Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Palryk
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 28 gru 2015, 11:28

Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Palryk »

Cześć, chcę złożyć podstawową konfigurację drona DJ F450 z takim założeniem, żeby uzyskać na początku w miarę rozwojową bazę aby móc później rozwijać i rozbudowywać jego możliwości. to co wypiszę poniżej opiera się na wiedzy jaką znalazłem tutaj na forum ale jest sporo niedopowiedzeń, więc proszę o wyrozumiałość

-Czyli tak, Kit f450 z Nazą M Lite
-Aparatura Turnigy 9x (rozglądam się za używaną na allegro, już dwie mi umknęły za 250zł to chyba dobra cena?)
-Kamerę posiadam GoPro jakiś nie najnowszy model, w tej chwili nie istotne, będzie póki co na sztywno zamocowana
-Jakieś skromne paski led po 15cm na ramię, dla lepszej widoczności drona.
-Bateria - za cholerę nie mam pojęcia jaką mam wybrać, rozumiem że im większa pojemność tym lepiej, że napięcie ma być 3S lub 4S, jednak nie znalazłem informacji dlaczego wybrać jedno a nie drugie. Po za tym jest spora rozbieżność cenowa między bateriami z podobnymi parametrami, rozumiem że tutaj w grę wchodzi marka i jej nie zawodność lub jeszcze coś innego? Oczekuję czasu lotu na poziomie co najmniej 20 minut, jeżeli miało by być mniej to odpuszczam bo takie coś nie ma moim zdaniem sensu. (w tym konkretnym przypadku prosiłbym nawet o jakieś linki do sklepów internetowych)


I jedno pytanie, które szalenie mnie intryguje, telemetrii nie będzie, więc jedyny sposób sygnalizowania niskiego poziomu baterii jaki mi przychodzi do głowy jest dioda w tym module led od Nazy, czy ona w jakiś sposób sygnalizuje kończącą się energie? bo jeśli nie to w jaki sposób ludzie sobie z tym radzą?
Xeo
Posty: 355
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 10:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Xeo »

Przejrzales choć jeden wątek z relacji budowy 450tki na forum? Bo patrząc po wpisie to za bardzo się nie wysililes a jest tego trochę j to z konkretami o które pytasz.
Wyszukiwarka naprawdę nie gryzie i działa poprawnie.
Palryk
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 28 gru 2015, 11:28

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Palryk »

Oczywiście, że przejrzałem. od 3 tygodni przeglądam to forum i jest tak jak pisałem, w tematach jest szereg niedomówień i nie chcę sugerować się innymi przypadkami (bo jednak każdy jest trochę inny) I właśnie najgorzej jest z bateriami, bo od samej pojemności jest przechodzenie do ciągu silników, z których idzie się do wagi modelu, potem znów coś o śmigłach. Po prostu tego jeszcze nie ogarniam i musiało by minąć pół roku wertowania forum zanim bym sam wydedukował jakiej baterii potrzebuję.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Adrián »

Palryk pisze:250zł to chyba dobra cena?
Zważywszy na to, że za nową się płaci ok 300zł, to sam sobie odpowiedź.

Widać, że jednak nie doczytałeś, tutaj masz kilka informacji, które na pewno Ci się przydadzą http://abc-rc.pl/Budujemy-Drona

Doczytaj jeszcze tematy na forum, jaką aparaturę kupić.
Masz tam odpowiedź jaką kupić i dlaczego.
Ostatnio zmieniony środa 13 sty 2016, 22:12 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: MacPiston »

Użyj ecalc.ch - zapłacisz te skromne parę złociszy a będziesz wiedział jaka bateria itd dadzą Ci oczekiwany czas lotu. Musisz być w miarę dokładny z wagą i pamiętaj że może być problem z zamocowaniem zbyt dużej baterii do F450. Co do sygnalizacji baterii, to jakbyś się wysilił i wpisał zapytanie w Google to miałbyś odpowiedź - popularny "bipczyk" do baterii
Palryk
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 28 gru 2015, 11:28

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Palryk »

Adrián pisze:
Palryk pisze:250zł to chyba dobra cena?
Zważywszy na to, że za nową się płaci ok 300zł, to sam sobie odpowiedź.

Widać, że jednak nie doczytałeś, tutaj masz kilka informacji, które na pewno Ci się przydadzą http://abc-rc.pl/Budujemy-Drona

Doczytaj jeszcze tematy na forum, jaką aparaturę kupić.
Masz tam odpowiedź jaką kupić i dlaczego.
Najtańsza jaką widziałem to 370, a link który podałeś również już dawno jest prze ze mnie przejrzany i tak jak już dwa razy napisałem daje ogląd sytuacji ale jest całkiem innym przypadkiem i pozostawia niedomówienia.
MacPiston pisze:Użyj ecalc.ch - zapłacisz te skromne parę złociszy a będziesz wiedział jaka bateria itd dadzą Ci oczekiwany czas lotu. Musisz być w miarę dokładny z wagą i pamiętaj że może być problem z zamocowaniem zbyt dużej baterii do F450. Co do sygnalizacji baterii, to jakbyś się wysilił i wpisał zapytanie w Google to miałbyś odpowiedź - popularny "bipczyk" do baterii
No, tylko że nie mogę być dokładny z waga modelu którego jeszcze nawet nie zamówiłem, bo nie wiem jaki akumulator do niego kupić. A w tym kalkulatorze pola do wypełnienia o lata świetlne przekraczają moje pojęcie na temat danych jakie tam trzeba umieścić.
Słyszałem o beeperze ale nie brałem tego do końca na poważnie w kwestii możliwości usłyszenia go na otwartej przestrzeni, gdy model jest daleko i wysoko.
Xeo
Posty: 355
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 10:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Xeo »

No to widać że musisz jeszcze sporo nadrobić zanim zabierzesz się za budowę. To nie hobby dla leniwców :)
Palryk
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 28 gru 2015, 11:28

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Palryk »

Liczyłem na zdobycie doświadczenia w praktyce
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Adrián »

Żeby to zrobić, musisz znać teorię. Za Ciebie jej nie przyswoimy.

Jakbyś faktycznie przeczytał ze zrozumieniem, to co podesłałem, to nie pytałbyś jaki pakiet kupić, ewentualnie poza jej firmą.
Palryk pisze:Najtańsza jaką widziałem to 370,
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Koszt 71$, do tego 11$ za wysyłkę. Możesz się dołączyć do zakup€w grupowych, to wyjdzie ok 300zł
Tylko to nie koniec zakupów. Oryginalny link rc nadaje się tylko do wymiany, następny frsky to koszt ok 60$ z wysyłką, do tego pakiet do aparatury lipo.

Dlatego, może od razu lepiej zakupić nowszą, poprawioną wersję bez linku rc, który i tak idzie do wymiany, a posiada na starcie kilka udogodnień. Kwestia wizualna i ergonomii, to już osobiste preferencje
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html 70$
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Szper »

Powiem z perspektywy osoby kompletującej powoli 450/500. Brodzę w tym temacie od 2 miesięcy i co chwilę coś nowego znajduję. Sama rama F450/Q450 do końca mi nie pasowała. W niedzielę dopiero znalazłem coś co spełnia moje 90% oczekiwań na chwilę obecną.
Długo się wstrzymuję z zakupami i cierpliwość to podstawa zanim zapadnie decyzja. W międzyczasie maltretuję Symę (w tej chwili trwa integracja FPV + wymiana silnika ;) ) by zdobyć więcej doświadczenia zanim wsiądę na maszynę 10x droższą nie mówiąc o masie.

Turnigy 9xr pro - zobacz ceny na Hobbyking w backorder dla EU. Pomyśl czy tak się spieszy z dotarciem paczki i czy przeszkadza oczekiwanie 7-30dni.

Budowę rozbijam sobie na etapy by nie przegiąć z obciążeniem finansowym i dać czas na przemyślenie. W chwili obecnej zrobiłem skok na głęboką wodę bo leci Pixhawk Lite, GPS, OSD (dzięki pawelsky za naprowadzenie na ścieżkę pixa). Pobawię się tym miesiąc na biurku łącząc w pająkach by dobrze zapoznać się z tematem na ziemi. Zweryfikuje mi to zapotrzebowanie na kolejne części. Na luty przewiduję XJT + X8R oraz rama. Może kiedyś z ciekawości dam L9R z perspektywy składania skrzydła.

Regularnie leci ecalc w ruch i mam go powoli dosyć bo tylko miesza w głowie na dłuższą metę. Zataczam 5 koło i wracam do tej samej konfiguracji - wniosek prosty. Sprawdzić czy ktoś lata na czymś podobnym i ewentualnie nawiązać kontakt jak są wątpliwości.

Jeszcze raz cierpliwości. Jako wypełniacz jeśli nie masz to spraw sobie jakąś mniejszą zabawkę do rozbijania się.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: matulekpl »

A moj opis czytałeś? Starałem sie w miarę sensownie wszystko opisać ale moze mi sie nie udało? Wystarczy zadać konkretne pytanie:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Palryk
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 28 gru 2015, 11:28

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Palryk »

Tak, kilka postów nawet tam umieściłem, piszesz bardzo sensownie, szukałem tej samej baterii co zamówiłeś gdzieś w Polsce.
Palryk
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 28 gru 2015, 11:28

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Palryk »

Dobra, wiecie co Panowie, myślę że to nie mój czas jeszcze na 450, bo widzę że co chwila będę się niemiło rozczarowywał że jakieś elementy trzeba wymieniać na inne bo te są nie dobre, za słabe, nie pasują i tak dalej, tym samym przenoszę się do działu 250 i spróbuję swoich sił w zbudowaniu małego budżetowego drona do ścigania się, a na 450 przyjdzie czas za rok albo dwa.

Dziękuję za poświęcony mi czas
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Verid »

Nie to żebym cię zniechęcał ale w 250tkach obowiązują podobne zasady jak w tych dużych tylko wielkości części się zmieniają.
Też może się zdarzyć złe dobranie części więc i tu i tu warto sporo poczytać przed wpisaniem hasła do PayPal'a.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pierwszy dron, F450 + brak wiedzy o doborze części

Post autor: Adrián »

To samo będziesz miał w 250.
Jak nie przyswoisz wiedzy, to zawsze będzie tak samo. To Cie nie ominie. Nawet jak skorzystasz z gotowego projektu, do 450 też takie są i koło się zamyka.
Równie dobrze możesz złożyć budżetową 450, tak jak 250.

Verid, szybszy.
ODPOWIEDZ