Multiwii by MIS AIRPLANE

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

miś testowałem dziś sofcik (płytka kuki 0.6.3 dla przypomnienia) i 2 tematy sie nasuwają

1. RTH - nie działa mi zapis danych z servoconfa
Obrazek

będąc blisko i dość wysoko bazy, po włączeniu trybu CH, AP pikuje prawie do gleby musiałem mu pomagać drążkami - pewnie związane to jest ze zmienną F/S RTH Altitude

zmieniłem w config.h #define RETURN_ALTITUDE 100 , ale i tak to nie pomogło

to ta zmienna czy jecze coś servo config zmienia ??

2. tryb PH = PosHold - on ma trzymać wysokość na której jest czy schodzi do wysokości F/S RTH Altitude, bo też mi pikował i latał w kółko ale nisko
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: lotpawel »

Panowie, pytanie z innej beczki. W konfiguracji Multiwii + RFM22B, jak wyciągnąć RSSI na MinimOSD?
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

o tutaj sobie pikuje w dół po przełączeniu w PH
https://www.youtube.com/watch?v=LXxBAZx ... be&t=5m20s

i jescze dziwne zwolnienie przesyłanych danych z mwc do osd po wymianie baterii
http://youtu.be/LXxBAZxBLKQ?t=14m38s
zwrócić uwagę na prędkość
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

pbrys pisze:i jescze dziwne zwolnienie przesyłanych danych z mwc do osd
To nie to. Prąd, napięcie odświeża się normalnie. Tylko dane z GPS się zamroziły włącznie z pozycją. Więc w tym przypadku GPS przysnął.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

pbrys pisze:miś testowałem dziś sofcik (płytka kuki 0.6.3 dla przypomnienia) i 2 tematy sie nasuwają

1. RTH - nie działa mi zapis danych z servoconfa
Obrazek

będąc blisko i dość wysoko bazy, po włączeniu trybu CH, AP pikuje prawie do gleby musiałem mu pomagać drążkami - pewnie związane to jest ze zmienną F/S RTH Altitude

zmieniłem w config.h #define RETURN_ALTITUDE 100 , ale i tak to nie pomogło

to ta zmienna czy jecze coś servo config zmienia ??

2. tryb PH = PosHold - on ma trzymać wysokość na której jest czy schodzi do wysokości F/S RTH Altitude, bo też mi pikował i latał w kółko ale nisko
MIŚ jeszcze to ??
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Nie wiem. Na mega 2560 działa. Tu nie mam jak sprawdzić.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

uu kiepska informacja,

a może by się dało te 2 zmienne w kodzie gdzieś zdefinjować
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ty, a Ty masz w config.h odkomentowane Failsafe i FS RTH ?
Bo jak nie są odkomentowane to nie da się tych wartości ustawić bo one się tyczą tylko F/S.

A Tryb PosHold trzyma tylko pozycje i nie reguluje wysokości. Widocznie masz za mały elevatorcompensation, i w zakrętach opada.
Żeby trzymał i wysokość musisz na raz załączyć PH i AltHold. To samo z RTH.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

Kod: Zaznacz cały

/************************    Failsafe settings      ************************************/
    /* Failsafe check pulses on four main control channels CH1-CH4. If the pulse is missing or bellow 985us (on any of these four channels) 
       the failsafe procedure is initiated. After FAILSAFE_DELAY time from failsafe detection, the level mode is on (if ACC or nunchuk is avaliable),
       PITCH, ROLL and YAW is centered and THROTTLE is set to FAILSAFE_THR0TTLE value. You must set this value to descending about 1m/s or so 
       for best results. This value is depended from your configuration, AUW and some other params.  Next, afrer FAILSAFE_OFF_DELAY the copter is disarmed, 
       and motors is stopped. If RC pulse coming back before reached FAILSAFE_OFF_DELAY time, after the small quard time the RC control is returned to normal. */
    #define FAILSAFE                                  // uncomment  to activate the failsafe function
    #define FAILSAFE_DELAY     5                     // Guard time for failsafe activation after signal lost. 1 step = 0.1sec - 0.5sec in example
    #define FAILSAFE_OFF_DELAY 200                    // Time for Landing before motors stop in 0.1sec. 1 step = 0.1sec - 20sec in example
    #define FAILSAFE_THROTTLE  (MINTHROTTLE + 200)    // Throttle level used for landing - may be relative to MINTHROTTLE - as in this case
    #define FAILSAFE_DETECT_TRESHOLD  985             // Below this value on control channels the FC activate failsafe procedure

    /* Inteligent failsafe with RTH settings */
    #define FAILSAFE_RETURN_TO_HOME                   // Enable "Inteligent RTH and landing failsafe" feature
    #define RETURN_ALTITUDE    120                     // Return to home altitude in METERS !!
    #define POSHOLD_ON_LANDING                        // uncomment to use GPS POSITION HOLD during last landing stage
    //#define AUTO_HOVER_GAS                            // uncomment it for automatic Hover Gas calculation ( EXPERIMENTAL !!! )
mam mam
to

Kod: Zaznacz cały

#define RETURN_ALTITUDE    120 
wpisałem z łapy ale programik i tak odczytuje 20
miś pisze:..
Żeby trzymał i wysokość musisz na raz załączyć PH i AltHold. To samo z RTH.
czyli co ?
Obrazek

EDIT:
wgrałem jeszcze raz sofcik do MW (uruchamiałem sobie PAN/TILT) i teraz w F/S RTH Altitude mam 100 w ServoMiscConf_v07 - cuda ;-) ale teraz do przyjęcia- zmienić programikiem dalej nie mogę
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

miś pisze:T...
A Tryb PosHold trzyma tylko pozycje i nie reguluje wysokości. Widocznie masz za mały elevatorcompensation, i w zakrętach opada.
Żeby trzymał i wysokość musisz na raz załączyć PH i AltHold. To samo z RTH.
testowałem dziś na stole tryb PH i CH i wychodzi na to ze steruje toto wysokością,
zmieniając tylko wysokość na gps emulator reagował sterem wysokości w zalezności od wysokości ustawionej w emulatorze.

testy w powietrzu w weekend jak pogoda pozwoli
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

za dobrze nie jest :-/
choć tryby stabilizacji działają OK, to tryby AUTO już nie ciekawie
3:50 - załączenie PH i nurek :?:
4:13 - załączenie PH i jedzie do góry, ale krąży :?:
4:48 - załączenie CH robi kółko ale chyba wraca
5:30 - załączam FS i wali do góry i wraca
https://www.youtube.com/watch?v=AcgKA8l ... e=youtu.be (będzia za ok 1 godzine)

testy dalsze po południu...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Da się zrobić jakieś passthru? Chciałbym zrobić sobie tilt do kamery, mam tylko 8 kanałów, ale ponieważ to skrzydło to sa dwie opcje albo użyję rudder albo AUX4.

I teraz tak aux4 mogę pociągnąć z odbiornika ale to trochę bez sensu, więc pytanie czy da się jakoś wystawić któryś kanał na wyjścia od serw.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

do informacji inny użytkowników kuki 0.6.3

wartości na zakładce z poniższego obrazka nie jesteśmy wstanie zapisać dla tego kontrolera, co poniekąd jest dyskwalifikujące tą płytkę
Obrazek

dziwny jest fakt że np. wysokość FS po wgraniu softu który dostałem od MIŚ jest 20 m, a ten sam soft mo drobnych modyfikacjach (włączenia pantilta, vbat itp.) daje wartość 100 m w odczyci3 po wgraniu

profesor trochę pozerkał na kod i doszedł do wniosku ze EEPROM za mały w 328P 1kb, aio ma 4kb i tu śmiga wszystko
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

A ja się przypomnę z pytaniem czy da się jakiś kanał in zrobić wprost na wyjście?
Bo chciałbym tilt w samolocie zrobić.
Najlepiej by było gdyby dało się dodać tilt do stabilizacji :)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

No oczywiście że się da tak samo jak w copterach.
Tyle że na płytkach "dużych" z mega2560. Masz w AIO trzy wyjścia na serwa 44,45,46. Dwa z nich mogą wypuszczać dowolny kanał RC lub sumę kanału RC i stabilizacji (do gimbala na serwach).
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ