MinimOSD dla Multiwii

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

MatManiak pisze:powiem więcej - minimosd można uzyc i jako antybluescreen i jako osd jednoczesnie, jak mamy radiomodem do apm (3dr) albo cokolwiek innego, np.....eleresa (!) który potrafi przesłać dane multiwii jeśli sa podpiete w odbiorniku. Wtedy zamiast osd w samolocie, montujemy go przy monitorze, podlaczajac do niego eleresa po uart, a multiwii do eleresa w samolocie i cieszymy się normalnym osd, a dodatkowo nie mamy BS, a telemetria na osd będzie mieć czysty obraz nawet gdy będą zaklocenia z foxa:)
Mógłbyś zapodać link do info, robiłeś to samemu czy to tylko luźne dywagacje?.. Pytam czysto zasadniczo, bo właśnie o czymś takim myślę o kilku dni - i widzę że moje rozmyślania nie są takie całkiem bezpodstawne skoro piszesz o tym jako możliwej w działaniu alternatywie :-)
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Jest to możliwe tylko trzeba na tym przysiąść. Zamiast elDisp-a, podłączamy do eleresa OSD. No i mamy na ekranie dane z modelu.
Co do ABS to inna bajka i trza potestować.
Awatar użytkownika
Zbigcz
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 21:09
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: Zbigcz »

Kupiłem w DX za 15,70$ (z przesyłką).
Przyszło szybciej niż z HK. Działa i ma się dobrze.
Pozdrawiam, Zbyszek
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

Zbigcz pisze:Kupiłem w DX za 15,70$ (z przesyłką).
Przyszło szybciej niż z HK. Działa i ma się dobrze.
Co to jest za sklep ten DX?
Awatar użytkownika
Zbigcz
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 21:09
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: Zbigcz »

Pozdrawiam, Zbyszek
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Też czekamy z Rumcajsem na to OSD z chin. ja przy bojach z moim firmware na bazie MinimOSD dla RemzibiOSD poległem- projekt nie dokończony ale wiedza bezcenna zostanie :), i stwierdziłem że trzeba się przerzucić na coś z większą ilością flesza :)
Kiedyś śledziłem rozwój tego softu dla multiwii, teraz widzę że spowrotem zacznę :D
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

Rumcajs pisze:
MatManiak pisze:powiem więcej - minimosd można uzyc i jako antybluescreen i jako osd jednoczesnie, jak mamy radiomodem do apm (3dr) albo cokolwiek innego, np.....eleresa (!) który potrafi przesłać dane multiwii jeśli sa podpiete w odbiorniku. Wtedy zamiast osd w samolocie, montujemy go przy monitorze, podlaczajac do niego eleresa po uart, a multiwii do eleresa w samolocie i cieszymy się normalnym osd, a dodatkowo nie mamy BS, a telemetria na osd będzie mieć czysty obraz nawet gdy będą zaklocenia z foxa:)
Mógłbyś zapodać link do info, robiłeś to samemu czy to tylko luźne dywagacje?.. Pytam czysto zasadniczo, bo właśnie o czymś takim myślę o kilku dni - i widzę że moje rozmyślania nie są takie całkiem bezpodstawne skoro piszesz o tym jako możliwej w działaniu alternatywie :-)
Luźne dywagacje, bo nie testowałem. Gdzieś czytałem (teraz nie mogę znaleźć...)(albo sobie ubzdurałem;)) że MAX7456 podtrzymuje sygnał PAL/NTSC. No ale Rurek twierdzi, że niekoniecznie, to sam już nie wiem. Ktoś kto ma, niech sprawdzi, bo to minuta roboty i będzie wszystko jasne.
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

MatManiak pisze:..Gdzieś czytałem (teraz nie mogę znaleźć...)..
Raczej to, bo i ja mam podobne skojarzenia - i z tego samego powodu nie mam 100% pewności.. :-P
No nic - trzeba czekać na efekty prac mądrzejszych niż ja :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

MatManiak pisze:No ale Rurek twierdzi, że niekoniecznie, to sam już nie wiem
Jak długo jeszcze będziesz uważał że przed 18.10.2012 forum nie istniało i wszystko co do tego momentu, czyli Twojej rejestracji to jest passe i nieaktualne? Było dziesięć tematów o MAXie i jego przydatności/nieprzydatności.
Ja nie twierdzę bo się nie znam. Ja napisałem że z dyskusji i badań na forum zrobionych przez ostatnie dwa lata z okładem taka jest konkluzja.

Ostatnio odnoszę wrażenie że od kilku/nastu tygodni wszyscy nowi odkrywają amerykę oraz koło od początku. A tak naprawdę to my to wszystko (w 80-90%) przedyskutowaliśmy na tym forum tylko jest problem z odszukaniem i przeczytaniem tego przez nowszych użytkowników. A tak poza tym to luzik :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

Rurek pisze:
MatManiak pisze:No ale Rurek twierdzi, że niekoniecznie, to sam już nie wiem
Jak długo jeszcze będziesz uważał że przed 18.10.2012 forum nie istniało i wszystko co do tego momentu, czyli Twojej rejestracji to jest passe i nieaktualne?
Prawdę powiedziawszy zaskoczyłes mnie tym zdaniem, bo nie zauważyłem, żebym uważał coś takiego (widocznie robię to podświadomie), a o istnieniu forum wiedziałem przed 18.10.2012 (przy okazji, dzięki za subtelne podkreślenie, że jestem tu nowy), ba! nawet je czytałem i to dużo wcześniej, a po prostu niedawno założyłem konto. Podobnie czytam pfmrc, elektrodę, rcgroups, i inne ale nie mam tam kont.
Rurek pisze: Było dziesięć tematów o MAXie i jego przydatności/nieprzydatności.
wyszukiwarka forumowa zwraca 5, w tym praktycznie wszystkie nie na temat BS. Co ciekawe, faktycznie temat był już poruszany, ale nie w tematach które wyszukała wyszukiwarka (coś kiepsko działa ten search.... polowy tematów nie znadjuje).

Rurek pisze: Ja nie twierdzę bo się nie znam. Ja napisałem że z dyskusji i badań na forum zrobionych przez ostatnie dwa lata z okładem taka jest konkluzja.
A ja tylko zauważyłem, że jeśli to co napisał shaggee jest prawdą to dodatkowo możnaby zrezygnować z OSD w modelu a użyć danych telemetrycznych z eLeReSa co byłoby cudowne. Zauważ, że shaggee napisał, że układu można użyć jako BS, a ja dodałem, że skoro tak, to się świetnie składa, bo możnaby zrobić tak 2w1 i zrezygnować z OSD w modelu.
Rurek pisze: Ostatnio odnoszę wrażenie że od kilku/nastu tygodni wszyscy nowi odkrywają amerykę oraz koło od początku.
Dziwne, bo wg Twojej definicji, ja też jestem nowy, a też mam takie wrażenie - codziennie odwiedzam forum i prawie codziennie zauważam rozmowę o problemach o których już czytałem na tym forum.
Rurek pisze: A tak naprawdę to my to wszystko (w 80-90%) przedyskutowaliśmy na tym forum tylko jest problem z odszukaniem i przeczytaniem tego przez nowszych użytkowników.
Idąc tym tropem, nie ma chyba po co tutaj siedzieć dłużej. Forum będzie umierać.
Rurek pisze: A tak poza tym to luzik :-)
No a jakże! :)
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Spokojnie nie bijcie się :)
Fakt jest taki, że OSD przy braku sygnału nie będzie pokazywało szumu mrówkowego ale szare tło + dane. Przyjrzałem się projektowi ABS który powstaje ale coś marnie to widzę. Po filmikach wygląda to tak jakby zamiast BS był szum. A chodzi o to żeby coś w tym szumie było coś widać. To tak jakbym do minimOSD zamiast szarego tła dał szum.

Lepsze to szare tło niż BS w telewizorze. Dlaczego? A dlatego że niektóre telewizory potrzebują kilku sekund prawidłowego sygnału żeby wyłączyć BS. Podłączając OSD do TV możemy wyłączyć BS ale nie pozbędziemy się szarego tła w przypadku braku sygnału ale żeby wyświetliło się szare tło to już musi być podany porządny szum z odbiornika. Na razie testy wstrzymane bo sfajczyłem grabbera :D

Istnieje taka tabeleczka: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... lamc#gid=0 zobaczcie sobie które OSD nadaje swój sygnał mimo braku sygnału AV (linijka 121)
OSD remzibiego też jest na maxie. Układ ten generuje cały czas synchro mimo tego że na wejściu może mieć szum. Diem kiedyś testował. Cytuję:

Kod: Zaznacz cały

mam Remzibiego na bazie aby sobie pomóc z BS, ale w przypadku kiedy odbiornik AV otrzymuje śnieg OSD nieco głupieje i czasami gubi synchronizację. Tego śniegu musi jednak trochę być. Nie zmienia to faktu że z Remzibim jest lepiej niż bez.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Shaggee pisze:Wiadomo. Noga Vs pod +5V, GND do masy, Vout pod analog pin atmegi jak poniżej:
Nie dałeś zdjęcia :-(
Shaggee pisze:Błędy:
1. Aby wysokość z barometru zerowała się przy każdym uruchomieniu Multiwii, trzeba pobrać najnowszy soft Multiwii z oficjalnej strony. Jeżeli użyjemy misiowego softu multiwii, wysokość nie będzie się zerowała. Próbowałem coś zdziałać w sofcie OSD ale niestety kuleję z programowania ardu i nic nie wyszło. Może ktoś wpadnie na pomysł jak to rozwiązać.
Trzaby Miś'ia namówić na poprawkę softu....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Rurek pisze:
Shaggee pisze:Wiadomo. Noga Vs pod +5V, GND do masy, Vout pod analog pin atmegi jak poniżej:
Nie dałeś zdjęcia :-(
Shaggee pisze:Błędy:
1. Aby wysokość z barometru zerowała się przy każdym uruchomieniu Multiwii, trzeba pobrać najnowszy soft Multiwii z oficjalnej strony. Jeżeli użyjemy misiowego softu multiwii, wysokość nie będzie się zerowała. Próbowałem coś zdziałać w sofcie OSD ale niestety kuleję z programowania ardu i nic nie wyszło. Może ktoś wpadnie na pomysł jak to rozwiązać.
Trzaby Miś'ia namówić na poprawkę softu....
Nie dałem jeszcze zdjęcia bo nie testowałem tego. Najpierw przetestuję a potem dam zdjęcie bo nie chcę żeby ktoś coś sfajczył przeze mnie :) Na dzień dzisiejszy testuję ABS na minim OSD tylko czekam za TV.

W kwestii tego błędu wysokości to napisałem parę linijek kodu jak mi Miś poradził. Nie testowałem ale może ktoś wgra i zobaczy czy wysokość resetuje się przy zazbrajaniu silników.

W Rush_Kv zmieniamy:

Kod: Zaznacz cały

char screenBuffer[20];
char nextMSPrequest=0;
char MSPcmdsend=0;
na

Kod: Zaznacz cały

char screenBuffer[20];
char nextMSPrequest=0;
char MSPcmdsend=0;
int32_t home_heigh;

Kod: Zaznacz cały

if(!armed) {
      armedTimer=0;
      flyMinute=0;
      flySecond=0;
}
na

Kod: Zaznacz cały

 if(!armed) {
      armedTimer=0;
      flyMinute=0;
      flySecond=0;
      home_heigh = MwAltitude;
    }
W screen.ino

Kod: Zaznacz cały

void displayAltitude(void)
{
  MwAltitude=MwAltitude;
  if(!altitudeOk&&(allSec>5)&&armed)
  {
    altitudeOk=MwAltitude;
    altitudeMAX=MwAltitude;
  }
  if(!armed) {
    altitudeOk=MwAltitude;
  }
  if(unitSystem)  altitude = MwAltitude/100;
  if(!unitSystem) altitude = MwAltitude/100;
  screenBuffer[0]=MwAltitudeAdd[unitSystem];
  screenBuffer[1]=0;
  MAX7456_WriteString(screenBuffer,MwAltitudePosition[videoSignalType][screenType]);
  if(altitudeOk && (altitude > altitudeMAX)) altitudeMAX = altitude;
  itoa(altitude,screenBuffer,10);
  MAX7456_WriteString(screenBuffer,MwAltitudePosition[videoSignalType][screenType]+1);
}
na

Kod: Zaznacz cały

void displayAltitude(void) 
{ 
  MwAltitude=MwAltitude; 
  if(!altitudeOk&&(allSec>5)&&armed) 
  { 
    altitudeOk=MwAltitude; 
    altitudeMAX=MwAltitude; 
  } 
  if(!armed) { 
    altitudeOk=MwAltitude; 
  } 
  if(unitSystem)  altitude = MwAltitude/100 - home_heigh/100; ///wyświetlanie wysokości pomniejszonej o home_heigh 
  if(!unitSystem) altitude = MwAltitude/100 - home_heigh/100; ///wyświetlanie wysokości pomniejszonej o home_heigh 
  screenBuffer[0]=MwAltitudeAdd[unitSystem]; 
  screenBuffer[1]=0; 
  MAX7456_WriteString(screenBuffer,MwAltitudePosition[videoSignalType][screenType]); 
  if(altitudeOk && (altitude > altitudeMAX)) altitudeMAX = altitude; 
  itoa(altitude,screenBuffer,10); 
  MAX7456_WriteString(screenBuffer,MwAltitudePosition[videoSignalType][screenType]+1); 
} 
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

No Pany wyszła nowa wersja OSD wraz z GUI !!! Szczegóły na stronie projektu: http://www.kvteamosd.com/

Obrazek
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rycerz100 »

Panowie kupiłem OSD od kolegi z forum, po podłączeniu zasilania pokazuje się szary ekran i kilka linijek krzaków chińskich.
Pasek postępu na samym dole dochodzi do końca znaki zmieniają się na inne i to by było na tyle tak zostają.
Próbowałem wgrać oprogramowanie jak w tym temacie w 1 poście kicha żadnej zmiany.
Czy ktoś może podpowiedzieć jak to ugryźć?
Mirek
ODPOWIEDZ