GPS Naza

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pele
Posty: 34
Rejestracja: sobota 17 mar 2012, 11:01
Lokalizacja: Jelenia Góra

GPS Naza

Post autor: pele »

Witam

Jak pisałem w innym poście dostałem GPS-a do Nazy.
Mam pytanie jak to ustawić czy można go zamontować w dowolnym miejscu na ramie i czy musi być ustawiony w jakimś kierunku.
Robiłem pierwsze testy i jest strasznie znosi mi go od razu po starcie do tyłu albo na boku lata gdzie chce próbowałem przekręcać gps-a o różne kąty i czasami było lepiej.

Czy trzeba coś ustawiać w programie konfiguracyjnym, bo nie rozumiem tej pierwszej zakładki MOUNTING i X,Y,Z wartości w cm.
smootny

Post autor: smootny »

przeczytaj instrukcję - tam wszystko jest wyjaśnione.
Awatar użytkownika
FD
Posty: 50
Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 01:35
Lokalizacja: Pruszcz Gd./Brazylia

Post autor: FD »

GPS powinien być zainstalowany jak najbardziej w centralnym punkcie ramy, jeśli nie ma możliwości to musisz wpisać offset. Jest tam zakładka chyba na pierwszej stronie jak to zrobić.
Obrazek
Pozdrawiam

Grzegorz

Futaba 9C Super,LRS, TG9X 2,4Ghz Vampire by Blejzyk, Skywalker(czarna wersja) i różne latadła
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Może czegoś nie rozumiem ale czy to jest sam GPS czy jakieś jeszcze inne sensory?
No bo dokładność GPSa to max 5metrów....to jakie znaczenie przy takim błędzie ma odchyłka metr w te czy we wte i jeszcze nanoszenie tego offsetu??!?!?!!? no chyba że wykongowcy tylnymi drzwiami (mając jakiś system korekcji pozycji) chcą zawładnąć światem :-) za pomocą miliona uzbrojonych kopterów....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Marciniasty »

tam jest jeszcze magnetometr .
Awatar użytkownika
keram
Posty: 58
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 09:26
Lokalizacja: Kraków

Post autor: keram »

tam jest jeszcze magnetometr .
zapewne go skalibrowałeś
Awatar użytkownika
FD
Posty: 50
Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 01:35
Lokalizacja: Pruszcz Gd./Brazylia

Post autor: FD »

Rurek offset anteny ma duże znaczenie. To jest akurat z mojego pracowniczego podwórka. Do każdego GPS-a musi być wprowadzony offset bo inaczej pozycja jest obarczona błędem. Nie mówię tu tylko o DGPS ale o zwykłym również. Pozycja będzie niedokładna a co z tym się wiąże może być dryf i to czasami spory. Wg instrukcji Naza powinna byc jak najbliżej CG a na tym co w samej nazie jest zaprogramowane to sie nie znam. I może dlatego miejsce anteny powinno być dokładnie określone :?:
Pozdrawiam

Grzegorz

Futaba 9C Super,LRS, TG9X 2,4Ghz Vampire by Blejzyk, Skywalker(czarna wersja) i różne latadła
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

FD pisze:Rurek offset anteny ma duże znaczenie. To jest akurat z mojego pracowniczego podwórka. Do każdego GPS-a musi być wprowadzony offset bo inaczej pozycja jest obarczona błędem.
To się zgadza w przypadku pomiarów geodezyjnych :-) ale w przypadku cywilnego amatorskiego zastosowania czegoś takiego się "ręcznie, manualnie" nie implementuje - widziałeś kiedyś aby w nawii samochodowej nanosić jakiś offset? :-)
Wracając do nazy i CG - to też jest błędna terminologia, skoro jest tam magnetometr to powinien on być w przecięciu osi obrotu a nie w CG. Tylko czasem CG pokrywa się z osiami obrotu stąd pewno te uproszczenie przyjęte przez projektantów nazy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
smootny

Post autor: smootny »

Rurek pisze:
FD pisze:Rurek offset anteny ma duże znaczenie. To jest akurat z mojego pracowniczego podwórka. Do każdego GPS-a musi być wprowadzony offset bo inaczej pozycja jest obarczona błędem.
To się zgadza w przypadku pomiarów geodezyjnych :-) ale w przypadku cywilnego amatorskiego zastosowania czegoś takiego się "ręcznie, manualnie" nie implementuje - widziałeś kiedyś aby w nawii samochodowej nanosić jakiś offset? :-)
Wracając do nazy i CG - to też jest błędna terminologia, skoro jest tam magnetometr to powinien on być w przecięciu osi obrotu a nie w CG. Tylko czasem CG pokrywa się z osiami obrotu stąd pewno te uproszczenie przyjęte przez projektantów nazy.
co by nie było - działa i to chyba najlepiej z ogólnie dostępnych systemów heheh :mrgreen:
Artu

Post autor: Artu »

I jak, testował już ktoś "dogłębnie" GPS :roll:
Mój jeszcze "idzie" :-/
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Narazie latam sobie i nie moge sie nacieszyc tą beztroską lotów ;D. Kiedy chce moge radio odłozyc pogadac podrapac sie hehe wszystko dozwolone , jednak taki gps to strzał w 10!. Jeśli chodzi o trzymanie PH bardzo ładnie mu to wychodzi początkowo troszke sie rozjeżdza leż po chwili juz ładnie zatrzymuje sie gdzie trzeba RTH ani IOC jeszcze nie testowałem narazie walcze troszke z ustawieniami bo buja mi moją f450 na smigłach 10 i pakiecie 3s, na 8 calowych smigłąch i 4s jest znacznie lepiej ale niestety mam na stanie same 3s wiec musze na nich wykombinowac cos. Co do samego gps'a fixa łapie bardzo szybko jakies 15-20 sec, wymiana pakietu jak testowałem nawet z minutową przerwą nie powodował utraty fixa czysta przyjemnosc latac czyms takim ;D
Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: hipek »

Loki - Ale mi narobiles ochoty na tego GPS-a :) Kasa co prawda zostala odlozona na zestawik osd + AP Pitlaba ale cos czuje, ze priorytet w zakupach sie zmieni.
Mozesz mi powiedziec jaka jest dokladnosc PH ? (w metrze srednicy sie utrzyma ?)
smootny

Post autor: smootny »

hipek pisze:Mozesz mi powiedziec jaka jest dokladnosc PH ? (w metrze srednicy sie utrzyma ?)
byłem świadkiem tego códu :p
- utrzyma :mrgreen:
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Hm bez problemu jak sie chwilke polata to praktycznie zatrzymuje sie i stoi w miejscu nie ma jakiegos myszkowania zmian pozycji wysokosci wisi gdzie ma wisiec jak przystało na żyrandol ;D
Awatar użytkownika
FD
Posty: 50
Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 01:35
Lokalizacja: Pruszcz Gd./Brazylia

Post autor: FD »

NARESZCIE!!!
Obrazek

Mam nadzieję, że nie będzie padać :-D
Pozdrawiam

Grzegorz

Futaba 9C Super,LRS, TG9X 2,4Ghz Vampire by Blejzyk, Skywalker(czarna wersja) i różne latadła
ODPOWIEDZ