poszukuję pomocy przy MultiWii CRIUS SE V2.5/już przy AIO

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

a no to źle zrozumiałem opcję gąbeczki :) :mrgreen:

A co do anteny - istotne jest którym kabelkiem do góry ?? jedna częśc anteny jest dość miękka a druga sztywna. pytanie czy tą miekką mogę zgiąć czy jest to wykluczone ?? boje się że jak będzie pionowo to podczas startu albo lądowania część skierowana w dół będzie się uginać i przechylać górną część a śmigła mam dość duże i może o nie chaczyć.

Edit:

czy w takim razie w nadajniku antena też powinna być pionowo ??
Mam zrobione tak jak kolega z forum:
https://plus.google.com/u/0/photos?pid= ... 3381463932
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

Kurcze teraz sam jak się przyglądam temu zdjęciu to widzę że kolega też ma pionowo tą antenę. dość ciężko określić perspektywę tego zdjęcia, ale im dłużej się przygldam tym bardziej widzę ze jest ustawiona tak aby przy pochyleniu aparatury (czyli tak jak będzie używana) antena była pionowo. Dobrze widzę i rozumiem że obie muszą być pionowo z tym grubszym drutem skierowanym do dołu ??
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Obie pionowo i ta w modelu gorącym do góry a przeciwwagą do dołu. A który jest który to już nie zgadnę :-) niech Ci powie autor producent anteny.

I nie produkuj postów pod postami.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Rurku, jeszcze tylko dwa... :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

Troszkę kopterka przebudowałem, za radami podniosłem FC wyżej. Niestety póki co GPS'a nie ma jak zamontować, wiec polatam trochę bez niego dopóki nie przyjdzie właściwe mocowanie.

Tutaj mam jeszcze pytanie w związku z tym. Parę postów wyżej Miś napisał:
miś pisze:No to teraz skalibruj poziom gazu do zawisu i powinno działać - oczywiście jeśli wystartujesz mając prawidłowego FIX'a GPS.
Teraz kwestia czy RTH (bez GPS'a co prawda nie będzie to już pełen RTH :) ) bez sygnału GPS, ale czy mając prawidłowo skalibrowany poziom zawisu, podczas utraty łącza wyląduje w miejscu w którym akualnie się znajduje ??
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

miś pisze:
zielaq pisze:włączonym BARO strasznie zaczał pływać góra
Pidy od AltHold do regulacji.
zielaq pisze:drugi problem że po załączeniu GPS HOLD, zaczyna świrować
Źle skalibrowany (albo wogóle nie skalibrowany) kompas, albo zakłócenia kompasu od kabli prądowych w modelu.
Niestety do tej pory problem nie został rozwiązany.

FC został odsunięty od kabli, GPS wyciągnięty na stojaku 8 cm ponad FC.
Niby fixa łapie. wtedy przeważnie staram się poczekać az w trackmyrc pokaże prawidłowe wskazanie, wyłączam go i włączam jeszcze raz. wtedy pozycja GPS jest od razu. Niestety po włączeniu GPS HOLD zaczyna świrować i bardzo energicznie pochylać się.
Zauważyłem również że czasami pojawia się nieprawidłowa pozycja GPS nawet z ujemnym znakiem.
Ustawienia mam:
#define GPS_SERIAL 3
#define GPS_BAUD 38400
#define UBLOX
#define MAG_DECLINATION 4.72f (toruń)

Poza tymi rzeczami nic nie ruszałem. Pomóżcie w czym może być problem.

Dodam że kompas jest prawidłowo skonfigurowany. bo razem z ALTHOLD mam MAGHOLD i samemu ręką obracając go wraca do prawidłowej pozycji. Jak tylko dołącze do tego GPS HOLD zaczyna się problem.

Dodam jeszcze że te błędne wskazania GPS (te ujemne) pojawiają się tylko w apce trackmyrc (w momentach w których się nie wysypuje). podłączając MW do kompa wskaznia są cały czas dobre aczkolwiek wahają się na 3 ostatnie z 9 cyfr
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

zielaq pisze:#define GPS_SERIAL 3
A dlaczego 3 ? Dedykowanym do GPS'a serialem na AIO jest serial 2. Nie wiem czy na innym będzie poprawnie działać.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

Po zmianie podłączenia GPS na serial 2 i przede wszystkim wgraniu do GPS'a poprawnych ustawień (5Hz) zaczał łapać dobrze i szybko Fix'a. Nie ma już również błędnych wskazań.
Problemem jest jednak co innego. w MWC fix się pokazuje, ale jak na aparaturze przełączam AUX2 na 2000 (pod którym mam GPS HOLD) albo aux3 pod którym jest GPS HOME - pola się nie podświetlają. Kiedyś mi się podświetlały. co może być tego przyczyną ??

Edit: dodam jeszcze że MW potwierdza zmianę kanału piknięciem buzzera.
Podpiąłem nawet BT do mw żeby sprawdzić czy to nie problem kompa czy MWC ale niestety nie. na tel w multiwii ez-gui też pokazuje że te tryby się nie włączają.

EDIT2: JEEAH udało się. oczywiście dopiero wpadłem na to że GPS hold może zadziałać jedynie mając przynajmniej 5 satelit :)
Leszko50
Posty: 64
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 15:27

Post autor: Leszko50 »

Witam, teraz i ja potrzebuję pomocy, FC nie widzi NEO6M. Mam połączenia jak na filmiku, efekt jak na zdjęciu GUI.
Ustawienia:
//#define NMEA
#define UBLOX
//#define MTK_BINARY16
//#define MTK_BINARY19
//#define INIT_MTK_GPS // initialize MTK GPS for using selected speed, 5Hz update rate and GGA & RMC sentence or binary settings
(nie wiem jak dołączyć filmik i foto)[/youtube]
Awatar użytkownika
zielaq
Posty: 114
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:17
Lokalizacja: Toruń

Post autor: zielaq »

Leszko50 pisze:Witam, teraz i ja potrzebuję pomocy, FC nie widzi NEO6M. Mam połączenia jak na filmiku, efekt jak na zdjęciu GUI.
Ustawienia:
//#define NMEA
#define UBLOX
//#define MTK_BINARY16
//#define MTK_BINARY19
//#define INIT_MTK_GPS // initialize MTK GPS for using selected speed, 5Hz update rate and GGA & RMC sentence or binary settings
(nie wiem jak dołączyć filmik i foto)[/youtube]
A masz co ? aiop ?

Konfigurowałeś GPS'a ?? prędkości ? częstotliwość ?
ODPOWIEDZ