NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: pawelsky »

marcin.gala pisze:Tak ale nie bierze pod uwagę środka ciężkości.
A skad taka teoria?
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: marcin.gala »

pawelsky pisze:
marcin.gala pisze:Tak ale nie bierze pod uwagę środka ciężkości.
A skad taka teoria?
Z funkcji działania manuala.
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: pawelsky »

marcin.gala pisze:Z funkcji działania manuala.
A zechcesz wyjasnic w jaki to magiczny sposob kontroler rozpoznaje ze srodek ciezkosci jest lub nie jest przesuniety i nalezy to przesuniecie zignorowac przy kompensowaniu dzialania innych czynnikow zewnetrznych? ;)
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: marcin.gala »

pawelsky pisze:
marcin.gala pisze:Z funkcji działania manuala.
A zechcesz wyjasnic w jaki to magiczny sposob kontroler rozpoznaje ze srodek ciezkosci jest lub nie jest przesuniety i nalezy to przesuniecie zignorowac przy kompensowaniu dzialania innych czynnikow zewnetrznych? ;)
Nie napisałem że kontroler to rozpoznaje, tylko nie będzie tego kompensował a to jest spora różnica :)
Jeżeli multi nie ma środka ciężkości tam gdzie powinien być to chyba logiczne że w manualu bez stabilizacji w poziomie czy jakimkolwiek innym nachyleniu kopter będzie dryftował w stronę cięższej części.Nie biorąc pod uwagę zewnętrznych czynników jak wiatr :)
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: pawelsky »

marcin.gala pisze:Nie napisałem że kontroler to rozpoznaje, tylko nie będzie tego kompensował a to jest spora różnica :)
Ale dlaczego ma niekompensowac skoro nawet o tym nie wie. Kompensuje wplyw wszelkich czynnikow zewnetrznych, ze zlym srodkiem ciezkosci wlacznie
marcin.gala pisze:Jeżeli multi nie ma środka ciężkości tam gdzie powinien być to chyba logiczne że w manualu bez stabilizacji w poziomie czy jakimkolwiek innym nachyleniu kopter będzie dryftował w stronę cięższej części.Nie biorąc pod uwagę zewnętrznych czynników jak wiatr :)
Nie wiem czy dobrze rozumiesz jak dziala manual. W manual JEST stabilizacja, ale inna niz w ATTI. W ATTI kopter zawsze utrzymuje roll=pitch=0. W manualu tez utrzymuje, ale nie 0 tylko taki jaki mu zadasz (w szczegolnym przypadku moze byc to 0 jak w ATTI). I utrzymuje go kompensujac wszelakie czynniki zewnetrzne, w tym przesuniety srodek ciezkosci. Nie bedzie trzymal pozycji (tak jak w GPS) nie bedzie trzymal wysokosci (tak jak W ATTI) ale bedzie trzymal zadany przechyl pitch i roll.

I oczywistym jest ze jezeli model jest przechylony to bedzie lecial w danym kierunku, ale trudno to nazwac dryfem.
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: marcin.gala »

W atti kopter też będzie "dryftował" ze źle ustawionym środkiem ciężkości i nic tego nie kompensuje.Od tego masz czułości albo PID'y w innych kontrolerach a dokładniej "I" jak ma kompensować czynniki zewnętrzne, źle ustawiony środek będzie się przyczyniał do tego że kopter będzie "dryftował" jeszcze bardziej.
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: Verid »

Ehhh - a wszystko przez to że niektóre osoby przez manual rozumieją ACRO czyli tylko żyroskop a inne LEVEL czyli żyro+akcelerometry. W pierwszym przypadku kopter trzyma zadany kąt, w drugim bez inputu urzyszkodnika usiłuje utrzymać poziom.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: jacekV »

Verid pisze:Ehhh - a wszystko przez to że niektóre osoby przez manual rozumieją ACRO czyli tylko żyroskop a inne LEVEL czyli żyro+akcelerometry. W pierwszym przypadku kopter trzyma zadany kąt, w drugim bez inputu urzyszkodnika usiłuje utrzymać poziom.
ale tu mowa o NAZIE, no właśnie a jak to jest w tym przypadku ?

dla rozluźnienia atm... moja jest jakaś inna bo ma w d...ie wszystko i po przełączeniu w Manual (drążki na midpoincie) zasuwa żwawo do góry... :mrgreen:
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: pawelsky »

jacekV pisze: dla rozluźnienia atm... moja jest jakaś inna bo ma w d...ie wszystko i po przełączeniu w Manual (drążki na midpoincie) zasuwa żwawo do góry... :mrgreen:
W Manualu zmienia sie sterowanie gazem. Zero juz nie jest na srodku a w zerze wiec przy drazku na 50% model bedzie lecial w gore lub w dol (zaleznie od tego ile mocy potrzebujesz w zawisie). Nie ma tez automatycznego utrzymywania wysokosci, musisz sam o to zadbac.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: Verid »

pawelsky pisze:
jacekV pisze: dla rozluźnienia atm... moja jest jakaś inna bo ma w d...ie wszystko i po przełączeniu w Manual (drążki na midpoincie) zasuwa żwawo do góry... :mrgreen:
W Manualu zmienia sie sterowanie gazem. Zero juz nie jest na srodku a w zerze wiec przy drazku na 50% model bedzie lecial w gore lub w dol (zaleznie od tego ile mocy potrzebujesz w zawisie). Nie ma tez automatycznego utrzymywania wysokosci, musisz sam o to zadbac.
Czyli zachowuje się jak najbardziej prawidłowo.
jacekV pisze:ale tu mowa o NAZIE, no właśnie a jak to jest w tym przypadku ?
Z tego co wyczytałem Manual w Nazie oznacza ACRO. Podkreślam - wyczytałem - nie sprawdziłem tego na własnej skórze bo w Acro latać nie bardzo umiem.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
butrus
Posty: 117
Rejestracja: niedziela 19 paź 2014, 16:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: butrus »

Acro mode (Rate mode) uses the RC sticks to control the angular velocity of the copter. Release the sticks and the vehicle will maintain its current attitude and will not return to level. Acro mode is useful for aerobatics such as flips or rolls, or FPV when smooth and fast control is desired.

No czyli Naza Manual Mode = APM Acro Mode.

Wracając do mojej Nazy - o przesunięciach i takich tam nie ma mowy bo sprawdziłem. Cały problem i ciekawostka polega na tym dlaczego Naza w Manual Mode zachowuje się inaczej, gdzy a) włączam hexe już z wybranym Manualem b) przełączam z innego trybu na Manuala (to samo zarówno w przypadku przełączenia w locie jak i przed nim).
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: pawelsky »

butrus pisze:No czyli Naza Manual Mode = APM Acro Mode.
No prawie, bo Naza ma YAW w 'earth frame' a nie 'body frame'.
GrzegorzG
Posty: 27
Rejestracja: środa 21 paź 2015, 13:18
Lokalizacja: Malczyce

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: GrzegorzG »

Dziś i ja sprawdziłem jak zachowuje się moja naza v2 w manualu na hexie Tarot 690s. Po przełączeniu w locie z gps na manual, kieruje się do góry w bok i po próbie skorygowania przepustnicą ostro kieruje się w dół dość porządnie przechylona. Nawet nie próbowałem tego do końca skorygować, bo bałem się, że nie zdążę z reakcją i zaliczy kreta. Sprawdziłem to trzy razy na dużej wysokości i za każdym razem podobnie. Nie wiem czy da się to ogarnąć drążkami, pewno tak, ale tak dziwnie hexa się zachowywała, że widziałem jedyne wyjście zmianą trybu lotu. Nie wiem czy tak ma być i jest u większości, ale mnie to nie podobało się.
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: zybyzy »

Jak się wcześniej siedziało na tylnym siedzeniu i tylko mówiło kierowcy proszę w lewo, proszę w prawo, teraz szybciej potem wolniej. To się nie ma co dziwić że jak się złapało kierownicę to nie jest tak prosto :-)
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: NAZA M - ostro dryfuje, ale tylko w MANUAL

Post autor: notgroove »

No niestety w manualu trzeba radzić sobie samemu. A jeszcze jak straci się orientację gdzie żyrandol ma przód i tył to już wogle masakra może być.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
ODPOWIEDZ