Telemetria w Naza v2 + Taranis

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Coś nie chce się wgrać, cały czas jest "wgrywanie" i zielony pasek na max, a jak wyciągnę usb to wyskakuje błąd "programmer is not responding". System W7 Pro świeżo zaisntalowany, wszystkie sterowniki - żadnych "trójkątów" w managerze.
Próbowałem wgrać przykładowy program - mrugająca dioda. Gdy to pisałem wyskoczył błąd jak wyżej. Port Com mam poprawnie wybrany w menu programu. Gdzie może leżeć problem?
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

Nie mam pojęcia. Moze nie taki rodzaj płytki wybrałeś albo nie ten programator?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Miałem wybrany Arduino Mini, teraz pobrałem Mini Pro i pojawiły się kolejne błędy :) Oczywiście mojego programatora nie ma na liście i nie da się pobrać jego ustawień jak płytki.
Już widzę jak to będzie działać, nawet jak to się uda tam upakować. Prędzej mi kaktus na czole wyrośnie :)
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

Pokaz linka gdzie kupiłeś Arduino. Jutro sprawdzę jak u siebie miałem ustawione w programie i dam Ci znac.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Kod: Zaznacz cały

https://www.hobbyelectronica.nl/product/arduino-pro-mini-328-5v-16mhz/
I programator:

Kod: Zaznacz cały

https://www.hobbyelectronica.nl/product/pl2303hx-usb-naar-uart-ttlusb-ttl-programmer-module/
Po poprawnej weryfikacji, daję wgrywanie i po minucie wyskakuje na pomarańczowo:

Kod: Zaznacz cały

Szkic używa 10 978 bajtów z (35%) pamięci programu. Maksimum to 30 720 bajtów.
Globalne zmienne używają 622 bajtów z (30%) dynamicznej pamięci, pozostawiając 1 426 bajtów dla lokalnych zmiennch. Maksimum to  2 048 bajtów.
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0xd5
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0xd5
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0xd5
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0xd5
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0xd5
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0xd5
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0xd5
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0xd5
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0xd5
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0xd5
Problem z wgrywaniem na płyte. Sprawdź http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload w poszukiwaniu sugestii.
Ustawienia programu:

Obrazek

Wybrałem programator AVRISP mkII, ale pewnie nie o to chodziło.
Dotarłem dopiero do filmu na YT, gdzie jest powiedziane że należy wcisnąć przycisk reset, pomiędzy kompilowaniem a ładowaniem ;-)
Teraz działa i wstępnie w taranisie wyświetliły mi się nowe sensory. Nie mam już sił, obadam to jutro. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

A powiedz mi korzystasz już z tego skryptu LUA? Jakie parametry sobie wyświetlasz??
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Dopiero wrzuciłem gotowca i na starcie wyświetla wysokość, prędkość, dystans (dodałem sensor ręcznie), kierunek i tryb lotu. Nie działa liczba satelit i bateria. Skrypt to Olimetry z linku od niemca, który kiedyś ci wkleiłem. Najpierw muszę zrobić porządek z sensorami w aparaturze, później upakuję to w LUA i jak skończę to wrzucę tutaj, Ogólnie zależy mi na czymś przyjemniejszym dla oka niż to:
Obrazek
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

No to pawelsky jeszcze raz:)

Sensory Temp1 i Temp2.
Z tego co rozumiem to jedno pokazuje ile satelit jest dostępnych a drugie z iloma jest połączenie.

Napisałeś, że: "jedno to liczba sledzonych satelitow, drugie to rodzaj fixa."

Ale które jest które?:)
"Locked sattelites" to te z którymi jest połączenie?
"GPS LOCK" to ilość śledzonych? czy odwrotnie?:)

druga rzecz: co polecisz do mierzenia natężenia przy baterii 4S? lepiej kupić czujnik FrSky ten do 150A czy starczy ten 40A? a może coś pod Arduino?:) wiem, że te czujniki natężenia od FrSky mierzą też ogólne napięcie w układzie i zastanawiam się, czy kupić tylko ten czujnik, czy dokupić FLVSS. A może FLVSS + jakiś sensor natężenia pod Arduino?
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Popatrz tutaj, używam tej strony, aby podejrzeć co ma "oryginał" - w sensie komercyjny produkt:
http://anysense.org/products/anysense-telemetry-module/
Na dole masz spis sensorów:

Spd Speed in km/h based on the GPS position change.
Hdg Flightdirection in degree. Selectable: Course over Ground, (Tilt compensated-) compass
GAlt GPS based altitude in meter.
Alt Barometric altitude in meter.
VSpd Vertical speed in m/s. Selectable: barometric or GPS
Dist Distance to home
AccX, AccYX, Y angle in degree
VFas Battery voltage in volt.
Cel Lowest Lipo voltage in volt*
Curr Current in Ampere*
Cnsp Total current consumption in milliampere/Hour*
T1 Number of GPS satellites.
T2 GPS Fix: 0 = No Fix, 2= 2D, 3 = 3D, 4 = DGPS
* only with Phantom 2 or additional FrSky sensors

Ja myślałem że Temp to temperatura, bo pokazuje mi ją w stopniach :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: pawelsky »

matulekpl pisze:No to pawelsky jeszcze raz:)

Sensory Temp1 i Temp2.
Z tego co rozumiem to jedno pokazuje ile satelit jest dostępnych a drugie z iloma jest połączenie.

Napisałeś, że: "jedno to liczba sledzonych satelitow, drugie to rodzaj fixa."

Ale które jest które?:)
"Locked sattelites" to te z którymi jest połączenie?
"GPS LOCK" to ilość śledzonych? czy odwrotnie?:)
Pisalem Ci na PW co w mojej bibliotece oznacza rodzaj fiksa (NO_FIX = 0, FIX_2D = 2, FIX_3D = 3, FIX_DGPS = 4), nie wiem czemu mieszasz to z liczba statelitow.
Co jest co powinno byc oczywisce z nazw funkcji (getNumSat() vs getFixType()). O skrypt LUA mnie nie pytaj bo go nie znam.
Tak jeszcze slowko wyjasnienia, bo moze to byc mylace - przez "sledzone" mam na mysli te satelity ktore uzyte sa do nawigacji.
matulekpl pisze:druga rzecz: co polecisz do mierzenia natężenia przy baterii 4S? lepiej kupić czujnik FrSky ten do 150A czy starczy ten 40A? a może coś pod Arduino?:)
Kup taki czujnik jaki szacujesz miec maksymalny pobor pradu w swoim latadle. Jak chcesz strugac cos pod Arduino biblioteka Ci to umozliwia. Gotowych czujnikow poboru pradu masz w internecie na peczki. Poczytac sobie mozesz o nich chociazby u Remzibiego
matulekpl pisze:wiem, że te czujniki natężenia od FrSky mierzą też ogólne napięcie w układzie i zastanawiam się, czy kupić tylko ten czujnik, czy dokupić FLVSS. A może FLVSS + jakiś sensor natężenia pod Arduino?
Nie jestem w stanie zdecydowac za Ciebie czego tak naprawde potrzebujesz - czujnika natezenia pradu, czujnika napiecia calego pakeitu, czujnika napiec na poszczegolnych celach, czy wszystkiego jednoczesnie. Sam musisz podjac decyzje...
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Dzięki pawelsky za biblioteki ;)
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

Dobra ogarnięte;)

Spenser, zobacz sobie ten skrypt: http://ilihack.github.io/LuaPilot_Taranis_Telemetry/
Wydaje się trochę ciekawszy:)
Właśnie go sobie ustawiam. Trochę trzeba w nim przerobić, aby pasował do naszego układu.
Ja trochę połączyłem obydwa skrypty;)
Obrazek
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Najpierw muszę poustawiać różne logiczne switche i całą aparaturę, dopiero wtedy zabiorę się za dopieszczenie w LUA.
Testowałeś już wszystko? Które parametry są bardziej realne, prędkość na podstawie baro czy gps, tak samo z wysokością? Co wrzucałeś w skrypt?
Nie wiem na czym oprzeć alarmy, powiadomienia i inne takie.
We wszystkich tych skryptach LUA, najbardziej zależy mi na strzałce, która będzie pokazywała kierunek w moją stronę lub kierunek lotu drona.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

Kierunek w moją stronę... To moze byc mały problem bo nie pokaże Ci zmiany jak obrócisz aparaturą. Ja mam zamiar jutro przerobić ten skrypt aby okazywał strzałkę i kierunek lotu.
A jakie np. Ustawiasz te logiczne switche? Na razie dałem wysokość i prędkość z GPS. Ale nie testowałem jeszcze. Zamówiłem sobie FLVSS. Wtedy juz tylko bedzie mi brakowało natężenia. Ale z tego co wyczytałem to przy naszych różnicach temp. Wskazania mogą byc niedokładne.

EDIT

Spenser, i jak udało Ci się ogarnąć coś fajnego z tym LUA?
Ja na razie mam tak:
Obrazek

na razie strzałka pokazuje kierunek lotu. teraz musze obcykać jak zrobić żeby pokazywała kierunek lotu względem Home Point.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Wygląda to zajebiście ;)
Ja niestety w tygodniu mam czas tylko na gromadzenie materiałów, działam głównie w weekendy.

EDIT

Wrzuciłem ten skrypt na SD, wszystko działało oprócz baterii. Przytrzymałem MENU aby zresetować (bo nazwę sensora miałem VFAST) i skrypt się wysypał :)
Dokładnie tutaj:

Kod: Zaznacz cały

--------------------------------------------------------------------------------
-- funnction Lipo Cell Dection 
--------------------------------------------------------------------------------
   local function BatteryCalcCellVoltageAndTyp()  
       
       if math.ceil(data.battsum/4.37) > battype and data.battsum<4.37*8 then 
          battype=math.ceil(data.battsum/4.37)
         
          if battype==7 then battype=8 end--dont Support 5s&7s Battery, its Danger to Detect: if you have an Empty 8s its lock like an 7s...
          if battype==5 then battype=6 end 
         
          if data.battsum > 4.22*battype then --HVLI is detected
            HVlipoDetected=1
          else
            HVlipoDetected=0
          end
        end
      
      if battype > 0 then 
      CellVolt = data.battsum/battype 
     end
  end
Ale prezentuje się ciekawie, lepiej niż ten niemiecki. Wydaje mi się, że skoro OSD od Nazy pokazuje kierunek lotu do domu, to da się to jakoś obliczyć w LUA. Tylko trzeba wiedzieć jak pisać kod, nie tylko edytować ;) Będę miał chwilę czasu to spróbuję coś przekopiować z istniejących skryptów pod OpenTX 2.0. Ty widzę że ogarniasz temat, będziesz widział w kodzie jak Neo odpowiednie rubryki, więc możesz spróbować tą drogą ;)
Ja odpuszczam do weekendu.
ODPOWIEDZ