Naza V2 - ustawienie Failsafe

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

maryushr
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 31 lip 2016, 10:32

Naza V2 - ustawienie Failsafe

Post autor: maryushr »

Witam,

w jaki sposób w Naza 2 ustawić failsafe aby po wyłączeniu nadajnika autopilot wrócił i wylądował w punkcie DOM? Czy aby ta funkcja działała należy w odbiorniku ustawić failsafe po bindowaniu? Nadajnik mam DJT odbiornik D8R-II Plus. Proszę o pomoc, bo nie mogę dojść z tym do ładu.
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Naza V2 - ustawienie Failsafe

Post autor: pilot »

maryushr pisze:w jaki sposób w Naza 2 ustawić failsafe aby po wyłączeniu nadajnika autopilot wrócił i wylądował w punkcie DOM? ...
Może warto zaglądnąć do instrukcji Nazy i Frsky. Trochę poszukaj, a wszystko stanie się jasne :-)
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Naza V2 - ustawienie Failsafe

Post autor: matulekpl »

Najpierw w asystencie nazy ustawiasz co ma robić kiedy zniknie sygnał. Potem musisz na aparaturze ustawić jeden z przełączników aby wywoływał tryb failsafe w nazie. Teraz dopiero ustawiasz failsafe w odbiorniku . Tzn programujesz tak aby po zaniku sygnału odbiornik wskakiwal na pozycję failsafe tak jak ustawiles w aparaturze.

Wysłane z mojego SHIELD Tablet K1 przy użyciu Tapatalka
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
maryushr
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 31 lip 2016, 10:32

Re: Naza V2 - ustawienie Failsafe

Post autor: maryushr »

Naza po wejściu w tryb failsafe ma kierować model w kierunku DOM i wylądować. Wejście "U" w kontrolerze poza wyborem trybów lotu ma służyć do wprowadzenia Nazy w tryb failsafe, przełącznikiem 3 pozycyjnym przypisanym do kanału 5 (wejście "U" w Nazie) wybieram tylko jeden z 3 trybów lotu, więc ten przełącznik nie wywoła failsafe. W odbiorniku failsafe ustawiłem sprzętowo. W efekcie po wyłączeniu aparatury nic się nie dzieje.
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Naza V2 - ustawienie Failsafe

Post autor: notgroove »

matulekpl pisze:Najpierw w asystencie nazy ustawiasz co ma robić kiedy zniknie sygnał. Potem musisz na aparaturze ustawić jeden z przełączników aby wywoływał tryb failsafe w nazie. Teraz dopiero ustawiasz failsafe w odbiorniku . Tzn programujesz tak aby po zaniku sygnału odbiornik wskakiwal na pozycję failsafe tak jak ustawiles w aparaturze.

Wysłane z mojego SHIELD Tablet K1 przy użyciu Tapatalka
Oj chyba trochę nie tak.

Pod wejście U podłączasz 3 pozycyjny przełącznik z aparatury i ustawiasz sygnał tak by wywoływał funkcję GPS/ATT/M (kolejność wg uznania użytkownika). Potem mixujesz 2 pozycyjny przełącznik z tym 3 pozycyjnym tak by w jednej pozycji nie miał wpływu za funkcję 3 pozycyjnego a w drugiej pozycji tak mixował że bez znaczenia na pozycję przełącznika 3 pozycyjnego zawsze będzie wybrana funkcja FS.

W nazie nie ustawia się co ma robić jak zaniknie sygnał tylko co ma zrobić w trybie FS.
To w odbiorniku ustawiasz jaki sygnał ma podać na wszystkie kanały po zaniku sygnału czyli kalibrujesz go tak by po zaniku sygnału podał sygnał FS na wejście U w Nazie. Dobrze jest też ustawić by sygnały z wolantów były na 50% czyli w centralnym położeniu by unikną ewentualnego chwilowego zrywu.

EDIT - scalenie
maryushr pisze:...przełącznikiem 3 pozycyjnym przypisanym do kanału 5 (wejście "U" w Nazie) wybieram tylko jeden z 3 trybów lotu, więc ten przełącznik nie wywoła failsafe.
Musisz zamixować jeszcze 2 pozycyjny przełącznik z 3 pozycyjnym od trybów GPS/ATT/M tak by w jednej pozycji nie maił wpływu na sygnał w w drugiej pozycji tak mixował że bez znaczenia na położenie 3 pozycyjnego zawsze będzie tryb FS.

Jednym z 3 trybów może być też FS.

EDIT - scalenie
maryushr pisze:W odbiorniku failsafe ustawiłem sprzętowo. W efekcie po wyłączeniu aparatury nic się nie dzieje.
Bo nie ustawiłeś :)
Nie mogłeś ustawić skoro z aparatury nie dajesz sygnału FS.
Tryb FS w odbiorniku polega na tym że zapamiętuje konkretne sygnały na swoich kanałach z aparatury i takie zastosuje po zaniku sygnału.
Czyli najbezpieczniej jest by odbiornik dla trybu FS zapamiętał że wolanty mają być na 50% (czyli naza stoi w miejscu lub ew ciąg zależnie od wagi nie spowoduje nagłego upadku) a na kanale podłączony pod U powinien pojawić się sygnał zadający funkcję FS w nazie.

Z tak ustawionym FS w odbiorniku naza wróci do domu.

Jeśli masz składane podwozie warto tez by ten kanał wywołał jego opuszczenie.
Ostatnio zmieniony środa 07 wrz 2016, 23:32 przez notgroove, łącznie zmieniany 1 raz.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Naza V2 - ustawienie Failsafe

Post autor: Verid »

notgroove pisze:Musisz zamixować jeszcze 2 pozycyjny przełącznik
Po pierwsze edytuj posty.
Po drugie nie musi tylko może. Miksowanie dwupozycyjnego ma sens jedynie w momencie gdy chcesz mieć RTH pod pstryczkiem ale jednocześnie zależy ci na posiadaniu sekwencji GPS-Atti-Manual lub GPS-Atti-Atti na trójpozycyjnym. Jeżeli kolega nie korzysta z Manual to wystarczy sobie ustawić GPS-Atti-Failsafe na trójpozycyjnym.
Po trzecie - powyższe nie ma nic wspólnego z pytaniem kolegi które dotyczyło zachowania maszyny w razie utraty sygnału czyli wszelkie miksy przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Aby to działało odbiornik musi mieć ustawione FailSafe jak napisałeś
notgroove pisze:Czyli najbezpieczniej jest by odbiornik dla trybu FS zapamiętał że wolanty mają być na 50% (czyli naza stoi w miejscu lub ew ciąg zależnie od wagi nie spowoduje nagłego upadku) a na kanale podłączony pod U powinien pojawić się sygnał zadający funkcję FS w nazie.
Z małym sprostowaniem - "lub ew ciąg zależnie od wagi nie spowoduje nagłego upadku" jest generalnie bzdurą wprowadzającą niepotrzebne zamieszanie i kolejne pytania w głowie niedoświadczonego bo przy drążkach na 50% (zakładam poprawnie skalibrowaną aparaturę), w trybach GPS, Atti i FailSafe Naza sama dba o prawidłową wysokość. Poza tym, do ustawienia FailSafe nie jest konieczne miksowanie dodatkowego switcha czy rezygnacja z Manual - wystarczy na czas programowania FailSafe w odbiorniku, tak ustawić endpointy by strzałka wyboru trybu lotu była pomiędzy GPS a Atti lub pomiędzy Atti a wybranym trybem lotu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Naza V2 - ustawienie Failsafe

Post autor: notgroove »

Verid pisze:Po pierwsze edytuj posty.
Sorki
----
Verid pisze:Po drugie nie musi tylko może. Miksowanie dwupozycyjnego ma sens jedynie w momencie gdy chcesz mieć RTH pod pstryczkiem ale jednocześnie zależy ci na posiadaniu sekwencji GPS-Atti-Manual lub GPS-Atti-Atti na trójpozycyjnym. Jeżeli kolega nie korzysta z Manual to wystarczy sobie ustawić GPS-Atti-Failsafe na trójpozycyjnym.
notgroove pisze:Jednym z 3 trybów może być też FS
----
Verid pisze:Po trzecie - powyższe nie ma nic wspólnego z pytaniem kolegi które dotyczyło zachowania maszyny w razie utraty sygnału czyli wszelkie miksy przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Aby to działało odbiornik musi mieć ustawione FailSafe jak napisałeś
Uznałem że ma gdyż wydaje mi się że nowy użytkownik raczej ustawi sobie FS Odbiornika pod skonfigurowaną już aparaturę.
Ale oczywiście nie musi tak być.

----
notgroove pisze:Czyli najbezpieczniej jest by odbiornik dla trybu FS zapamiętał że wolanty mają być na 50% (czyli naza stoi w miejscu lub ew ciąg zależnie od wagi nie spowoduje nagłego upadku) a na kanale podłączony pod U powinien pojawić się sygnał zadający funkcję FS w nazie.
Verid pisze:Z małym sprostowaniem - "lub ew ciąg zależnie od wagi nie spowoduje nagłego upadku" jest generalnie bzdurą wprowadzającą niepotrzebne zamieszanie i kolejne pytania w głowie niedoświadczonego bo przy drążkach na 50% (zakładam poprawnie skalibrowaną aparaturę), w trybach GPS, Atti i FailSafe Naza sama dba o prawidłową wysokość. Poza tym, do ustawienia FailSafe nie jest konieczne miksowanie dodatkowego switcha czy rezygnacja z Manual - wystarczy na czas programowania FailSafe w odbiorniku, tak ustawić endpointy by strzałka wyboru trybu lotu była pomiędzy GPS a Atti lub pomiędzy Atti a wybranym trybem lotu.
Kto pyta nie błądzi :)
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Naza V2 - ustawienie Failsafe

Post autor: Verid »

notgroove pisze:----
Jeżeli to w domyśle miało oznaczać "no przecież napisałem że można wybrać F/S jako tryb lotu" to znaczy że nie widzisz różnicy między "możesz" a "musisz", szczególnie w odniesieniu do osoby nowej w temacie i z instrukcjowstrętem.
notgroove pisze:Uznałem że ma gdyż wydaje mi się że nowy użytkownik raczej ustawi sobie FS Odbiornika pod skonfigurowaną już aparaturę.
Ale oczywiście nie musi tak być.
Zastanawia mnie fakt na podstawie czego to uznałeś biorąc pod uwagę brzmienie pytania. Pozwolę sobie przypomnieć bo chyba ci umknęło:
maryushr pisze:w jaki sposób w Naza 2 ustawić failsafe aby po wyłączeniu nadajnika autopilot wrócił i wylądował w punkcie DOM? Czy aby ta funkcja działała należy w odbiorniku ustawić failsafe po bindowaniu?
Skoro wyłączamy nadajnik (lub tracimy zasięg w wyniku zakłóceń lub fantazji ułańskiej - bez różnicy) to co mają do zachowania modelu w tej sytuacji jakiekolwiek miksy lub ich brak? Gość ma problem z ustawieniem F/S Żeby Naza wróciła a ty mu trujesz o miksowaniu przełączników.
notgroove pisze:Kto pyta nie błądzi :)
Pod warunkiem że nie dostaje w zamian odpowiedzi na tematy o które nie pytał.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Naza V2 - ustawienie Failsafe

Post autor: notgroove »

Rzeczywiście TEN WREDNY :)

Używając znaków (-----) oddzielałem tylko swoje myśli.

Nie cytując już...
Opisałem jak ustawić 3 pozycyjny przełącznik na 3 tryby lotu plus kolejny przełącznik na FS.

Ustawienie FS w odbiorniku które opisałem to prosty sposób bez większych kombinacji specjalnie dla tej funkcji.
Po prostu ustawienie w aparaturze takiego stanu jaki wywoła FS w Nazie i zapamiętanie go jako FS dla odbiornika.
Dlatego napisałem że warto sobie ustawić też inne sygnały tak by były przydatne do FS po utracie zasięgu czyli np. opuszczenie podwozia.
Może ktoś ma buzer podłączony to też może sobie go w tym momencie włączyć.
Może jakaś specjalna pozycja gimbala...wszystko co pożądane w trakcie FS czyli nie tylko powrót i lądowanie.

Mój FS wygląda tak:
Utrata zasięgu = Powrót i lądowanie w miejscu startu, opuszczenie podwozia, włączenie stroboskopu i jeśli gimbal jest podłączony do odbiornika pilota to ustawia aparat centralnie do przodu i pochyla obiektyw 45stopni do góry.

Czy ja na siłę wmawiam komuś głupoty?? :)
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Naza V2 - ustawienie Failsafe

Post autor: Verid »

notgroove pisze:Czy ja na siłę wmawiam komuś głupoty?? :)
No z tą koniecznością ustawiania mikserów to delikatna przeginka żeby nie powiedzieć - nie na temat. Opisałeś sposób ustawienia F/S do wywołania ręcznego w NADAJNIKU nie w odbiorniku. Odbiornik dużo szybciej można ustawić samymi trymerami regulując endpointy. Żadnych mikserów ba, nawet bez konieczności wchodzenia do menu aparatury.
notgroove pisze:Może..
A może po prostu pytał o ustawienie F/S żeby mu kopter nie zwiał a nie jak przy okazji puścić elektroforezę poliakrylamidową z SDS'em? Jak nie ma podstaw (zwykły FailSafe) to na duperele jeszcze przyjdzie czas.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ