CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Witam!

Postanowiłem wyposażyć moją 250tkę w OSD. FC to CC3D, więc wybór padł na MinimOSD. Teraz konfiguracja wydaje mi się bardzo prosta, ale na początku nie było tak łatwo ;-) Postaram się umieścić tu potrzebne linki oraz trochę wiedzy jaką zdobyłem przy tym zadaniu :-)

Co będzie potrzebne:

- MinimOSD
- Interfejs USB -> UART TTL, najlepiej dedykowany do Arduino (musi posiadać końcówki DTR i CTS).

Można zastosować zwykły USB - UART TTL nie mający dodatkowych końcówek, ale wtedy musimy ręcznie po każdym wysłanym poleceniu z ConfigTool natychmiast resetować układ.

No to zaczynamy!

W pierwszej kolejności ściągamy potrzebne pliki:

Wsady Firmware HEX
ConfigTool

Jeśli nie mamy konta na OpenPilot Forum, wsady można pobrać stąd:
minOPOSD_1_3_2
minOPOSD_14_01
minOPOSD_14_06
minOPOSD_14_10

Uruchamiamy ConfigTool, podłączamy MinimOSD do interfejsu i wybieramy z menu opcję "Update Firmware"

Obrazek

Wybieramy plik wsadu, który chcemy załadować. Ja używam AnalogRSSI - jak nazwa wskazuje, posiada on uruchomioną funkcję wyświetlania siły sygnału nadajnika.

Obrazek

Po wskazaniu pliku, Firmware ładuję się do MinimOSD.

Obrazek

Po załadowaniu otrzymamy stosowny komunikat.

Obrazek

Kolejnym krokiem jest aktualizacja znaków kości MAX7456.
WAŻNE: Podczas tego procesu część analogowa MinimOSD (od strony wejść, wyjść video) musi być zasilona!

Z menu wybieramy opcję "Update CharSet"

Obrazek

Wybieramy plik OSD_Charset.mdm znajdujący się w katalogu ConfigTool

Obrazek

Program zaczyna wgrywać znaki

Obrazek

Po czym wyświetli info o zakończeniu procesu

Obrazek

Następnie możemy dopasować wygląd elementów OSD po czym zapisujemy go klawiszem "Save Current tab to OSD"

Konfiguracja CC3D polega jedynie na wyborze portu, do którego podłączyliśmy OSD

Obrazek

i GOTOWE! :-)



Skonfigurowałem także CC3D do współpracy z GPS, aby korzystało z niego OSD oraz podłączyłem sygnały RSSI, CURR i BAT do OSD. Opierałem się na poniższych linkach, ale w razie problemu służę pomocą. W wolnej chwili postaram się to opisać. Podpowiem tylko, że u mnie GPS działał TYLKO wysyłając dane w formacie UBX. Przełączając na NMEA CC3D ciągle się resetowało.

LINKI:

Strona domowa
Wiki
FlightBatt
AnalogRssi
GPS

Pozdrawiam, Adam
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: pbrys »

Daj linka do video, co wyświetla osd z cc3d
Uka
Posty: 339
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 19:57
Lokalizacja: Otwock

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Uka »

Właśnie męczę się z konfiguracją osd. Mam taki problem, że osd przyszło bez bootloadera i sam go wgrałem, wszystko działa, ale do momentu zmiany softu, jak zmieniam soft to pojawia się komunikat failure to talk to bootloader..

Jakieś sugestie, co mogę robić źle?
Drone them all...
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Łączysz się za pomocą kabla 4 pinowego USB->FTDI? Jeśli tak, to należy użyć klawisza RESET na MinimOSD po każdym kliknięciu wyślij/odbierz w konfiguratorze. Normalnie robi się to za pomocą końcówek DTR i CTS w oryginalnym kablu do Arduino.
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Uka
Posty: 339
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 19:57
Lokalizacja: Otwock

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Uka »

Tak, korzystam z 4 pinów, bo po podłączeniu DTR i CTS od razu mam błąd (nie mogę odczytać danych z płytki), jak odłączę DTR to daje się edytować i zapisywać opcję. Do zmiany firmware, potem od nowa muszę wypalić BL. Może dziś spróbuję przed zmianą FW nacisnąć reset. Pierdoła za 50zł, a pochłonęła ładne parę godzin i w dodatku nie działa.
Drone them all...
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

pbrys pisze:Daj linka do video, co wyświetla osd z cc3d
Generalnie wyświetla to co na poniższym rysunku. Poniżej film z lotu (nie używam wszystkich parametrów)
Obrazek

Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Uka
Posty: 339
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 19:57
Lokalizacja: Otwock

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Uka »

Udało się, muszę naciskać reset przed wykonaniem komendy :D A mógłbym przysiąc, że robiłem i tak i tak..
Drone them all...
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Ja także korzystam z tego sposobu, bo nie mam kabla do Arduino ;-) Grunt że działa :-)
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Agatom
Posty: 154
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 18:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Agatom »

mooseman pisze:Kolejnym krokiem jest aktualizacja znaków kości MAX7456.
WAŻNE: Podczas tego procesu część analogowa MinimOSD (od strony wejść, wyjść video) musi być zasilona!
Czy dobrze rozumiem, że w to miejsce podajemy tylko 5V tak jak to pisane jest w tym poście? http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=170176#p170176
Bo 12V może zrobić kuku?
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Jeśli mamy OSD ze złączoną tą zworką, czyli zasilamy MAXA napięciem 5V z FC to oczywiście nie podajemy napięcia od strony "wizji". Jeśli jednak korzystamy z wbudowanej przetwornicy i zasilamy z 12V bez zworki, to do aktualizacji znaków to napięcie musi być podane ;-)
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Agatom
Posty: 154
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 18:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Agatom »

Wszystko jasne. Dzięki!
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Rurek »

Mooseman, a nie próbowałeś innego softu który najlepiej "kuma" MultiWii? Czyli MultiWiiOSD: https://code.google.com/p/multiwii-osd/
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Jeszcze nie, ale będę musiał się do tego zabrać ;-) Właśnie wgrałem Cleanflight do CC3D, wszystko już ładnie śmiga, tylko tego OSD brak... Wiem że CF "gada" jak MultiWii po telemetrii to może coś z tego będzie :-)
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Rurek »

mooseman pisze:może coś z tego będzie
Da radę. U jednego z głownych macherów od CleanFlight'a na CC3D działa tak:
Pierre_A pisze:wiring first : minimOSD board and FlexiPort are connected crossing Rx and Tx signals (OSD-Rx on flexiPort-pin3 and OSD-Tx on flexiPort-pin4).

then configuration (with CLI in Configurator) :
- FEATURES (depending on your setup) : mine are RX_PPM, VBAT, Motor_Stop, Softserial, Failsafe, Telemetry, Current_Meter, RSSI_ADC
- Scenarios (supposing you have a recent version of Cleanflight with VCP-USB on scenario 1) :
serial_port_1_scenario = 1 (VCP-USB)
serial_port_2_scenario = 0 (Main port , I don't use it yet)
serial_port_3_scenario = 8 (Flexiport, MSP only for OSD)
serial_port_4_scenario = 4 (I have telemetry on Softserial)

I have Multiwii R1.2 on my minimOSD.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Uruchomiłem właśnie także u siebie, ale na razie bez GPS. Męczę się z aktualizacją znaków. Te które wgrywam nie są odpowiednie, bo sztuczny horyzont wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Jak to ogarnę to dam znać ;-)
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
ODPOWIEDZ