzi o trzymanie wysokości, czy zabezpieczyłeś barometr gąbką? jest to dość kluczowe;) po za tym barometr BMP085 z tej płytki nie jest jakoś "super dokładny"

co do telemetrii, na Twoim miejscu zmienił bym link na eleresa, który pomijając oczywistą oczywistość - dobrego linku, daje również telemetrie, którą możesz odebrać np przez moduł blutooth swoim telefonem i aplikacją trackmyrc (na forum jest wątek jak to działa)

ja osobiście nie zmieniał bym na ardupilota tylko na płytke aio i soft Miśia, sam bawie się w takiej konfiguracji i jest idealnie;)
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

Zmieniłem FC na AIO i soft Misia, do tego eLeReS z telemetrią przez BT. niestety dalej mam jakiś dziwny problem z ustawieniem (a przede wszystkim z działaniem utrzymania pozycji, powrotu do miejsca startu - mam wrażenie że to w ogóle nie reaguje)
Załączam screen z ustawieniami jakie mam
Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 10 paź 2014, 15:05 przez zielaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

Gdzie ten screen? Jakiego masz gps?
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

Poprawiłem screena. GPS to CRIUS - CN-06 GPS
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

No i tyle z dzisiejszego latania. z 10 min latania, baro hold chyba wkońcu zadziałał, gps home skierował model w jakimś dziwnym kierunku, potem trochę luźno polatałem po czym w aparaturze skończył się prąd a quadcopter zatrzymał się w locie i runął na ziemie. na szczęście było to ok 5-7 metrów. jedno ramię do wymiany.

Pytanie co się mogło stać że nie zadziałała procedura RTH po utracie linka.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

zielaq pisze:Pytanie co się mogło stać że nie zadziałała procedura RTH po utracie linka.
Bo z tego co widać na screenshocie powyżej, to po prostu nie masz jej załączonej w kodzie. Tak samo jak nie masz pomiaru napięcia baterii co jest bardzo przydatne przy F/S.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ