Multiwii by MIS AIRPLANE

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: pbrys »

pewnie tak jest bo silnik 2000kv śmigło 8x7 i troche drży - ale MW na na rzepie myślałem że sobie poradzi, muszę spróbować jeszcze wyważyć napęd,

a jakieś silniejsze filtry na ACC ?
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: pbrys »

wibracji sie pozbyłem i dobrze nie jest,

zapakuje narazie do skrzydła CC3D - zobaczymy czy da rade,

MWC wyślę w odpowiednie miejsce, może MIŚ będziesz miał kiedyś czas zerknąć :roll: :?:
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: xDigYx »

Dzis zauwazylem dziwna rzezcz: w FW 2.27 jak tylko zmieniam w config.h z quadx na airplane (bez zmiany innych parametrow), to mam bledy I2C... zmieniam spowrotem na QUADX i znow jest komunikacja OK. ktos ma pomysly czemu tak sie dzieje/jak z tym walczyc?
Uzywam tlyko MPU6050 (GPS off).
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: miś »

Pewnie masz włączone baro w configu. A w trybie samolotowym dla małych płytek na 328p baro jest blokowane.
Pzdr. -----MIŚ-----
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: xDigYx »

No wlasnie nie mam... z trybow mam tlyko ARM,ANGLE,HORIZON,PASSTHRU i tlyko ACC podswietlone (na zielono w MWConfig Toolu). Dla pewnosci wszystko co w opisie mialo "baro" tez zakomentowalem i nadal to samo...

Nie mam zdefiniowanej zadnej plytki, tlyko sam MPU (z odpowiednim ustawieniem osi roll/pitch).
Co jeszcze zauwazylem, to to ze LED szybko b. mryga (szybciej niz zwykle), a cycletime 6500-7000.

EDIT:
Problem rozwiazany.
Jak doszedlem i co bylo:
mialem druga plytke 328p z MPU (Nano), po wgraniu z conf na quada chodzilo OK, po wgraniu z conf na samolot tez... wiec zaczalem sprawdzac HW i roznice. Roznica okazala sie prozaiczna. Kiedys uzywalem pierwszej plytki (Pro Mni) do quada i podlaczylem HW wg tego schematu:
http://static.rcgroups.net/forums/attac ... 1291037190
Przyczyna byl D12... :-|
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: volender »

Jak podpinacie RFM22B do MWI - w sensie, czy w bezpośredniej bliskości płytki, np. podklejacie od spodu, czy wyprowadzacie hen daleko, żeby nie narażać się na zakłócenia?
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: lotpawel »

wszystko zależy jak masz miejsce.
zawsze lepiej dać dłuższy sygnałowy kabel a antenowy krótki i zawsze lepiej odsunąć jeśli będziesz telemetrie nadawał, bo jeśli telemetrii nie włączasz to w zasadzie nie ma różnicy ;)
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: volender »

No w sumie racja z tym krótkim antenowym :) - a lutujesz najpierw moduł do jakiejś pcb, czy bezpośrednio na pajączka (np. masa jest rozprowadzana wg schematu do chyba 3 czy 4 pinów, kilka zworek między pinami), i czy ekranujesz jakoś go? (np. termokurczka -> folia aluminiowa -> termokurczka ) ?
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: lotpawel »

na pająka raz lutowałem i mi z rfm'a pady się wyrwały... także drugi był już na małym pcb a całość po prostu w termokurczce bez żadnych ekranowań, ale całość była też odsunięta od reszty elektrowni o jakies 50cm
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: cebulator »

Nie, samego rfm22 to jak najbliżej płytki się lutuje. Tam jest komunikacja, która została przewidziana raczej do krótkiej odległości.
To oddalenie można stosować jak się ma odbiornik eleresa i wszystko po sygnałach pwm.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
automaciek
Posty: 1035
Rejestracja: wtorek 16 paź 2012, 08:03
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: automaciek »

Cebulator dobrze prawi, 5cm max dla połączeń SPI, inaczej zbiera zakłócenia i bez powodu FS'a łapie
Zapraszam na: http://automaciek.webhop.net oraz na miniblog modelarza: http://automaciek1.esy.es/
Nowy członek rodziny : PENTAX K-S2 https://www.flickr.com/photos/141377769@N08/
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: volender »

Dzięks :) Właśnie się przesiadam na eleresa (autopilot do samolotów mnie już ostatecznie przekonał), do starego latadła założę RFMa.

Może to nie najwłaściwszy wątek (http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=10002 jest zamknięty ;) ), ale:

Można gdzieś kupić rfm22b z kwarcem SMD w małej obudowie, tak jak w eleresie? bo szukając na ebaju znajduję tylko z kwarcem w obudowie HC49SM, prawie jak THT ;-).
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: miś »

Można w Maritexie.
Pzdr. -----MIŚ-----
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: xDigYx »

Hey,
mam pytanie do misia lub posiadaczy multiwii ez3.0:
probuje znalesc jak podlaczyc serwa do w/w kontroleta, niestety nie mmoge znalesc odpowiednich wyjsc dla WING1 ouraz WING2 (silnik idzie na D8, Ele D7, Rud D6). Gdzie przylaczane sa serwa skrzydel?

EDIT:
Jako ze nikt nie chcial/potrafil pomoc w temacie, to powalczylem sam. Znalazlem na pinach 11 oraz 12. Niestety dla tej plytki lokalizacja tych pinow jest srednio przyjemna (nie spodziewalbym sie ze tam w ogole moga byc wyjscia serw), wiec fajnie byloby je przeniesc na piny d2-d10 (troche mi to zajelo, ale jest sukces).
Zatem dla MWProez3.0 (jak pewnie i poprzednich MW Pro) procedura jest taka:
w pliku config.h komentujemy:
//#define MEGA_HW_PWM_SERVOS
natomiast w def.h zmieniamy z
#define SERVO_4_PINMODE pinMode (37, OUTPUT); // new - alt TILT_ROLL
#define SERVO_4_PIN_HIGH PORTC |= 1<<0;
#define SERVO_4_PIN_LOW PORTC &= ~(1<<0);
na
#define SERVO_4_PINMODE pinMode (7, OUTPUT); // new - alt TILT_ROLL
#define SERVO_4_PIN_HIGH PORTH |= 1<<4;
#define SERVO_4_PIN_LOW PORTH &= ~(1<<4);
W ten sposob mamy:
Skrzydla 1/2: piny D6/D7
Elev(pitch) D5
THR D3
Rud(Yaw) D2

Powodzenia

Jedynie, czego nie jestem pewien, to czy w ten sposob bedzie HW PWM czy softwear'owy.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: volender »

miś, ciekawi mnie to, jak rozwiązałeś połączenie RFM'a do MultiWii.

Otóż linie wejściowe do RFMa podłączone są szeregowo przez rezystor 1k. Rozumiem, że chodzi o to że RFM pracuje w 3V3, a atmega w 5V, ale czemu wystarczy szeregowy rezystor, zamiast dzielnika napięcia?

Rezystancja wejścia rfma robi z tym 1k dzielnik?
ODPOWIEDZ