MultiWiiCopter - jak zbudować niedrogie FC

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Film:
https://www.youtube.com/watch?v=n_j1CWC ... e=youtu.be
Jak coś to mam tylko zaznaczone kwadraciki na angle bo napisy resztę zakryły. No i problem polega na tym, że silniki nie pracują równo. Jak założyłem śmigła to quad się na bok przechyla i wywala. Na początku jeszcze raz zrobiłem kalibracje acc ale bez skutku(nawet jak uruchomię program i nie zrobię kalibracji to efekt z silnikami ten sam). ACC też kładłem pod gąbkę i jeszcze raz kalibracja acc-ale i to nie pomogło. Nie wiem co jest nie tak. Ktoś coś podpowie? A i nawet jak ustawie wszystko na 1500 równo to efekt ten sam. Teraz tam o 1-2 się różnią.
Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

A co z kalibrację regulatorów? Sam już nie wiem czy zrobiłeś ja poprawnie? :roll:

Swoją drogą zrób filmik z próby startu.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Kalibracje robię tak:
USB do płytki-bez lipo>wgranie softu z linijką>odłączenie usb>podłączenie lipo,"muzyczka" gra i cisza>odłączam lipo>podłączam usb i wgrywam soft bez tej linijki> kalibruje acc.
Nie ma jak nagrać quada. Silniki z śmigłami unoszą tylko jedną cześć quada czyli dwa ramiona w góra parę cm od ziemie a dwa cały czas na ziemi i efektem tego jest fikołek:D(bo jak widać po filmiku w programie dwa pracują dobrze a pozostałe dwa zmniejszają prędkość).
Awatar użytkownika
bluuu
Posty: 1707
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 15:01
Lokalizacja: Wwa

Post autor: bluuu »

z filmiku wychodzi ze wszystko jest ok

Przeprowadz sobie w myslach rozprawke a wlasciwie "poczuj jak to byc kontrolerem" :)

Masz quada na stole, zadales drazkami troche przodu, (2 oczka), troche w prawo (1 oczko), i jeszcze troche obrotu (2 oczka).
Masz odpalona stabilizacje i to leci na regulator PID (o tym juz sobie sam poczytaj, tylko blagam ze zrozumieniem ...)
Sa zadane wartosci a kontroler widzi na czujnikach ze nic sie nie dzieje ... co wtedy robi ?

Na filmie brakuje czy czujniki reaguja prawidlowo na wychylenia (bo wczesniej sie uparles ze przeciez strzalki milosierdzia pokazuja droge i po co to sprawdzac).
Regulatory to kolejna sprawa .. uparles sie ze niewiesz czy zrobiles ale zeby powiedziec co i jak to juz sie nie chce).

To byla z mojej strony ostatnia podpowiedz .... ale jak zaczniesz analizowac to co robisz ... powinno sie udac.

EDIT:
0. ZDEJMIJ SMIGLA
1. odpal quada
2. wez go do reki
3. sprawdz czy odpowiednie silniki reaguja jak go przechylasz w rozne kierunki
AutoQuad Team
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Dzięki za odpowiedź. Co do regulatorów już przecież pisałem jak je kalibruje. I to parę razy?
Kierunki przechyłu i pracę silników sprawdzę. Dobra a jak to nie wina kierunku acc to co może być nie tak?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Na którą stronę się przewraca?
Bo patrząc na twoje GUI to nie powinien się przewracać - a więc wychodzi na to że pomyliłeś silniki (nie ten silnik/silniki jest sterowany z właściwego wyjścia z FC) i/lub pomyliłeś kierunki obrotów na silniku/silnikach i/lub pomyliłeś typ śmigła/śmigieł.

Zrób też ten test o którym napisał bluu - w ręce bez śmigieł.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Witam. Tu jest filmik z przechylania:
https://www.youtube.com/watch?v=rMWxCy0 ... e=youtu.be
I tak na początku na każde ranienie go przechylam a potem na już "po polowce". Silniki dobrze podłączone, ponieważ to ramie które przechylam fizycznie pokrywa się z tym w programie.(jeszcze raz sprawdziłem i każdy silnik jest dobrze podłączony). Co do kierunku obrotów to też jest dobrze sprawdziłem. Na każdym śmigle dobrze się kreci. A śmigła też dobrze założyłem parami, bo jak je przekręciłem to quad cały czas na ziemi był-nie chciał się oderwać. Jakieś pomysły:D?
Dzięki i pozdrawiam
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Może w programie od aparatury trzeba coś zmienić?
Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Post autor: kaczmarsky »

W aparaturze muszą być wyłączone wszelkie mixery. Ustawiasz tylko endpointy i ewentualnie rewersy.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

A jak je wyłączyć? Mam coś takiego:
http://luckytech.ru/Uploads/t6config_mix.png
reverse na aktualnie mam wyłączone wszystkie. Endpointy na 120%. Poprawiłem drażki tak aby były na 1500, założyłem śmigła i jak daje gazu to quad się unosi na 0,5 metra i opada. Czyli to samo co w programie-silniki nie trzymają obrotów. Jeszcze raz robiłem kalibracje regulatorów. Podczas kalibracji aparatura wyłączona>usb do płytki(cała płytka zasilana z usb)>wgrywam soft z linijką>odłączam usb, płytką się wyłącza>podłączam lipo>gra muzyczka w sumie 2 razy>odłączam lipo>podłączam usb(tu przez zaczyna grać po cichu muzyczka?>wgrywam soft bez linijki>kalibracja acc>no i nadal to samo.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Ktoś podpowie?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Nie pytaj tak natrętnie bo to już zaczyna irytować :evil:
Uzupełnij swój profil o miejsce zamieszkania - może się ktoś nad Tobą zlituje z Twojej okolicy i da się namówić na spotkanie i sprawdzenie o co chodzi bo ja na przykład z Twoich opisów nie jestem w stanie skumać co jest nie tak.... a może wszystko jest w porządku ino Ty nie umiesz tego ogarnąć :roll: nie wiem.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

To w ostateczności.... Ale mam pytania:
1. Czy mogę wykluczyć uszkodzoną aparaturę? Czy przez nią np. jak dodaje gazu silniki mogą nie równo pracować?
2. Czy jak quad jest bez śmigieł leży na równym podłożu to w momencie dodania gazu na maska to normalnie wszystkie silniki powinny iść na 1850(plus minus) ale wszystkie równo i do póki nie zimniejsze gazu tak powinny się trzymać?
3. Co jeśli gy 521 skalibruje się na nierównej powierzchni? Nie mówię tu o jakimś ekstremalnej nierówności, ale "takiej delikatnej" czy przez to np. quad będzie krzywo latał ale w ogóle powinien się wznieść w górę?
4.Jeszcze o kalibracji, jak już skalibruje na lipo, i odłączam je i podłączam usb to ta melodyjka po cichu gra, w momencie wgarniania softu bez tej linijki wszystko ucicha. Czy to normalne?
5"może wszystko jest w porządku ino Ty nie umiesz tego ogarnąć :roll: nie wiem." na razie to ja próbuje go w górę wznieść-do tego chyba potrzeba gaz na maksa, nie?
Dzięki i pozdrawim
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

1 Tak, o ile nie włączyłeś w niej trybu helikopterowego.
2 Nie
3 Tak, musi się wznieść
5 Nie. Dobrze dobrany napęd powinien unieść maszynę przy 40-60% gazu.
Pzdr. -----MIŚ-----
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Co do apki, to mam ustawione acro a nie heli. Czy subtrim, dr, reverse trzeba ustawić jakoś? Reverse to chyba nie bo one powodują tylko odwrotne działanie drążków?
Ok czyli ona jest na pewno dobra, bo już w niej przyczyny szukałem. A akcelerometr? W programie na pc widać że quad się "rusza" ale może po mimo to może być uszkodzony? No bo arduino to chyba nie....
A co do kalibracji esc to opisana przeze minie sytuacja jest normalna? Czy mają taki regulator:
http://www.aliexpress.com/item-img/EMAX ... 38687.html
To dobrze przyjąłem M1-S1 M2-S2 M3-S3 M4-S4? I patrząc na kable od S1-S4 to czarny>czerwony> i potem kolejny biały to S1,S2,S3,S4? Licząc od czarnego?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ