Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: z3d »

Witam szanowne grono ponownie,
Właśnie wróciłem z "lotów" po przekładce na nową ramę i nerwosol musiał bym zażyć, bo nie uniese.
Nie mam pojęcia co jest nie tak, ale otwieraniu przepustnicy kopter strzela mi fikołki.
W ciągu pół godziny zabawy nie byłem w stanie unieść go ani na 10 cm.
Mam dziwne wrażenie że silniki ciągną nie tak jak powinny, tzn nie równo.

Chciałem też dopytać o dwie rzeczy,
1) Czy przy otwieraniu przepustnicy kopter powinien się unosić równo "czytając" przechylenie z żyroskopu i wyrównując start koptera poprzez regulację obrotów silników ???
2) Czy na start i przechylenia podczas startu ma wpływ rozłożenie masy na ramie??

Wybaczcie pytania laika, jak na razie czytam i tracę śmigła przy próbach startu.

Mam nadzieję że nie zbanujecie mojego posta i pomożecie :D chciałbym w końcu spokojnie polatać i zrobić jakieś fotki z powietrza.

Będę wdzięczny za sugestie, linki do poczytania itp itd.

Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :)

Post autor: pawelsky »

z3d pisze:Nie mam pojęcia co jest nie tak, ale otwieraniu przepustnicy kopter strzela mi fikołki.
Zaczalbym od sprawdzenia czy po przekladce wszystkie silniki kreca sie we wlasciwym kierunku i czy smigla sa zalozone w prawidlowa strone.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :)

Post autor: volender »

zobacz czy:
-silniki kręcą się każdy w dobrą stronę
- śmigła masz dobrze założone (CW/CCW)
- FC masz ustawiony w kierunku lotu, nie bokiem

ogólnie napisz co to za sprzęt, bo tak to wróżenie z fusów :P
Awatar użytkownika
Lukasz_S
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 30 sie 2012, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: Lukasz_S »

Pisałeś wcześniej, że po przekładce zamieniłeś miejscami dwa przednie silniki, które w wyniku tego kręcą się "na zewnątrz". Jak rozumiem już zamieniłeś miejscami po dwa przewody silnik-regulator i teraz silniki kręcą się dobrze. Czy jednak jesteś pewien, że ich regulatory nie są zamienione miejscami w FC?

Edit:
ad1 . Oczywiście - FC ma stabilizować położenie platformy (lub prędkość zmiany kąta pochylenia, jeśli jest w trybie acro").
ad2. Ma. FC będzie wprawdzie walczył, ale nie doprowadzi do idealnego zawisu w miejscu, jeśli kopter jest źle wyważony.
marcinszczepanek
Posty: 145
Rejestracja: niedziela 22 mar 2015, 22:06
Lokalizacja: Bobowa

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: marcinszczepanek »

miałem podobnie przy składaniu kopterka - okazało się że wszystkie silniki podłączyłem dokładnie na odwrót (zamiast kolejności 1234 była 4321). Wystarczyła zamiana kabelków i lata aż miło :)
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: z3d »

Nie spodziewałem się aż takiego odzewu :) dziękuję
Co do silników wszystko ok, śmigła juz połamałem 3 więc teraz już na pewno ustawione są ok.
Wszystkie śmigła kręcą się do wewnątrz.
Zastanawia mnie jednak ustawienie ESC na FC ponieważ dron zachowuje się dosyć dziwnie, podczas wychylenia prawym drążkiem w lewo podnosi przód, w prawo tył, a w górę i dół lewo i prawo. Wskazuje to na złe ustawienie silników lub ESC w kontrolerze, ale dla czego żyroskop nie próbuje wyrównać lotu przy starcie?? Nie mam zielonego pojęcia, i zdaję się na Waszą pomoc.
Po przesiadce na nową ramę rzeczywiście mam więcej problemów niż wcześniej, chociaż muszę przyznać że wcześniej również nie było super.
Co do silników i regulatorów, silniki to A2212/13T chyba SUNNY SKY, pisze chyba bo poprzednia rama była składana nie przeze mnie a kształtem, rozmiarem i symbolem wskazują na Sunny Sky.
Co do regulatorów ciężko powiedzieć co to ponieważ jedyna dana identyfikacyjna to naklejka 20A, koszulki termokurcz nie ściągałem.

Przepraszam za czas odpowiedzi ale przesyłam filmik na YouTube żebyście zobaczyli co się dzieje (jeszcze 70min i będzie do wglądu).
Sam juz rozkładam łapy, ale wiem że da się na pewno :)
Dzisiaj przy kilku próbach startu śmigło ścięło mi antenę i uszkodziło kciuka :) ogólnie rzecz biorąc starciłem juz kilka śmiegieł i antenę żeby ulotnić to usrojstwo :) ale mam nadzieję że w końcu dam radę.

Dziękuję za wsparcie i wszelkie odpowiedzi.
Pozdrawiam Michał

P.S. Jak film się załaduje wkleję link ...

Bardzo proszę o opinie, sugestie i pomoc :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: pawelsky »

z3d pisze:podczas wychylenia prawym drążkiem w lewo podnosi przód, w prawo tył, a w górę i dół lewo i prawo
Czyli zapewne masz silniki podlaczone lub zamontowane w zlej kolejnosci
marcinszczepanek
Posty: 145
Rejestracja: niedziela 22 mar 2015, 22:06
Lokalizacja: Bobowa

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: marcinszczepanek »

z3d, weź koptera do ręki, zazbrój i dodaj troszkę mocy... następnie sprawdź czy przy pochyleniu w jedną stronę silniki dodają mocy na tyle aby temu przeciwdziałać i poziomować koptera. W przypadku źle podłączonych silników, może być sytuacja że kopter jeszcze będzie pomagał w fikołku - inaczej, będzie chciał poziomować, ale nie tym silnikiem co powinien bo zostały źle podłączone. Sprawdź i napisz czy podziała :)

P.S. Uważaj na paluchy, bo śmigła dobrze tną, a latanie w łapach zabandażowanych jest średnio wygodne :)
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: z3d »

Hmm marcinszczepanek sprawdziłem podłączenie do FC i rzeczywiście coś jest nie tak.
Podłączenie w kolejności wyglądało tak lewy przód, lewy tył, prawy przód, prawy tył.
Zmieniłem na lewy przód, prawy przód, lewy tył i prawy tył, ale czy to było by na tyle :)
Popatrzcie proszę na film który załączyłem : https://youtu.be/ab0Y_oHsJO0

Jak zawsze wszelkie sugestie mile widziane.

Pozdrawiam

P.S. Chyba jednak coś jest porąbane w podłączeniu. Po zmianie podłączenia i dodaniu gazu zaczyna go podrywać, ale doświadczony stratą już 3 śmigieł boję się go przegazować mocniej w pomieszczeniu.

Nie wiem co z tego wyjdzie, zobaczę na zewnątrz. Zobaczcie jednak film, czy może być to rzeczywiście wina złego podłączenia.

Serdeczne dzięki i dobranoc :D
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: pawelsky »

z3d pisze:Zmieniłem na lewy przód, prawy przód, lewy tył i prawy tył, ale czy to było by na tyle :)
Podlacz tak
Obrazek
marcinszczepanek
Posty: 145
Rejestracja: niedziela 22 mar 2015, 22:06
Lokalizacja: Bobowa

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: marcinszczepanek »

z3d, nie wychodź na zewnątrz, weż go do ręki i sprawdź czy się poziomuje dobrze. Sprawdź dokładnie podłączenie według schematu który wkleił pawelsky.

u Ciebie powinno być tak:

1. lewy przód
2. prawy przód
3. prawy tył
4. lewy tył

porównaj to co podłączyłeś ze schematem pawelsk'iego
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: z3d »

@pawelsky :) powie tyle, czasem trzeba coatch-a żeby wpaść na to co ma się podane na obrazku :)
tyle razy patrzyłem na schemat podłączenia ESC do FC i dalej robiłem to źle,

@marcinszczepanek co do poziomowania tak działa - podczas przechylenia quada nadgania resztą silników, jednak jak na mój gust nie tymi którymi powinien. Kiedy przechylę go przodem w dół powinien podnieść obroty silników przednich, a podnosi lewy tył :D
chyba nieźle tu jest nakopane, przez co teraz się nie dziwię dlaczego nie byłem w stanie tego w ogóle podnieść.

Dziwi mnie jednak kwestia pozycjonowania w przestrzeni, dlaczego podnosi obroty niewłaściwych silników (chyba że takie jest tylko moje odczucie) ?
Boję się odpalić go w domu na większej mocy - unieść bo podczas ostatniego incydentu śmigło jak pękło przeleciało 7m pokój :D więc muszę poczekać na wyjście na zewnątrz.

Za sugestie baaaaaaaaaaaaaaardzo dziękuję, gdyby nie wy zachodził bym w głowę co jest nie tak. Teraz już wiem i serdecznie dziękuję.

Napiszcie mi tylko czy jak przechylacie quada w dół przodem lub w tył które silniki przyspieszają ??

Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: pawelsky »

z3d pisze:Dziwi mnie jednak kwestia pozycjonowania w przestrzeni, dlaczego podnosi obroty niewłaściwych silników (chyba że takie jest tylko moje odczucie) ?
Bo ma zle podlaczone silniki i uruchamia inne niz powinien zeby skorygowac.

To tak jakbys jezdzil na rowerze z odwrocona kierownica.

z3d pisze:Napiszcie mi tylko czy jak przechylacie quada w dół przodem lub w tył które silniki przyspieszają ??
Powinny przyspieszac te w ktora strone pochylasz a zwalniac te po przeciwnej stronie.
piotrkovski
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek 17 mar 2014, 20:47
Lokalizacja: Lublin

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: piotrkovski »

Edit
Zly temat
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Pomoc potrzebna - od zaraz :) kopter robi fikołki :(

Post autor: z3d »

Witam ponownie :)
@volander dzisiaj dopiero do mnie doszło to co napisales i wydaje mi się ze w końcu wiem dlaczego przyspieszenie,a innymi silnikami, bo FC jest ustawiony bokiem ;) do kierunku lotu.
Ustawilem go tak, gdyż wygodniej mi go było spiąć krótkim kablem USB ;) i po wczorajszych testach z poziomowaniem a widzę ze działał prawidłowo względem swojego ustawienia na maszynie.
Wieeelkie dzięki za pomoc Panowie.
Mam nadzieję ze tym razem polecę ;)

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ