Telemetria w Naza v2 + Taranis

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

no mi też się kurde właśnie wysypuje jak zmienię nazwę czujnika. nie mogę tego ogarnąć. pawelsky?:)

edycja: chyba ogarnąłem co i jak:)

po prostu wartość napięcia z czujników FrSky podawana jest z automatu jako suma. trzeba rozbić na pojedyncze cele i w skrypcie zsumowac, bo skrypt odczytuje to jako tabele z danymi a nie pojedynczą daną.

EDIT

Spenser masz w prezencie wersję v0.1 mojego skryptu:)
oczywiście będę ulepszał z czasem:)
https://www.dropbox.com/s/pn1kshldvta81 ... A.zip?dl=0

Obrazek

wszystko wrzucić do katalogu SCRIPTS/TELEMETRY/ :)
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Dzięki, już testuję ;)
Taranis o dziwo sam się naprawił w nocy, widocznie wyzerowała się jakaś pamięć podręczna.
Wyświetlało mi błąd skryptu LUA, jakiego bym nie wybrał w menu telemetrii.

/Edit
Nie wiem jak poprawnie skonfigurować napięcie.
Mam baterie 3S, usunąłem wszystkie linijki cela4= oraz + cela4, dodałem battype=3, zmieniłem nazwy sensorów z Cel1 na C1 (na własne) i nie wyświetlają się graficzne poziomy baterii oraz na górze mruga 0%.
Pod baterią napięcie całej baterii wyświetla się poprawnie.
Później zmieniłem każde battype w kodzie na 3 (niektóre miały 0) i to również nie pomogło :)
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

Sprawdzę jutro i dam znac, bo nie testowałem:) prześlij mi swój przerobiony skrypt to sprawdzę co w nim moze byc nie tak:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Tą telemetrię trzeba jakoś skonfigurować dodatkowo?
Byłem polatać w sumie pierwszy raz od montażu i nic nie działa poprawnie :)
Więc GSpd w telemetrii taranisa zatrzymuje się na około 20km/h, ale w LUA od matulka pędził koło 100.
Spd pokazuje tylko 0-3m/s i tak sobie skacze, dystans od miejsca startu nie wskazuje poprawnej odległości.
Wysokość na baro pokazuje wartości ujemne, na Galt na wysokości 1m wskazuje 6m, możliwe że działa ale ma być mało precyzyjne (ograniczenia technologiczne).

Pozycję GPS pokazuje chyba poprawnie, liczba satelit też działa.

Przed startem robiłem Naza Dance oraz odczekałem aż znajdzie wystarczającą liczbę satelit. IOC HL ściągał drona w moją stronę i w zawisie też trzymał pozycję.
Kalibrację IMU robiłem jakiś czas temu na wysokości pierwszego piętra, może to dlatego?

Tutaj screeny telemetrii:
http://imgur.com/a/Q4qrH
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

sam jeszcze nie testowałem:) to wersja 0.1 także spokojnie;P

vspeed będzie zawsze niski, bo to predkosc wznoszenia lub opadania wyliczana na podstawie pomiaru wysokosci.
predkosc drona moze byc zle liczona, bo naza podaje chyba w kts a trzeba przerobic na km/h
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Miałem na myśli telemetrię ogólnie :) Akurat LUA wyswietla prędkość poprawnie.
Ładuję baterie w coffie, mam ze sobą drona i zabieram go zaraz na polanę, bo pogoda jest przepiękna.
Wezmę poprawkę na to co napisałeś i jak wrócę do domu, to zdam relację.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

Nowa wersja skryptu. Jeszcze nie testowana "w polu" :)
Obrazek
ten wskaźnik na dole wskazuje kierunek pozycji HOME;)
w symulatorze działa. zobaczymy jak w realu. głównie chodzi o to, czy w skrypcie dobrze są określone odczyty danych GPS.
https://www.dropbox.com/s/iuzq40nj3x68f ... 2.zip?dl=0
Spenser pisze:Więc GSpd w telemetrii taranisa zatrzymuje się na około 20km/h, ale w LUA od matulka pędził koło 100.
Spd pokazuje tylko 0-3m/s i tak sobie skacze, dystans od miejsca startu nie wskazuje poprawnej odległości.
Wysokość na baro pokazuje wartości ujemne, na Galt na wysokości 1m wskazuje 6m, możliwe że działa ale ma być mało precyzyjne (ograniczenia technologiczne).

Pozycję GPS pokazuje chyba poprawnie, liczba satelit też działa.
U mnie GSpd pokazuje poprawnie. tzn maks około 40km/h
Vspeed to bez sensu pokazywać. To jest tylko obliczane na podstawie zmiany wysokości.
A już w ogóle w m/s bo będzie się maks wznosił około 3m/s. więc przez większą część czasu ta wartość będzie zerowa.
Wysokości skrypt pokazuje ok, a co do precyzyjności wskazań samych czujników to nie mam pojęcia.
Dystans miał jakiś kijowy skrypt i u mnie też nic nie pokazywał. Za to w wersji v0.1 dobrze pokazywał kierunek, w którym się przemieszczał dron.
Teraz zrobiłem kierunek do punktu "Home". Ale testy dopiero jak pogoda pozwoli:)
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »


Przy najbliższej okazji przetestuje. Póki co zobacz precyzję sensorow na moim testowym video.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

a co to za programik do nakładania tych danych na film?;)
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

To DashWare, banalnie prosty. Wymaga .csv z Taranisa.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

Ja jeszcze nie sprawdzałem jak się robi logi z Taranisa;) zawsze wszystko od d..py strony;P
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

Wystarczy w Special Functions przypisać switch do wlaczenia logowania.
Taranis będzie zapisywał dane tych switchy, które e menu telemetrii mają zaptaszkowane LOG.
Fajne jest też to ze bezpośrednio z Companion odpala się Google Earth i wyświetla ścieżkę lotu w 3d ;)

Tylko nie wiem czy wysokość mam wyregulować Offsetem w menu telemetrii, czy może te minusowe wartości to niewystarczająca liczba satelit. Sam nie wiem.

EDIT

Brawo za ogarnięcie tego kodu ;) Teraz wygląda to przejrzyście.
Tylko mam problem z tą baterią. Zmieniłem typ baterii na 3, usunąłem linijkę z cel4 w 2ch miejscach i nadal 0%.
Kierunek lotu ma się zmieniać przy ruchu gałką? Jeszcze po przytrzymaniu Menu (reset telemetrii), wyskakuje błąd.
Tylko zgłaszam błędy ;) odwaliłeś kawał dobrej roboty. Też nie mam jak testować na powietrzu, bo będzie padać jeszcze przez tydzień.
Napisz mi, czy jak postawisz quada na ziemi, to wskazuje ci 0m? Bo ja na GPS mam -10 a na Alt koło -6 i później się to zmienia. Mam to wyregulować, zmieniając Offset sensora w menu telemetrii?
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

Spenser pisze:Tylko mam problem z tą baterią. Zmieniłem typ baterii na 3, usunąłem linijkę z cel4 w 2ch miejscach i nadal 0%.
napisz mi nazwy swoich wszystkich sensorów napięcia.
Spenser pisze:Kierunek lotu ma się zmieniać przy ruchu gałką?
tak ale tylko w wypadku jak masz ustawione w skrypcie symulację. a tak to będzie się zmieniało względem kierunku lotu.
Spenser pisze:Jeszcze po przytrzymaniu Menu (reset telemetrii), wyskakuje błąd.
szczerze, to nawet nie uzywałem tej funkcji:D sprawdzę i naprawie:)
Spenser pisze:Napisz mi, czy jak postawisz quada na ziemi, to wskazuje ci 0m? Bo ja na GPS mam -10 a na Alt koło -6 i później się to zmienia. Mam to wyregulować, zmieniając Offset sensora w menu telemetrii?
sprawdze:) ale może jesteś w depresji i to pokazuje wysokość n.p.m.??
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: Spenser »

matulekpl pisze:napisz mi nazwy swoich wszystkich sensorów napięcia.
Vfas-całość
Cel0-cela z najniższym napięciem
cel1
cel2
cel3 - kolejne cele, nazwy zmienione na potrzeby LUA
matulekpl pisze:ale może jesteś w depresji i to pokazuje wysokość n.p.m.??
Wysokość w miejscu w którym był kręcony filmik z poprzedniej strony, to 15m n.p.m. sprawdzone tutaj:
http://www.wysokosc.mapa.info.pl

/edit:
Ciekawe, bo na filmie dron startuje z -15 metrów (ale nie wiem czy Dashware dopasowuje widgety)
https://www.youtube.com/watch?v=1iVKpX69WaQ
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Telemetria w Naza v2 + Taranis

Post autor: matulekpl »

wersja v0.3 - https://www.dropbox.com/s/jwcj1iwkutk2q ... 3.zip?dl=0
poprawione:
-wyświetlanie % baterii dla 3S i 4S (ustawić tylko wartość 3 lub 4 dla battype) nie trzeba usuwać żadnej linijki kodu.
- poprawione resetowanie poprzez przytrzymanie przycisku Menu ;)

w następnej wersji dam automatyczne rozpoznawanie czy mamy 3s czy 4s :)
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
ODPOWIEDZ