Zmiana kierunku obrotu silników

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Zmiana kierunku obrotu silników

Post autor: z3d »

Witam serdecznie,
Jak w temacie, próbuję dojść do tego w jaki sposób mógłbym bez ponownego rozbierania coptera zmienić kierunek obrotu silników?
Wczoraj popełniłem przy przesiadce z ramy na nowszą i zamieniłem miejscami silniki. W efekcie dwa tylne mają prawidłowy kierunek obrotu, natomiast dwa przednie kręcą na zewnątrz :D co skutecznie umożliwia podniesienie.
Szukałem możliwości zmiany w GCS/zakładka Output, jednak wartości odpowiedzialne za silniki są nieedytowalne.
Byłym wdzięczny za wskazanie wyjścia z sytuacji, gdyż trochę nie chce mi się rozbierać sprzętu kolejny raz.

Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Zmiana kierunku obrotu silników

Post autor: Verid »

Rozumiem że rozpięcie połączenia silnik-regiel i zamiana dwóch dowolnych kabli miejscami nie wchodzi w grę?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Zmiana kierunku obrotu silników

Post autor: z3d »

Na to też wpadłem :D i traktuję to jako rozwiązanie ostateczne, bo jednak rozbrajał całości nie będę :) najwyżej polutuję 6 przewodów zamiast rozbiórki całego sprzętu.
Jednak byłbym wdzięczny za wyjaśnienie, skoro zasilanie jest wspólne (przypuszczam że określenie kierunku CW \ CCW znajduje się na wyjściu kontrolera) to dlaczego mimo przełożenia kabelka sygnałowego z regla na poszczególne wyjścia kontrolera 1,2,3,4 silnik nie kręci inaczej tylko zawsze w tę sama stronę w którą kręcił wcześniej ??
Robię coś źle ? Czy moje rozumowanie jest niepoprawne :D

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Zmiana kierunku obrotu silników

Post autor: Verid »

Twoje rozumowanie jest niepoprawne. Kontroler (FC) nie steruje kierunkiem obrotów silnika tylko (za pośrednictwem regulatora) ilością tych obrotów więc niezależnie do którego wyjścia podłączysz regulator to silnik zawsze będzie się kręcił w tą sama stronę. Kierunek obrotów możesz zmienić albo wspomnianą wcześniej zamiana kabelków albo (o ile twój regulator przewiduje taką możliwość) przeprogramowując regulator. Np. regle REDOX mają opcję zmiany kierunku obrotów silnika bądź kartą bądź komendami z drążków aparatury. Jak mnie pamięć nie myli to regle z wbitym BLHeli też mają jakiś softowy przełącznik kierunku obrotów w konfiguratorze ale to musisz doczytać bo mogę kłamać.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Zmiana kierunku obrotu silników

Post autor: z3d »

A jednak :D
Wielkie dzięki za odpowiedź i wskazanie drogi, bo jednak bez przelutowania silników się nie obędzie.
Regle mam jakieś tandetne (kupiłem ramę z kilkoma elementami i przełożyłem to co było na 500-ke).
Czy jest jakieś oprogramowanie które pozwoli na stwierdzenie co to za sprzęt kryje się pod tą termoaktywną koszulką ??
Na koszulce mam tylko naklejkę 20A i nic poza tym, w sumie dobrze było by wiedzieć co się ma :D.
Tak czy inaczej dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Zmiana kierunku obrotu silników

Post autor: Verid »

z3d pisze:Czy jest jakieś oprogramowanie które pozwoli na stwierdzenie co to za sprzęt kryje się pod tą termoaktywną koszulką ??
Nie słyszałem o czymś takim... Ale zawsze możesz rozciąć, zobaczyć czy to nie jakaś znana konstrukcja i spróbować tam w miarę możliwości zapakować SimonK czy BLHeli.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Zmiana kierunku obrotu silników

Post autor: z3d »

Co racja to racja, ale przypuszczam że jak na razie muszę coś doczytać na ten temat :) nie mam pojęcia jak za coś takiego się zabrać - flashowałem już samochody, telefony ale regli jeszcze nie :)
Całe zycie człowiek się czegoś uczy.
Powiedz mi jeszcze po czym poznać czy to coś znanego czy kompletna tandeta? Nie otwierałem jeszcze regla z koszulki, dlatego pytam.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Zmiana kierunku obrotu silników

Post autor: Verid »

z3d pisze:Powiedz mi jeszcze po czym poznać czy to coś znanego czy kompletna tandeta? Nie otwierałem jeszcze regla z koszulki, dlatego pytam.
No niestety - to widać dopiero po otwarciu. W repozytorium z BLHeli jest lista regli (z fotkami "otwartych") które się nadają. Prawdopodobne podobna lista jest na RCG w temacie SimonK. Możesz tez cyknąć fotę i wstawić tu (i tam) z zapytaniem co to za cholera. Może ktoś to rozpozna.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
z3d
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2015, 10:14
Lokalizacja: Ktwce

Re: Zmiana kierunku obrotu silników

Post autor: z3d »

Witam ponownie,
Serdecznie dziekuje za pomoc.
Mój błąd polegał na kompletnym wymieszaniu silników i sekwencji ich podpiecia.
Teraz po odpowiedniej konfiguracji wszystko smiga jak należy.
ESC nie otwieralem ;) muszę się nacieszyć działaniem sprzętu później pewnie znów znaczne grzebać :)
Temat uważam za zamknięty.
Pozdrawiam, czystego nieba życząc ;)
ODPOWIEDZ