Multiwii by MIS AIRPLANE

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4652
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

miś pisze:No oczywiście że się da tak samo jak w copterach.
Tyle że na płytkach "dużych" z mega2560. Masz w AIO trzy wyjścia na serwa 44,45,46. Dwa z nich mogą wypuszczać dowolny kanał RC lub sumę kanału RC i stabilizacji (do gimbala na serwach).
A jakiś hint? Bo jakoś nie umiem znaleźć? :)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

pma_ pisze:A ja się przypomnę z pytaniem czy da się jakiś kanał in zrobić wprost na wyjście?
Bo chciałbym tilt w samolocie zrobić.
Najlepiej by było gdyby dało się dodać tilt do stabilizacji :)
tak w skrócie:
PAN/TILT
W kodzie odkomentuj #define SERVO_TILT po czym w ServoMiscConf przypisz środek SERVO1 do AUX3 i środek S2 do AUX4 (klikasz strzałkę w dół przy wartości MID). Rate dla obu ustaw na 0. Sprawdź w monitorze serw czy chodzą serwa S1 i S2 przy zmianach na AUX3 i AUX4. Jak tak, to na wyjściach S1 i S2 powinieneś dostać sygnały do pantilta.

przetestowane na płytce kuki 0.6.3
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

ServoMiscConf i kliknąc na strzałkę w dół przy Servo1 MID lub Servo2 MID. A wtedy... tadam AUX1,AUX2...AUX8 :-) W oryginalnym GUI chyba trzeba było przeciągnąć pasek MID na maksa w lewo i wtedy robiło się AUX1...
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

dziś miałem, nadal mam
po wymiane regla i silnika MWC nie chula z GPS, żółta dioda na MWC nie mruga, pozatym wszystko chodzi, nawet latałem,

po zasileniu MWC z zewnętrznego BEC, GPS gada od strzała - masakra jakaś
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Zakłócenia z regla - może za słąby BEC w reglu... A może coś w kabelkologii pomieszane i GPS prundu nie dostaje. Bo jak żółta nie miga to GPS po prostu nie gada do AIO.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

MIŚ, bec z regla niby działa, latałem dziś na nim, MWC działało normalnie, stabilizacja działała, wszystko hulało oprócz komunikacji z GPS, sam GPS działał i fixa łapał (mam gpsa z diodą która pokazuje jego status) tylko MWC go nie czuło :-P

w domu wypiąłem czerwony z regla i podpoiłem bec zewnętrzny i dioda żółta ożyła,

jutro jeszcze potestuje na zewnątrz, czy łapie satki.

PS były szybkie loty ale nie udokumentowane ;-) , ale 255 nie przekroczyłem :-P
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

pbrys pisze:w domu wypiąłem czerwony z regla i podpoiłem bec zewnętrzny i dioda żółta ożyła,
A używając regla jako zasilania to już nie chce ? Dziwna sprawa. A spróbuj po podłączeniu pakietu odczekać z 5 sekund, odłączyć pakiet i po około sekundzie znów podłączyć. Niektóre ublox'y łapią czasami zwiechę na transmisji danych i to je odblokowuje. Albo dołóż typowy kondensator kilka tysięcy uF na zasilanie, taki jaki wpina się do odbiorników.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

ano dziwna, i znów nowy regiel trzeba kupić ;-)

a więc tak po:
po podłączeniu pakietu odczekać z 5 sekund, odłączyć pakiet i po około sekundzie znów podłączyć - żółta zapala się na jakieś 2 sekundy i gaśnie i tyle ją widzieli

kondensator 4700uF nic nie zmienia

ps. nic w kabelkologi oczywiście nie zmieniałem poza podmianą regla i silnika(który defakto jest odpięty od regla teraz bo za głośno piszczy) ;-)


dziwne toto jakieś

a i próbowałem kabelek od regla zawinąć na pierścionek ferytowy - też lipa,

chyba wstawie osobny bec i będzie po temacie :-P
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

pbrys pisze:chyba wstawie osobny bec i będzie po temacie :-P
Obiema ręcami popieram. Choć powód nie działania przy zasilaniu z regla pewnie spowoduje kilka przepięć w mojej głowie :mrgreen: Ale może zapomnę zanim pójdę spać :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

dołożony BEC, wszytko działa, jedynie mogę napisać że z regla wyłazi 5,62V a z BECa 5,01V :-P

ale to chyba nie powinno mieć znaczenia
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: lotpawel »

Panowie, mam mały problem z multiwii, a mianowicie włączając RTH skrzydło zamiast wrócić do bazy zaczyna krążyć i obniżać lot... sprawdzalem i na RTH i na PosHold i nigdy nie wraca. tylko zaczyna krążyć. Wiecie może co może być przyczyną? soft mam Miś'iowy 2.27, samolot ma fixa (przy dobrych warunkach 17-18 satelit) więc niby wszystko ok ale...
Awatar użytkownika
mknet
Posty: 1223
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 20:13
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: mknet »

Masz aktywny kompas ?
Użytkowane: Bixler 2 1500m, SkySurfer 2000mm, Transporter Q7.6, Mini-Hrejser slim 280mm, Delta120min.
Składają się: SU31 ElectriFly, FarFlyer długolot fpv.
Zakurzone: T-rex 500ESP, Ofna ultra lx comp, Hpi Sprint 2
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Tak się chyba dzieje, jak Multiwii wykryje za niskie napięcie pakietu napędowego.
Masz prawidłowo podłączone monitorowanie napięcia ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: lotpawel »

mknet pisze:Masz aktywny kompas ?
kompas powiadasz hm... z tego co zaobserwowałem przy włączeniu RTH włącza się też samoistnie stabilizacja, ale kompas ani baro nie.
misiekkk pisze:Tak się chyba dzieje, jak Multiwii wykryje za niskie napięcie pakietu napędowego. Masz prawidłowo podłączone monitorowanie napięcia ?
przez multiwii nie monitoruje napięcia, pakiety mam podłączone bezpośrednio do minimOSD żeby widzieć ile prądu zostało

ale czy kompas czy monitor napięcia jest obligatoryjny do RTH?
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Za: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=131756#131756
miś pisze:Ot święta prawda.
Jak jest prawidłowo ustawiony pomiar baterii to jeśli MWC się skapnie że nie ma już prądu aby wracać to ląduje od razu, jeśli się się skapnie że już wraca ale nie doleci, to przerywa powrót i ląduje.
Jeśli nie ma pomiaru i VBAT zakomentowany to próbuje wracać. Jak starczy prądu to wróci i wyląduje, jak braknie prądu po drodze to spadnie tak samo jakby brakło prądu podczas latania. Tyle.
Ważne: VBAT zakomentowany !
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
ODPOWIEDZ