F450 Naza m lite bez gps - problem

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Piortek
Posty: 4
Rejestracja: środa 13 kwie 2016, 16:05

F450 Naza m lite bez gps - problem

Post autor: Piortek »

Cześć wszystkim.

Postanowiłem napisać na forum RC z nadzieją że uzyskam pomoc, jakieś porady. 2 lata temu złożyłem sobie quadcoptera o konfigu:
f450 arf kit oryginalny dji + NAZA M v2, potem jeszcze dołożyłem nadajnik video 5,8 GHz 600 mW, iosd mini. Dużo latałem w pomieszczeniu i na dworze bez żadnych problemów i przygód. Zachciało mi się spróbować przewrotek no ale bałem się że rozwale drogiego drona więc złożyłem drugiego taniego z części kupionych na ebayu. konfig tego drugiego: tania rama f450, HP SimonK 30A ESC, motorki DJI 2212 920KV, naza m lite bez gps. Bateria lekka 1,5 Ah 4s a śmigła 10" (z kitu f450 dji). Latałem nim w pomieszczeniu i bardzo ładnie i stabilnie śmiga, tryb manualny potrenowałem w pokoju też bez problemów. Pierwsze próby na zewnątrz flipsy i rollsy udało mi się zrobić.

https://www.youtube.com/watch?v=LLzMn26g4y8

ale już wtedy zauważyłem że w trybie atti jeśli go rozpędziłem do przodu i puściłem prawą gałke żeby sie wylevelował on nadal zapierniczał jak głupi, musiałem dać gałke do tyłu żeby przestał przyśpieszać (na pewno był wtedy w trybie atti i nie było żadnego wiatru). Potem jeszcze dołożyłem do niego fpv 200mW no i w końcu któregoś dnia zaliczyłem pierwszą kraksę (w atti). (video + szybka prowizoryczna naprawa tego samego dnia.)

https://www.youtube.com/watch?v=vwvwAFyUGb4

https://www.youtube.com/watch?v=nf14LmFsEuM
https://www.youtube.com/watch?v=FW-G1fPZeAo

teraz mam ramiona wymienione na nowe (o dziwo oprócz 2 ramion nic się nie uszkodziło -a przynajmniej jeszcze tego nie widzę). Był w atti a nie potrafił się automatycznie wypoziomować. Zastanawiam się co mogło być przyczyną? czy może to że śmigła były 10" z baterią 4s i przy szybszym locie naza zgłupiała przez to? Jakieś sugestie? (na dworze zawsze latałem ze świeżo skalibrowanym sterownikiem). Teraz jeszcze wgrałem do tej nazy lite firmware naza m v2 (v 4.02) - czy to może rozwiązać problem?
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: F450 Naza m lite bez gps - problem

Post autor: jacekV »

Piortek pisze:
ale już wtedy zauważyłem że w trybie atti jeśli go rozpędziłem do przodu i puściłem prawą gałke żeby sie wylevelował on nadal zapierniczał jak głupi, musiałem dać gałke do tyłu żeby przestał przyśpieszać (na pewno był wtedy w trybie atti i nie było żadnego wiatru).

I prawidłowo, tryb atti tylko trzyma wysokość.
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: F450 Naza m lite bez gps - problem

Post autor: pawelsky »

jacekV pisze:I prawidłowo, tryb atti tylko trzyma wysokość.
I 'level' of course :)
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: F450 Naza m lite bez gps - problem

Post autor: matulekpl »

W atti trzyma wysokość ale powinien sie wypoziomować. Co nie znaczy ze wyhamuje. W trybie GPS by wyhamował.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: F450 Naza m lite bez gps - problem

Post autor: jacekV »

matulekpl pisze:W atti trzyma wysokość ale powinien sie wypoziomować. Co nie znaczy ze wyhamuje. W trybie GPS by wyhamował.
Możesz kolego Matulekpl, wytłumaczyć sens Twojej wypowiedzi ?

Sens, w sensie jej zamieszczenia ?
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Piortek
Posty: 4
Rejestracja: środa 13 kwie 2016, 16:05

Re: F450 Naza m lite bez gps - problem

Post autor: Piortek »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

'matulekpl' - oczywiście jest tak jak piszesz. Chodzi mi o to że normalnie w trybie atti bez gps po wycentrowaniu gałki pitch/roll powinien się wypoziomować i dzięki temu przestać przyśpieszać, lecieć dalej rozpędem stopniowo wytracając prędkość (jak w samochodzie w czasie jazdy po płaskim po zrzuceniu na luz bez hamowania). A temu quadowi z nazą lite (w atti) kilka razy zdarzyło się właśnie że po wycentrowaniu sticka nie wypoziomował się tylko dalej przyśpieszał, tak jakbym jeszcze trzymał gałkę maksymalnie do przodu. Nigdy ten problem nie wystąpił w przypadku drona z nazą m v2. Chciałbym po prostu się dowiedzieć co może być przyczyną i co poprawić żeby to wyeliminować.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: F450 Naza m lite bez gps - problem

Post autor: matulekpl »

jacekV pisze:Możesz kolego Matulekpl, wytłumaczyć sens Twojej wypowiedzi ?

Sens, w sensie jej zamieszczenia ?
ano jako uzupełnienie Twojej kolego niepełnej informacji.
Piortek pisze:Chciałbym po prostu się dowiedzieć co może być przyczyną i co poprawić żeby to wyeliminować.
ciężko stwierdzić... a robiłeś upgrade tej wersji Lite do V2?
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Piortek
Posty: 4
Rejestracja: środa 13 kwie 2016, 16:05

Re: F450 Naza m lite bez gps - problem

Post autor: Piortek »

Po wymianie pękniętych ramion wgrałem softa od V2 (napisałem to w pierwszym poście) no i w pomieszczeniu lata dobrze i stabilnie, zresztą tak jak i przed upgradem. A czy to pomogło - może w ten weekend uda mi się potestować na zewnątrz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: F450 Naza m lite bez gps - problem

Post autor: pawelsky »

Czytajac opis i patrzac na film ktory zamiesciles mam powazne watpliwosci czy aby na pewno byles w ATTI. Brak migajacego LEDa i zachowanie ktore opisujesz sugeruje ze jednak byl to manual.

Pomijam juz ze latanie w pokoju ignorujac bledy komunikowne przez kontroler jest pomyslem dosc ryzykownym...
Piortek
Posty: 4
Rejestracja: środa 13 kwie 2016, 16:05

Re: F450 Naza m lite bez gps - problem

Post autor: Piortek »

Na filmiku w momencie jak przelatuje do przodu obok mnie tuż przed zaliczeniem gleby widać że led miga (trzeba oglądać w 1080p). Tyle że akurat sygnalizuje low voltage, ale mam ustawione żeby wcześnie dawał znać o tym i jeszcze do 'auto descenda' sporo czasu jest. Nie mogę po tym stwierdzić czy był w atti czy w manualu bo i tu i tu ten alarm miga, ale dalej na nagraniu jak odkładam radio i kamerke (dalej nagrywała) do pudełka, nagrało się wyraźnie że przełącznik był w położeniu atti.
ODPOWIEDZ